בכירי הענף: תגובות מעורבות להמלצות ועדת זליכה

לא כל מגזרי ענף הרכב אחידים ביחסם להמלצות ועדת זליכה. 'רכב ותחבורה' ביקש לשמוע תגובות

עזי בירמן
 


 

 

יבואני הרכב

פניתי לכמה יבואנים והם בעדינות, בדרכם שלהם, הודיעו שאינם מתראיינים. פניתי אל יקי אנוך נשיא איגוד יבואני הרכב וזה מה שאמר:
"האיגוד עדיין בוחן ולומד את הדו"ח על היבטיו השונים, הכלכליים והמשפטיים. זהו דו"ח ארוך המקיף חומר רב ומורכב שיש לו היבטים בינלאומיים הכוללים מערכת יחסים בין יצרנים ממדינות רבות ובין יבואני הרכב מישראל וגם יש לו היבטים מקומיים. תגובה רשמית ומסודרת תימסר לציבור במועד שהאיגוד יחליט עליו".
לכתב "רכב ותחבורה", נמסר כי במחצית פברואר ערכה חברת הליסינג אלבר כנס סגור לתקשורת ולאורחים, לקראת פרסומן הקרב של המלצות ועדת זליכה. הוזמנו לשאת דברים בכירי הענף שהיו המיעוט באולם.
בין הדוברים הבכירים היה גם רן דנאי, מנכ"ל יבואנית טויוטה, יוניון מוטורס. (דווקא טויוטה אינה נפגעת כהוא זה מהמלצות  זליכה מפני שיש לה מותג אחד בלבד - ע.ב.). דנאי, כך פורסם, טען בדבריו כי בשל היעדר תחבורה ציבורית מסודרת בישראל, יחד עם המשך הצמיחה הכלכלית, יש לענף הרכב אופק רחב לצמיחה. דנאי, עפ"י הידוע, תמך בדבריו בהשוואה שעשה עם רמת המינוע של חברות בארגון הסחר העולמי שגם ישראל חברה בו. לטענתו הצמיחה בענף הרכב רק הביאה להגברת התחרות בו. את הסיכונים בענף תלה דנאי במיסוי הרכב הגבוה בישראל ובהיעדר הגנה על יבואנים מקומיים, אשר חושפים, לטענתו, את הענף לשערי המטבע - שהפכו לגורם המשפיע ביותר על השינויים בשוק.
דנאי טען גם, כך נאמר לכתבנו, כי למרות הירידה בנתח שוק הליסינג (מ-60% ל-51%) מאז העלאת שווי השימוש לפני כארבע שנים, השוק ימשיך להיות יציב, ואף יציג עלייה קלה בשנים הקרובות. אז מה תהיה ההשפעה הגדולה של ועדת זליכה? אליבא דנאי, השינוי העיקרי יהיה הכשרת היבוא האישי, שיהפוך לערוץ יבוא, שדרכו יגיעו 5% מהמכוניות הנמכרות בשנה בישראל (לעומת כאחוז כיום).
(אגב, חלק מהדברים לעיל, פורסמו גם בכתבו של דניאל שמיל בעיתון 'דה מרקר').
מטעמו של רן דנאי נמסר כי: "רן אינו מעוניין להתייחס לנושא זליכה", זאת בעקבות בקשתנו לראיין אותו. כמו כן, מטויוטה ביקשו להבהיר כי דניאל שמיל לא נכח בכנס ועל כן הדברים שהוא הביא אינם ציטוטים ישירים ועל כן אין להסתמך עליהם.


אמון הציבור

 אמון הציבור הוא מלכ"ר הפועל לקידום הגינות בעסקים אשר בראשו עומדת גלית אבישי.
והיא אומרת: דו"ח ועדת זליכה הינו אחד הדו"חות המקיפים והיסודיים ביותר שנעשו בישראל בעת האחרונה. הוועדה יצרה הסדרים חדשניים שחלקם לא הונהגו קודם לכן ברגולציה בישראל, ובכלל זה הקמת מנגנון שמאות אובייקטיבי, מאגר ציבורי של מחירי רכב, קביעת פער מקסימאלי מותר בין המחיר הזול בשוק (מכירה לחברת ליסינג) למחיר היקר ביותר (מכירה לאדם פרטי), חובת אספקת חוברות מידע מלאות והדרכות לכלל המוסכים בידי יבואני הרכב ועוד. חשוב לציין, כי לצד פוטנציאל הפגיעה של המסקנות בשחקנים השונים בתחום הרכב, יש ביישום המסקנות כדי לצמצם את כוחם של חברות הביטוח בתחום, ולכן צפוי שגופים שונים יעשו כל שביכולתם על מנת להביא למסמוס מסקנותיה החשובות של הועדה ולהותיר את המצב על כנו.
ארגון אמון הציבור קורא לשר התחבורה לאמץ את מסקנות הועדה ולקבוע לוח זמנים ברור ליישום מסקנותיה בהקדם. ניסיון לחבל ולמסמס את מסקנות ועדת זליכה לעידוד התחרותיות בתחום הרכב תהווה פגיעה קשה בזכויות הצרכנים למידע, שקיפות והגינות בתחום הרכב, המהווה נטל כלכלי מרכזי בחייהם".

איגוד השמאים

עזרא שוהם, יו"ר האיגוד: "ועדת זליכה הינה ועדה מקצועית אשר מטרתה לעזור לאזרח הקטן מול הריכוזיות בענף הרכב ולייצור שוק פתוח ככל האפשר אשר בו לא תהיה יותר שליטה מקצועית וכלכלית של התאגידים הגדולים בספקים הקטנים.
האיגוד תומך בהמלצת זליכה להקמת מנגנון של שמאי אובייקטיבי שבו קביעת השמאי תהיה על סמך בחירה אקראית מתוך מאגר השמאים המורשים בנוכחות הלקוח בעל הרכב. תיאסר מעורבות של חברות הביטוח בקביעת השמאי ובקביעת שכרו, שכר השמאי ייקבע ע"י משרד התחבורה".

איגוד המוסכים

איגוד המוסכים מברך את שר התחבורה על קידום הרפורמה בענף הרכב בישראל.
רונן לוי, יו"ר איגוד המוסכים: " לא הופתענו מגילויי הוועדה הראשונים על כך ששוק הרכב בארץ איננו תחרותי ונע בשני מישורים – שוק ריאלי ושוק מלאכותי המבוסס על פיננסים והטבות מס מפלות. ההתנגשות ביניהם הובילה לתוצאה אחת – כיסו של הצרכן הפרטי וכיסו של העוסק הקטן. בשוק זה מסבסדים את כלל מנגנוני החצר האחורית של שוק הרכב ומפסידים פעמיים – א. משלמים יותר ומקבלים פחות. ב. כספי הפנסיה שלהם "נעלמים" לצרכי מימון והזנת השוק המלאכותי וכן, להגדלת הכנסות המדינה ממיסוי הרכב ומוצריו. איגוד המוסכים תומך ברוב המלצות הועדה ובעיקר באלה הכרוכות בביזור הכוחות הפועלים בשוק הרכב על מנת ששוק זה לא יישלט ע"י קבוצות מיעוט. הפחתת הריכוזיות, פתיחת התחרות ותיקוני עיוותי מדיניות המס ותיקון מדיניות האפליה בין השחקנים הפועלים בשוק הרכב -  תעודד כניסת יזמים נוספים לשוק, תשפר את המקצועיות של המוסכים, תייצר ביקוש מחודש לעבודה במקצועות הרכב, תשפר את הבטיחות, תוזיל את העלות הכללית של רכישה ואחזקת רכב חדיש והכי חשוב – תשיב את התקווה בעיסוק ותשיב לעוסקים ולצרכנים את האמון בממשל הישראלי.
באיגוד מקווים כי אנשי משרד האוצר והממונים השונים (על התחרות, על הביטוח, על המיסים וכד') יתרמו להצלחת הרפורמה באמצעות שיתוף פעולה מלא.
בנוסף, קורא איגוד המוסכים לממשלת ישראל לאזור אומץ ולטפל גם בכשלי המונופול האחר אשר משפיע לא פחות ואולי אף יותר על עליית המחירים לצרכן הישראלי  – ממשלת ישראל (מיסים, בירוקרטיה, חקיקה, תקנות, אישורי מיזוג, חסמי תקינה, רשויות מקומיות, דלק, אגרות, תקופות צינון לעובדים בכירים ועוד).


הצלחה

התנועה הצרכנית לקידום חברה כלכלית הוגנת, עמותה רשומה בישראל, שנוסדה בידי קבוצת משפטנים בתחילת שנת 2008.
עו"ד אלעד מן, יועמ"ש ,הצלחה אמר כי "אנחנו בהחלט רואים בהמלצות ועדת זליכה כקריאת כיוון נכונה ונחוצה. עצם ההפנמה המערכתית כי דרושה רפורמה נרחבת בשוק הרכב והטמעת מאפייני תחרות חזקים יותר היא בהחלט בשורה. מסמוס המסקנות הוא סכנה בעייתית ביותר ונפעל כדי לא לאפשר לכך לקרות".

יבואני חלקי חילוף

גדעון רייס בעלים מנכ"ל משותף של ביתן ספארק יבואני חלפים לרכב וחבר בהנהלת ארגון יבואני החלפים בלשכות המסחר, אומר: "ועדת זליכה בחנה את ענף החלפים בשני מישורים ואף התייחסה לכך בהמלצותיה. האחד, הסרת רגולציה מיותרת והשני מניעת מונופוליזציה של יבואני הרכב. בנושא הרגולציה ממליצה הוועדה לבטל שורה של דרישות שהתקבעו במהלך השנים ואשר אין להן כל נגיעה לבטיחות הרכב ולפיקוח על שוק החלפים. עד כה, יבואן שרצה לייבא חלפים נזקק רק ל"אישור מיוחד" אשר ניתן לקבלו לאחר הצגת הצהרת יצרן ותעודה המעידה כי היצרן מתנהל תחת תקינת ISO. הסתבר כי בעידן הגלובאלי של היום, המסמכים הללו חסרי ערך, יצרנים הם למעשה מותגים וחלף הנמכר באריזה של טויוטה מיוצר על ידי יצרן עלום שם. תעודות ה-ISO הן וולונטריות ומעידות רק על דרך ניהול החברה אך לא מעידה על איכות החלק כלל. כמו כן, התייחסה הוועדה לנהלים ייחודיים לישראל ואינם מאפשרים יבוא של חלקים אשר בכל העולם משווקים באופן חופשי ורק בישראל נמנעת מכירתם. הועדה המליצה להסיר את הדרישות הללו.
במישור השני בחנה הוועדה את האופן שבו שולט יבואן הרכב במוסך המורשה. היבואן יידרש לספק באופן חופשי ספרות מקצועית וציוד טכני ייעודי, ייאסר על יבואני הרכב לבלוש אחר צריכת החלפים במוסך המורשה ובעל המוסך יהיה חייב לאפשר ללקוח בחירת החלף בטווח סביר של יצרנים ומחירים. מעתה, שימוש בחלק חליפי לא יפגע באחריות היצרן.
ההמלצות ישפיעו לטובה על יבואני החלפים העצמאיים ובמקביל על המוסכים שאינם שייכים לרשת יבואן הרכב. מעל לכל, הרווח יגיע לצרכן בדמות מחירים "שפויים" באחזקה ובתיקון הרכב. מן העבר השני, יבואני הרכב יפסידו את אחיזתם הדורסנית בשוק החלפים ומוסכי הרשת יאבדו את הבלעדיות על תיקוני הרכב.
ממילא כל החלקים הבטיחותיים מיוצרים תחת תקינה בין לאומית מחמירה וכל השאר חופשי. מכאן, שהמלצות ועדת זליכה יהיו טובות לענף הרכב".

 

 

 


הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים