משאית העתיד לשנת 2020
 

 

כיצד תיראה המשאית בעוד 10 שנים?
אם לשפוט לפי משאית הקונספט שחשפה וולוו, הרי שצפוי לנו עשור מאתגר במיוחד בתחום המשאיות. מהנדסי הפיתוח של יצרנית המשאיות השבדית טוענים כי 'משאית העתיד' היא הרבה יותר קרובה למציאות היישומית, אך בו בזמן הם מעריכים כי במהלך העשור הקרוב יהיו הרבה שינויים במשאית כך שהיא תהפוך למשאית יעילה, נוחה ובטיחותית יותר למשתמש.
מנהל מחלקת העיצוב של וולוו, ריקארד אורל, מאמין שהנהג שמבלה את מרבית שעותיו על ההגה, בעיקר בתובלה ארוכת הטווח, ייהנה הרבה יותר מהשהייה הכפויה במשאית. צוות הפיתוח של וולוו מאמין כי המשאית הקונספט של העשור הבא (Concept Truck 2020 ) תהיה בעלת עיצוב חיצוני ופנימי השונה מהותית מזה המוכר לנו כיום, עיצוב המזכיר יותר בית מגורים נוח מאשר משאית המשמשת לעבודה מאומצת.
בפועל, חטיבת מעיצוב של קבוצת וולוו עבדה בתקופה האחרונה קשה על מנת להוציא תחת ידה את ספינת הדגל העתידית של החברה. הכוונה כאן היא למשאיות הקונספט, כלומר משאיות המשמשות 'כחזון העתידי' של החברה, ולפיהן יעוצבו הדגמים העתידיים. כבר כעת חשוב להדגיש כי רק במקרים מועטים משאיות הקונספט קורמות עור וגידים - ומתחיל ייצורן הסדרתי. במרבית המקרים האחרים, ואלו הרוב, המשאיות הללו רק משמשות 'כהשראה' למפתחים, כשהם ניזונים בעקרונותיה התכנוניים והעיצוביים על מנת לממש חלק מהם בדגמים העתידיים. 

רנו בטעם וולוו, ולהפך

חטיבת הפיתוח והעיצוב של רנו רשמה לעצמה ברבות השנים הצלחות רבות בתחום העיצוב, וזאת הן החל מתחום הרכבים הפרטיים וכלה במשאיות הכבדות. למעלה מעשור אחרי שדגם המאגנום של רנו גרם למהפכה בענף, עדיין לא ניתן להתעלם מהנוכחות הבולטת שלו בכביש, נוכחות שנובעת רובה ככולה מהעיצוב המרשים של חזית הרכב הגבוהה ומתווי הפנים המדגישים את יופי וחוסנו של המאגנום. חטיבת המשאיות של רנו הייתה עדיין חלק אינטגרלי מרנו, והקבוצה בכללותה ניזונה מעיצובים חדשניים ומפתיעים...
יחד עם זאת, במהלך השנים האחרונות הייתה מחלקת העיצוב של משאיות רנו רדומה משהו. הסיבה לכך טמונה אולי בהשתלטות של וולוו על רנו, וזאת כשאנשי רנו אינם יודעים לאן פניהם מועדות, והאם בעלת הבית החדשה תתיר עיצוב חדשני שאינו תואם את השמרנות השבדית. במהלך השנים הללו המשיכה וולוו לשדרג את המשאיות הכבדות שלה, אולם השינויים בעיצוב החיצוני היו מינוריים וכמעט בלתי מורגשים. ברנו ראו, ושתקו.
לפני חמש שנים חשפו בחטיבת המשאיות של רנו את דגם הרדיאנס (Radiance) החדש, דגם שאומנם נשאר  'כמשאית קונספט', אלא שהוא הוכיח שמשאית קונספט יכולה להיות חדשנית ומרגשת, ובו בזמן ניתן גם לשאוב ממנה יישומים פרקטיים לדגמים שעוברים לפסי הייצור. העיצוב החיצוני המדהים של הרדיאנס היה פרי התכנון של צוות הפיתוח מבית Patrick le Quement, הידוע ברמת העיצוב הפתיעה והחדשנית. צוות זה בחר בראש ובראשונה להתמקד במבנה האווירודינמי החלק והזורם. הקו העגול והנקי נמשך בכל מרכיביה של חזית הקבינה, החל מהגריל, השמשות והפגוש, וכלה בפנלים, בפנסים ובמבנה הכנף העילי. כל האלמנטים הללו מקנים יחדיו תחושה של זרימה, כלומר מבנה אווירודינמי חלק הנמשך לאחור, והמפחית למינימום את התנגדות האוויר בחזית.
הבידול של החזית הושג באמצעות הפגוש השונה, הכנפיים המעוגלות  'השרירניות' (המזכירות במעט את אלו של הפוקוס הפרטי), הפנסים הראשיים המשוכים לאחור (כשגם זה אלמנט שנלקח בכלי הרכב הפרטיים) ושטח השמשות העצום של הקבינה. אם בפנסים עסקינן, הרי שמדבר בפנסים 'חכמים' המסוגלים להתאים את עצמם בהתאם לתנאי השטח (נסיעה בכביש עירוני, בי-עירוני, ערפל, וכן בהתאם לזווית שיפע הנסיעה בכביש). הכוונון החשמלי הינו מבוקר מחשב, והוא נעשה בצורה אוטומטית לחלוטין. גם התאורה של פנסי הבלימה האחוריים הא פרוגרסיבית. ככל שהנהג בולם חזק יותר, כך נורת הבלימה האחורית מאירה באור חזק יותר, ומזהירה בכך את הרכב הנמצא מאחור.
משני צידי הפנסים הותקן הגריל הקדמי המודגש (שעליו ניצב בגאווה 'היהלום' של רנו). הגריל, כמו גם הפגוש, תוכננו על מנת  לאפשר זרימת אוויר מקסימלית הדרושה לקירור המנוע, תוך הפחתת רעש האוויר למינימום.

 
מאפייני משאית הקונספט 2020

חמש שנים חלפו. איחוד הכוחות בין צוותי העיצוב של וולוו ורנו הספיק לגמוע כברת דרך משותפת וארוכה, כך שהמשימה הייתה קלה יותר. לנגד עיניהם של מפתחי המשאית עמדו שלושה עקרונות מנחים: יעילות, נוחות ובטיחות הנהג והחדשנות. בוולוו מאמיני כי שילוב האלמנטים הללו יחדיו הוא זה שמאפשר ליצור את המשאית שתתאים ליישום לקראת סוף העשור הנוכחי. יחד עם זאת, בוולוו ביקשו ליצור לעצמם זהות חדשה המבודלת משאר דגמי המשאיות שנמצאים בשוק. בוולוו מכנים זאת 'קוד גנטי ייחודי', כך שלמותגי המשאיות תהיה זהות ברורה השונה משאר המותגים.

שימוש בטכנולוגיית המידע ליצירת רכבת של משאיות

ריקארד אורל, מנהל מחלקת העיצוב של וולוו, טוען שמרבית הטכנולוגיה שיושמה במשאית הקונספט כבר קיימת כיום, ורק לחלק קטן מהטכנולוגיות נדרשת עבודת פיתוח נוספת.
החזון הוא משאית בטוחה ויעילה יותר. ככל שהשימוש באמצעי תובלת-כביש גדל, כך יש צורך גדול יותר להתרכז ביעילות המשאיות. אחד הרעיונות הוא להיעזר בטכנולוגיית המידע על מנת לאפשר תקשורת פתוחה בין כלי הרכב הנעים באותו זמן על הכביש. בדרך זו ניתן יהיה ליצור שורה ארוכה של משאיות הנוסעות זו אחר זו , בנתיב מיוחד להן, במהירות של 90 קמ"ש. מדובר ברכבת של משאיות, ללא מסילת ברזל. בדרך זו ניתן יהיה למקסם את השימוש בכביש, ולהפחית את צריכת הדלק, זיהום האוויר וכן לצמצם את הפקקים ומספר התאונות. במקביל לכך השימוש בטכנולוגיה זו תאפשר להפחית במידה משמעותית את זיהום האוויר (הפחתה משמעותית בהתנגדות לאוויר של חזית הרכב, בתנועה צמודה של המשאיות) וכן לצמצם את בלאי תשתית הכבישים. בנוסף לכך מתווסף מימד הזמן. נסיעה מהירה ללא פקקים ועצירות תפחית משמעותית את זמן הנסיעה, את צריכת הדלק וכמובן שגם את פליטת דו תחמוצת הפחמן. 

תא נהג מרווח ואוורירי

תא נהג גדול ומרווח הוא אחד התנאים החשובים ביותר לתובלה ארוכת- טווח נוחה. בוולוו מדגישים כי הנהג נמצא 'במרכז העולם', וכי כל תכנון המשאית העתידית היא סביבו, ובהתאם לצרכיו. התוצאה בפועל היא
שתא הנהג ב- Concept Truck 2020 הוא גדול, מרווח ונטול הפרעות. התא העתידי מקנה שפע של מקום לנהג, הן במשימות ליד ההגה והן בהפיכת התא למשרד, מטבח וכמובן שגם לתא המוקדש למנוחה.
לוח המחוונים של המשאית הקונבנציונלית הוחלף בפאנל דמוי פילם, כאשר האינפורמציה 'נתפרת' בהתאם לצרכיו של הנהג. הפאנל החדש מתפקד למעשה כמעין לוח מגע (בדומה להפעלת ה- iPhone). בדרך זו הושגו שתי מטרות חשובות הראשונה היא חיסכון במקום בתא הנהג והשני הוא אספקת רק מידע החיוני / רצוי לנהג. 
פטנט אחר נשאב מתחום המשרד המודרני. מושב הנהג המגושם הפך להיות מושב משרדי קליל, כשהוא 'מחליק' לתוך המשענת שלו, משענת העשויה מרשת דקה ואוורירית. מאחורי הנהג ישנה ספת פוטון הנמצאת בתא השינה. לא מדובר במיטה המאסיבית המוכרת לכולנו, אלא ספה קלה שנפתחת לעת לילה למיטת שינה. 
מערכת התאורה החדשה בקבינה מדהימה אף היא. לכל 'אזור' בקבינה הוקצתה מערכת תאורה נפרדת, המאירה והמדגישה את האזור הייחודי. התוצאה היא שהנהג יכול לקבל תאורה נפרדת לתא שינה, לצידו הימני והשמאלי של אזור הנהיגה, 'למטבח' ו'למשרד' - 'פינת האוכל' המשולבים יחדיו. בוולוו סבורים שמערכת התאורה הייחודית הינה פרט נוסף המאפשר לבדל את המשאית ממתחרותיה, וזאת גם כלפי המתבוננים על המשאית מבחוץ.
כל אחד 'מאזורי התאורה'  מותאם למגוון משימותיו / מנוחתו של הנהג, והוא יכול לשלוט על המיקום ועוצמת התאורה של כל אזור ואזור בנפרד.

שמשות במקום פח

מסביב לנהג ישנם אזורים רבים של זכוכית המאפשרים לנהג למקסם את שדה הראיה מתא הנהג. השמשות הרבות מאפשרות לנהג קשר עין עם שאר המשתמשים בכביש וכך קטן הפוטנציאל לתאונה שמקורה בשדה הראיה המוגבל של הנהג. יחד עם זאת, הנהג לא נותר חשוף. הוא יכול להפעיל 'מיסוך פרטיות' אלקטרוני, וכן מותקנת בקרה אוטומטית למניעת סנוור שמש.

הגנה אווירודינמית מפני תאונה
  
צוות המעצבים של וולוו הקדיש מאמץ רב בתהליך העיצוב החיצוני להקטנת תפישת העומק של הרכב המגושם. כחלק מהעיצוב החיצוני המובחן הותקנה מערכת תאורה ראשית חדשנית העשויה מנורות LED, ואילו תאורת האיתות 'הושתלה' כחלק אינטגרלי מתא הנהג. 
המראות הגדולות היוו עד היום את אחד האלמנטים הבולטים ביותר בחזית המשאית. הצורך של הנהג בשדה ראיה גדול ורחב דרש מראות גדולות ובולטות, והללו היוו אלמנט שהיה מאוד לא אווירודינמי, בלשון המעטה. בוולוו החליטו שכיום כבר ניתן לוותר על אותן מראות לטובת מצלמות וידאו המאפשרות לנהג לראות היטב את המרחש מצדדיו ובחלקו האחורי של הרכב הארוך והגבוה. חשוב להדגיש שהתצוגה של המראות היא על גבי השמשה הקדמית (ולא על צג בתא), וזאת בכדי שהנהג לא יצטרך להסיר לסירוגין את עיניו מהכביש.
אם בבטיחות עסקינן, אזי למשאית הקונספט של וולוו נוסף 'אף' קטן. לא מדובר באף האמריקאי המיועד למנוע, אלא בשלוחה קדמי הבולטת כחצי מטר מתא הנהג והמתוכננת לספיגת אנרגיה. בדרך זו נוצרת התאמה בגבהים בין המשאית לרכב הפרטי שבו היא עלולה לפגוע, וכן נוצר 'חיץ הגנה' בין החזית לבין הנהג, כך שהוא מגונן גם על גופו של נהג המשאית. בוולוו טוענים שהאף החדש משפר את האווירודינמיות של חזית המשאית ותורם להפחתת צריכת הדלק. בוולוו מקווים שמחוקקי התקנות יסכימו שתפקיד 'האף' הוא בטיחותי בלבד, כך שהוא לא יחשב לצורך חישוב אורכו הכולל של הרכב , במגבלות הנקובות בתקינה האירופאית. זאת בדומה למראות, שהן מחוץ לרוחבו המותר של הרכב.
יחד עם זאת, ישנם אלמנטים שאותם אסור להסיר. בוולוו החליטו שסימן ה- ' Globetrotter' המוכר יישאר במקומו, אולם הוא תוכנן מחדש כך שישתלב בצורה הרמונית יותר עם תא הנהג החדש והצורה האווירודינמית שלו. מעבר לכך, הנהג יכול לשנות את הטקס של השילוט מלוח הבקרה שבתא הנהג. 
 
השלב הבא של המעצבים היה עיצוב אווירודינמי חדשני לחלקו האחורי של הרכב. המטרה הייתה ליצור מעין זנב סירה אווירודינמי שיסייע בהפחתת צריכת הדלק, וזאת במגבלות של המשאית כרכב עבודה פונקציונלי.. מנהל מחלקת העיצוב של וולוו, ריקארד אורל, טוען שכאן עוד לא הושלמה המשימה, והצוות עוד יבצע מקצה של שיפורים שיבואו לידי ביטוי בדגם הסופי.

האם חזון ה-' Concept Truck 2020' ימומש? 

ההיסטוריה של דגמי הקונספט הוכיחה שמרביתם לא ממומשים בסופו של דבר, כלומר החברה אינה עוברת לייצור המוני שלהם. כך, לדוגמא, דגם הקונספט של סקניה שהוצג בשנת 1999 לא זכה למימוש מלא, אם כי חלקים נרחבים מתפיסת העיצוב מושרשים עד היום בדגמי החברה.  גם דגם ה-  (Xtreme Future Concept) XFCשל דאף, שהוצג בשנת 2000, נותר עד עתה בגדר חזון לא ממומש. בדאף בחרו להשתמש בעיצוב אווירודינמי מחודד שטרם נראה כמוהו, אולם בחברה בחרו שלא להמשיך במגמות שהותוו בדגם הקונספט. יש לציין שבדגם ה-  XFCהוספו גם אלמנטים של חומרים חדשים ותכנון בטיחותי חכם, ובחלק מהם נעשה שימוש בדגם ה- . XF
דווקא משאית ה-  T2000של קנוורט שהוצגה בתחילת הדרך כמשאית קונספט, היא זו שהפכה מהר מאוד לדגם המיוצר כיום בייצור המוני. הסיבה לכך הייתה המבנה הפרקטי (והמדהים) של המשאית, והרצון של חברות התובלה האמריקאיות ליהנות ממשאית חדשה, נוחה, ואשר מאובזרת במיטב החידושים הטכנולוגיים. הדרישה באה מהשטח, היישום היה קל ופשוט (יחסית), ולכן דגם הקונספט הועבר מהר מאוד לפסי הייצור.
גם דגם הרדיאנס של רנו לא מומש. העיצוב החיצוני היה חדשני מידי, ואילו התכנון הפנימי היה מודרני, עם רמת חדשות 'סבירה' ופרקטית למדי. אם נשפוט על סמך משאיות הקונספט הקודמות הרי ששני הגורמים העיקריים שעשויים להביא לאי-מימוש החזון גלום בדגם העתידני הם חדשנות יתר והתקינה הבטיחותית שעדיין אינה מאפשרת לנצל את מלוא הפוטנציאל הטכנולוגי הקיים. כך, לדוגמא, עדיין לא ניתן לנצל את טכנולוגיית ה-  'by wire'במערכות ההיגוי והבלימה, כשהן מחוייבות עדיין להיות מגובות במערכת מכנית שתבטיח את תפקוד המערכת גם בעת שיש כשל במערכת החשמלית. היעדר אפשרות זו אינו מאפשר גם את יישום 'רכבת המשאיות' המתוכננת בפרויקט הנוכחי.


 

       

  הרשם עכשיו לקבלת עדכונים של 'רכב ותחבורה'
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך אחת לשבוע - במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

   

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים