לאמן את הנהגים המקצועיים! 

 

אין דבר קל יותר מאשר להיות נהג מקצועי בישראל. כל שנדרש הוא לעמוד במבחן העיוני ובמבחן הנהיגה הרשמי, לקבל את הרישיון, ולהתחיל לנהוג.
עד כאן הכל טוב ויפה, אלא שמתברר שבכדי להיות נהג משאית נדרש הרבה יותר. באירופה כבר הגיעו מזמן להכרה שהנהג המקצועי חייב לעבור הדרכה ואימונים תקופתיים וזאת על מנת לשפר את הידע התיאורטי להעצים את עישוריו המעשיים בנהיגה.
 
התקינה האירופאית: יום אימון בשנה – ע"פ חוק
 
במועצת השוק האירופאי הכירו בצורך ליישם מערך הדרכה תקופתי לנהגים המקצועיים, ואף הוחלט לעגן זאת בדרישות התקינה האירופאית. תוכנית השתלמות החובה לנהגים המקצועיים יצאה לאחרונה לדרך בכל מדינות השוק האירופאי. בבריטניה התוכנית החלה בספטמבר 2008 – לנהגי אוטובוסים, ובספטמבר אשתקד היא החלה לנהגי המשאיות. כל נהג צויד בכרטיס CPC (Certificate of Professional Competence) שבו מתועד מערך ההשתלמויות שעבר. נהג שברשותו רשיון תקף יקבל את הכרטיס עם אישור שהוא רשאי לנהוג ברכב, מבחינת הצורך בהשתלמות כמובן. תוקף אישור זה יפקע כחמש שנים מאוחר יותר (בשנת 2014, עבור נהגי משאיות), ואז הם יצטרכו להוכיח שהם עברו השתלמות חובה בת 35 שעות לפחות באחד המגרשים שהוסמכו לצורך כך. המשמעות היא שהנהג נדרש להיקף השתלמות מצטברת בת 35 שעות, כל חמש שנים.
נהגים שברשותם רישיון נהיגה תקף פטורים מההדרכה הבסיסית (שתדרש מכל נהג לפני שיוכל לעלות על הכביש), אולם הם מחוייבים בהדרכות התקופתיות. כל נהג נדרש לעבור קורס הדרכה תקופתי אחת לחמש שנים, וזאת בהתאם למסלול ההדרכה שנקבע בתקינה החדשה.
התקנה האירופאית קובעת בצורה אחידה וברורה את ההכשרה הבסיסית שנדרשים לעבור הנהגים המקצועיים (נהגי המשאיות ונהגי האוטובוסים) בעת לימודי הנהיגה, והן התייחסות להדרכות והאימונים התקופתיים שמחוייבים לעבור הנהגים הללו.חשוב להדגיש שהנהגים עוברים הן השתלמויות כלליות שנוגעות לבטיחות והן הכשרות ייחודיות, בהתאם לכלי הרכב שהם מורשים לנהוג עליהם. מערך ההדרכה כולל קורסים עיוניים ומעשיים שבהם המדריכים מנסים לשפר את מיומנויות הנהיגה של הנהגים המקצועיים, הכשרה בנושא קשירת מטענים, הדרכה עיונית ומעשית הקשורה לתפעולו הבטוח של הרכב, וכן מושם דגש על הפעלתו הכלכלית של הרכב (כלומר דגש על צריכת דלק נמוכה). הדרכות אחרות קשורות להפעלת הטכוגרף הדיגיטלי, שמירה בטחון התובלה (כנגד גניבות וחטיפות) ועוד. אנשי הענף סבורים כי מערך ההדרכה החדש יתרום לכך שמקצוע הנהיגה יהפוך יותר ויותר 'למקצוע' אמיתי, הווה אומר מקצוע שדורש התמקצעות ארוכת-שנים שתוביל לנהיגה איכותית, בטוחה ויעילה יותר.

אימון בקשירת מטענים בטוחה

אחד האלמנטים הבטיחותיים והכלכליים החשובים ביותר בנהיגת משאית 'נשכח' בישראל, כשהכוונה כאן היא לקשירת מטענים. עיגון מטען לא בטוח יכול להוביל בקלות לתאונת דרכים קשה ואף קטלנית, וזאת עוד מבלי להזכיר את הנזקים הכלכליים האדירים שכל תאונה שכזאת גורמת. מדובר בנזק ישיר למטען, ובנזקים עקיפים שקשורים לפקקי הענק שעשויים להיגרם בכל תאונה שכזאת. כמובן שהנזקים הללו עשויים להיות גבוהים עשרות מונים במידה ומדובר בחומרים מסוכנים. כמעט מידי יום מתקבל דיווח על 'מטען שנשמט על הכביש'. כמובן שהדיווח הזה הוא מסורס. מדובר בנהג שלא עבר הדרכה בקשירת המטען, העיגון היה רשלני, אף אחד (כולל בוחני משטרת התנועה) לא מסוגל לבדוק את העיגון בבדיקה אקראית בכבישים, חקיקה מסודרת אינה בנמצא, כשהתוצאה בשורה התחתונה היא שהמטען אכן 'נשמט' על הכביש.  זוהי, כמובן, רק דוגמא אחת בולטת לחשיבות המכרעת שיש לנושא ההדרכה התקופתית והאימון שאותו צריכים לעבור הנהגים המקצועיים, אולם כפי הנראה מדובר בנושא הבטיחותי החשוב שבהם.

יצרני המשאיות נרתמים לאימון הנהגים
 
בוולוו החליטו להצטרף למערך אימון הנהגים. יצרנית המשאיות השבדית הודיעה כי היא מתכוונת להיות יצרנית המשאיות הראשונה שתמסד תוכנית הדרכה שתעמוד בדרישות שהציבו מחוקקי התקנות האירופאים, וזאת בשעה שניתן יהיה להיעזר בידע הרב שנצבר בחברה במהלך עשרות השנים בכל הקשור לבטיחות הנסיעה ותפעולה הנכון והכלכלי של המשאית היקרה.
מערך ההדרכה הזה יהיה כלל- אירופאי, ויורחב בהתמדה למדינות השונות החברות באיחוד האירופאי. שטח ההדרכה הראשון הוקם באתר האימונים של וולוו בעיר Göteborg השבדית, שם מאמנים את הנהגים במגוון של נושאים. כך, לדוגמא, הנהגים מתנסים בעיגון של ממיר-חום במשקל של 2 טון שמועמס על הרכב, וזאת כשהניסוי מתבצע במעלה של 60 מעלות. לא פחות.  בכדי שממיר החום לא יישמט, הנהגים לומדים לרתום אותו כהלכה ברכב בעזרת רצועות ומותחנים, בסיוע קורת עץ ותפסנים מיוחדים. תרגיל נוסף בנושא זה נועד להמחיש לנהגים שלמשקל המטען אין השפעה על מידת החלקתו. במחלקת ההדרכה של וולוו טוענים שחלק ניכר מהנהגים סבורים שפאלטים קלי משקל (ארגזים סטנדרטיים אירופאים) נוטים להחליק בקלות בהשוואה לפאלטים כבדים. מובן שלמשקל אין כל משמעות, אלא רק למקדמי החיכוך שבין הארגז לפאלט, והנהגים חייבים להתנסות בכך בכדי להבין זאת.
בוולוו מתעתדים, כאמור, להגיע לפריסה רחבה של מערך ההדרכה בכלל מדינות הגוש האירופאי. בכדי ליצור מערך שכזה, המדריכים לעתיד עוברים כיום הכשרות באתר האימונים של וולוו בעיר Göteborg, כאשר הם בעצמם יהפכו למדריכים במסגרת התוכנית ' Volvo Trucks Driver Development programme'. במהלך השנתיים החולפות אומנו ע"י אנשי וולוו 15,000 נהגים, והמטרה היא להגיע לפריסה אירופאית מלאה בשנת 2014, השנה שבה אמור להגיע לשיאו מערך ההדרכה הכלל-אירופאי.

חשוב להדגיש שמערך ההדרכה חייב להיות נסמך על הוראות ברורות באשר לעיגון סוגי המטענים השונים, על חקיקה מחייבת ועל מערך אכיפה מרתיע.
בשבדיה, לדוגמא, החקיקה קובעת כי הנהג הוא זה שאחראי בלעדית לקשירת המטען. קשירה לא טובה עשויה להביא לכך שהנהג ייקנס, אך היא אינה פותרת בעיות של תאונות ופציעות בעקבות המטען שנשמט מהרכב. הסטטיסטיקה השבדית מלמדת שמידי שנה נהרגים במדינה בין תושב אחד לשני תושבים בשל נפילת מטענים, וכן עוד 50 עד 60 איש נפצעים בתאונות הקשורות לכך. מנתונים שנאספו ע"י ה- ECR (( Euro Contrôle Route
מתברר שבשבדיה המצב עוד סביר. ב- 14 המדינות שבהם פועל הארגון נמצא כי ב- 25% (!) מהתאונות שבהן מעורבות המשאיות יש קשר לעיגון מטענים לא בטוח. בשפת המספרים 10,000 מטענים אובדים בדרך זו מידי שנה, כשהם מלווים בהרוגים , פצועים ועלות כוללת אדירה.
על אף שמחודש אפריל האחרון ישנם סטנדרטיים שאמורים להיות אחידים, בפועל המצב עדיין רחוק מלהיות אחיד. המצב בשטח בתחום קשירת המטענים הוא שלכל מדינה ומדינה יש חוקים והנחיות שונות בנושא, וכך גם האכיפה והשיפוט בנושא הן שונים בין המדינות. בגרמניה, לדוגמא, מדובר למעשה בהסכמה מסוג "state of the art" , אלא שלמרות שמדובר 'בהסכמה' בלבד, חוקי עיגון המטענים נאכפים בקפדנות ע"פ ספר הנחיות שפורסם בנושא וזכה 'להכרה' של המחוקק, של ארגוני התובלה ושל בתי המשפט.
קיימת שונות רבה ברמת המיומנות המקצועית של הנהגים, וזאת בין מדינות השוק. ככל שישנה הקפדה על לימוד הנהיגה, על מערך הדרכה מסודר וכמובן שגם על פיקוח ואכיפה – כך מיומנותו המקצועית של נהג המשאית עולה בהתאמה.   יחד עם זאת, בנושא קשירת מטענים ישנה בעיה אמיתית. הנהגים חייבים להכיר את חוקי הפיזיקה, את סוגי המטענים, את הנחיות העיגון וכמובן שגם להקדיש מחשבה וזמן בכל פעם לצורך הבטחת העיגון הבטוח. גם המודעות הנמוכה לנושא תורמת את שלה. מתברר שהנהגים סבורים, ובטעות, שהנושא ידוע להם או שאינו חשוב דיו, ולכן הם אינם מגלים עניין בהכשרה בנושא. מתברר שרק לאחר הדרכה עיונית ומעשית הנהגים נוכחים לדעת עד כמה הם אינם מכירים ומבינים נושא זה לעומקו, ולאחר ההדרכה הם מביעים סיפוק ושביעות רצון גבוהה מההדרכה.

המצב בישראל: קטסטרופה
נושא עיגון המטענים בישראל נמצא עדיין בחיתוליו. תקנה 85 שחוקקה לפני עשורים רבים כמעט ולא עודכנה במהלך השנים, וזאת למרות התמורות הרבות, השיפורים, האמצעים והשינויים שחלו בנושא זה באירופה (אליה ישראל נצמדת בתחום התקינה). לפני מספר שנים פורסם מדריך העולה שהוכן עבור משרד התחבורה, ואשר כולל את מרבית הסוגיות הקשורות להובלת מטענים בטוחה. הבעיה העיקרית היא שהמדריך המושקע נותר ללא שימוש. תקנות התעבורה לא הפכו אותו במהלך השנים להילך חוקי, ומכאן שגם הנהגים וחברות התובלה מתייחסות אליך במקרה הטוב בתור מדריך שנמצא על המדף. ברור לכל שאם המדריך יאומץ ע"י משרד התחבורה ויהווה אסמכתא חוקית לאכיפה ושיפוט, אזי כולם יתחילו לעשות בו שימוש, כולל אנשי משטרת התנועה שיוכלו להסתמך עליו לצורך רישום דוחות תנועה. גם שופטי התעבורה יוכלו להסתמך עליו כמקור מקובל (כדוגמת המצב בגרמניה), לצורך אכיפה מרתיעה. כיום המצב הוא שהנהג נשפט רק בדיעבד (שוב, במקרה הטוב), הווה אומר לאחר שהמטען 'נשמט' מהמשאית וגרם לתאונת דרכים ו/או למפגע תעבורתי אחר.
אימוץ שיטות עיגון המטענים המתקדמות המחוייבות במדינות מערב אירופה יוביל לכך שגם יידרש מערך הדרכה מקצועי, בכדי שהנהגים המקצועיים יוכלו להכיר את המדריך ולהתנסות תיאורטית ומעשית בעיגון מטענים בטוח. גם כאן אין צורך להמציא את הגלגל, כל שנדרש הוא לאמץ את התקינה האירופאית החדשה, כשכל נהג יצטרך להוכיח שהוא עבר השתלמות חובה בת 35 שעות לפחות, כל חמש שנים, באחד המגרשים שהוסמכו לצורך כך.
להכיר את המדריך הישראלי לעיגון מטענים
ניתן לראות את המדריך (שחולק לשלושה חלקים, מפאת גודלו) באתר האינטרנט של טלר תקשורת (המוציא לאור של רכב ותחבורה):
http://www.taler.co.il/loads1.pdf
http://www.taler.co.il/loads2.pdf
http://www.taler.co.il/loads3.pdf
  

       

  הרשם עכשיו לקבלת עדכונים של 'רכב ותחבורה'
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך אחת לשבוע - במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

   
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים