קליקAדיל מבינים רק כוח קליקAדיל
וצה לקנות משאית חדשה ולחסוך אלפי שקלים? מלא פרטיך וקבל את
ההצעות המשתלמות ביותר!

משאיות
 
 


 

מדוע המכללות הטכנולוגיות יקבלו  20 מיליון שקלים אך ורק אחרי מאבק ושביתה?

איציק דניאלי

 

במשך 6 שנים ניהלתי את אחת המכללות הגדולות להנדסאים בתל אביב, ובמשך 4 שנים ועד לספטמבר האחרון פעלתי במסגרת 'מכללות עתיד' בנושא פיתוח ויחסי צבור, כמו כן באותה עת שימשתי כיו"ר ענף בתי"ס ומכללות בלשכות המסחר, ושם נוכחתי במצוקות.
הגענו למצב שהיות והתעשייה, יבואני הרכב, צה"ל והמוסכים משוועים להנדסאים ובמיוחד במקצועות הטכנולוגיים, ועקב כך שהוחלט במשרדי הממשלה לשנות את אופן תקצוב מכללות טכנולוגיות לרעה לעומת מכללות אקדמיות, ביקשנו נציגי המכללות דיון מיוחד בוועדת החינוך של הכנסת  והתקבלנו  בכנסת בוועדה ב-18 יולי 2011.

"כורתים את הענף שעליו אנו יושבים"

התקבלנו על ידי יו"ר הועדה דאז, אלכס מילר, אשר קיבל אותנו בסבר פנים יפות. הוא פתח את הדיון והצהיר: "המצב הוא קטסטרופלי, היום האקדמיזציה של כל מקצוע ומקצוע דוחה את המקצועות הטכנולוגיים החוצה, וזה גורם לתעשיה לאבד כוח אדם איכותי". בדיון זה זעק  יגאל כהן אור גד (בעברו שר אוצר) "געוואלד, אנחנו כורתים את הענף שעליו אנו יושבים!"
בדיון זה הוכיחו נציגי המכללות הטכנולוגיות בפני הוועדה ונציגי משרדי הממשלה שהפער הוא כפול ומכופל לטובת סטודנט אקדמי בהשוואה לסטודנט הנדסאי , שלא לדבר על כך שהמכללות הטכנולוגיות משלמות ארנונה גבוהה מאד ובנושא זה הדיונים הגיעו עד בג"צ.
מודל התיקצוב החדש שהוצע למכללות על ידי משרדי הממשלה מתבסס על שעורי מקבלי דיפלומה, ולא על מספר תלמידים, ועל זה היה ויש עדיין מאבק כבד. מדובר בהרעת תנאים, ובכלל צריך להשוות את תקציב מכללות מה"ט לתקציב של מכללות מל"ג.

"ימרחו אותכם וימשיכו למרוח"

טענות רבות הושמעו בדיון זה נגד משרדי הממשלה העוסקים בנושא, כגון אוצר, תמ"ת, חינוך, ואז בסיום הדיון  אמר יו"ר ועדת החינוך דאז אלכס מילר, תוך שהוא תוקף את האוצר: "נציגי המכללות הטכנולוגיות, תראו אתם רואים איך הדברים עובדים כאן בארץ, כשהמרצים מהסגל הזוטר רצו תוספת שכר, כשהסטודנטים רצו, נלחמו על שכר למוד, כשהנשיאים של האוניברסיטאות רצו לקבל תוספת בתקצוב של מוסדות להשכלה גבוהה, בסופו של דבר כולם מגיעים לאותו משבר, והוא נפתר על ידי כך שכל אחד מאיים על אי פתיחת שנת הלימודים. תראו רבותי, אתם צריכים כמו שאני רואה איזה עכשו לצאת למאבק מהצד שלכם, ולמאבק מסודר שיביא לכם את התיקצוב, כך ימרחו אותכם וימשיכו למרוח, כי לא מעניין, זה לא מעניין אותם אתם רואים שזה לא מעניין אותם (התכוון לאוצר)... אז התמ"ת ידרוש, אז הם יגידו קודם כל תעשו התייעלות, בזמן שתעשו התייעלות חלק מכם יסגרו, ואז יהיו כאלו שאולי יצליחו לשרוד בגלל שייכות  למוסד אקדמי שהוא, אני אומר לכם כיו"ר ועדת החינוך, תצאו למאבק,זה לא יעבוד, אתם תקרסו, כי זה המדיניות שלהם, זה לא מעניין אותם..."
לבסוף הציע יו"ר הועדה שלענין הארנונה צריך ללכת להצעת חוק לענין פטור מארנונה, תוך שהוא מאמין שניתן לפתור זאת בחקיקה.
מיד לאחר הדיון שלח יו"ר ועדת החינוך דאז מכתב חריף ביותר לראש הממשלה ואל שר האוצר בנושא, תוך שהוא מביע את תמיכתו המלאה במכללות ההנדסאים הטכנולוגיות, מתוך דאגה לענפים רבים במשק בהם חסרים בעלי מקצועות טכנולוגיים.

מדוע  כך זה צריך להיות?

אשר אני שואל; מאז הדיון בוועדה עברו כ-15 חודשים, ובמשך פעמיים נפתחו שנות לימודים, ומאומה לא קרה. הסיוע לא התקבל. והנה בחודשיים האחרונים פרצו הפגנות ושביתות של סטודנטים הנדסאים, ונציגי המכללות יצאו למאבק ללא פשרות. והנה לפתע אושר ויועברו מהאוצר לצורך פתרון בעיית המכללות הטכנולוגיות  תקציב של 20 מליון שקלים. אכן יו"ר ועדת החינוך צדק: "תצאו למאבק"! והנה המכללות הטכנולוגיות יקבלו.
ואני שואל - מדוע  כך זה צריך להיות? הרי מאבקים עולים כסף רב. היו מספיק דיונים במשרדי הממשלה והנושא היה צריך להסתיים עוד ב-2010. מי שחושב שהתוספת של ה-20 מיליון יספיקו - טועה בגדול. הבירוקרטיה והנושא שמטופל במספר משרדי ממשלה במקום במשרד אחד, מביאה למצב שגופים מצליחים אך ורק באמצעות מאבקים ושביתות.
ועל כך חבל מאד.

 

  
רוצה לקנות מסחרית חדשה ולחסוך
אלפי שקלים? מלא פרטיך וקבל את
ההצעות המשתלמות ביותר!


מסחריות


 

 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים