משאיות ארוכות יותר מזהמות פחות 
שרות רכב ותחבורה 

 

ניתן להשיג הפחתה של יותר מ-20% בפליטות פחמן חד-חמצני באמצעות שימוש במשאיות ארוכות. מדובר בפרויקט 'רכב ONE' שבמסגרתו נבחן השימוש במשאיות ארוכות וכבדות במיוחד .  במסגרת הפרויקט נבחרה משאית כביש שאורכה בערך 30 מטרים, עם משקל ברוטו של 90 טונות. הרכב הכבד מסוגל לשאת 65 טונות עץ. מאחר והמשקל מתפזר על פני 11 הסרנים, כל סרן נושא רק 8-9 טונות. הבלאי בנסיעה צפוי להיות נמוך יותר, מאחר ולשילובי הרכבים החדשים יש יותר סרנים ולכן הם מסוגלים לעמוד בעומסים באופן טוב יותר מרכבים רגילים. המשקל ברוטו הגבוה יותר לא משפיע על מרחק הבלימה ועל יכולת התמרון. הבעיה היא הגדלת מרחק העקיפה שנדרש על מנת לעקוף רכב שכזה.
רכבים אלה צפויים לשפר את הבטיחות בכביש, הודות להפחתת מספר הרכבים הכבדים. נסיעות הניסוי והסימולציות הראו שיכולת הנהיגה טובה כמו ברכבי הובלה רגילים בסיבובים ובעקומות רגילות בדרכי חצץ. רכבים אלה לא מצריכים גוררים חזקים יותר מאחר וכוח הגרירה הדרוש מתקבל על ידי מנועי 500 ו-600 כ"ס. המנועים החזקים האלה יכולים לשאת משקל ברוטו של 90 טונות. רכב הובלה רגיל יכול להעמיס 42 טונות עץ, ואורכו הוא 24 מטר.
בדוח חדש של פרויקט המחקר A Trave On (A), הנערך כיום. הדוח מסכם את אמצע תקופת פרויקט המחקר, המתפרש על פני שלוש שנים עם ניסויים מעשיים. 
יש לנו מטרות שאפתניות ביותר מבחינת השמירה על האקלים. לכן שמחנו מאוד כשקיבלנו את התוצאות המעולות של פרויקט A," אמרה מארי ס. ארויגסון, נשיאת   Forest Industries.
הפדרציה פועלת ללא הרף כדי לצמצם את השינוי האקלימי וב-2008 היא קבעה מטרה משותפת - להפחית את הפליטות עקב ההובלות שלה, וכן קריטריון קיימות משותף לגבי הרכש של רכבי תובלה.
כדי להשיג הובלת עצים נצילה מבחינה סביבתית, החברה עוסקת במחקר ופיתוח של רכבים מיוחדים באמצעות הפרויקט A – מערכת מודולרית להובלת עצים. הרכב הוא ארוך יותר (30 רגל) ויכול לשאת יותר מטען מאשר רכבים רגילים המשמשים להובלת עצים (24 רגל).
שתי שיירות A יכולות להחליף שלוש משאיות רגילות, ולפיכך להפחית את מספר המשאיות הנוסעות בכבישים, להקטין את הפליטות ולשפר את הבטיחות בכביש, לדברי קרולינה בוהולם, מנהלת ההובלות ב-Forest Industries. 
משאיות גדולות יותר להובלת עצים הן טובות הן לסביבה והן לכלכלה, מאחר והן יכולות לשאת יותר עצים בהשתמש בפחות רכבים. עם הפחתת מספר הרכבים המובילים עצים, ניתן להפחית את צריכת הדלק ופליטות הפחמן, אך גם את עלויות ההובלה, וזאת מבלי לפגוע בבטיחות בתנועה. 
כיום משאית היא אמצעי התחבורה העיקרי להובלת עצים מיערות. אפשרויות אחרות, כמו רכבת, אינן מהוות אופציה. לכן החליטה Forest Industries לפתח תכנון אפקטיבי וליישם שינויים בחברות כדי ליצור נתיבי רכבים אופטימליים.  

עובדות אודות פרויקט A

פרויקט שיתוף פעולה בין Forestry Research, Transport Administration, Volvo Trucks , Forest Industries, Swedish Road Haulage Company, Parator, Holmen, SCA, Stora Enso, Sveaskog, Southern Forest Owners, ו-National Association for private roads. הפרויקט מנוהל ומופעל על ידי Forestry Research. השותפים כוללים גם את: Mountain Fegen, Motor Vehicle Inspection, Bjälmsjö Forest and Transport, Hiab, ExTe, Reaxcer, SSAB, Timber Logistics West ו-Wabco. הבדיקות המעשיות של רכבים החלו בינואר 2009. הרכב ONE גמע עד עתה 525,000 מייל והוביל יותר מ-100,000 טונות עץ בין Överkalix ו- Piteå. 

       

  הרשם עכשיו לקבלת עדכונים של 'רכב ותחבורה'
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך אחת לשבוע - במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

   

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים