יו"ר ועדת הכלכלה: יש לזרז את החקיקה לאישור מסקנות ועדת זליכה

שרות רכב ותחבורה 

ועדת הכלכלה של הכנסת דנה לאחרונה במסקנות הוועדה להגברת התחרותיות בענף הרכב, אותה מינה שר התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים, ישראל כץ, ובראשה עמד פרופ' ירון זליכה. היו"ר שאמה-הכהן התייחס בפתח הדיון לאפשרות שהבחירות יוקדמו ולוח הזמנים לאישור ההמלצות יתקצר. לדבריו, המסקנות עוסקות בענף שמגלגל מיליארדים ומעסיק עובדים רבים, ולכן מצריך דיון מעמיד וזהירות רבה. עם זאת הבהיר ח"כ שאמה-הכהן כי "נעשה הכל כדי לזרז את החקיקה ולקבל הכרעות – הוועדה הוכיחה בעבר שהיא יודעת לעשות זאת".
שר התחבורה כץ אמר כי ועדת זליכה ניתחה אולי בפעם הראשונה לעומד את ענף הרכב כולו ומסרה את המלצותיה להגברת התחרותיות. הוא הוסיף כי הטיל על ממלא מקום מנכ"ל המשרד, עוזי יצחקי, לעמוד בראש צוות שגיבש מסמך ליישום מסקנות ועדת זליכה. לדברי השר כץ, הוא החליט לאמץ את כל המלצות ועדת זליכה, למעט שני נושאים נמצאים עדיין בבדיקה – פיצול המותגים וההצעה לחייב את היבואנים למכור מכוניות לאדם פרטי בפער של לא יותר מ-5% מהמחיר לחברות הליסינג.
"ברגע שההמלצות ייושמו, הציבור כולו, זה שבבאקה אל גרבייה וזה שבשדרות, ייהנה וירוויח יותר", אמר השר. "אך מעבר לזה, גם יבואני הרכב ירוויחו מכך. לכל אזרח קיימת זכות לבעלות על רכב פרטי, חדש ותקין". שר התחבורה הדגיש כי הוא פועל בגיבוי מלא של ראש הממשלה וכי אווירת הבחירות לא תשפיע על קידום ההמלצות. לדבריו חלק מההמלצות כבר מיושמות, חלקן האחר בתהליך יישום ושתי המלצות נמצאות בבדיקה. באשר לנושא חלקי החילוף אמר השר כץ כי ההפרשים במחירי חלקי חילוף מקוריים וחלקי חילוף לא מקוריים הגיע לאלפי שקלים ונע בין 700 ל-4,000 שקלים. השר כץ התייחס להתנגדויות לרפורמה ואמר כי זה לא אומר שהיא לא טובה. הוא הוסיף כי "העוסקים בתחום אולי רוצים למנוע שינויים, אבל התפקיד שלי הוא לייצג את הציבור".
ממלא מקום מנכ"ל המשרד, עוזי יצחקי, אמר כי חלק מהמלצות הוועדה כבר יושמו, הוסרו חסמים בתחום היבוא, אושר יבוא רכבים בתקינה אמריקאית, ניתנו הקלות כדי להכניס שחקנים נוספים ליבוא המקביל ויש כוונה לבטל תקנים ייחודיים בתחום חלקי חילוף ולאמץ תקינה אירופית כדי להסיר חסמים לכניסת חלקי חילוף. יצחקי הוסיף כי חלק מההמלצות יידרשו תיקוני חקיקה ראשית וחקיקת משנה, שיגיעו לאישור ועדת הכלכלה.
יו"ר הוועדה, פרופ' זליכה, אמר כי למרבה הצער הענף סבל מקיפאון רגולטורי של שנים, שהוא באחריות הממשלה. "לגיטימי שהיבואנים רוצים כמה שיותר חופש לעצמם וכמה שפחות חופש לצרכנים, אבל לא תמיד לגיטימי לתת להם את זה. מנקודת הראות של הממשלה, חוסר המעש והחסות שנתנה גובלים בחרפה", אמר זליכה, ששיבח את השר כץ שהחליט לעשות רפורמה בנושא. זליכה הסביר כי הרווח של היבואנים על רכב ממוצע, שעולה להם 50 אלף שקלים בתוספת מס של 50 אלף שקלים, עומד כ-20 אלף שקל ומביא את המחיר הסופי ל-120 אלף שקל. לדבריו, הרווח של 20 אלף שקל הוא מתוך עלות של 50 אלף שקל ולא העלות הכוללת, ומהווה 30-40 אחוז. "שולי הרווח מאוד גבוהים ומעידים על חוסר התחרות. אם ההמלצות ייושמו במלואן אפשר יהיה לחתוך חצי משולי הרווח – כ-10,000 שקלים", אמר.
זליכה הוסיף כי אין מקום להעלות את שווי השימוש לצורך חישוב המס למקבלי רכב ליסינג. עוד הוסיף זליכה כי "אסור להעלות מסים על מעמד הביניים באופן גורף ובוודאי בענף הרכב", אמר. לדבריו, הוועדה לא המליצה על שינויים במיסוי מאחר וצריך להקים ועדה ציבורית שתבחן את כל נושא המיסוי, ולא רק את מיסוי הרכב. "המיסוי פה מופרז מאוד", אמר. עם זאת הוא המליץ לשנות את המיסוי בענף הרכב רק שנתיים לאחר יישום ההמלצות, כדי למנוע מצב שבו הפחתת המיסוי תגיע לכיסם של היצרנים בשל העדר התחרות בשוק.
זליכה התייחס לשתי ההמלצות שעדיין בבחינה ואמר כי אם הן לא יאושרו ההשפעה של הרפורמה על המחיר והתחרות תהייה מצומצמת. "אני כבר עייף מהתנגדויות פנים ממשלתיות על רפורמות שאמרו שהן מרחיקות לכת ובאיחור של שנים העבירו אותן. אם ההמלצות לא ייושמו היום הם ייושמו בעוד 7 שנים – וחבל על הזמן הזה שיעלה מיליארדים למשק", אמר.

לדברי זליכה, פיצול המותגים נדרש על מנת להוסיף שחקנים שיתחרו בשוק. "שוק שבו אף אחד לא נלחם על חייו הוא שוק חולה", אמר. באשר לטענות שאם היבואנים החזקים לא ייצגו את היצרנים מסין ומהודו אז המכוניות של אותם יצרנים לא יגעו לארץ, אמר זליכה: "זה פעם ראשונה ששמעתי שיש מישהו שיכול לעצור את הסינים". באשר למתן הנחות גם ללקוחות פרטיים אמר זליכה, כי נוצר מצב שבו לחברות הליסינג יש אינטרס שהצרכן הפרטי לא יקבל הנחה כי זה יפגע בשווי צי הרכב שלהן. "אם החסם הזה לא יוסר לא עשינו הרבה", אמר. בהתייחס לנושא המחירון הסביר זליכה כי הוונה היא שמי שמעביר בעלות על רכב בדואר יתבקש, באופן וולנטרי, למסור מידע לגבי מחיר העיסקה – על מנת לספק מידע שישקף את מצב השוק.

עוד מתח זליכה ביקורת על אגף התקציבים באוצר ועל הרשות להגבלים עסקיים. "הם אחראים על התחרות מאז קום המדינה והעובדה היא שאנחנו הכי פחות תחרותיים במערב – אנחנו בכלל לא במערב. אנחנו במקום ה-83 מבחינת תחרותיות ויש 50 מדינות שלא במערב שיותר תחרותיות מאיתנו. אם צריך ועדת חקירה על תפקוד רשלני – הייתי מתמקד באחריות אגף התקציבים ורשות ההגבלים", אמר.

נציגת רשות המסים בדיון, נטליה מירונצ'י, אמרה כי הענף חווה רפורמות חשובות והוא משתנה מידי יום. לדבריה, מסקנות ועדת זליכה כוללות הצעות דרמטיות ולא נסמכות על נתונים עכשויים. לדבריה, הרשות הביעה התנגדות והסתייגויות לחלק מההמלצות. "נוצר רושם שיש הסכמה בוועדה, אבל זה לא מה שקורה", אמרה. השר כץ הגיב על הטענות ואמר כי בכל מה שלא קשור לנושא המסים זה לא עניין של רשות המסים. "אתם לא קובעים את מדיניות הרכב בישראל. הוועדה לא נגעה בכל מה שקשור להכנסות המדינה ואני מקווה שאתם מחויבים להחלטות הממשלה", אמר שר התחבורה.

ח"כ ראלב מג'אדלה ביקש לקיים דיון מעמיק בהמלצות וחברת הכנסת יוליה שמאלוב ברקוביץ הוסיפה כי הגישה הצעת חוק שתחייב לגלות את מרכיב המיסוי מתוך מחיר הרכב. בהקשר הזה הסביר זליכה כי ההצעה של ח"כ שמאלוב ברקוביץ תחשוף את הרווח של היבואנים שהוא סוד מסחרי.

היו"ר שאמה-הכהן סיכם את הדיון ואמר כי הוועדה תקדם חקיקה ראשית ואישור תקנות ככל שיידרש, בסדר עדיפות עליון. "אין ספק שציבור הנהגים והנוסעים נושאים משקל יתר של עלויות וחובתנו לעשות סדר בעניין", סיכם היו"ר שאמה-הכהן שהמליץ לחברי הכנסת ללמוד את דוח ועדת זליכה.

 


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים