ניסויי שטח מוצלחים מכשירים את הקרקע למערכת תחבורה עתידית

שרות רכב ותחבורה 


משאיות שאינן גורמות למעמסה על הסביבה, כיוון שפליטות הפחמן שלהן שואפות לאפס. האם מדובר בתרחיש עתידי? למעשה, Volvo Trucks כבר עורכת ניסויי שטח מוצלחים עם רכבים שמונעים באמצעות bio-DME, דלק שאותו ניתן להפיק ממסה אורגנית תוך שמירה על חיסכון בעלויות ונצילות אנרגיה. מבחינת ענף ההובלה, יוזמה זו עשויה להפחית את התלות בנפט וכך לצמצם את ההשפעה הסביבתית.
מאז הסתיו האחרון נוסעות בכבישי שבדיה עשר משאיות של וולוו, שעברו התאמה מיוחדת. הן אינן בולטות בקרב כלי הרכב שבדרכים - שכן אינן נוסעות לאט יותר וגם לא נראות שונות - אבל מדובר ברכבים מהפכניים. זאת משום שהמשאיות מונעות באמצעות bio-DME, דלק שמופק ממסה אורגנית (ביומאסה), הכוללת חומרי גלם מתחדשים וטבעיים לחלוטין, שמאפשרים להפחית את פליטות הפחמן בשיעור של 95 אחוזים לעומת דיזל. ניסויי השטח הגיעו זה עתה למחצית הדרך ועד כה התוצאות שהושגו עומדות בציפיות ואף עולות עליהן.
"הוכחנו, לדוגמה, כי הטכנולוגיה עומדת גם במבחן המציאות בכל הנוגע לייצור הדלק ולהשתלבות המשאיות בתנועה, וכי התשתית בתחנות התדלוק שברחבי שבדיה פועלת ביעילות. תוצאות הניסויים מבשרות טובות לגבי העתיד", אומר לארס מרטנסן, מנהל תחום איכות הסביבה ב-Volvo Trucks.
ניסויי השטח, אשר מבוצעים תוך שיתוף פעולה עם חברות כגון Preem והחברה השבדית Chemrec, שאחראית לייצור הדלק, עוררו עניין בכל רחבי העולם - ולדברי מרטנסן, מדובר בבונוס בלתי צפוי.
"הוכחנו, כי ניתן לקדם רעיון משלב המעבדה ועד למימוש בקנה מידה רחב, ואף הפצנו את הידע הזה ברחבי העולם. כיום אנו עדים לעניין רב ממדינות כמו סין, רוסיה וארצות הברית - שווקים בעלי פוטנציאל עצום", הוא מציין.
DME (dimethyl ether) הוא חומר נוזלי ואורגני, המשתייך לדלקי הדור השני, וניתן לייצרו מעץ או ממוצרי לוואי ופסולת חקלאיים.
"לפי החישובים, בתוך 20 השנים הבאות יוכל ה-bio-DME להחליף עד 50 אחוזים מן הדיזל שנצרך כיום על-ידי רכבים מסחריים ברחבי אירופה. יש לנו הזדמנות לתרום להגנה על הסביבה באופן חסר תקדים", הוא מוסיף.
ה-bio-DME שבו נעשה שימוש בניסויי השטח של Volvo Trucks מופק מליקר שחור, תוצר לוואי של תעשיית הפאלפ. בדרך כלל, הליקר השחור משולב בזרימת האנרגיה שמניעה את מפעל הפאלפ. במסגרת התהליך של Chemrec מבוצעת גזיפיקציה של חלק מן הליקר השחור, אשר הופך בתורו לדלק שמיש שנכון להיום - במהלך שלב ניסויי השטח - ניתן להשגה בארבע תחנות תדלוק באזורים שונים של שבדיה.
הנהגים שמתפעלים את המשאיות במסגרת ניסויי השטח דיווחו עד כה, כי הכול מתנהל בהתאם לתוכנית ולמעשה מדובר בהצלחה כבירה של הפרויקט - תהליך המילוי של הדלק האורגני והנהיגה עצמה אינם אמורים להיות מסובכים יותר או לגרום לירידה כלשהי בביצועים. אינגווה הולם מוביל פאלפ (קליפת עץ) המשמש לייצור נייר בחלקה הצפוני של שבדיה, באמצעות משאית וולוו FH 440 שעברה התאמה ל-DME. הוא אחד מנהגי הניסוי ואף הוא מדווח על מספר יתרונות, כגון רמות הרעש המופחתות ומעל לכול, ההיבטים הסביבתיים.
"אני יכול לנסוע 650 קילומטרים על מיכל יחיד והמשאית נוסעת בצורה חלקה, ממש כמו על כל דלק אחר. למעשה, היא שקטה הרבה יותר, הן בפנים והן בחוץ".
הוא משתתף בניסויי השטח מאז ספטמבר האחרון ועד כה כיסה 40,000 קילומטרים. הוא כבר נשאל שאלות רבות בנוגע לדלק החדש. "אנשים רבים מסתקרנים ורוצים לדעת איך זה עובד. בדרך כלל, אני אומר שזה עובד מצוין. הדבר החשוב ביותר הוא, שאנחנו עושים משהו למען הסביבה והעתיד, ומבחינתי זה טוב לנשמה".
ה-bio-DME שבו הוא משתמש מיוצר כמטווחי קשת מתחנת הדלק שבשירותיה הוא נעזר, במפעל Chemrec הממוקם ב-Pite? שבצפון שבדיה - לא הרחק ממפעל הנייר Smurfit-Kappa Kraftliner . מפעל זה הוא הראשון מסוגו בעולם. התהליך מתבצע במבנה גבוה נטול קירות, שעשוי אך ורק מצינורות פלדת אל-חלד, מדרגות ומכלים אשר מהווים מערכת מורכבת. חברת Chemrec חיברה את עצמה, פשוטו כמשמעו, לתשתית המפעל הקיימת והשיקה קו ייצור נוסף במפעל. כך היא יכולה להדגים בקנה מידה קטן שיטה חסכונית במיוחד וידידותית לסביבה של ייצור bio-DME. הקיבולת היא כארבעה טון של bio-DME מדי יום.
"ה-bio-DME מיוצר בשלושה שלבים. לאחר איסוף הליקר השחור ממפעל הנייר, אנו הופכים אותו לגז באמצעות חמצן טהור וכך מפיקים סינגז, גז שניתן לסינתוז. אנו שוטפים את הגז והופכים אותו ל-bio-DME. לאחר מכן נבדקת האיכות והדלק מועבר לאחסון במיכל גדול, שממוקם בסמוך למפעל. מפעל הנייר מקבל בתמורה ביומאסה הידועה בשם forest slash ומכילה ענפים וצמרות עצים שנותרים לאחר כריתת העצים - צורה יעילה במיוחד של חילופי אנרגיה", מסביר אינגוואר לאנדלב, מנהל טכני ב-Chemrec.
ייצור ה-bio-DME נמצא עדיין בחיתוליו, אולם הפוטנציאל עצום.
"נכון לעכשיו, אנו משתמשים רק באחוז אחד של הליקר השחור המופק במפעל הנייר. אם נוכל להשתמש בטכנולוגיה שלנו לצורך המרת הליקר השחור כולו ל-bio-DME, הוא ישמש להפעלת 2,500 משאיות בקירוב, כך שהפוטנציאל הגלום בעניין הוא אדיר", אומר אינגוואר לאנדלב. "קיבולת הליקר השחור בשבדיה לבדה תואמת לכ-20 מפעלים כגון זה".
"אנו מתמקדים בתיעוש המוצר שלנו בשיתוף עם ענף ייצור הנייר, הן בשבדיה והן מחוצה לה", אומר מקס ינסן, המנהל הכללי של Chemrec.
השקעה רחבת היקף ב-bio-DME, המכסה שימוש בטכנולוגיית הייצור של Chemrec, בהנדסת הרכב של Volvo Trucks וברשת מפותחת לעילא של תחנות דלק, מצריכה מימון נכבד.
"כדי לממש את הפוטנציאל במלואו ולסייע ביצירת התנאים שיאפשרו מערכת הובלה ידידותית לסביבה, יש לקבוע את הכללים עבור הדור השני של ביו דלקים. הוכחנו כי הטכנולוגיה עובדת. כעת, הכדור נמצא במגרש של מקבלי ההחלטות. הם נדרשים ליצור את התנאים לסוג זה של ייצור", מסכם מקס ינסן.
12 ביוני, 2012
עובדות אודות bio-DME
כדלק המיועד למנוע דיזל, ה-bio-DME מתאפיין באותה רמת נצילות המאפיינת מנוע מסורתי, אולם גם ברמות רעש נמוכות יותר. בהשוואה לדיזל, ה-bio-DME מייצר 95 אחוזים פחות פליטות פחמן. גם הבעירה מפיקה רמות נמוכות במיוחד של חלקיקים ותחמוצות חנקן. כל אלה הופכים את ה-bio-DME לדלק המתאים במיוחד למנועי דיזל.
ה-DME הוא גז, אולם הוא עובר המרה לנוזל בלחץ של 5 בר בלבד. הטיפול בו אינו מסובך ומזכיר את הטיפול בגז פחמימני מעובה (גפ"מ). ניתן להפיק את ה-DME הן מגז טבעי והן מסוגים שונים של ביומאסה. כאשר הוא מופק מביומאסה, הוא מכונה בשם "bio-DME".
ייצור ה-DME מגז טבעי כבר מתבצע בהיקפים גדולים יחסית. במקרה זה, ל-DME תכונות חיוביות זהות לאלה של הדלק הקיים במנועי דיזל, אולם השפעתו על הסביבה גבוהה יותר.
עובדות אודות פרויקט ה-bio-DME
פרויקט ה-bio-DME מדגים את כל היבטיו של דלק ה-bio-DME המיועד לרכב, החל בחומר הגלם המתחדש שמקורו ביערות וכלה בשימוש שנעשה בו במשאיות כבדות. יחידת הגזיפיקציה ב-Pite? מנוהלת על-ידי Chemrec תוך שיתוף פעולה עם יצרנית הפאלפ Smurfit Kappa Kraftliner. Volvo Trucks, מצדה, אמונה על עריכת ניסויי השטח שמתבצעים בשנים 2011-2012 ומפעילה לצורך כך עשר משאיות אשר מונעות באמצעות DME, בשיתוף חברות הובלה ולוגיסטיקה שנבחרו במיוחד. Total, אחת מחברות הדלק הגדולות בעולם, אחראית לתקנון הגלובלי של ה-DME כדלק רכבי ולהתאמת תכונות הסיכה שלו, כדי שניתן יהיה להשתמש בו במנועים, למשל. חברות נוספות שמעורבות בפרויקט כוללות את Haldor Tops?e, Preem, Delphi ו-ETC. הפרויקט זכה בנוסף למענקים של ארגון האנרגיה השבדי והאיחוד האירופי.
עובדות אודות הטכנולוגיה של Chemrec
הטכנולוגיה פותחה לצורך הפקת אנרגיה וחום נוספים מתוך הליקר השחור, על מנת לשפר את האנרגיה המופקת דרך ייצור פאלפ. הליקר השחור הוא אחד ממוצרי הלוואי של תהליך ייצור זה ובמקום לשרוף אותו, הוא עובר גזיפיקציה והמרה לגז סינטטי, אשר לאחר מכן יכול לשמש, למשל, להפקת dimethyl ether, או DME. המפעל שממוקם ב-Pite? שבצפון שבדיה הוא הראשון מסוגו בעולם ומסוגל לייצר עד ארבעה טון ביום. בתהליך הייצור מנוצל רק אחוז אחד מן הליקר השחור שמופק במפעל הפאלפ. בפועל, ניתן ליישם את הטכנולוגיה על כל 100 האחוזים של הפאלפ ולייצר bio-DME בכמות שתאפשר הנעה של 2,500 משאיות.
על הליקר השחור מפצים סוגים שונים של ביומאסה, והמשמעות היא כי המפעל ממשיך להתנהל תוך שמירה על נצילות אנרגיה ועל חיסכון.
טכנולוגיית הליקר השחור של Chemrec היא רק אחת מכמה שיטות ייצור והליקר השחור אינו חומר הגלם היחיד שיכול לשמש להפקת ה-bio-DME.

 


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים