כל רכב ביבוא אישי יבדק בבדיקה בטיחותית קפדנית לפי תקנה 309 

 

שר התחבורה נתן אור ירוק לרפורמה בייבוא אישי של רכב

מהפכת הייבוא האישי של רכב יוצאת לדרך. שר התחבורה, ישראל כץ אימץ שורה של המלצות לייבוא אישי של רכב שנועדו לעודד את התחרות בענף ולשמר אותו כמסלול נוסף לרכישת רכב בעלות מופחתת עבור הצרכן. ועדה ציבורית שמונתה על ידי משרד התחבורה בחנה את מכלול ההיבטים הקשורים בייבוא רכב אישי לישראל. הועדה הגישה לפני מספר שבועות את מסקנותיה לשר התחבורה והבטיחות בדרכים ולמנכ"ל משרדו.
בתום דיונים אינטנסיביים שנערכו במשרד התחבורה, בהשתתפות הגורמים המקצועיים החליט השר כץ לקבל את רוב מסקנות הועדה שנועדו להסדיר לאלתר את ענף היבוא האישי של רכב.
בין השאר ממליצה הועדה לאפשר את המשך ייבוא האישי של כל דגמי הרכב המשווקים בישראל וכן של דגמים שאינם משווקים כיום בארץ, פרט לכלי רכב שאינם עומדים בתקינה האירופאית.
כץ החליט שלא להגביל את הייבוא האישי לרכב חדש בלבד ולהשאיר את המצב הקיים המאפשר יבוא רכב עד 24 חודשים ממועד יצורו.
שר התחבורה אימץ את המלצת הועדה המחייבת בדיקה יסודית ומעמיקה של כל רכב המיובא ביבוא אישי, במכון רישוי לרכב (לפי תקנה 309), בדומה לבדיקה הנערכת כיום לרכב שהיה מעורב בתאונת דרכים קשה. כץ הנחה כי בדיקה ראשונית של הרכב תבוצע על ידי מהנדסי משרד התחבורה כבר במכס כדי לוודא את תקינות וזיהוי פרטי הרכב. מעתה לא ינתן רישיון זמני לרכב המיובא אלא קבוע בלבד ולאחר בדיקה במכון הרישוי לרכב.
שר התחבורה קבע כי כל אזרח יוכל לייבא לישראל עד שני כלי רכב, לתקופה של שנתיים, לעומת שני כלי  רכב לתקופה של שנה אחת כיום.
השר כץ אימץ את המלצת הדוח האוסרת על נהיגה ברכב המיובא בייבוא אישי למי שאינו היבואן האישי או בן משפחה ממדרגה ראשונה. עד כה לא חלה כל הגבלה על נהיגה ברכב המיובא לישראל. שר התחבורה ציין כי נושא זה יוסדר גם מול חברות הביטוח, במטרה לאכוף ביעילות את ההחלטה.
כץ החליט שלא לאפשר העברת בעלות של רכב ביבוא אישי בפרק זמן של שנתיים מיום הגעת הרכב לישראל אלא במקרים חריגים ביותר כגון ירושה ואובדן גמור של הרכב.
בעקבות חשיפה של עשרות בקשות מזוייפות לייבוא רכב אישי הורה כץ לנקוט ביד קשה כנגד כל מי שיפעל בניגוד לנוהלים של משרד התחבורה. בין השאר החליט שר התחבורה כי מעתה ואילך לא ניתן יהיה לשחרר רכב מהנמל אם אחד ממסמכי הייבוא שלו התגלה כמזוייף. שר התחבורה הנחה את אנשי אגף הרכב להקפיא את הטיפול בבקשות אלה עד לגמר החקירה. משמעות הדבר עיכוב הרכב בנמל לתקופה של כ- 3 חודשים לפחות.
במסגרת בדיקות של כלי רכב מיבוא אישי שערך משרד התחבורה בשבוע האחרון בלבד התגלו במשרד הרישוי בחולון 11 כלי רכב עם אישורי מוסכים מזוייפים של פנסי הרכב. כלי רכב אלה נפסלו  מיידית על ידי המשרד. כץ הוסיף כי כל מקרה של זיוף מסמכים יועבר מיידית לטיפולה של משטרת ישראל.

"אני רואה בחומרה כל ניסיון לזיוף של מסמכי הרכב. מדובר בתופעה חמורה המהווה סכנה בטיחותית ממדרגה ראשונה שכן חלק מכלי רכב אלה אינם כשירים מיידית לתנועה בכבישים", הוסיף כץ.
במקביל הנחה כץ לשפר ולייעל את כל הליך יבוא רכב אישי במשרד התחבורה. מדובר בין השאר בקיצור משמעותי של זמן הטיפול בכל בקשה לייבוא רכב אישי וזרוז מתן רשיונות הרכב למינימום האפשרי. כמו כן יוסדר בחקיקה נושא "קריאה חוזרת"  (Recall)  ביבוא אישי. משרד התחבורה יעביר את פרטי הרכב המיובא בייבוא אישי ליבואן הרשמי לאיתור וזימון הרכב לתיקון.
שר התחבורה הנחה את אנשי משרדו להקדים לחודש נובמבר 2009 את פתיחת ענף הרכב לייבוא מקביל. מדובר בין השאר בביטול החיוב ליבואן בלעדי לכל יצרן רכב ומתן אפשרות ליבא כלי רכב המיוצרים על ידי אותו יצרן ליותר מיבואן אחד וכן לייבא לישראל כלי רכב אמריקאים שאינם מיוצרים בארצות הברית. קשר זה הותיר את פתיחת הענף לתחרות בידי יצרני הרכב והיבואנים הקיימים ולא הוביל לפתיחת השוק לתחרות.

 

 

 

 


 

  הירשם עכשיו לניוזלטרים של מגזין רכב ותחבורה 
        קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים