QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
דאף XF: הנסיכות של המלכה האם
 

אחרי שהוצגה המלכה האם של דאף ה-XF הגיע הזמן להציג את הנסיכות החדשות ה-CF והנסיכה הקלה LF. היצרנית ההולנדית עברה לתקן יורו 6 משודרגת בבית מלוכה חדש. נציג 'רכב ותחבורה' הוזמן להשקה בבלגיה.

דובי זכאי, בלגיה


בית מבודד, על כביש צדדי, במדרונות המיוערים בהרי הארדנים, במזרח בלגיה.
בין היערות הצפופים נחה עיירה יפיפייה, שמה ספה. עיירה מתוקה שבה בתי מלון ומעיינות מרפא. בימים כתיקונם הבית הבודד על הכביש הצדדי, מסעדת בשרים משובחת, עם כמה חדרי אירוח בקומה העליונה ובירה מחבית תוצרת בית. אבל ביום שטוף השמש הזה המקום שימש לכינוס קולני של עיתונאים מארצות שונות. עיתונאים בדרך כלל אנשים רציניים, ערכו השוואות קולניות, כמו תחרות של ילדים. במה התעסקו עיתונאי הרכב? ומי מבין העיתונאים השיג את הציון הטוב ביותר?

נהיגה חסכונית

והסיפור שהיה כך היה; משאיות 'דאף' החדשות מצוידות בלוח שעונים, שבטבורו שעון אחד שממכר את הנוהגים. בשעון גרף פשוט, צבעו ירוק שהולך ומתארך. שעה שהנהג נוהג בצורה חסכונית, הנהג מקבל ציון באחוזים וכל אחד רוצה להמריא באחוזי הנהיגה הנכונה. וכך, מי מבין העיתונאים שסיים את נסיעת המבחן, נכנס לחדר ההיסב, בבית הכפרי, והכריז בקול על האחוזים המשובחים שלו. או אז הוא מגלה שבחדר הגדול יש טובים ממנו. כך הצליחה בקלות רבה חברת 'דאף' להפוך קבוצה של עיתונאים, ואני מניח גם את הנהגים, לסחרחרת של השוואות. אם הרכב מחובר למערכת דיווח חיצוני באינטרנט – הרי שגם בעל החברה רואה איך נוהג הנהג שלו.
תודעת החיסכון בצריכת דלק עברה כקו החלטה בין יצרני המשאיות. כל יצרן, בדרכו ניסה לצמצם את צריכת הדלק. חיסכון באחוזים בודדים מתבטא בכסף רב בקצה השנה. התקן החדש שיכנס לאירופה ולארץ בתחילת שנת 2014 חייב את היצרנים להרבה שינויים. מערכות הקירור, הטיפול בגזי פליטה, חייבו את היצרנים למקום גדול יותר למנוע ולמערכות הקירור, שינוי זה הביא את היצרנים למהלכים של עיצוב ושינוי המשאיות שמוצגות עתה בכל רחבי העולם. גם חברת "דאף" ההולנדית (בשליטת חברת 'פאקאר' האמריקאית) ניצלה את החלפת התקן ליורו 6, ובאותה הזדמנות שהוחלף המנוע גם מבנה הקבינות ועד קביעת סטנדרטים חדשים למיקום לוגו החברה, שונו. המנועים החדשים תכנונו מחדש כדי לענות לתקן וגם להגיע לחיסכון של 5- 10 אחוז בתצרוכת הדלק. חיסכון אדיר במושגי צריכת הדלק.

שיפורים ושדרוגים

אחרי שהעיתונאים ואנחנו כבר נהגנו ב-XF החדשה, המלכה האם, הגיע זמנן של הנסיכות, ה-LF משאית חלוקה קלה, והכבדה יותר ה-CF. כאמור ביום שטוף שמש יצאנו לנסיעות ארוכות, במסלול מיוחד בין הכבשים היפים באזור הרמה הגבוה של בלגיה, לטעום את המשאיות. ה-LF משאית שיעודה למשימות הפצה עירונית ובין עירונית, נחשבת כמשאית חלוקה בינונית. המשאית פותחה בבריטניה ומיוצרת שם. ל-LF שני סרנים והיא במשקלים של 7.5 טון ועד לכבדה במשפחה 19 טון. המנועים בנפח של 4.5 ל' ו-6.7 ליטר שופרו כדי לעמוד בתקן יורו 6. המנועים בתקן החדש תופסים מעט יותר נפח, חייב עיצוב חדש של תא הנהג חדש שהוסיפו מרחב לקבינה. יש אומרים שתאי הנהג החדשים מזכירים  סלון ביתי, הכוונה שהנהג שמבלה שעות רבות בתא הנהג יקבל משהו מהביתיות גם בעבודה. ההגה מרושת בכל כפתורים ומתגי הבקרה, לוח מחוונים פשוט, נטול צעצועים מיותרים, נקי ומעוצב.
השיפורים בשני הדגמים לא נגעו רק למנוע, והקבינה, גם השלדה זכתה להתייחסות בכבוד ראש, מערכות הקירור ופליטת הגזים דרשו שינוי מחשבה ושינוי בשלדה, ובהזדמנות זו גם הצליחו להפחית במשקל השלדה.
משאיות ה-CF, בטווח משקלים של 18-44 טון, מגיעים בתצורה של גורר תומך או משאית אחודה, שלוש אפשרויות בחירת קבינה מפוארת ופחות מפוארת. ה-  CF מוכרת כמשאית של עבודה, פחות יצוגית מאחות הגדולה ה-XF, גם כאן הכניסו שינויים לקבינה מפנקת יותר, עליה קלה יותר למשאית, שקט בחלל הקבינה, והפחית את משקל של השלדה.
תקן יורו 6 מחויב את היצרנית להפחית את פליטת תחמוצת החנקן, (NOX) ב-77 אחוז ופליטת חלקיקי הפיח ב-66 אחוז. המנוע חייב לעמוד בסטנדרטים במשך שבע שנים או לחילופין 700,000 ק"מ, בנוסף פותחו מערכות בקרה ובדיקה במידה ויש שינוי תוך כדי נסיעה המערכת תזהיר את הנהג.


בהכנסת התקן הקודם, יורו 5 , חלק גדול ממדינות אירופה הלכו לקראת הרוכשים בהקלות במיסוי ועוד הקלות כדי להפחית את לתרום להפחתת הזיהום, הפעם התקן החדש יורו מעט מדינות נתנו הקלות לרוכשים. בישראל לא נתנו הקלות לא בתקן הקודם ולא ביורו 6, היבואנים מצטיידים במשאיות בתקן יורו 5, כל משאית שנכנסת לגבולות הארץ עד תחילת 2014, מחירן של משאיות אלה זול בכ- 10,000 אירו מהמשאיות בתקן יורו 6.


ניקיון עיצובי

כל המשאיות שהמתינו לעיתונאים היו בצבע כתום, והמצלמה מאוד מחבבת את המשאית היפה. המשאיות הכבדות, ה-CF, בשורה ארוכה בצד הכביש, רובן בתצורת גורר תומך עמוסות במשקל מלא, מיכליות ומשאיות הובלת עפר, משאיות להובלת קונטיינרים וליישומים שונים. כמו שהאירופאים אוהבים המשאיות הסמי-טריילר היו מצוידות בסרן אחורי אחד. ניתן לבחון משאיות עם כמה תיבות הילוכים, אוטומטי או ידני. למעט משאית אחת כל המשאיות היו עם תיבת הילוכים רובוטית, עם יחסי העברה שונים. למרבה הצער גם חלק מהעיתונאים דילגו עליה.
המאפיין בכל הדגמים העיצוב, מתכנני המשאיות הקפידו על ניקיון עצובי, איחוד המראה של כל הדגמים, חזית אחידה, גריל כהה מעליו בצורה בולטת הלוגו של 'דאף' ממש מתחת לחלון. העיצוב האחיד מאפשר זיהוי מהיר של המשאיות. העיצוב נקי גם מבפנים.           


נסיעות מבחן

כאמור נסיעות המבחן היו בכבישים הצדדים של הרי בלגיה, במקום שאינו נותן הנחות ברוחב הכבישים ותנאי השטח עליות ומורדות. המשאיות היו עמוסות במשקל מקסימלי. משאית ה-LF, גילתה נכונות רכה, הגה מאוד נוח עליה וירידיה קלה מאוד, נהיגה מאוד נוחה וראות טובה על הסביבה, מראות מצוינות, מערכת הבלימה טובה מאוד מאפשרת הורדת הילוכים תוך כדי בלם מנוע, הגיר ידני ששה הילוכים ואחד אחורי. הישיבה נוחה גם לנוסע מושב נוח. הנסיעה מאוד שקטה המנוע שקט ומגיב היטב גם לעליה קשה.

משאיות ה-CF היו בתצורה של גורר תומך, (סימטריילר), שלוש מדרגות נוחות מעלות אל הקבינה, חלק מהקבינות היו מפוארות וחלקן קבינת יום למנוחה קלה. הישיבה נוחה וגם המעבר לתא השינה נוח. מערכת תיבת ההילוכים הרובוטית, אינה מחייבת מאמץ בנהיגה התפעול ממש בקצות האצבעות, יש אפשרות לשליטה ידנית בהעברת ההילוכים אך עדיף גם על פי היצרן להשאיר את הרגלי הנהיגה למחשב. הישיבה מאוד נוחה והשליטה על כל המערכות נעשית דרך ההגה. בתוך הקבינה נשמר השקט, והרעש נותר בחוץ. המנועים חזקים וגם עליות קשוחות סוחבים מצוין. תיבת ההילוכים אינה מדלגת מהילוך להילוך אלא שומרת על מהירות והילוך נמוך במורדות. אפשרויות בלימה בעזרת ריטארדר, שלושה מצבים בשילוב בלימת אגזוז משאירים את המשאית בבלימה נכונה, נהג טוב יכול להשתמש במערכות וכמעט ואין צורך בשימוש בבלמים.


תעודת זהות
משאית דאף LF - משאיות חלוקה.
משקלים: 7.5  - 19 טון.
תקן : יורו 6.
מנועים: 6.7 ליטר.
כ"ס: 220, 310 .

משאיות כבדות CF
משקלים: 18-44 טון.
תקן: יורו 6.
מנועים: 10.8 ליטר, 12.9 ליטר.
כ"ס: 290, 410, 440, 510 .

 


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח משוב


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים