QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
העליון: מהם התנאים שנדרשים שפגיעה בעת תיקון רכב
יהפוך לתאונת דרכים?

15/1/2016
שרות רכב ותחבורה 

בית המשפט העליון נדרש לאחרונה בין פסיקות הפוכות שהתקבלו בבית משפט השלום ובבית המשפט המחוזי באשר להגדרת תיקון דרך
והקשר שלו לחוק פיצויי נפגעים בתאונות דרכים.
תיאור המקרה: הנהג נסע למושב לבדוק מספר מקלטים. משהגיע למושב הבחין כי מנוע הרכב התחמם.
הוא המשיך בנסיעתו עד למקלט הראשון. אז ירד מהרכב, פתח את מכסה המנוע והסיר את מכסה מערכת הקירור. הוא קיבל מכה חזקה מחגורת המנוע.
תביעה שהגיש נגד המבקשת נדחתה ע"י בימ"ש השלום, שקבע כי האירוע אינו בגדר תאונת דרכים. ערעור שהגיש המשיב התקבל ע"י ביהמ"ש המחוזי. מכאן הבר"ע (בקשת רשות ערעור) שהגישה חברת הביטוח הפניקס.
ביהמ"ש העליון דחה את הבקשה בקבעו כי בשורה של פסקי דין הבהיר בימ"ש זה מהם התנאים בהם יש לעמוד על-מנת שאירוע ייחשב "תיקון דרך": התיקון התרחש בדרך; שמדובר באירוע פתאומי; התיקון לא מצריך איש מקצוע; והטיפול הוא ברכב עצמו או באחד מרכיביו. פסק הדין של בימ"ש קמא אינו אלא יישום של נורמות שנקבעו זה מכבר, ואין הצדקה למתן רשות ערעור ב"גלגול שלישי", גם אם יישום הנורמה היה מוטעה (וכפי שיפורט, לא נפלה טעות בתוצאה אליה הגיע ביהמ"ש המחוזי, אם כי ניתן היה לבססה על נימוק מעט שונה).
ביהמ"ש המחוזי הפנה לעניין זהבי. אולם בעניין זהבי ההפסקות שבין מקטע אחד למקטע הבא של הנסיעה שירתו את הנסיעה, שכן הנהיגה והסעת הרכב הייתה עבודתו של הניזוק. במקרה דנא הנסיעה שירתה את העצירות, במהלכן המשיב היה אמור לבצע את עבודתו. הבדל זה מעלה חשש כי הצידוק לתוצאה אליה הגיע ביהמ"ש בעניין זהבי אינו מתקיים כאן במלואו. עדיף לבסס את הקביעה כי התיקון שבוצע הוא "תיקון דרך" על כך שלמעשה הנסיעה למקלט הראשון טרם הסתיימה כשאירעה התאונה.
דומה, כי כאשר נהג או נוסע מגיע ליעדו ברכב שניכר היה במהלך הנסיעה שיש בו תקלה, ובטרם הוא פונה לשאר עיסוקיו הוא עורך בדיקה או תיקון שנועדו לברר לאלתר מהי אותה התקלה, ולהעריך את ההשפעה של אותה תקלה על האפשרות להמשיך ולנסוע ברכב (בין אם הנסיעה תבוצע מיד לאחר העצירה ובין זמן מה לאחר מכן), יש לראות באותו תיקון כ"תיקון דרך" שבוצע במסגרת אותה נסיעה. זאת, כמובן, בתנאי שהתיקון הוא מסוג התיקונים העונה על שאר התנאים שהוגדרו.
מסקנה זו מקורה בפרשנות הראויה לתנאי הראשון – שהתיקון "התרחש בדרך". תנאי זה משלב בתוכו שני מבחנים שהיו נהוגים בפסיקה: המבחן הגיאוגרפי (בדרך ולא בחצרים או ליד הבית) ומבחן הזמן (אגב נסיעה או לצורך המשכה המידי). בין אם נבחן את התקיימות התנאי הראשון באמצעות המבחן הגיאוגרפי ובין אם באמצעות מבחן הזמן, נמצא כי התיקון בענייננו אכן בוצע בדרך ובמסגרת הנסיעה.

בשורה התחתונה: כאשר הנהג או הנוסע מגיע ליעדו ברכב שניכר היה במהלך הנסיעה שיש בו תקלה, ובטרם הוא פונה לשאר עיסוקיו הוא עורך בדיקה או תיקון שנועדו לברר לאלתר מהי אותה התקלה, ולהעריך את ההשפעה של אותה תקלה על האפשרות להמשיך ולנסוע ברכב (בין אם הנסיעה תבוצע מיד לאחר העצירה ובין זמן מה לאחר מכן), יש לראות באותו תיקון כ"תיקון דרך" שבוצע במסגרת אותה נסיעה.

.


 


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים