QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
 מהו העונש הראוי לנער שמיידה חפצים לעבר כלי רכב בנסיעה?

9/02/2017
שרות רכב ותחבורה 

בית המשפט העליון דן לאחרונה במדיניות הענישה הנוהגת בעבירות שעניין יידוי חפץ לעבר כלי תחבורה.
המשיב הורשע בבית המשפט המחוזי בעבירות של יידוי חפץ לעבר כלי תחבורה ושל החזקת נשק שלא כדין, וביהמ"ש המחוזי לנוער גזר עליו 6 חודשי עבודות שירות ועונשים נלווים.
הן המדינה והן המשיב מערערים על גזר הדין.
ביהמ"ש העליון דחה את הערעורים בקבעו שמדובר בעבירה חמורה, שכן השלכת חפצים לכיוון מכוניות הנוסעות בכביש מסכנת חיי אדם, משבשת את שגרת החיים ופוגעת בתחושת הביטחון של המשתמשים בכביש, לא כל שכן כשמדובר בבקבוק תבערה, השקול לנשק חם. הדברים לא נעלמו מעיני המחוקק, שהוסיף לחוק את סעיף 332א.
לנוכח האמור, מדיניות הענישה הנוהגת בעבירות דנן היא מחמירה, וניתן בה משקל ממשי לשיקולי הרתעה. ככלל, מושתים בנסיבות דומות עונשים הכוללים מאסר בפועל – ולו בדרך של עבודות שירות, אבל לרוב מאחורי סורג ובריח – של 6 חודשים לכל הפחות ולרוב למעלה מכך, לפי הנסיבות.
על רקע זה ברי כי אין מקום לקבלת הערעור על חומרת העונש. העונש שהושת על המשיב הוא עונש מקל, וביהמ"ש לנוער הביא בחשבונו את מכלול הנסיבות שהמשיב מבקש להדגיש בערעורו, לרבות קטינותו והמשקל הנכבד שניתן לשיקולי השיקום, שאחרת היה מקום להטיל עונש חמור יותר.
מרכיב מרכזי בתופעה של יידוי אבנים וחפצים על כלי רכב הוא המניע האידיאולוגי של המעשים – בין אם המבצעים הם ערבים או יהודים; ואין לקבל את טענת המשיב כי היבט זה נעדר כליל מנסיבות ביצוע העבירה בעניינו.
דין הערעור על קולת העונש להידחות גם, משלא נפל פגם בהחלטת ביהמ"ש קמא שלא למצות את מלוא חומרת הדין עם המשיב. כידוע אין זו דרכה של ערכאת הערעור לעשות כן, והיא תתערב רק במקרה בו העונש חורג באופן ניכר מרמת הענישה הראויה או שנפלה בגזר הדין טעות מהותית.
ענישה היא לעולם אינדיבידואלית, ואין לקבל טענה כי בשל היקפה של תופעה חברתית שעיקרה בעבריינות מסוג מסוים, שומה על ביהמ"ש לבטל את הנסיבות הקונקרטיות של המקרה שלפניו – הגם שבהחלט יש לכך השפעה על נקודת האיזון בין השיקולים השונים. יוזכר כי המשיב הוא קטין, וחלות עליו הוראות חוק הנוער ובראשן החובה ליתן משקל ראוי לשיקולים של שיקום, טיפול ושילוב בחברה.
בדין מצא ביהמ"ש כי נכון למשיב אופק שיקומי ממשי שבגינו אין להטיל על כתפיו את מלוא כובדו של שיקול הרתעת הרבים. התסקירים בעניינו הם חיוביים ברמה בלתי-שגרתית. לא מן הנמנע ששליחת המשיב למאסר מאחורי סורג ובריח תפגום בהתקדמות העקבית שחלה במישור השיקומי, מאחר ששהייה עם גורמים עבריינים בבית סוהר, בפרט על רקע אידיאולוגי, עלולה להביא להתדרדרות בהשקפתו.

 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים