קליקAדיל האם הממונה על ההגבלים עסקיים צריך להתערב בשכר שמאי הרכב? קליקAדיל
רוצה לקנות משאית חדשה ולחסוך אלפי שקלים? מלא פרטיך וקבל את
ההצעות המשתלמות ביותר!

משאיות
 

  שרות רכב ותחבורה 

בימים אלה התקבלה החלטת בית המשפט שדחתה את בקשתם של איגוד שמאי הביטוח בישראל והיושב בראשו, לזיכוי מכתב האישום שהוגש כנגדם, וזאת מטעמי "הגנה מן הצדק". כתב האישום מייחס להם עבירה של נקיטת קו פעולה הפוגע בתחרות. כזכור, איגוד השמאים הזמין דו"ח כלכלי הבודק את תעריפי השמאי ופרסם אותו לחבריו. הפעולה שנעשתה על ידי השמאים נעשתה במסגרת מאבקם להגדיל את שכר הטרחה שמשלמות להם חברות הביטוח פר שומה, שלטענתם נשחק מאד במהלך השנים. רונן לוי, יו"ר איגוד המוסכים טוען כי פעולה זו אינה שונה מהותית ממאבק האחיות שהסתיים זה עתה ולמאבקי שכר רבים ואחרים במשק. ההבדל היחיד הוא שהאחיות ועובדי הנמלים (שדקה לפני הבחירות "זכו" לתוספות נאות בשכרם) הם עובדים שכירים והם מיוצגים על ידי הסתדרות העובדים. אך גם את תוספות השכר שלהם על כל הציבור לממן.
עובדים תחת קבלנות משנה כמו רוקחים (מול קופות חולים), חוקרים פרטיים (מול חברות ביטוח ובנקים), שמאי ביטוח וכד' אינם מיוצגים ואינם זכאים, לתפיסת הממונה על ההגבלים, לפרנסה הוגנת, לכבוד עצמי ולזכות להיאבק על שכרם. הטיעון העיקרי של הממונה על ההגבלים העסקיים בבית המשפט היה כי העלאת שכר טרחת השמאים תביא להעלאת הפרמיות בביטוח ובכך לפגיעה בציבור שהעלויות הללו כביכול תגולגלנה עליו.
לוי טוען כי הרשות להגבלים עסקיים הולכת ודועכת בשנים האחרונות מבחינת כוחה, ואמירתה הציבורית והמשפטית. הריכוזיות והעבירות על חוק ההגבלים העסקיים משתוללים בכל רחבי המשק הישראלי ללא מפריע. גם ההחלטה להגיש את כתב האישום דווקא נגד איגוד השמאים והעומד בראשו הינה החלטה לקויה, בלתי סבירה, ואשר פוגעת דווקא באלו הזקוקים להגנת הממונה.
לוי טוען בתוקף כי אין זה תפקידו של הממונה לדאוג להכנסות חברות הביטוח, אלא תפקידו לשמור על התחרות. ה- "התבלבלות" של הממונה בעצם הבנת תפקידו וזהות הציבור עליו הוא אמור להגן – הינה חמורה ביותר וחותרת תחת עצם המשטר הדמוקרטי שלנו. העיסוק בשמאות רכב, הטיפול במאות אלפי נזקים בשנה, המבססים את יכולתו של הציבור לקבל שירות יעיל והשבה לקדמות של רכב ו/או לפסול כלי רכב מסוכנים הנעים בכבישים - נחשב כנטל וכעושק. אולי זה פשוט בגלל שהממונה נוסע ב"רכב חברה" ולא פגש שמאי רכב מימיו. חוקי היסוד של מדינת ישראל ובייחוד חוק כבוד האדם וחירותו נראים כבר כבדיחה עצובה בעיני הרגולטור הישראלי ובעיני בית המשפט המשתכנע כי אזרחי ישראל אינם שווים בעיניו וכי מקצוע אחד הוא ברכה ומקצוע שני הוא נטל. לא למותר שנזכיר לממונה, את הדברים שנשא בלשכת העצמאיים לפני חודשים ספורים. אך דברים לחוד ומעשים לחוד.

 

 
 
רוצה לקנות מסחרית חדשה ולחסוך
אלפי שקלים? מלא פרטיך וקבל את
ההצעות המשתלמות ביותר!


מסחריות


 
 
הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים