QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
ראיון עם נייג'ל קול, אחראי על תחום קבוצות סחר בינלאומיות
בחברת DENSO
אורח הכבוד בכנס הלקוחות שערכה קבוצת זבידה בטירה בגעש למאות לקוחות בתחום מיזוג האוויר היה נייג'ל קול, מנהל תחום קבוצות הסחר הבינלאומיות בחברת DENSO INTERNATIONAL EUROPE

6/12/2015
שרות רכב ותחבורה 

ספר לנו בבקשה קצת על Denso.
קול: "דנסו היא אחת משלוש החברות הגדולות ביותר בתחום האביזרים בעולם, יחד עם בוש וקונטיננטל. היא פועלת בעשרות מדינות, מעסיקה מעל 150,000 עובדים והכנסותיה מסתכמות בלמעלה מ-40 מיליארד אירו. היא ספקית של ציוד מקורי למרבית יצרני הרכב בעולם, כאשר שני הלקוחות הגדולים שלה הם קבוצת פולקסווגן וטויוטה. בשנים האחרונות זיהתה החברה שכדי לגדול, ואולי אפילו לעקוף את בוש ולהיות מספר 1 בעולם, היא חייבת להגביר את פעילותה בשוק המשני. אחת הדרכים שהיא עושה זאת היא בעבודה מול קבוצות הסחר, שזה התחום שבו אני עוסק."

מהן קבוצות סחר?
"קבוצות אלה הן למעשה התפתחות של קבוצות רכישה שקמו לפני כמה עשרות שנים בתחום השוק המשני של חלקי חילוף, כאשר מוסכים עצמאיים התאגדו יחד על מנת לשפר את כוח הקנייה וכוח המיקוח שלהם מול יצרני החלפים. בתחילה היה מדובר בחברות לאומיות, אבל כיום מדובר בקבוצות בינלאומיות, והפעילות שלהן התרחבה, והמטרה שלהן היא כעת לסייע בדרכים שונות לקידום העסקים של חבריהן."
"כפי שאתה בוודאי יודע" הוא ממשיך. "מתנהלים כיום קרבות גדולים מאוד בשוק המשני, בין המוסכים העצמאיים למוסכי המורשים מחד, ובין יצרני הרכב לבין היצרנים העצמאיים. בתחום המוסכים, נמצאים כיום המוסכים העצמאיים במאבק רציני, משום שהם מתחרים במוסכים המורשים של יצרני הרכב."

האם המוסכים העצמאיים יכולים לשרוד בקרב הזה?
קול: "למוסכים העצמאיים יש עתיד רק אם הם מצוידים כראוי, עוברים את ההדרכות המתאימות ויש להם גישה לנתונים. מדובר בסיפור לא פשוט וגם יקר למדי, ואחת הדרכים להקל על כך היא להתקשר עם קבוצת סחר.
"קבוצות הסחר מצד אחד מוודאות שבעלי המניות והחברים בהן מצוידים בציוד ובידע הדרוש לביצוע העבודה, ובמקביל פועלות כלוביסטיות מול הממשלות בתחום זה. חוק ההגבלים העסקיים בבריטניה, לדוגמה, נחקק בעקבות פעילות מסיבית של קבוצות הסחר שם.
"לקבוצות יש גם מערכי הדרכה וגם את כל מאגרי הנתונים הדרושים לתיקון כלי הרכב. היא מעמידה את כל אלה לרשות החברים בה, קבוצת הסחר יכולה לספק להם את הדברים האלה, אבל היא מתנה זאת בכך שהם ירכשו את החלקים ממנה. זה פועל לטובת שני הצדדים."

האם ההתפתחויות בענף משפיעות לרעה על הצרכן הסופי?
קול: "כן ולא. לדעתי הרבה מאוד מכוניות ירדו מהכביש, כי עלות התיקון תהיה גדולה מדי ביחס לשווי המכונית. זה לא רק בגלל עלות התיקונים, אלא בגלל שהמערכות הן הרבה יותר מורכבות. היום אי אפשר לתקן מערכת פליטה באמצעות ריתוך או תחבושות. היום המערכת מכילה ממיר קטליטי, והחלפה של ממיר כזה היא סיפור יקר מאוד. אני יכול להעיד על כך באופן אישי: לבת שלי הייתה מכונית ישנה ונדלקה אצלה נורית צהובה. פניתי למוסך והסתבר לי שרק עבור אבחון התקלה אני אדרש לשלם 600 ליש"ט (כ-3,500 ₪) ואם אצטרך להחליף את הממיר הקטליטי אדרש לשלם סכום כפול, וזאת בשעה ששווי המכונית כולה עמד על כ-2,000 ליש"ט. כמובן שמכרתי את המכונית.
מצד שני, החלקים הם באיכות טובה יותר, ולכן מחזיקים מעמד זמן רב יותר. אנחנו ב-DENSO הוצאנו כעת מצת שמיועד רק לשוק המשני, שמסוגל להחזיק מעמד 100,000 ק"מ.

ואיזה נתח מהשוק מהווים המוסכים העצמאיים לעומת המורשים?
קול: "זה משתנה ממדינה למדינה. בבריטניה לדוגמה המוסכים המורשים מהווים רק 25-30% מהשוק. זה גם מאוד תלוי בלקוחות. בגרמניה, למשל, הלקוחות בטוחים שהם חייבים לטפל במכוניות שלהם במוסכים המורשים, והם הולכים אליהם גם בתקופת האחריות וגם לאחר מכן, למרות שעל פי חוק אינם חייבים לעשות זאת. בבריטניה אנשים מחפשים מציאות, ולכן השוק העצמאי גדול יותר. אבל גם בבריטניה, למרות שהחוקים נמצאים בתוקף כבר זמן רב, אנשים אינם יודעים שהם אינם חייבים ללכת למוסך מורשה בתקופת האחריות.
צריך לזכור שקיימת גם מגמה של סגירה של "מוסכי מדרכה" ומוסכי "עשה זאת בעצמך" שהיו נפוצים מאוד באירופה. היום אתה יכול לעשות מעט מאוד דברים בעצמך. אתה יכול אולי להחליף שמן, ולהחליף את מגבי השמשות, ולהחליף נורות במרבית המכוניות, למרות שיש מכוניות שאפילו את זה אינך יכול לעשות..."

איך זה משפיע על הפעילות שלכם?
קול: "כפי שציינתי, אנחנו מנסים להגביר את הפעילות שלנו בתחום המוסכים העצמאיים. באירופה למשל, בעשרים השנים האחרונות, יצרני הרכב מנסים להשתלט גם על אספקת חלקים לשוק המשני, ומנסים להוציא מהתמונה את המפיצים העצמאיים. בבריטניה, למשל, יש לחברות כגון ווקסהול ופולקסווגן מועדוני לקוחות שמשווקים את מוצרי ה-OEM שלהם - שהם כמובן מוצרים שהחברה רוכשת מספקים, ולא מייצרת בעצמה, אבל הם נושאים את התווית של יצרן הרכב - גם למוסכים העצמאיים.
"חברת DENSO היא יצרנית OEM של יצרני הרכב מצד אחד, וגם משווקת עצמאית של מוצריה מצד שני. אנחנו מנצלים את העובדה שאנחנו ספקי ציוד מקורי ליצרני הרכב כדי לחזק את המעמד שלנו בשוק המשני.
זהו אחד ממנועי הצמיחה הגדולים ביותר שלנו. אנחנו מגדילים את כנוכחות שלנו בשוק הזה בקצב מדהים. אם לפני 10 שנים היו לנו רק שני קווי מוצרים לשוק המשני – מגבי שמשות ומצתים – היום אנחנו מחזיקים 33 קווי מוצרים שונים, שבכל אחד מהם יש עשרות מוצרים שונים. אנחנו נמצאים היום בכל מדינה באירופה, ויש לנו מרכזי הפצה כבר בשבע מדינות.
השאיפה שלנו היא שנוכל להציע כל מוצר שאנחנו מייצרים לשוק המקורי גם בשוק המשני, ובאותה איכות כמו המוצר המקורי."
באירופה, בערך 75% מהשוק של המוסכים העצמאיים מאורגן דרך קבוצות הסחר, כמו למשל קבוצת נקסוס שחברת זבידה הצטרפה אליה, ולכן אנו כספק חייבים לעבוד עם גופים אלה, אחרת אנחנו מאבדים חלק גדול מהשוק."

האם אתה מכיר את השוק הישראלי?
קול: "האמת היא שהשוק הישראלי הוא חדש מאוד עבורי. זהו הביקור הראשון שלי אצלכם, אבל הספקתי כבר מאוד להתרשם מקבוצת זבידה. ביקרתי במרכז הלוגיסטי החדש והמרשים שלה ולמדתי להכיר את האנשים העומדים בראשה, ואני מצפה לשיתוף פעולה פורה".  

 


 


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים