תחשיב לאחזקת אוטובוס זעיר
 

 

בימים אלה כששנת הלימודים החדשה בפתח, חברות ההסעה מתחילות להיערך לקראת שנת הלימודים הבאה. שבועות רבים חולפים מהרגע שבו מוזמן האוטובוס הזעיר ועד לרגע שבו מקבלים את הרכב המדוגם, בהתאם להזמנת הלקוח, ובהתאם למפרט האיבזור שנקבע על ידו.
אחזקה שנתית של אוטובוס זעיר היא יקרה, אולם היא נמוכה משמעותית מזה של מיניבוסים ואוטובוסים גדולים. היתרון הגדול של האוטובוס הזעיר טמון בגמישותו התפעולית, כשלפי התקנות מותר להסיע בו ביו 8 ל- 16 נוסעים, ומשקלו הכללי המותר הוא עד 5 טון.
האוטובוס הזעיר מקנה, כאמור, גמישות בהסעות שבהן מספר הנוסעים משתנה. להסעות מסויימות ניתן לשלוח אוטובוס זעיר קטן עם 8 נוסעים, ולאחרות אוטובוסים זעירים גדולים יותר. בחלק מהאוטובוסים יש גם מעלון מיוחד להסעה בטוחה של נכים הרתוקים לכסא גלגלים. במקביל לכך, לאוטובוס הזעיר יש גם יתרונות לא מבוטל בתחום צריכת הדלק וההוצאות התפעוליות הנוספות, וכן בכושר התמרון בתנועה העירונית הצפופה.

רכישת אוטובוס זעיר מחייבת תכנון כלכלי קפדני. בחברת חשב מערכות מידע ערכו עבור 'רכב ותחבורה' תחשיב לרכישת אוטובוס זעיר קטן המיועד להסיע כ- 10 נוסעים בישיבה (+נהג), וזאת כאשר התחשיב מבוסס על היקף נסועה שנתי של 60,000 ק"מ, מרביתם מחוץ לעיר.
לצורך רכישת האוטובוס הזעיר נדרש הון ראשוני גדול, וכך גם לאחזקת הרכב ולהוצאות הקשורות לשכר הנהג. התוצאה בפועל היא שנוצרים הרבה סימני שאלה באשר לעלות ההסעה בפועל. מועצות מקומיות ואזוריות רבות מנהיגות בשנים האחרונות מכרזים קשוחים, כלומר מכרזים שדורשים מחברות ההסעה להתייעל ולחסוך, כולל בהוצאות הבטיחותיות. במקביל, המכרזים מחייבים את חברות ההסעה הפרטיות לנצל בצורה יעילה יותר את צי הרכב שלהן.

העלות השנתית של האוטובוס הזעיר

התחשיב שערכו בחברת 'חשב מערכות מידע' מבוסס על אוטובוס זעיר המיועד להסעת 10 נוסעים, ואשר נוסע כ- 60,000 ק"מ בשנה. כ- %60 מהנסיעות מבוצעות מחוץ לעיר. התחשיב מבוסס על שימוש במנוע דיזל חדיש, עם צריכת דלק מועטה.
מחיר האוטובוס הזעיר כולל האבזור הפנימי, מגיע ל- 279,100 שקלים. התחשיב מבוסס על כך שהאוטובוס נמכר כעבור 3 שנים, והתמורה שמתקבלת עם מכירתו (בעוד 3 שנים) מגיעה ל- 40% מערך רכישתו (כ- 111,650 שקל). הער הנוכחי של סכום זה הינו כ- 96,500 שקל. בתנאים אלו, בריביות המקובלות, נדרש החזר הון שנתי של 67,000 שקלים.
בנקודה זו מתחילות ההוצאות הקשורות לרישוי וביטוח הרכב. אגרת הרישוי השנתית מגיעה ל- 1,037 שקלים, ולכך מתווסף גם סכום של 2,837 שקלים של ביטוח החובה, וסכום נכבד של 9,800 שקלים של הביטוח המקיף. עלות התיקונים והחלפים נאמדת, עפ"י נתוני 'חשב' ב 21,800 שקל לשנה, שהם כ-  0.36 שקלים לקילומטר (זאת בממוצע של 3 שנות הבעלות על הרכב). בהוצאה זו נכללים גם תיקוני תאונות קלות שהביטוח אינו מכסה אותן, רכישת אביזרים ראשונים והשתתפות בהוצאות מחלקת הרכב במוסד. עלות החלפת הצמיגים מגיעה ל- 1,233 שקלים. ההנחה היא שנדרש להחליף את הצמיגים אחת ל- 48,000 ק"מ בממוצע. ההוצאה שנדרשת עבור החלפת הצמיגים מגיעה ל- 0.02 שקלים לקילומטר. ההוצאה על הדלק ממשיכה להיות הוצאה כבדה מאוד. עלות זו מגיעה ל- 55,500 שקלים לשנה, או 0.93 שקלים לקילומטר. חישוב זה מבוסס על צריכת דלק של 7 ק"מ לליטר ועלות ליטר סולר של 6.48 שקלים. ההוצאה האחרונה, 'שונות', נאמדת ב-  3,300 שקלים לשנה.
בשורה התחתונה מגיעה עלות הרכב השנתית הכוללת ל- 162,700 שקלים. שכר העבודה של נהג האוטובוס הזעיר, במידה ונדרש, הוא כ- 102,000 שקלים. בסך הכל העלות השנתית, עם הנהג, מסתכמת ב- 264,700 שקל. מדובר, כאמור, באוטובוס זעיר הנוסע כ- 60,000 קילומטרים בשנה (בלבד). עלות כל קילומטר נוסף מגיעה ל- 1.36 שקלים לקילומטר (ללא עלות הנהג השכיר).        

  הרשם עכשיו לקבלת עדכונים של 'רכב ותחבורה'
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך אחת לשבוע - במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

   

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים