QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
 העליון: מה דינו של נער חסר רישיון שנמלט ממרדף משטרתי?

19/01/2017
שרות רכב ותחבורה 

בית המשפט העליון דן לאחרונה בבקשת ערעור של נער שהורשע בבימ"ש המשפט המחוזי (בשבתו כבית משפט לנוער), בעבירות של סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, חבלה במזיד, שימוש ברכב ללא רשות, ונהיגה ללא רישיון נהיגה. בגזר הדין הושת על המערער צו שירות לתועלת הציבור בהיקף של 250 שעות; צו מבחן למשך שנה; קנס בסך 5,000 ש"ח; פסילה מלקבל או להחזיק רישיון נהיגה למשך שנתיים. הערעור נסב על גזר הדין, כאשר נטען כי בימ"ש קמא שגה בכך שלא נמנע מהרשעתו.
.בית המשפט העליון (מפי השופט ג'ובראן ובהסכמת השופטים הנדל ושהם) דחה את הערעור ופסק כי הלכה היא שערכאת הערעור אינה מתערבת בחומרת העונש שקבעה הערכאה הדיונית, אלא במקרים חריגים בהם העונש שנגזר חורג במידה רבה מרמת הענישה הנוהגת או הראויה במקרים דומים. מקרה זה אינו נמנה על אותם מקרים המצדיקים התערבות. העבירות בהן הורשע המערער הן מסוג עבירות "המרדפים", על חומרתן כבר נפסק כי הן עבירות המסכנות חיי אדם וגורמות פעמים רבות לנזקים משמעותיים ברכוש. כן נקבע, כי יש מקום לענישה משמעותית ומרתיעה בעבירות אלו, על מנת להגן על משתמשי הדרך. אשר לנסיבות ביצוע העבירה, מדובר בעבירות שנעשו אגב נטילת רכב שלא כדין, תוך נהיגה ללא רישיון נהיגה וסיכון ממשי לחיי שוטרים ובעלי תפקידים שניסו לעצור את המערער. אשר על כן, בצדק קבע בימ"ש קמא כי חומרת העבירות ונסיבותיהן משמעותית, וכי אין מקום להימנע מהרשעת המערער.
לעניין הימנעות מהרשעת קטין, סעיף 24 לחוק הנוער (שפיטה, ענישה ודרכי טיפול), מאפשר לקבוע את אשמו של קטין בביצוע עבירה מבלי להרשיעו. הלכה היא כי בבואו לבחון האם יש מקום להימנע מהרשעה בעניינו של קטין, על בימ"ש לאזן בין אינטרס הציבור וקיומה של הרתעה אפקטיבית, לבין נסיבותיו האינדיווידואליות ואפשרות שיקומו של הקטין, כאשר לאחרונים יינתן משקל יתר. עם זאת נפסק גם כי קטינות אינה יוצרת חסינות, וכן כי יש להתייחס לשיקולים נוספים כגון הרתעה, מניעה וגמול אל מול השאיפה לשיקום. אין לקבל את טענת המערער, לפיה בימ"ש קמא שגה בכך שלא ייחס חשיבות מספקת לשיקולי השיקום בעניינו ולפיכך הרשיע אותו. אמנם קיימים שיקולי שיקום בעניינו של המערער ובפרט היותו קטין, דרך השיקום המשמעותית שעבר עד לתקופה האחרונה, ונכונותו להתגייס לשירות צבאי משמעותי. ואולם, אל מול שיקולי שיקום אלה יש להידרש לשיקולי ענישה נוספים, כמפורט לעיל. המעשים שבהם הודה המערער חמורים ביותר, פוגעים בערכים מוגנים חשובים ונדמה שרק בדרך נס לא גרמו לפגיעות בנפש. עבירות דומות בעניינם של בגירים מובילות לעונשי מאסר ממושכים. נוכח העונש הקל יחסית, חומרת העבירות, והצורך בענישה משמעותית ומרתיעה מפני מעשים מסוג זה, באיזון שבין שיקולי השיקום לשאר שיקולי הענישה, אין מקום להימנע מהרשעת המערער.
טענת המערער בדבר הצורך להימנע מהרשעה על מנת לאפשר לו להתגייס ליחידות מובחרות בצה"ל, נדחתה.
הדבר נתון לשיקול דעתו של צה"ל, השוקל שיקולים רבים ובוחן כל מקרה לגופו. יתרה מזאת, החשש לפגיעה באפשרותו של המבקש להתגייס לצה"ל, אין בו כדי להצדיק כשלעצמו הימנעות מהרשעה.

 

 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים