QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד

   במעבר חד: לאן עוברות ההלוואות לרכישת רכב

רכישת רכב מביאה עימה המון התרגשות – אבל גובה מאיתנו המון משאבים. ככל שזה נגע לעולם הלוואות הרכב, נראה כי בשנים האחרונות קורה משהו טוב בשוק הישראלי ושהאפשרויות למימון רכב כיום הן רבות מבעבר – ואולי אף משתלמות יותר

זאב נחמנזוןעד לפני שנים לא רבות, הלוואה הייתה ניתנת אך ורק על ידי הבנקים בישראל. אותן הלוואות כללו סוגים רבים ובניהם הלוואות משכנתא, הלוואות לטווח קצר, הלוואות גישור ועוד. לאט לאט הצטרפו למשחק גם חברות האשראי, שהציעו הלוואות סטנדרטיות בגודלן אך היו הרבה מעבר לסטנדרט ככל שזה נוגע לגובה הריביות שנגבו מהלווים. ההלוואות הללו איפשרו מימון חלקי למי שרצה לרכוש רכב, אך מולן כמעט ולא עמדו פתרונות שקולים, שלא לומר טובים יותר. עם הזמן נכנסו שחקנים חדשים לתמונה – חברות הרכב – ולא תהיה זו הגזמה לומר שאלו שינו את כללי המשחק והפכו אותו למשתלם יותר, קודם כל עבורם, אך גם עבור הצרכנים.

ההזדמנות שמאחורי הרגולציה

יכולת ההחזרה של משק הבית הישראלי לא גדלה בקצב גידול ההלוואות וכתוצאה מכך עלה סיכון האשראי בכל התחומים ובכללם שוק הרכב. הדבר הוביל להתערבות רגולטורית של המפקח על הבנקים, שהעביר הנחיה מפורשת כי גובה הלוואה לרכישת רכב לא תעלה גבוה מ-60% משוויו. הפיקוח איפשר תחרות בריאה בשוק, כאשר היבואנים וחברות הליסינג יכלו להציע סוף סוף עסקאות מימון לרכב בתנאים טובים. אלו אינן כפופות לפיקוח הבנקאי, כך שההצעות שלהן עדיין אטרקטיביות ורחבות יחסית לאלו של הבנקים.

לפעמים יקר יותר גם משתלם יותר

חרף התמורות שחלו בשוק ההלוואות הישראלי – המוסדות הבנקאים הם עדיין הוותיקים והמבוססים ביותר, שרוב הכסף הזמין והפחות זמין נמצא אצלם. עם זאת, אל לנו לשכוח כי גובה המימון שהבנק מאפשר עומד על סכום השווה לעד 60% משווי הרכב ומעבר לכך – מדובר בדרך כלל בהליך בירוקרטי יותר שעלול להמשך מספר ימים.
הלוואה חוץ בנקאית בדרך כלל תינתן בריבית גבוהה יותר, אך תאפשר עסקאות מימון מקיפות יותר, לפעמים עד כדי מימון מלא של הרכב, פריסת תשלומים ארוכה יותר ותהליך קצר ומהיר בהרבה. לאנשים המתקשים בקבלת הלוואה מהבנק, לכאלו שאין להם כסף פנוי לרכישת רכב וגם לכאלו המחפשים יותר מקורות אשראי – יש כאן בהחלט הזדמנות ששווה להביא בחשבון.

החגיגה נגמרת, ההגיון נשאר

על אף שחברות המימון כפופות לפחות רגולציה מהבנקים – גם אלו לא קופצות מעל החגורה במתן האשראי ובצדק – בסוף הרבעון השלישי של שנת 2016 היקף ההלוואות לרכישת רכב של המשק הישראלי עמד על למעלה מ-40 מיליארד שקל. אל מול יכולת החזרה נמוכה יותר המשמעות הישירה היא שאף חברה, בנקאית או חוץ בנקאית, לא ששה להציע מימון מלא של רכב חדש עם תשלומים אינסופיים. אין סוד בכך שחברות מימון הרכב החוץ בנקאיות נהנות מרווחים תפעוליים יפים מאד, והרגולציה הקשוחה רק תורמת לעלייה בהכנסותיהן, אך גם הן לא מתעלמות מסיכוני האשראי, בודקות בקפידה ראויה את הלווה ויודעות לדאוג לבטוחות ראויות.
אם מדובר ברכב מיד ראשונה לעומת זאת – הרבה יותר קל לקבל מימון מקיף יותר אצל חברות מימון הרכב, בעיקר משום שאבדן הערך שלו הרבה פחות מהיר מרכב חדש, זה גם משהו שכדאי להביא בחשבון. העובדה הזו מצטרפת לשאר הנתונים שהעלינו כאן, ואלו מצביעים בבירור על צמיחה בפניות לחברות המימון, דבר מתבקש והגיוני, ואם אתם חולמים על רכב ומודעים ליכולת ההחזר שלכם – האופציה הזו בהחלט ראויה לבדיקה מצדכם.

אילוסטרציה: Shutterstock


הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים