רכבת של רכבים


זה פשוט נראה מדהים; שיירה של כלי רכב – רכבת של רכבים -  נוסעת זה-אחר-זה במהירות גבוהה, בכביש מהיר, מבלי שאיש מהנהגים בשיירה נוגעים כלל בהגה. להפך, בשעת הנהיגה יכלו הנהגים לקרוא, לשחק ולהסיט את מבטם מהדרך... מדובר בפטנט פנטסטי לנהיגה אוטומטית לחלוטין שעבר כבר את שלבי הבדיקה המעש
יים

שירות 'רכב ותחבורה'
שימו לב: סרטון הדגמה בסיום כתבה זאת

ארבעת הרכבים שהוצבו בכביש המהיר בקרבת העיר גוטנבורג שבשבדיה לא עוררו תשומת לב מיוחדת. בראש השירה הוצבה משאית FH של וולוו, עם קבינה כחולה, ארגז חלוקה סגור שבקצהו האחורי דופן הידראולית המסייעת לפעולת העמסת ופריקת הסחורה. אחריה הוצבו שלושה רכבים אף הם ממותגי וולוו, אלא שהפעם מדובר ברכבים פרטיים, וזאת כשהחטיבה נמצאת כיום בבעלותה המלאה של פורד. רבבות רכבים מדגמים אלה נוסעים מידי יום בכבישי שבדיה. בקיצור: הרביעיה שכוללת משאית חלוקה ושלושה רכבים פרטיים, אין בה ולו שמץ של משהו חדשני. גם מזג האוויר החורפי הגשום אינו מעיד על התרחשות יוצאת דופן ביום הסגרירי. האלמנט היחיד שמסגיר את ההתרחשות הוא סגירה חלקית של האוטוסטרדה, כך שרק ארבעת הרכבים נובעים בה לפי שעה.
נכנסים לאוטוסטרדה. בראש ניצבת המשאית, ואחריה, בצמידות מופלאה נכנסים שלושת הרכבים הפרטיים. ההתחלה היא מהוססת. ארבעת הרכבים נמצאים בפארק חנייה הממוקם בצידי הכביש המהיר, כך שיש צורך להסתובב בזהירות, ולצאת מהחניה לכביש המהיר. מתחילים ממהירות אפסית, ומגבירים את המהירות עד שמגיעים למהירות של 50 קמ"ש ביציאה מאזור החניה. לאט לאט מגבירים את המהירות עד שהיא הופכת למהירות של 90 קמ"ש בקירוב, כלומר המהירות המקסימלית אליה מכוייל מגביל המהירות 'הטבעי' של המשאית. בנקודה זו כבר רואים שמשהו חריג מתרחש. הרכב שנוסע אחרי המשאית קרוב אליה מאוד, כמעט נוגע בפגוש האחורי שלה, וכך גם שני הרכבים הפרטיים האחרים שצמודים זה לזה בקרבה יתרה כשהמרחק המקסימלי בין הרכבים הגיע לשישה מטרים. נציין כי במהירות של 90 קמ"ש הרכב עובר כ- 25 מטר מידי שניה, כך שהפירוש המעשי הוא שמירה על מרחק ביטחון מסוכן שאותו הרכב עובר בפחות מרבע שנייה!.
נזכיר שוב: מדובר באוטוסטרדה, הגשם לא מפסיק לרדת, הכביש רטוב מאוד, המהירות היא 90 קמ"ש, כך שכל בלימה עשויה לגרום לתאונת שרשרת מסוכנת. לא נראה שעובדה זו מטרידה במיוחד את נוסעי הרכב. הנהגים אומנם הדליקו את אורות הדרך והפעילו את המגבים, אבל הנהג נראה עסוק עם ה- I PAD שלו, ונהגים אחרים עסוקים באכילה או מפנים את ראשם לאחור בשיחה מרתקת עם הנוסעים היושבים במושב האחורי. את אף אחד לא מעניין הכביש, כמו גם המשאית שדוהרת מטרים ספורים לפניהם.

פרויקט ה- SARTRE יוצא לדרך

החלום הרטוב של מהנדסי הרכב מגיע בימים אלה לידי מימוש. מדובר בפרויקט שבו נוסעת שיירה של רכבים, כשהאחד צמוד לשני, וזאת מבלי כשהנהיגה היא אוטומטית לחלוטין. פרויקט רכבת הרכבים למען הסביבה, או בשמו המקצועי ' SARTRE' (Safe Road Trains for the Environment) עבר בימים אלה בהצלחה מרשימה את שלב הניסוי הראשוני, וזאת בשעה שמספר כלי רכב נסעו בזה אחר זה במהירות של 90 קמ"ש, וזאת ללא שהנהגים אוחזים בידיהם בהגה, ואף לא ביצעו פעולת נהיגה אקטיבית אחרת כלשהי.
במסגרת הפרויקט שבו חברו להם יחדיו שבעה יצרני רכב ומספר חברות בתחום התקשורת וההיי-טק מוכיח שהטכנולוגיה שקימת כיום בשלה לפרויקט גרנדיוזי שכזה. המטרה הראשונה הייתה סביבתית, אולם עד מהרה הצטרפו עוד שני יעדים: בטיחות והפחתת הגודש בכבישים. מטרה נוספת, שהוצבה בשוליים, היא 'נוחות הנהג'. זאת מטרה שתושג כפועל נלווה לכל שלושת היעדים המרכזיים. נסביר. כשכלי הרכב נוסעים בזה אחר זה במהירות אופטימלית (של 90 קמ"ש) ללא עצירות , הרי שזיהום האוויר, כמו גם צריכת הדלק הם הנמוכים ביותר. מעבר לכך, הפרויקט מאפשר בראיה רחבה יותר למקסם את נפח התנועה בכביש נתון, וכך להפחית מהגודש והפקקים. גם לכך יש יתרון סביבתי בהפחתת זיהום האוויר וצריכת הדלק של כלל המשתמשים בכביש. ניתן בדרך זו גם לנצל בצורה טובה יותר את התשתית הקיימת, מבלי לגזול עוד קרקעות לטובת פיתוח תשתית לכבישים.
החשיפה הפומבית של פרויקט ה- SARTRE גרמה להדים רבים בעולם. מארגני הפרויקט בחרו להציג קבל עם ועולם את ארבעת הרכבים הללו שנסעו במהירויות גבוהות בזה אחר זה, וזאת כשהתקשורת מסקרת בהרחבה את האירוע המיוחד. בראש השיירה נסעה, כאמור משאית החלוקה של וולוו ואחריה עוד שלושת הרכבים הפרטיים. צוותי התקשורת התמקמו הן לאורך המסלול כשהם מתעדים את הניסוי המרתק, הן מתוך הרכבים עצמם והן במסלול נסיעתם.
אריק קוהלינג, המנהל הטכני של הפרויקט מטעם חברת וולוו פרטיות, מסר כי היעד שעמד לנגד עיניהם של מארגני הפרויקט הוא שילוב עתידי של הטכנולוגיות הללו במספר כבישים מהירים קונבנציונליים באירופה. כעת, משהוכחה הבשלות הטכנולוגית, מארגני הפרויקט נדרשים לבחון אילו שינויים ידרשו בפועל בתשתיות הכבישים, ואילו מערכות נוספות תידרשנה בכלי הרכב.
לכל ברור שלצורך יישום הפרויקט תידרש מעורבות של כל העוסקים במלאכה, וזאת החל מפוליטיקאים שידרשו להכרעות רבות משמעות, ועד מחוקקי התקינה האירופאית שידרשו להשלכות של קביעת טכנולוגיות, מניעת כשלים וגיבוי למערכות שיכשלו. המחוקקים ברמת המדינה ידרשו אף הם להכרעות לא פשוטות, כגון האחריות של הנוהגים (שאינם אוחזים בהגה), לתאונה במידה וחלילה תתרחש. מדובר, לפיכך, בסוגיה בטיחותית – משפטית מורכבת מאוד שיידרש לה פתרון מורכב ויצירתי. לצורך כך יהיה צורך במומחים טכניים בתחום הרכב, התקשורת, התשתיות, מהנדסי תחבורה וכמובן שגם מחוקקי התקנות ברמת המדינה הבודדת וברמת התקינה האירופאית המחייבת. אם לי די בכך, הרי שיש לדון גם במהימנות הרכב ומערכותיו, על מי תחול האחריות במקרה של כשל, וכיצד יוגדר תפקידו החדש של הנהג. נושא אחרון זה הוא רגיש במיוחד. האם הנהג נוהג ברכב?, האם נבחנת כשירותו? האם, מתי ואיך מותר לו להסיט את הרכב מהמסלול של 'רכבת הרכבים'? , האם תפקידו הוא רק לתפעל את הרכב בשעת חירום, וכיצד זה בא לידי ביטוי מבחינה מעשית וחוקתית?. בעיה אחרת קשורה לביטוח. הללו לא בטוח שתאהבנה את העובדה שהרכב נוסע ללא נהג, ויקשה עליהן לתבוע את האשמים במקרה של תאונה שמקורה בכשל של המערכת או כשל של הרכב. חשש נוסף הוא שהתאונות תהיינה קשות יותר, וזאת מאחר והרכבים נוסעים במהירות, בצמידות מסוכנת, וכל כשל יוביל לתאונה רבת- נפגעים. בקיצור, הרבה מאוד שאלות טכניות ומשפטיות סבוכות, שכיום עדיין אין מענה עליהם. 

למצות את היתרונות

לרכבת של רכבים יש יתרונות רבים, פרט לשמירה על איכות הסביבה. הנהגים חופשיים לעשות כרצונם במהלך הנסיעה ולא מחוייבים לתשומת לב מירבית לנעשה בכביש. מהנדסי הפיתוח טוענים שהמערכת גם מקנה בטיחות משופרת. בראש רכבת הרכבים, כלומר ברכב הראשון, ניצב נהג מקצועי שההגה בידיו, והוא זה שמוליך את השיירה בבטחה. מערכות התקשורת וטכנולוגיות ההפעלה ברכבים עצמם מבטיחים שזמן התגובה יהיה קצר במיוחד. המשמעות היא שכל פעולה שמבצע נהג 'הרכבת' מתורגמת מיד לפעולה מקבילה שמתבצעת בצורה אוטומטית לחלוטין בשאר הרכבים הנוסעים בשיירה. כל בלימה, סיבוב של ההגה, הגברת מהירות וכו' נעשית מיידית בכל הרכבים, כך שקטן מאוד הסיכון לתאונה שמקורו בהיעדר תשומת לב מספקת של הנהג המשועמם לנעשה בכביש. יתרון בטיחותי נוסף הוא שהנהג נותר פחות עייף. נסיעה באוטוסטרדה לאורך מאות קילומטרים היא מטלה מעייפת, וזאת רק מעצם הצורך להתרכז בכל שניה בנעשה בכביש.
בחינה מדוקדקת יותר של היתרונות חושפת יתרון מפתיע: רכבת של משאיות הצמודות זו לזו מאפשרת להקטין מאוד את צריכת הדלק. חלק משמעותי מצריכת הדלק מקורו בהתנגדות האווירודינמית של חזית המשאית המלבנית הגדולה, וככל שהמשאיות תהיינה קרובות זו לזו כך תפחת ההתנגדות לזרימת האוויר (air drag ) ותשתפר צריכת הדלק. עדיין לא ברור אם הנהג יידרש לשבת פיזית בקבינה לשעת חירום, או שמא גם עליו ניתן לוותר בנסיעה הארוכה באוטוסטרדה, וכך לחסוך סכומי כסף לא מבוטלים.
מנהלי פרויקט ה- SARTRE טוענים שהחיסכון בדלק עשוי להגיע לשיעור של 20% בנסיעה באוטוסטרדות! מדובר בחיסכון עצום בעלויות האנרגיה, הן ברמת חברת התובלה והן ברמת הרכב הפרטי. החיסכון תלוי במרווח שבין כלי הרכב, בגיאומטריה שלהם ובמהירות הנסיעה.
יתרון נוסף בא לידי ביטוי בשיפור ניצול תשתיות הכביש הקיימות. עם כל כלי הרכב נוסעים במהירות גבוהה בזה אחר זה, הרי שניתן להגביר את קיבולת מספר כלי הרכב שנוסעים בכביש בשעה נתונה. ניתן במקביל להפחית את עומסי התנועה והפקקים, וכך שוב למקסם את היעילות הכלכלית.
 
ממשיכים לעבוד על הפרויקט

הטכנולוגיה כבר בשלה, וגם העלות שלה כבר אינה גבוהה במיוחד. בעלי המניות של פרויקט ה- SARTRE, כלומר האיחוד האירופאי, מדינות, יצרני רכב ויצרני המערכות, אינם מתכוונים להאט את הקצב. נהפוך הוא. הכוונה היא להוסיף רכבים 'לרכבת הרכבים' ולגביר את המהירות. אם הכל מתפקד היטב, אזי אין סיבה להותיר את המהירות המקסימלית על 90 קמ"ש, אלא להעלות את הרף ל- 110 קמ"ש ואף מעבר לכך. הרעיון הוא לבצע את כל השינויים ברמת כלי הרכב, מבלי שיהיה צורך לבצע שינויים בתשתיות הכביש הקיימות. בשלב זה ההיערכות היא לבניית אב- טיפוס של רכב שכזה, אב טיפוס שיקל על בחינת הסוגיות הקשורות להמשך הפיתוח ולטיפול בסוגיות התקינה הנלוות לכך. בדיקות נוספות, לא פחות חשובות, הן בחינת האפשרות לשילוב 'הרכבת' בחיי היום יום , ויצירת מודל כלכלי שיוכיח ייתכנות כלכלית לרכבת הרכבים.
נציין כי את ההובלה של הפרויקט נטלה על עצמה יצרנית המערכות ריקרדו הבריטית, והשותפות הבכירות נוספות הן החברות אינדיאנה, חברת Robotiker-Tecnalia הספרדית, מכון Institut für Kraftfahrwesen Aachen הגרמני, וכן מכון המחקר השבדי SP Technical Research Institute of Sweden.
פרטים נוספים על הפרויקט, באתר הבית: http://www.sartre-project.eu/

סרטון המדגים את רכבת הרכבים

 


הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים