QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
העליון: ענישה מחמירה על תאונה קטלנית בשכרות

שרות רכב ותחבורה 

לגימת יתר של יינות עלולה להיות מסוכנת והרת אסון.
בית המשפט העליון נדרש לאחרונה לדון בערעור שהוגש ע"י נהג שהיה מעורב בתאונה. הנהג הורשע בבית המשפט המחוזי בהריגה, חבלה חמורה, והכל תוך כדי נהיגה בשכרות.
מפסק הדין של בית המשפט המחוזי עולה שהנהג נהג בשכרות וכתוצאה מכך נהרג אחד מהנוסעים ואחרים נפצעו. על הנהג הושת עונש של 8.5 שנות מאסר בפועל; הפעלת עונש מאסר מותנה בן 12 חודשים שהוטל על הנהג בתיק אחר, חציו במצטבר וחציו בחופף; 12 חודשי מאסר על תנאי; פסילה בפועל מלהחזיק או לקבל רישיון נהיגה למשך 15 שנים החל ממועד שחרור מהמאסר; פסילה מלהחזיק או לקבל רישיון נהיגה לתקופה של שנתיים על תנאי; פיצוי משפחת המנוח וכל אחד מהמתלוננים. הערעור נסב על גזר הדין.
הנהג הגיש ערעור על חומרת פסק הדין לבית המשפט העליון. בימ"ש עמד על חומרת העבירות, על הצורך לנקוט בענישה מחמירה שתסייע במיגור הקטל בכבישים ובפרט לזה הנובע משכרות הנהג, ועל כך שהעונש אינו חורג ממתחם הענישה הראוי תוך דחיית טענת המערער בעניין הפעלת עונש מאסר מותנה שהוטל עליו בתיק אחר.
בשורה החתונה, בית המשפט העליון (מפי השופט ג'ובראן ובהסכמת השופטים הנדל ושהם) דחה את הערעור ופסק שהעבירות בהן הורשע הנהג חמורות. המערער נהג כשהוא שיכור, באופן נמהר ומסוכן. במעשיו, המערער קטל חיי אדם אחד, חבל באחרים, וסיכן רבים אחרים. במעשי המערער יש לראות כחלק מתופעה רחבה של נהגים הנוטלים את ההגה לידיהם כשהם תחת השפעת משקאות אלכוהוליים. נהיגה זו מסכנת את הנוהגים בשכרות עצמם ואף את יושבי הרכב, ואת כל מי שעלול להיקרא בדרכם. כבר נפסק אודות הצורך לנקוט בענישה מחמירה שתסייע בפעולות הבלימה והמיגור של הקטל בכבישים בכלל, ולזה אשר נובע משכרותו של הנוהג בפרט; חומרת מעשי המערער עומדת לעיני בימ"ש גם באשר ליכולתו להתחשב בנסיבות האישיות של המערער, ובשיקולים אחרים לקולה. נכון הדבר במיוחד בעבירות שעניינן בנהיגה המסכנת חיי אדם, כאשר תופעת הקטל בכבישים הפכה למגיפה של ממש בחברה הישראלית, ועל בימ"ש להירתם ככל יכולתו למיגור תופעה זו.
העונש אינו חורג ממתחם הענישה הראוי. נוכח חומרת המעשים ותוצאתם הטראגית, מדובר בעונש שהולם את העבירות ואין מקום להתערב בו. טענת המערער בעניין הפעלת עונש המאסר המותנה נדחתה. המבחן להפעלת עונש מאסר על תנאי התלוי כנגד נאשם הוא ענייני-מהותי. דרך כלל, אם התנהגותו הפלילית של נאשם בגינה הוא הורשע מקיימת באורח מהותי ולאו דווקא טכני את עיקרי עבירת התנאי, כי אז יש מקום להפעלת התנאי, גם אם אין זהות מוחלטת בין יסודות עבירת התנאי והעבירה הנוספת. במקרה זה המערער העמיד מספר חיי אדם בסיכון שעה שנכנס לרכבו כשהוא שיכור ועייף. הגדרת עבירת התנאי כ"עבירת אלימות" רחבה הכוללת בתוכה כל עבירה שעניינה איסור על פגיעה בחיי אדם. בענייננו מדובר בעבירה של נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים שביסודותיה הטכניים אינה מגלה יסוד של אלימות, אולם במובנה המהותי משמעותה העמדת חיי אדם בסיכון. כאן הסיכון התממש וחיי אדם נקטלו, והמערער הורשע בהריגה. הסיכון הרב במעשי המערער שהסתברותם לפגיעה בחיי אדם גבוהה, מחייב הכרה במעשיו כמעשי אלימות המקימים "עבירת אלימות" ואשר מפעילים את המאסר המותנה. חומרת מעשיו מחמירה לנוכח תוצאתם, תוצאה שהמערער צפה את אפשרות גרימתה עת עלה על ההגה במצבו ונהג באופן מסוכן. הסלידה העמוקה ממעשים הפוגעים בערך חיי האדם חייבת למצוא ביטוי מפורש ונפרד גם בסוגיית הצטברות העונשים. בימ"ש המחוזי כבר התחשב בנסיבות האישיות של המערער והפעיל רק את מחצית המאסר המותנה במצטבר, ואין מקום להקלה נוספת.
לסיכום, עונשו של המערער אינו סוטה מרף הענישה הראוי ומאזן כדבעי בין השיקולים לחומרה ולקולה ואין מקום להתערב בו.

 


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים