QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ כבל הציג את דוח השימוע
לבלימת הקטל בדרכים

26/8/2016
שרות רכב ותחבורה 

יו"ר ועדת הכלכלה בכנסת, ח"כ כבל, הציגלאחרונה  את דוח השימוע לבלימת הקטל בדרכים: "אני מאשים את ממשלות ישראל בחידלון מתמשך ומחויב למלחמה הזו בקטל בדרכים – המלחמה למען החיים".
הדוח הוא תוצאה של הליך שימוע שיזם היו"ר כבל, שנפרס על פני 10 ישיבות, כלל עשרות שעות דיונים, והקיף את כל תחומי העיסוק לבלימת הקטל בכבישים ובכלל זה סוגית האכיפה, הטיפול בתשתיות, הכשרת הנהגים פעילות הממשלה והרשויות הנוגעות בדבר ועוד. היו"ר כבל פתח היום את הישיבה ואמר כי הוועדה לקחה על עצמה להוביל מהלך שיתמודד עם הקטל בדרכים וכינה זאת "המאבק בקטל בדרכים – המאבק למען החיים".
היו"ר כבל הזכיר את הדברים שאמר בפתיחת כל ישיבת שימוע, לפיהם "אם היה מגיע רמטכ"ל ואומר לראש הממשלה ולשר הביטחון שבשנה מסוימת יהרגו בפעולות כאלה ואחרות 357 איש ואישה, כפי שקרה בתאונות בשנה שעברה, אין לי ספק שהוא לא היה ממשיך בתפקידו עוד יום אחד. פגשנו שבוע אחר שבוע משפחות שחרב עליהן עולמן שבאו לדיונים ודיברו מדם ליבם, ולאחר 10 ישיבות, מהמעמיקות שנראו פה בכנסת, ירדנו לרזולוציות של כביש וצומת – מה שנגלה לעיננו הוא קשה, בעייתי ונוראי. אני יכול לומר בפה מלא שממשלות ישראל נכשלות ונכשלו יום יום שעה שעה במאבק בקטל בדרכים. אין כמעט תחום שממשלות ישראל לא כשלו בו כישלון מחפיר, אם באכיפה שלא קיימת, בעומס במערכת המשפט ובסכסוך בתוך המערכת. יש נקודת אור שלא יודעת לתת מענה והיא השיפור הגדול בתשתיות, אבל זה לא מצליח להביא אותנו למצב של הצלת לפחות 100 נפשות בשנה".
עוד הבהיר היו"ר כבל לחברי הכנסת כי "מרגע זה שהדוח הקשה הזה הונח לפנינו – אם לא נעשה את עבודתנו ונעקוב אחר יישומו אנחנו נהייה אחראים לא פחות מכל אלה שלא עושים את עבודתם. הדוח יישלח לשרים ולראש הממשלה יחד עם מכתב שיבהיר להם שהאחריות מוטלת לפתחם, ונתבע מהממשלה לזמן ישיבה דחופה בעניין. מבחינתי הכותרת של הדוח הייתה צריכה להיות 'אני מאשים את ממשלות ישראל בחידלון המתמשך שגורם למותם של מאות אנשים מדי שנה, להרס משפחות ולנזק כלכלי של למעלה מ-15 מיליארד שקל מדי שנה ולמעגל הדף של משפחות שכנראה כבר לעולם לא תצלחנה להתאושש ממה שקרה להן'. אני מחויב למלחמה הזו – המלחמה בקטל בדרכים, המלחמה למען החיים".
היו"ר כבל פנה לח"כ יעקב אשר, שמונה השבוע לעמוד בראש ועדת המשנה לבטיחות בדרכים, ואמר לו: "המשימה שהוטלה על כתפיך היא כבדה – לוודא ביצוע של הדוח. הדוח הזה לא הולך להיות אות מתה. מי שחושב שהוא הולך להיות מונח בספריות טועה. אני אלווה זאת באופן אישי כי מדובר בחיים שלנו, של הילדים שלנו, של המשפחות והחברים שלנו. אנחנו נשבעים לעשות לזה סוף". ח"כ אשר אמר כי אין ספק שזאת הולכת להיות ועדת ביצוע, ודרש את שיתוף הפעולה של משרדי הממשלה.
ח"כ עאידה תומא סלימאן אמרה כי אי אפשר להתעלם מכך שהאוכלוסייה הערבית נפגעת מעל שיעורה באוכלוסייה, והבהירה כי צריך "צריך לעבוד מול הציבור שלנו, כדי שהצעירים ייקחו את החיים שלהם יותר ברצינות". ח"כ דב חנין אמר כי "הדוח הוא מפת דרכים לעבודה ואני מקווה שרשויות המדינה ייקחו אותו בחשבון בתכנון פעולות בעתיד". ח"כ יצחק וקנין הוסיף: "אין ספק שנעשתה פה עבודה כמעט מושלמת, דבר אחד חסר לי זה הנושא של פילוח התאונות לפי ימים – בסוף השבוע ובתחילת השבוע. זה חשוב כי אחד הדברים שאני רואה זה השפעת האלכוהול במיוחד על נהגים צעירים" הוא סיכם באומרו: "כל המציל נפש אחת כאילו קיים עולם מלא". ח"כ יעקב פרי אמר כי "לצערי ממשלות ישראל לא מצליחות לא לתת משאבים, לא לבצע מעקב ולא לחנך, לכן אני חושב שלוועדה יש חלק משמעותי במעקב אחר יישום ההמלצות". ח"כ איילת נחמיאס ורבין סיפרה כי מאז השימוע כל תאונה גורמת לה תחושות קשות. היא הוסיפה כי הלכה בסוף שנת הלימודים למפגש עם תלמידים והרגישה שמלאכתה בנושא רק החלה.
ח"כ חמד עמאר, שעומד בראש השדולה למאבק בקטל בדרכים, אמר כי אתמול קיים דיון חירום בנתונים המזעזעים של שנת 2016. "אמרו לנו ששנת 2015 הייתה חריגה, ציפינו לשיפור ב-2016. עד לפני חודשיים המספרים אכן הראו ירידה, אבל בחודשיים אחרונים היו 77 הרוגים וזה לא נעצר. שאלתי אם משרד התחבורה ראה את הנתונים המזעזעים האלה וכינס דיון חירום, התברר שלא. אם היה קורה דבר כזה בכל מני פיגועים או מלחמה, כל העולם היה מתכנס. שאלתי האם הממשלה התכנסה לדון בזה, התברר שלא. לכל זירת פיגוע מגיע שר, הגיע הזמן שכך יהיה גם בכל זירת תאונה, כדי שאנשים יבינו שצריך לעשות שינוי". ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא, שהשתתף בכל ישיבות השימוע, הוסיף כי צריך לטפל בצורה מהירה במחסור בנהגים מקצועיים למשאיות ואוטובוסים. ח"כ נחמן שי אמר כי השימוע והדוח עשו עבודה נדירה בכך שאפשרו הסתכלות על התמונה הכוללת, במקום לעסוק רק בבעיות השוטפות. "אם מסתכלים על התמונה הכוללת המדינה פשטה את הרגל ונותנת לג'ונגל להשתולל", אמר.
מנכ"ל עמותת אור ירוק, שמוליק אבוהב, אמר כי "הסיפור של הדוח הוא הסיפור של המחדל – במשך 10 שנים המדינה הצליחה, שנה אחר שנה, והורידה ב-47% את מספר ההרוגים, עד 2012. מאז, שנה אחר שנה, יש מחדל מתמשך של עלייה דרמטית במספר ההרוגים. כשהולכים לדוח רואים איך זה קרה, ירידה בניידות ובשוטרים קיצוץ בתקציב הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ועוד. הדוח משרטט את מפת הדרכים, ומה שצריך לעשות מחר בבוקר זה לרכוש 200 ניידות, ולהוסיף 300 שוטרים ו-100 מצלמות לכבישים. 80 הרוגים מתוך 214 ההרוגים השנה נהרגו בשלוש זירות שאפשר לטפל בהן. לא רק שהדוח העמיד תמונת מצב קשה, לפני שבוע וחצי העולם פרסם דוח וישראל במקום לפני אחרון, מקדימה רק את קפריסין, בירידה בשיעור ההרוגים בתאונות".

 


הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים