QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
ערעור: שבעה אנשים נהרגו באוטובוס הזעיר שהתנגש ברכבת.   מהו טווח הענישה הראוי במקרה זה?

26/01/2017
שרות רכב ותחבורה 

בית המשפט המחוזי בבאר שבע דן לאחרונה בערעור של נהג אוטובוס זעיר, וזאת לאחר שהאחרון הורשע בבית המשפט, על פי הודאתו, בעבירה של גרימת מוות ברשלנות של 7 נוסעים ברכב בו נהג, כולם בני משפחה אחת, בתאונת דרכים עם רכבת, ובנוסף נפגע נוסע שישב ליד המערער. בימ"ש גזר על המערער עונש הכולל 21 חודשי מאסר בפועל, 5 חודשי מאסר מותנה ו- 18 שנות פסילה בפועל. הערעור נסב כנגד עונש המאסר בפועל, וכנגד משך הפסילה.
בית המשפט המחוזי דחה את הערעור ופסק כי הענישה שנקבעה אינה חורגת לחומרה בנסיבות המעשה והעושה, ויש בה מידה של הקלה בהתייחס לרף הרשלנות ולתוצאה הקשה ביותר, גם כאשר מובאים במסגרת השיקולים כל הנסיבות הקשורות במערער. רף הרשלנות, בינונית-גבוהה, שקבע בימ"ש קמא, משקף באופן ראוי את מידת הרשלנות העולה ממכלול הנסיבות. אין מדובר ברשלנות רגעית, וקיימות נסיבות רבות המביאות את רף הרשלנות לגדרי קרבה רבה לרשלנות חמורה ביותר. מדובר בנהג מקצועי המסיע ברכב שהינו אוטובוס זעיר, שמונה נוסעים. העובדה שבמקום היו עבודות, קושי בנראות תמרורים, ושאר הנסיבות, יש להביאן במסגרת הרף הנקבע לרשלנות. אולם מנגד, כל אלו מביאים למסקנות גם בהיבט של חומרה ברשלנות המערער. העובדה כי קיים היה קושי בנראות התמרורים, כמו גם הגודש במספר התמרורים שהוצבו והוביל להארכת זמן הבחנה והאבחנה של המערער, משמעותם גם כי הזהירות שהיה על המערער לנקוט בנהיגתו הייתה חייבת להיות גבוהה יותר מברגיל. חובת הזהירות הינה פועל יוצא של מכלול הנסיבות, עוצמתה קשורה גם לתפקידו של העושה, ומי שמסיע נוסעים, חובת הזהירות המוטלת עליו מוגברת. ביחד עם מצב הדרך והתמרורים, המסקנה היא כי מידת הזהירות שהיה על המערער לנקוט הינה גבוהה, וחובת הזהירות שהייתה מוטלת עליו הייתה גבוהה.
פריצת מחסום מורד במפגש כביש עם מסילת רכבת, כאשר אור אדום מהבהב, מהווה רשלנות חמורה. אכן, לעיתים התנהלות של גורמים אחרים יכול ויהיה בה כדי להשפיע על המסקנה ביחס לרף הרשלנות של העושה, ואולם, רשלנות תורמת במשפט הפלילי מקבלת משקל מופחת. יכול ומעשהו של אחר ישפיע על המסקנה ביחס לרף הרשלנות, לאור המבחן בדבר צפיות העושה את המעשה של האחר, ואולם, יש לבחון תחילה את הכניסה אל הסיכון, ומידת הסיכון בנסיבות המקרה שנטל העושה. בענייננו, הביא בימ"ש קמא את מה שהוגדר כ"רשלנות תורמת", במסגרת ירידתו אל מתחת לרף העליון של הרשלנות. מסקנה זו מקובלת ויש בה אף כדי הקלה עם המערער, שכן רמת הזהירות הגבוהה הנדרשת ממנו, יכולה הייתה להותיר את רשלנותו ברף העליון, גם לצד הנסיבות האחרות.
ביחס לעצם קביעת מתחם עונש הולם, ולמתחם שנקבע, זהו טווח ענישה שהינו תוצאת מיצוי כוח המיקוח של כל אחד מהצדדים להליך, בשים לב לכלל נסיבות התיק. נוכח הצגת רף ענישה עליון מוסכם, על כל סטייה לחומרה מן המוסכם, גם בקביעת העונש, להיעשות במקרים חריגים. מתחם העונש ההולם הינו בבחינת קביעה נורמטיבית של בימ"ש באשר לטווח הענישה הראוי, אל מול טווח הענישה בהסדר שהוא תוצאת הסכמה בין הצדדים. קביעת מתחם עונש הולם על ידי בימ"ש, מקום שצדדים הגיעו להסדר טיעון המתייחס גם לרכיב העונשי, תבוצע כאשר קיים ספק אם ההסדר עומד במבחני האיזון, כלומר לא בכל מקרה קיים צורך לקבוע בנפרד מתחם עונש הולם, אלא יש לשמור זאת למקרים בהם קיים ספק. בענייננו, בהינתן מכלול הנסיבות, התוצאה הקשה ביותר, והרף של הרשלנות, זהו מקרה חריג שהיה מקום בגינו לפעול באופן בו פעל בימ"ש קמא לקביעת מתחם עונש הולם. אין משמעות הדבר התעלמות מטווח הענישה המוסכם, ובימ"ש קמא, אף שקבע מתחם עונש הולם הגבוה מטווח הענישה המוסכם, הטיל ענישה שיורדת אל מתחת לרף העליון המוסכם. מתחם העונש ההולם שקבע בימ"ש קמא, משקף את הנסיבות והחומרה של רשלנות המערער. כמו כן, בימ"ש קמא קבע, בדין, כי למרות החומרה אין להטיל ענישה מצטברת. בית המשפט שקל את מכלול נסיבותיו של המערער, ובענישה שהוטלה לבסוף יש כדי איזון ראוי בין מכלול הנסיבות כולן. בימ"ש קמא הביא במסגרת שיקוליו את הטווח המוסכם שקבעו הצדדים, ואף נתן לו משקל משמעותי, בכך שאף ירד בענישה אל מתחת לו. ברף הרשלנות והתוצאה הקשה יש כדי להוות שיקולים בענישה, והמשקל שנתן להם בימ"ש קמא לצד הסדר הטיעון, ראוי והולם. משקל ניתן גם לנסיבות האישיות של המערער, כמו גם לדברי משפחת הנספים, ואין למצוא חריגה לחומרה בענישה שהוטלה. זאת ועוד, המערער נהג תוך כדי שהמשפט מתנהל, ובעוד המערער נתון בפסילה ונאסר עליו לנהוג ברכב; גם משך הפסילה שהוטל ראוי והולם.

 

 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים