QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
העליון: יש להבחין בין נכות הרפואית והגריעה מההשתכרות
לנפגעי תאונות דרכים

שרות רכב ותחבורה 

בית המשפט העליון נדרש לאחרונה לדון בערעור שהגיש נהג אופנוע שנפגע בתאונת דרכים, כשהפגיעה הייתה בעיקר בגבו ובגפיו התחתונות.
חברת הביטוח 'המאגר הישראלי לביטוחי רכב' היא המבטחת של האופנוע והנתבעת בתביעה שהגיש המערער לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות הדרכים.
הצדדים הגישו ערעור וערעור שכנגד על פסק דינו של ביהמ"ש המחוזי.

בית המשפט העליון קבע כי המלאכה להבחין בין הנכות הרפואית, הפגיעה התפקודית והגריעה מההשתכרות או מכושר ההשתכרות מסורה לערכאה הדיונית.
אין לקבוע מעין-חזקה המזהה את הנכות הרפואית עם הנכות התפקודית או עם הגריעה בהשתכרות.
עם זאת, מעין-חזקה זו נוהגת בפסיקה לאחרונה לגבי קטינים, והיא מקור השראה להערכת הגריעה בכושר ההשתכרות כשבנכויות אורתופדיות עסקינן וכשמשלח ידו של הנפגע כרוך בעבודה פיזית.
כשהנפגע הוא בעל עסק עצמאי, הערכת הגריעה אינה פשוטה.

בסופו של דבר, ביהמ"ש העליון קיבל בחלקו את הערעור העיקרי הנוגעת לשיעור הגריעה בכושר השתכרותו של המערער. ככלל, נהוג להבחין בין נכות רפואית לנכות תפקודית, כשהמונח האחרון משמש לתיאור השפעת הנכות הרפואית על תפקודו של הנפגע בכל תחומי החיים. יש להבחין בין נכות תפקודית לבין ראש הנזק של גריעה או אובדן כושר השתכרות, שהוא אך אחד המישורים של התפקוד הכללי, אם כי ברוב המקרים המרכזי, לצורך חישוב הפיצויים המגיעים לנפגע. ברי כי אין בהכרח זהות בין הנכות הרפואית לבין הפגיעה התפקודית ובין אלה לבין הגריעה מההשתכרות או מכושר ההשתכרות של הנפגע, וייתכנו פערים ביניהן, אם למעלה ואם למטה.
המלאכה להבחין בין אלה מסורה לערכאה הדיונית המתרשמת ממכלול הנתונים שיש בהם כדי להשליך על תפקודו ועל השתכרותו וכושר השתכרותו של הנפגע בנסיבותיו הפרטניות, כגון גילו, השכלתו, כישוריו, משלח ידו, עיסוקו לפני התאונה ולאחריה, האפשרויות שעומדות בפניו לנתב בעתיד את עיסוקו במומו, הגריעה בפועל בהשתכרות בעקבות התאונה וכן מידת השפעת נכותו הרפואית על היכולת לעסוק באותו המקצוע ויכולתו לשוב ולעסוק באותו המקצוע ובאותו מקום העבודה בו עבד קודם לתאונה, והימצאות מקום עבודה בו מובטח כי הנפגע יוכל להמשיך ולעבוד. כן יש לתת את הדעת לנסיבות נוספות שיכולות להשפיע על יכולת התפקוד של הנפגע כגון מצב התעסוקה בשוק הרלבנטי. הקביעות בנושאים אלה נמצאות בליבת שק"ד הערכאה הדיונית, כך שהתערבות ערכאת הערעור בנושא הנכות התפקודית והגריעה בכושר ההשתכרות נעשית במשורה ובמקרים ראויים
על אף המגמה הגוברת והולכת לייעול, פישוט והאחדה של הכללים לפיצויים בגין נזקי גוף, התאמת הפיצוי לנפגע היא לעולם אינדיבידואלית ומונחית מטרה של עקרון השבת המצב לקדמותו. לכן, אין לקבוע מעין-חזקה המזהה את הנכות הרפואית עם הנכות התפקודית או עם הגריעה בהשתכרות. עם זאת, מעין-חזקה זו נוהגת בפסיקה לאחרונה לגבי קטינים, והיא מקור השראה להערכת הגריעה בכושר ההשתכרות כשבנכויות אורתופדיות עסקינן וכשמשלח ידו של הנפגע כרוך בעבודה פיזית. לנכות הרפואית חשיבות גם בהיעדר נתונים אחרים, אז היא משמשת כאמת מידה להערכת הנכות התפקודית.
נכותו הרפואית של המערער הועמדה על 72%, רובה ככולה בתחום האורתופדי. כנראה שהמערער יזדקק בעתיד לניתוח החלפת מפרק הירך, אולי גם ברך. ביהמ"ש העמיד את שיעור הגריעה בהשתכרותו ובכושר השתכרותו על 35%, כמחצית הנכות הרפואית. פער זה אינו סביר בנסיבות העניין, ואינו לוקח בחשבון כי בחלוף השנים עלול המערער להיפגע בהשתכרותו בשל מגבלותיו הפיסיות.
ככלל, כשהנפגע הוא בעל עסק עצמאי, הערכת הגריעה בהשתכרותו או בכושר השתכרותו אינה פשוטה ויש להתחשב במספר גורמים. במקרה הנדון, למערער עסק קטן של פיצריה. בעסק כגון זה בעל הבית נותן ידו לעבודה הפיזית הכרוכה בניהול ובתפעול העסק. בדונו בעזרת צד ג', הביע בימ"ש דעתו כי התובע לא יוכל לבצע פעולות פיזיות קשות בביתו ויזדקק לעזרת הזולת. כך בבית, וכך גם לגבי הפעולות בעסק הכרוכות בעבודה גופנית. המערער כיום בן 42 ולפניו עוד 28 שנות עבודה כעצמאי, ויש לקחת בחשבון כי הפיצריה לא תוסיף להתקיים זמן כה ממושך, ולמצער, כי עוצמת המגבלות הפיסיות תגדל בחלוף השנים. המערער עובד בפיצריה מגיל צעיר ולא רכש השכלה או מקצוע אחר. בהינתן כל אלה, לא היה מקום להסתמך אך ורק על הכנסות העסק בשנה הראשונה לאחר התאונה.
בהתחשב בכל אלה, יש מקום להעלאה ברכיב הגריעה מההשתכרות ומכושר ההשתכרות בעתיד ולהעמידו על כ-50%, ולהעלות את הפיצוי גם ברכיב של עזרת צד ג'. בהתחשב בבסיס השכר הגבוה שנקבע למערער, יש להגדיל את הפיצוי שנפסק למערער בסכום גלובלי של 650,000 ₪.


 


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים