QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
בג"צ: האם תאונה שארעה בחו"ל, בטיול מטעם העבודה,
היא תאונת עבודה?

שרות רכב ותחבורה 

בג"ץ נדרש לאחרונה להכריע בעתירה מיוחדת שהגיש המוסד לביטוח לאומי כנגד בית הדין לעבודה
מדובר עתירה שעניינה בשאלה האם יש להכיר בתאונה שארעה לעובד (המשיבה) במהלך השתתפותו בטיול נופש לחו"ל שאירגן ומימן מעסיקו במהלכו יצא העובד לפעילות פנאי באופן פרטי (בענייננו, טיול טרקטורונים שהמשיבה ובעלה יצאו אליו) ונפגע בתאונה – כתאונת עבודה לעניין סעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי.
המל"ל, כמו גם ביה"ד האזורי לעבודה ענו על כך בשלילה בנסיבות ואילו ביה"ד הארצי לעבודה ענה על כך בחיוב (ברוב דעות).
בשורה התחתונה, בג"ץ קיבל את העתירה ופסק כי על פי סעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי מגדיר "תאונת עבודה" בעניינו של עובד שכיר כ"תאונה שאירעה תוך כדי עבודתו ועקב עבודתו אצל מעבידו או מטעמו". בהתאם להלכה הפסוקה יש לפרש את סעיף 79 הנ"ל באופן המעניק כיסוי ביטוחי לא רק לעובדים שנפגעו תוך כדי ביצוע מלאכתם בפועל אלא גם לעובדים שנפגעו תוך כדי ביצוע פעילויות "נלוות לעבודה", כגון השתלמויות ואירועי ספורט ונופש. אולם, לצורך הכרה בפעילויות נלוות לעבודה כפעילויות אשר פגיעות הנגרמות לעובד במהלכן יוכרו כתאונות עבודה קבע ביה"ד הארצי לעבודה בעניין אילוז, מבחן דו-שלבי, לפיו יש לבחון תחילה האם האירוע בו נטל העובד חלק בעת שנפגע מהווה בכללותו פעילות הנלווית לעבודה. שאלה זו מוכרעת לפי "זיקתו של האירוע לעבודה" ובהקשר זה נקבע כי סממן עיקרי ומרכזי, הגם שלא אחד ויחיד, לזיקה האמורה יהיה העניין שיש למעביד בקיומו של האירוע ובתרומתו לחיי העבודה במפעל. עוד נפסק כי לשם הוכחת הטענה לפיה למעסיק היה עניין באירוע תידרש, בין היתר, הוכחת מעורבותו של המעביד בייזומו של האירוע ובאחריות לו, אשר ביטוי לה ניתן למצוא בדרך המימון של האירוע, בארגון וכיוצא באלה סממנים המעידים על החשיבות שהמעביד מייחס לאירוע ועל הקשר שלו לחיי העבודה במפעל; ככל שהאירוע שבמהלכו קרתה התאונה צולח את השלב הראשון כאירוע שהיווה בכללותו פעילות נלווית לעבודה, יש לעבור אל השלב השני של הבדיקה בו נבחנת השאלה האם הפעילות הספציפית בה עסק העובד בעת שנפגע הייתה חלק אינטגרלי מן האירוע המוכר.
אשר לשלב הראשון בו נבחנת, כאמור, מידת הזיקה של האירוע למסגרת העבודה בג"ץ מוסיף ומחדד כי על מנת שהעניין שיש למעסיק באירוע יוביל לסיווגו כפעילות הנלווית לעבודה נדרש כי האירוע על פי תכניו יכלול פעילות המשרתת את המטרה שלשמה הוא נועד. כך, למשל, נדרש כי השתלמות תכלול הרצאות מקצועיות או מעשירות בתחומים רלבנטיים ואירוע שנועד לגיבוש, מצריך כי התוכנית תכלול מפגשים ופעילויות משותפות וייעודיות שיש בהן לתרום לקידום מטרתו. לעומת זאת, מתן הטבה גרידא לעובדים למשל, בדמות חופשה משותפת בארץ או בחו"ל, אינה עונה על אמות מידה אלה. ביישום לענייננו, ספק אם ניתן לראות בנופש שאליו יצאה המשיבה פעילות הנלווית לעבודה.
מכל מקום, גם אם יונח לטובת המשיבה כי ניתן להכיר בנופש בכללותו כפעילות הנלווית לעבודה, הרי שהנסיבות אשר בהן נפגעה המשיבה אינן צולחות את השלב השני במבחן הדו שלבי הנ"ל. בהקשר זה נקבע כי על מנת שאירוע תאונתי יוכר כתאונת עבודה אין די בכך שהוא התרחש בפרק הזמן שבו התקיימה פעילות שהוכרה בכללה כפעילות הנלווית לעבודה. לצורך הכרה בו כתאונת עבודה יש להוסיף ולהראות כי מדובר באירוע שהיווה חלק אינטגרלי מאותה פעילות נלווית ולא באירוע שהתרחש בעת שהעובד ניתק את עצמו מן המסגרת ומן התכנים של הפעילות הנלווית ועשה "תוכנית לעצמו". זאת גם אם אותה תוכנית ובענייננו – טיול הטרקטורונים שהמשיבה ובעלה יצאו אליו – הוזכרה על ידי המעסיק כפעילות פנאי שהעובדים יוכלו ליטול בה חלק באופן פרטי ועל חשבונם.
לפיכך נקבע כי אין להכיר בתאונה שאירעה למשיבה במהלך טיול הטרקטורונים כתאונת עבודה לעניין סעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי.


 


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים