QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
הרשות הלאומית לזהירות בדרכים מקדמת
תוכנית לריכוז מאגרי מידע בכבישים

23/11/2016
שרות רכב ותחבורה 


ועדת המדע והטכנולוגיה קיימה לאחרונה דיון בנושא 'שיתוף וניתוח מאגרי מידע לשם הצלת חיים' לרגל יום הבטיחות בדרכים.

יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב פתח את הדיון: "לא נרחיב במילים בחשיבות הנושא. כל שבוע אנחנו שומעים על מספרי התאונות והנפגעים שלא יורדים ובמקרים רבים רק עולים, אנחנו יודעים שבמלחמה הזו, הטכנולוגיה היא שם המשחק, שילוב של מידע הקיים היום אונליין עם ניתוח מידע בשילוב מחקר ומסקנות יביאו לשינוי גדול. כל מדינות העולם באות ללמוד מאתנו על הפיתוחים הישראלים, הטכנולוגיה קיימת ודווקא בנושא הקטלני הזו לא השכלנו לייעל אותה לפתרונות".

יו"ר השדולה למאבק בתאונות הדרכים, ח"כ חאמד עמר: "אין יותר חשוב מאשר לרכז את המידע במקום אחד, תפקידה של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים הוא להוריד את מספר ההרוגים בדרכים בכל רגע, אם כל המשרדים והגופים השונים ירכזו את המידע לאותה נקודה ותהייה לנו תמונה כללית בנושא תאונות דרכים, נמזער את התופעה הקשה הזו".

ח"כ חיים ילין: "בעוטף עזה נהרגו יותר אנשים מתאונות מאשר מטילים, אם הממשלות היו מתייחסות לתאונות דרכים כמו לטרור, הדברים היו משתנים. אם נבין שאנחנו לא מושלמים אולי נשכיל לייצר מערכת טכנולוגית שכזו, לצידה יש גם לשמור מאוד על צנעת הפרט. כשאחריות וסמכות מפוצלות במשרדים שונים יש תמיד כשל ניהולי, משרד התחבורה צריך להיות אמון על משטרת התנועה".

מנכ"ל הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים מרדכי בהירי דואני: "אנחנו מרכזים מידע מגופים שונים, בכל תאונה קטלנית מרוכז מידע נוסף. הבנו שאנחנו צריכים הרבה יותר מקורות מידע ולכן אנחנו מפתחים את המערכת הטכנולוגית של הרשות שתכיל הרבה יותר מידע – חברות פרטיות עם פיתוחי בטיחות, מצלמות מחוץ ובתוך הרכב, מפעילות כבישים, ציי רכב, חברות  הביטוח להן מידע על כל תאונה. הכוונה היא לשתפו גם לציבור ולשוק הפרטי כדי שיוכל לפתח פתרונות. אנו מצפים שכל חברה שיש לה מידע שקשור בצורה כזו או אחרת לדרכים תעביר אותו לרשות, ניקח את המידע הזה ונפלח אותו ומצד שני נחזיר לאותן חברות הרבה יותר מידע, נוכל לזהות סטייה בכביש ולתקן אותה, במקרים רבים זה ימנע תאונות ואסונות".

בהמשך הדיון עלתה שאלת החוקיות והסכנה לפרטיות בהקמת מאגר כולל שכזה, שיכלול גם מידע מגופי הצלה ובתי חולים.

עו"ד עמי רוטמן - היועץ המשפטי של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ציין כי "החוק הקיים כבר נותן את הבסיס החוקי לקבלת מידע מהגופים השונים, צריך לתקן תקנות בהתאם. אנחנו עובדים מול משרד המשפטים על נוסח התקנות שיאפשרו את קבלת המידע. לגבי המידע הסטטיסטי אין בעיה, במידע האישי כשהוא נדרש ונעשות הצלבות תיתכן בעייתיות".

יו"ר הוועדה: "ממה שאני מבין מרבית את מרבית המידע ניתן לנתק מהמידע האישי ולעשות בו שימוש מבלי לפגוע בפרטיות. אני מקווה שלא יהיו גופים פרטיים שעושים במידע שימוש מסחרי שיבקשו שלא להעביר אותו, במידה ותהייה התנגדות כזו  נצטרך להגיע לחקיקה מחייבת".

סנ"צ עדי זלדס, רמ"ד מחקר במשטרת ישראל: "הנתונים חשובים לנו בצורה מהותית להצלת חיים. מכל ההיבטים המניעתיים האפשריים. התחלנו להקים מאגר מידע כזה באמצעות הנתונים שלנו ומקורות חיצוניים, אך זה לא מספיק. יש לנו מגבלות מבחינת הבסיס - חברות ביטוח, חברות פרטיות, בין היתר בשל פגיעה בפרטיות".

שוקי עדן, מנכ"ל אוטוקאר: "יש חסם כלכלי כי המערכות האלה לא זולות, הן עולות אלפי שקלים ולכן ההטמעה שלהן איטית. אם הממשלה תתמרץ התקנה גם ברכבים שאינם חדשים זה יכול לסייע ובתמורה היא תוכל לקבל את המידע הסטטיסטי".

עו"ד צילי נאה, מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים: "אנחנו עומדים בשיח עם הרשות הלאומית בנושא, אנחנו מנסים למצוא את הדרך להנפיק את הצרכים המחקרים ולנטרל כמה שיותר את הסיכונים של חשיפה, להגיע לפתרון שייתן את התוצר המבוקש. למיטב הבנתי מרבית המידע לא נוגע למידע פרטי אלא מחקרי. לגבי אותם נתונים שנוגעים למידע אישי מדובר מהרגישים ביותר שיש. מצבים רפואיים ועוד, לגביו צריך לנהוג בזהירות".

ח"כ מקלב סיכם את הדיון: "אני מבקש לחזק את הרשות בכל הנוגע להרחבת מאגר המידע ולריכוזו. אני קורא לממשלה לתקצב זאת כראוי, ולכל הגופים מכל המגזרים אני קורא לגלות אחריות ולרכז את המידע בידי הרשות. הטכנולוגיה קיימת ויש לנתב אותה להצלת חיי אדם, ההשקעה תחזיר את עצמה, גם במניעת תאונות קלות ובטח בתאונות קטלניות".

 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים