QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
 דוד כוכבא, מנכ"ל מועצת המובילים: להשקיע בנהגים המקצועיים להפחתת הקטל בכבישים

25/11/2016
שרות רכב ותחבורה 

חברי הוועדה לביקורת המדינה בכנסת התכנסו לאחרונה לדון דו"ח מבקר המדינה שהוגש לפני כשבועיים, ופירט שורת סיבות למחדל המתמשך שגורם לקטל בכבישים בישראל.
לדברי דוד כוכבא, מנכ"ל מועצת המובילים: "שיעור התאונות עם כלי רכב כבדים עומד על 20% מכלל התאונות הקטלניות, אע"פ ששיעורם עומד רק על 3% מכלל כלי הרכב, אז תסתכלו על זה במונחים כלכליים של עלות - תועלת , תשקיעו ב 3% מהנהגים ותקבלו הפחתה  בתאונות!"

רבים ממשתתפי הדיון בכנסת העלו את נושא הרכב הכבד כגורם משמעותי למצב הקטל בכבישים.
מנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר התייחסה להצעת החוק שתחייב נהגי רכב חדשים כבד בנהג מלווה: "הנושא של נהג מלווה למשך חצי שנה ביום ובלילה, החניכה וההכשרה מטופל בצוות בין משרדי, אך זה עדין לא הבשיל לכדי חקיקה.
גם נושא ההשתלמות לנהגים כבדים עדיין בטיפול.
אנחנו כן עושים צעדים לראות איך מקלים על נהג אוטובוס ומשאית לעבור הכשרה כמה שיותר מהר, יש לנו גם החלטת ממשלה מהתקציב האחרון יחד עם משרד האוצר ומשרד הכלכלה איך עושים יותר הכשרות מקצועיות וממנים את הנושא הה כדי לתמרץ יותר ויותר נהגים ולטפל במחסור שיש לנו בנהגי משאיות."
לדברי איציק סרור, סגן בכיר למנהל אגף הרכב במשרד התחבורה: "היתה ירידה של 30% במשרד הבדיקות של רכב כבד בשנים 2014- 2013 כי לוקח הרבה יותר זמן לבדוק רכב כבד, בשנים 2015-2016 היתה עלייה במספר הבדיקות."
דוד כוכבא, מנכ"ל מועצת המובילים שאל: "האם יודעים לבדוק את תקינות קשירת המטען ?"
סרור ענה לו: "לגבי קשירת מטען, זה המשטרה, זה לא אנחנו אוכפים את זה."

היות והדיון החל באיחור של יותר מחצי שעה, לא ראתה יו"ר הוועדה לנכון, לתת לנציג הרלוונטי ביותר לנושא - נציג מועצת המובילים, לדבר, וכך, בדקה האחרונה לדיון, נאלץ מנכ"ל המועצה, דוד כוכבא, להתפרץ וכך אמר:
"על פי דו"ח המבקר, בשנים 2014 - 2015 שיעורי התאונות בהן היו מעורבים כלי רכב כבדים עומדים על 20% מכלל התאונות הקטלניות באותן שנים, אף על פי ששיעור כלי רכב אלה עומד רק על 3% מכלל כלי הרכב בישראל. אז תסתכלו על זה במונחים כלכליים של עלות - תועלת , תשקיעו ב 3% מהנהגים ותקבלו הפחתה של ממש בתאונות! התאונות
ברכב כבד הן בעיה גדולה יותר ממה שחושבים, ואף אחד פה לא מבין ברכב כבד כולל אנשי משרד התחבורה. אנחנו 15 שנה אחרי ועדת סגיס וההמלצות היחידות מתוך הועדה שיושמו הן אלו שהוטלו על ענף ההובלה וחבל שאני צריך להתפרץ כדי לומר את דברי, אני הייתי צריך להיות חלק חשוב בסדר היום, לא ייתכן שאשב פה ולא תשאלו אותי לדעתי."
יו"ר הועדה, חה"כ קארין אלהרר אמרה בסיכום: "האם עשינו הכל כדי למנוע את הקטל בדרכים? התשובה היא- לא ברור ומוחלט, במיוחד אחרי הדיון הזה."
לגבי  ועדת המנכ"לים לטיפול בנושא אותה הקים רה"מ אמרה: " שמחתי שרה"מ הודיעה בפאר והדר שתהיה ועדה בראשות מנכ"ל משרדו, אבל לא התכנסה אפילו פעם אחת, הוא לומד את החומר יש לי הצעה למנכל משרד רה"מ תתכנס תשמע את האנשים אולי תלמד יותר מהר, האובססיה החדשה היא התאגיד ומה אכפת לנו מתאונות הדרכים."
לבסוף ביקשה מהנהלת הועדה לתאם דיון מעקב בעוד חודשיים בהשתתפות המנכ"לית, ולהגיע לדיון זה עם תשובות ברורות ועם נתונים מדוייקים. וכן להגיע עם לוחות הזמנים ליישום ועדת סגיס משנת 2002 ובמיוחד עם לוחות הזמנים לגבי החלת חובת התנסות, החניכה לנהגי רכב כבד חדש וחובת השתלמות מעשית לנהגי רכב כבד.

 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים