בתקופת החורף מתרחשות בישראל כ-34,000 תאונות דרכים עם נפגעים  

 

בימים לה יוצא לדרך מבצע בדיקות חורף במוסכים המורשים

בבדיקה שנערכה ע"י מרכז המידע של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים (המאגד נתונים שנאספו מכל מאגרי המידע בארץ) נמצא כי בתקופת החורף מתרחשות בישראל כ-34,000 תאונות דרכים עם נפגעים. מדובר בבדיקה המקיפה ביותר שנערכה עד כה בישראל בשאלת מספר תאונות הדרכים עם נפגעים המתרחשות בתקופת החורף (נובמבר-מרץ) והממצא מצביע כי בפועל כי מס' התאונות גבוה פי 2 מהנתונים הרשמיים שפורסמו עד כה לאורך השנים.

בימים אלו בהם מקיימים כלל ארגוני הרכב בישראל בשיתוף הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, את מבצע "הכן רכבך לחורף תש"ע" – בו מוצעת בדיקת בטיחות לרכב ללא תשלום, חושפת הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, לראשונה,  נתון שהצליח להדהים אפילו את הפסימיים שבין הגורמים העוסקים בסוגיית תאונות הדרכים.
על פי נתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, במהלך חודשי החורף (נובמבר-מרץ) מתרחשות בישראל בממוצע* כ-34,000 (!) תאונות דרכים ותאונות מסוג "כללי עם נפגע" הנחשבות קלות, שאינן מדווחות לגורמים הרשמיים. תאונות אלו, אשר מידת חומרתן הינה קלה, עולות ממון רב למשק ולאזרחים בזמן, כסף בריאות ועוגמת נפש. על פי ההערכות, עשרות אלפי תאונות נוספות (ללא נפגעים) אינן מדווחות כלל – למעט מאשר לחברות הביטוח – אשר אינן מפרסמות נתונים לאף גורם רשמי.
 נתון נוסף העולה מן הבדיקה, מצביע על ירידה של 11% במספר תאונות הדרכים עם נפגעים אשתקד אל מול ממוצע ארבע השנים הקודמות (31,423 תאונות בשנה האחרונה (חורף 2008-9) אל מול ממוצע של 35,441 בשנתיים הקודמות (2004-2008) – 4,018 תאונות פחות.)
 המבצע הממלכתי מחייב בדיקה, על פי חוק, רק למשאיות, אוטובוסים והרכב הכבד לסוגיו, אך במהלכו, ניתן לבצע בדיקת בטיחות מקיפה לקראת החורף בחינם במאות מוסכים ברחבי הארץ המשתתפים במבצע.
המבצע יתקיים עד חודש מרץ 2010, במוסכים מוסמכים ברחבי הארץ. את רשימת המוסכים המשתתפים במבצע ניתן למצוא באתר איגוד המוסכים: www.iga.org.il.
 
עלות תאונות הדרכים בערים הגדולות: כ- 4 מיליארד ש"ח

עלות תאונות הדרכים ב-70 הערים הגדולות בישראל נכון לשנת 2008 הינה כ- 4 מיליארד ש"ח, כך מדווחת עמותת אור ירוק על סמך נתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים.
עלות תאונות הדרכים למשק הישראלי כולו היא כ-16 מיליארד ₪ בשנה. חישוב זה נעשה על פי מקדמי עלות קבועים. כך לדוגמא, עלותו של כל הרוג הינה 4.7 מיליון ₪, פצוע קשה בדרך בין עירונית ברכב עולה למשק כ- 900 אלף ₪ ובדו גלגלי כ- 700 אלף ₪ וכן הלאה.
מבין הערים בהן עלות תאונות הדרכים למשק הלאומי לתושב גבוהה במיוחד, ניתן למנות, את הערים חיפה, טבריה, ת"א-יפו, קריית שמונה, טירה, עפולה, נשר, ר"ג ועיר כרמל, אשר בכולן העלות לתושב עולה על 1,000 ש"ח בשנה. יחד עם זאת, ניתן לראות כי בנשר חלה ירידה של כ- 20% בעלות לתושב ביחס לשנת 2007 וגם בת"א-יפו חלה ירידה של כ-15% ביחס לשנה קודמת. מבין הערים בהן עלות תאונות הדרכים למשק הלאומי לתושב נמוכה במיוחד ניתן למנות את הערים מודיעין עלית, אלעד, מבשרת ציון, בית"ר עילית, יהוד ואופקים, בהן עלותו של כל תושב לא עולה על 250 ש"ח בשנה.

 

 


  הירשם עכשיו לניוזלטרים של מגזין רכב ותחבורה 
        קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים