QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
 העונש הגדול בהיסטוריה ליצרן כריות אוויר

שרות רכב ותחבורה 

הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים האמריקאית (NHTSA) הוציאה שני צווים כנגד חברת "טאקטה" שנועדו להגן על הציבור מפני החברה וקנסה אותה בסכום חסר תקדים – 200 מיליון דולר.
על פי האמור, חברת טקאטה היפנית, הפרה את חוקי הבטיחות של כלי הרכב והאצת החזרות המוצרים (RECALLׂ) שנרכשו להחלפת וקבלת כריות אוויר לרכבים בארצות הברית. "במשך שנים, טקאטה בנתה ומכרה מוצרים פגומים, סירבה להכיר בפגמים, ולא הצליחה לספק מידע מלא לNHTSA, ללקוחותיה', או לציבור" אמר שר התחבורה אנתוני פוקס. "התוצאה של העיכוב הזה וההכחשה פגעה בעשרות צרכנים וגרמה להחזרה הבטיחותית (RECALL - קריאה של החברה לכל מי שרכשו את המוצר שלהם להחזיר אותו לתיקון או להחלפה עקב פגם שנמצא בו) הגדולה ביותר והמורכבת ביותר בהיסטוריה'. הפעולות של היום מייצגות שימוש אגרסיבי של הסמכות של NHTSA כדי לטפל בבעיות אלה ולהגן על ביטחון הציבור".
זהו העונש האזרחי הגדול ביותר בהיסטוריה' של הרשות האמריקאית, הניתן בעקבות הפרות של טקאטה לחוקי הבטיחות של ??כלי הרכב. זוהי הפעם הראשונה שבה ארצות הברית משתמשת בסמכות של הרשות כדי להאיץ את החזרת כריות האוויר לתיקונים למיליוני כלי רכב פגומים ובכך למנוע סיכון גדול לציבור האמריקאי.
החברה עצמה הודתה כי הייתה מודעת לפגם, אך לא הצליחה להוציא החזרה (RECALLׂ) בזמן, הפרה של החוק אודות בטיחות מנוע הרכב. הרשות האמריקאית הציגה ממצאים שטקאטה סיפקה ל-NHTSA נתונים סלקטיביים, חלקיים או לא מדויקים  לפחות משנת 2009.
לכן, החברה תיקנס ב-200 מיליון דולר ומשגיח עצמאי מטעם הרשות הלאומית האמריקאית יעקוב וידווח על עמידת החברה בהסדרים.
שמואל אבואב מנכ"ל עמותת אור ירוק: "הרשות הלאומית לבטיחות האמריקאית מראה כי בכל הנושא של בטיחות בדרכים יש אפס סובלנות. משרד התחבורה הישראלי צריך ללמוד כיצד מעבירים מסר חד וברור כי לא מזלזלים בחיי אדם. רק מדיניות חסרת פשרות מצד המדינה תגרום לעליה בבטיחות כלי הרכב ותביא לצמצום ההרוגים מתאונות דרכים".

תפקיד כריות אויר

כרית האוויר ברכב פותחה במטרה להוות אמצעי חיץ בין הנוסעים ובין חלקיו הפנימיים  של הרכב (הגה, לוח השעונים, שמשה, דלת צד). כריות האוויר מופעלות במצבים המתרחשים בעת מעורבות הרכב בהתנגשות חזיתית, צידית או בעת התהפכות הרכב. קיימות מספר תצורות למערכות כריות אוויר: כרית אחת: המותקנת במרכז ההגה מיועדת להגנה על הנהג בלבד, זוג כריות: לנהג ולנוסע שלידו. ארבע כריות: התצורה הכוללת זוג כריות הקדמיות בתוספת זוג כריות צדיות. שש כריות: כוללת בנוסף לזוג כריות קדמיות וזוג כריות צד גם זוג כריות אויר הנפתחות כזוג ווילונות  לאורך צידי הרכב ומיועדות להגנה כנגד התופעה של הטחת הראש אל שמשות דלתות הרכב. תצורה שבע כריות אויר כולל גם כרית אויר נוספת להגנה על ברכי הנהג.  
על פי עקרון הפעולה, בעת פגיעה בגוף הרכב, הלם הפגיעה משמש לדריכה של חיישן תאוצה המוביל להפעלת מערכת הצתה היוצרת ריאקציה כימית שתוצאותיה היא היווצרות גז בלחץ גבוה. הגז משתחרר בתוך מעטפת פולימרית גמישה בצורת כרית. כיום, מערכות של כריות אויר, נפתחות באופן דו שלבי, במטרה למנוע פגיעה בנוסע בשל לחץ הגזים הגבוה בכרית בעת מילויה. על פי תוצאות מחקרים  עולה כי מערכת משולבת דו שלבית, מקטינה את שיעור הנפגעים בין 14% ל 58% בחלוקה על פי אזורי הגוף (ראש, צוואר, חזה ובטן) ורמת הסיכון לכל אזור. תפעול נכון: יש לעיין בהוראות היצרן ולשבת במרחק מתאים מהכריות, ישיבה קרובה מדי עלולה לגרום לפציעה קשה. יש להקפיד על ניתוק כרית האויר בשעה שילד יושב במושב בטיחות או במושב מגביה במושב הקדמי ברכב.
אסור בתכלית האיסור להושיב במושב הקדמי, פעוטות או תינוקות (כולל במושבי בטיחות) - הטחתם אל מסעד המושב על ידי הכרית, עלולה לגרום למוות מחנק או מזעזוע מוח. הדבר נכון גם לגבי קשישים.
מומלץ לבצע בדיקת תקינות למערכת אחת לשנה במכון מוסמך. החלפת המערכת או חלקים ממנה, יש לעשות רק אצל מתקין מורשה. סיכונים: בעת הפעלת המערכת, נגרמות לא פעם פגיעות לנוסעים (במיוחד על ידי מערכות מן הדור הקודם בהן ניפוח הכרית אינו דו שלבי). הפגיעות נגרמות בעיקר בעיניים (קריעת רשתית), בחוליות הצוואר ובבית החזה (שברים בצלעות).


 


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים