QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
 העליון: מהי הפקרת פצוע בנסיבות מחמירות?

שרות רכב ותחבורה 

בית המשפט העליון דן לאחרונה בערעור על גזר דין שהוגש ע"י נהג שהורשע בתאונה קטלנית. רקע: הנהג המערער פגע ברכבו בהולך רגל פגיעה קשה שהובילה למותו. לאחר התאונה, נמלט המערער ברכבו מהמקום בלי שהזעיק עזרה ואף לא דיווח עליה לאחר שהגיע למחסום. המערער הורשע לפי הסדר טיעון בעבירת הפקרה בנסיבות מחמירות מכוח סעיף 64א(ג) לפקודת התעבורה [נוסח חדש]; נהיגה ללא רישיון רכב תקף; ונסיעה ברכב ללא פוליסת ביטוח. ביהמ"ש המחוזי קבע את מתחם העונש ההולם לנסיבות המקרה בטווח שבין 48-24 חודשי מאסר לריצוי בפועל ולאחר שיקלול השיקולים השונים הוטלו על המערער העונשים הבאים: 28 חודשי מאסר לריצוי בפועל; עונשי מאסר על-תנאי; פסילת רישיון נהיגה למשך חמש שנים מיום שחרורו ממאסר; ופיצוי למשפחת הולך הרגל בסך 20,000 ₪.
.
ביהמ"ש העליון דחה את הערעור ברוב דעות (השופטות א' חיות וע' ברון כנגד דעתו החולקת של השופט צ' זילברטל) ופסק ברוב דעות שיש לדחות את הערעור.  
השופטות ע' ברון וא' חיות הדגישו כי לשם הרשעה בעבירת הפקרה בנסיבות מחמירות מכוח סעיף 64א(ג) לפקודת התעבורה יש צורך בהתקיימות יסוד נפשי של מודעות, לרבות עצימת עיניים, של הנהג בעת המעשה, כי הוא מפקיר נפגע שפגיעתו חמורה ואף קטלנית. סעיף זה נועד להחמרה בעונשו של נהג שהפקיר נפגע לאחר תאונה, באותם מקרים שבהם הנהג יכול היה לעמוד כבר בעת התאונה על תוצאותיה החמורות – בין אם נוכח בעוצמת הפגיעה בעצמו, ובין אם יכול היה להסיק על עוצמתה מתוך אירועי התאונה (למשל מתוך הנזק שנגרם לרכב של הנהג, פגיעה גופנית שנגרמה לו עצמו וכיוצא באלה). ומכאן ששאלת האשם לקרות התאונה היא בעלת חשיבות משנית בכל הנוגע לחומרתה של העבירה שבסעיף 64א(ג) וכובד המשקל הוא על נסיבות שבהן הנהג ביצע את מעשה ההפקרה תוך מודעות לכך שבתאונה נהרג אדם או שנגרמה לו חבלה חמורה. במקרה דנא, כעולה מהודאת המערער, וכפי שאף נראה מתוך הנסיבות בשים לב לנזקים שנגרמו לרכבו, המערער היה מודע בעת ההפקרה לכך שהנפגע סבל פגיעה חמורה – ולמצער עצם את עיניו לנוכח אפשרות זו. בהתחשב בפליליות המוגברת של מעשה הפקרה מסוג זה כקבוע בחוק, לא נמצא מקום להתערב לקולא במתחם העונש ההולם או בגזר הדין. השופטת חיות מסכימה כאמור כי לצורך תחולתו של סעיף 64א(ג) לפקודת התעבורה יש צורך בהתקיימות יסוד נפשי של מודעות, לרבות עצימת עיניים ומוסיפה, כי המודעות או עצימת העיניים הנדרשת בהקשר זה נוגעת גם לעוצמת הפגיעה (חבלה חמורה או מוות). כן לשיטתה, יש לכרוך את רמת הענישה הראויה בתוצאותיה של התאונה תוך יצירת מדרג לעניין זה. כאשר גם לשיטתה, ביישום לענייננו, אין מקום להתערבות ערכאת הערעור בעונש שהוטל על המערער.
השופט זילברטל בדעת מיעוט פסק כי תיקון 101 לפקודת התעבורה כונן מדרג חומרה בהתאם ליסוד הנפשי שנלווה לביצוע העבירה. לעמדתו (דעת מיעוט), במסגרת סעיף 64א(ג) לפקודה הורה המחוקק על החמרת העונש בגין עבירת ההפקרה לאחר תאונת דרכים, בכל מקרה שבו התאונה גרמה למותו של הנפגע או הסבה לו חבלה חמורה. לשיטתו, ענישה מחמירה בעבירת הפקרה נדרשת בעיקר למצבים בהם הנאשם אחראי לאירוע התאונה או למצבים בהם יש בהפקרה עצמה – במובחן מהתאונה – כדי להביא להחמרה במצב הנפגע (כגון הפקרה כשיש סיכון לפגיעה חוזרת על-ידי כלי רכב נוסף, בשעות חשיכה, באזור שומם וכו'). בנסיבות המקרה, סבור השופט זילברטל כי מתחם הענישה שקבע ביהמ"ש קמא חורג ממדיניות הענישה הנוהגת ויש להפחיתו לטווח של 40-15 חודשי מאסר בפועל, זאת בין היתר בהתבססו על ע"פ 3304/14 בעניין פראן ועל ע"פ 3754/14 בעניין גורמזנו. השופט זילברטל מציין בחוות דעתו כי אמנם באותם מקרים לא גרמה התוצאה למותו של אדם, כבענייננו, ואולם לשיטתו במקרים בהם הנהג המפקיר אינו אשם בקרות התאונה ואין קשר סיבתי בין עצם מעשה ההפקרה לבין החמרת הפגיעה ספק "אם קיים טעם לפער משמעותי במידת העונש, רק לפי השוני האמור בתוצאה, שהוא לעיתים כחוט השערה". בהמשך לכך סבר השופט זילברטל כי יש להעמיד את עונשו של המערער בתוך המתחם, על 20 חודשי מאסר בפועל (במקום 28 שגזר ביהמ"ש קמא). זאת בעיקר לנוכח הנסיבות שבהן נמצא כי אין המערער אחראי לקרות התאונה – אלא רק להפקרה שלאחריה. כשביתר רכיבי גזה"ד לא מצא השופט זילברטל מקום להתערב.


 


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים