מרצדס ויאנו: יוקרה על גלגלים

אם חיפשת לעצמך רכב מפנק, יוקרתי, נוח, עביר, עצמתי, חסכני, מודרני, יפה (הסדר של הסופרלטיבים מקרי...) - הנה מצאת: מרצדס ויאנו החדש -  Ambiente. אה, זאת אם יש לך במקרה גם חצי מיליון ש"ח פנויים לצורך העניין...

כתב וצילם: דובי זכאי
"יש כבוד. יש, יש המון כבוד"... כך אמר לי נציג חברת מרצדס שנתן לי את המפתחות לויאנו החדשה, לנסיעת מבחן. "זוהי מכונית הקצה" - כך המשיך הנציג, בעוד עיניו מלטפות באהבה את הרכב שהוא עומד למסור לי. האמת, הרגשתי את הקשר העמוק שנוצר בין איש החברה לרכב, המשך המילים החמות על הרכב הגיעו ממנו לא כדי לפאר את המרצדס, אלא כדי להשהות את רגע הפרידה, לפני שאני נעלם לו בסערת יוקרה, עם הויאנו החדשה. אחרי דקה ארוכה, כששנינו אחזנו במפתח המכונית, כבר הייתי ישוב על המושב הנוח, מנופף לבחור שהרגיש לרגע יתום... לפני שנעלמתי לכבישי תל אביב הדחוסים ברכבים, נצרתי את הרגע, בהמתנה בצד הדרך, לזמן קצר. ובאמת, צדק הבחור. זוהי מכונית הקצה; בנוחות, בתחושת המכובדות, תחושה שמישהו דאג שיהיה לך הכי טוב בעולם, לפחות בזמן שאתה במכונית. מפעם לפעם, במהלך נסיעות המבחן, מזדמן לי לשבת ברכב שכולו פינוק, כמה שעות אני מזדחל במעמד זמני אל העשירון העליון, כזנב מדובלל לאריות...
ובאמת, הוויאנו החדשה, אמביינטה Ambiente , היא פינוק על גלגלים. אני נזכר לפני כשנה בטרם התחלף המודל, יצאתי רכוב על הדגם הקודם, מזווד בקבוצה של חברים. שום דבר רע לא היה ברכב הישן. כתבתי כתבה אוהבת ומפרגנת (ומקנאה). אבל בחברת 'כלמוביל', היבואן, הבהירו שאין טעם לפרסם את הכתבה, נותרו למכירה רק עוד שלושה רכבים, (וגם הם מוזמנים), והדגם החדש כבר נושק את אדמת המולדת. נאלצתי לגנוז את הכתבה ואת המחמאות. וכך, המתנתי בסבלנות לתורי לנסיעת המבחן בוויאנו החדשה.

חיסכון באנרגיה

התצורה של הוויאנו החדשה מגיע ברמת גימור הגבוהה ביותר, 'אמביינטה'. נהג + 6 נוסעים, (הדגם לפני המפואר נקרא 'טרנד'). לנסיכה לבית מרצדס משודך מנוע עוצמתי, 3 ליטר, שישה צילינדרים ו-224 כ"ס. שלוש גירסאות עוזבות את המפעל בגרמניה, A1,A2, A3, הגירסה היחידה שמגיעה לארצנו - A3, זו הגרסה הארוכה יותר. בדגם הקודם המנוע הגיע בהספק של 204 כ"ס, הדגם המפואר, החדש, מגיע בגרסת מנוע של 224 כ"ס. וכרגיל בזמננו, מנוע חזק יותר, קטן יותר וצורך פחות דלק. המנוע מסדרת המנועים החדשה CDI שעומד בתקן יורו 5, עם שיעורי פליטה מופחתים, אופי פעולה חלק (ביחס למנועים הקודמים, אף על פי שלא הרגשתי), הספק וגמישות משופרים.
כדי לחסוך באנרגיה הותקן שיפור במשאבת ההגה; ברגע שהנסיעה ישרה, אין צורך נראה בסטייה המשאבה, כך שהמשאבה לא מופעלת ונחסכת אנרגיה. נגיעה קלה בהגה מכניסה את המערכת לפעולה. יש שותפים נוספים לחיסכון, חלקים פנימיים במנוע, מערך חכם לניהול אנרגיה חשמלית, משאבת דלק אלקטרונית וצמיגים בעלי שטח התנגדות נמוך, צמיגים רחבים יותר. האלטרנטור מפעיל את עצמו בעזרת סנסור, רגיש, ברגע שמגלה שחסר חשמל במצברים להנעת הרכב. הפעלת המטען נעשית רק בזמן הצורך - גם כן חוסכת אנרגיה. וכך מגיע הוויאנו לתצרוכת דלק של 13.9 ק"מ לליטר, בנסיעה בין עירונית שפויה, (על פי היצרן), והממוצע העירוני מגיע ל-11 ק"מ לליטר.

שינויים בעיצוב

גם בתחום העיצוב הוכנסו שנויים בחיצוניות, אם כי לא באופן משמעותי. המראה נשאר סולידי, דומה לדגם הקודם. סדרה של פנסים חדשים הוכנסה, פנסי לד חסכוניים ומעוצבים, גריל חדש ומכסה מנוע עם עיצוב שונה שמעניק עוד שטח לשדה ראיה. בולמי הזעזועים הוחלפו, מאחור, כריות אוויר (היה גם בדגם הקודם). בעזרת כריות האוויר ניתן להוריד את החלק האחורי נמוך יותר לצורך הטענת מזוודות. בתחילת הנסיעה, במהירות של 30 קמ"ש, הרכב מאזן את עצמו וחוזר למצב הרגיל, הנכון. כריות האוויר מעניקות כעין נסיעה מרחפת, הנוסעים אינם חשים בתחלואי הכבישים, בבורות ובקפיצות. כדי להבדיל את הוייאנו מהאחות הפשוטה יותר, ה'ויטו', הפנסים האחוריים קוצרו בחצי והפכו לפנסי לד מיוחדים. הפנסים הקדמיים עוקבים אחרי סיבוב הרכב.
קל לזהות את ה'ויאנו אמביינטה'; חישוקי הסגסוגת הבולטים לעין ועליהם צמיגים רחבים. אבל אלה השינויים הקלים מבחוץ. בפנים - זו הממלכה האמיתית. הרכב מיועד להסעת מיוחדות, גם כרכב תיירות מפואר, לתיירים בני העשירון העליון שמגיעים לפקוד את ארץ הקודש, לנציגים של חברות גדולות שמגיעים לפגישות בארץ. קהל היעד העיקרי של הויאנו מיועד לטיולים, אותם רכבים שנושאים את השלט של משרד התיירות (המרגלים הנושאים אשכול ענבים), מדריך רשמי של משרד התיירות. בדרך כלל אלה תיירים שמגיעים וחפצים ביוקרתם. הרכב מתאים גם לנכים, למרות שאלה מעדיפים את הרכב הפחות ברמתו.

נוחות ופינוק

אין לי ספק שהיצרן התכוון שבוואינו תרגיש אחרת, ותדע שאתה משתייך להכי-הכי...
כבר פתיחת הדלת מכניסה אותך ליוקרה. תאורה רכה נדלקת עם פתיחת הדלת, שטיחים נעימים למגע, רכים ובולעים כל רעש. ריפודי העור מסדרת, "לוגנו" עם תפרים מעוצבים שמוסיפים את הנוחות על הפאר. הדיפון הפנימי, מאובזר בפסי קישוט אלגנטיים, בגוון של עץ אגוז בהיר (או כהה, לפי צבע הרכב). לכל נוסע מחזיקי כוסות נוחים. גם הנהג זוכה לפינוק, ידית ההילוכים הוחלפה באחרת, מעוצבת ונוחה, גלגל ההגה רב תפקודי, השליטה על מערכות שונות נעשית דרך ההגה. ההגה החדש, מעוצב בסגנון ספורטיבי. המושבים ניתנים לשליפה ולסיבוב, וכך שאפשר לנהל ישיבה שקטה תוך כדי נסיעה ממקום למקום. המושבים נעים על מסילה בנגיעה קלה. כדי להקפיד על הייחוד של הוייאנו אמביינטה, הדגם המפואר, אפילו למפתח הרכב יש שני פסי ניקל משני הצדדים. מרצדס גם מעמידה לרשות הרוכשים שירות טלפוני לווייני בכל שעות היום והלילה. לקוחות מרצדס יכולים להתקשר כדי לקבל מידע על כל דבר - מתקלות או שאלות לגבי הפעלת הרכב - ועד מזג האוויר ושער היורו לאותו רגע. אין ספק, הוויאנו אמביינטה (בסיגמנט זה) הוא הרכב הכי מפואר של מרצדס.

נסיעה בהרי ירושלים

חיפשתי לאכלס את הרכב בחברים שלי, שהפינוק אצלם הרגל... הדרישות הגבוהות ממכונית מיושמת במכוניות הפרטיות שלהם, מעמדם מחייב וילה במקום טוב, ילדים שחינוכם בבית הספר האמריקאי ועוד. נברתי בין חברי, ולצערי לא מצאתי אף לא אחד שכזה. וכך, נאלצתי לקבץ לנסיעה חברים "פחותי מעמד", אבל כאלה שיודעים להעריך יוקרה. הפעם היו שורה של מתנדבים. אירחתי אותם ברכב, שלפתי בקלילות את השולחן מאחור והשבעתי אותם שייכנסו לוואינו עם נעלים נקיות... בחרתי יום צונן וחורפי לנסיעה. מיהרתי אל הרי ירושלים להתמודד עם הערפילים הירודים על הכבישים הרזים והמשובשים, כך יכולתי לבחון גם את נוחות הנסיעה. מזג האוויר הצונן הסתער עלינו, קרעי עננים רחפו בין הגאיות, סיימו את המסלול ברחיפה מעודנת על הכביש. הוואינו השתלב יפה בטבע, הרגשתי קצת סלידה מהמקום שבחרתי לעבור בו סמוך, ללולים של אחד ממושבי ההר. התקרבות מוגזמת לעדר פרות שהציץ על הרכב, גם הוא לא גרם למכונית היוקרתית נחת. החברים התפנקו במושבי העור, ציינו את השקט בתא הנוסעים, ואפשר לנהל שיחות שקטות בתוך הרכב. מערכת המזגן הפנימי לחלק האחורי מופעלת דרך הנהג ולנוסעים שליטה בטמפרטורה ובחוזק. למרות שהכבישים היו גרועים למדי - לא הורגשו התנודות, והנסיעה נוחה כמו על ענן.  הנהיגה נוחה ומפנקת, המנוע עוצמתי ומגיב טוב, שקט בגלל גובה הרכב, שדה הראיה טוב, שופר בזכות העיצוב החדש של מכסה המנוע. המנוע מצוין, ללא מאמץ ובלי לחוש המערכת האוטומטית מעבירה את חמשת ההילוכים, ההפעלה של המערכת הידנית הרכב נבלם בהורדה להילוך נמוך, דוושה רגישה ונוחה. לא ניצלנו את תא המטען למזוודות, אבל יש בו מקום רב.

בשורה התחתונה

סיכום: באמת רכב מפנק. הנהיגה נוחה, הישיבה מעולה, אחיזת כביש טובה, שדה ראיה טוב. מתלי האוויר האחוריים משככים את הנסיעה ושומרים על גובה מרכב קבוע, שאינו מושפע ממשקל המטען. הכניסה לנוסעים בדלת אחורית רחבה, הכניסה נוחה וגם המעבר נוח לשורה האחרונה מאחור. המושב ליד הנהג נהנה ממרווח נוח. תאים גדולים, ויש לנהג שליטה על ראיית הנוסעים. המראות בצידי הרכב מצוינות. האמת, קשה קצת לרדת מרכב מפנק כזה אל הרכב הפרטי שלי. המסקנה שמתבקשת בסיום: לר רע להיות עשיר (ובריא)...

====================
תעודת זהות

ויאנו, CDI Ambiente משפחתי/ מורי דרך.
מנוע: 2,978 סמ"ק.
צילנדרים: 6 V.
הילוכים: 5 הילוכים Soft shift, אוטומטית.
הספק: 224 כ"ס ב-3,800 סל"ד.
מיכל דלק: 75 ליטר.
קוטר סיבוב: 12.5 מ'.
שלוחה אחורית: 1,010 מ'.
אורך/ רוחב/ גובה כללי: 5,238, 1,901, 1,872מ'.
גובה פנימי: 1,295מ'.
משקל כולל: 3,050 ק"ג.
הזנות דלק: מסילה משותפת טורבו אינטרקולר.
מחיר: כ-500,000 שקל.


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים