האח הגדול
בקרה ממוחשבת ברכב מניבה חיסכון ניכר בצריכת הדלק

 

הנהגים בצה"ל, כמו גם עמיתיהם האזרחיים העובדים בשרות חברות התובלה אינם מתרגשים לרוב ממחירי הדלק. החשבון מגיע לחברה, והיא זו שנדרשת לשאת בעלויות. הנהגים יודעים היטב שהבקרה עליהם היא רופפת מאוד, או שכלל אינה קיימת כלל.בפועל בעל הבית כמעט ואינו יכול לדעת כיצד עובד הנהג, האם נהיגתו חסכנית בדלק, והאם ניתן לייעל את עבודתו על מנת להפיק יותר ביצועים בצריכת דל מופחתת. במילים אחרות: השליטה היו-יומית על תפקוד הנהג בקבינה היא נמוכה מאוד, והיעדר הפיקוח מגדיל בין היתר את ההוצאות הקשורות לתדלוק.

הקופסא השחורה בתור האח הגדול

בחברת טרפילוג החליטו לספק מענה להיעדר הבקרה הנאותה על פעולות הנהג, כמו גם על היעדר מידע על תפקוד הרכב. החברה שנוסדה בשנת 2003, פיתחה פתרון טכנולוגי חדשני אשר נותן פתרון ייחודי למערך צי הרכב בארגון, תוך שימת דגש על הוזלה משמעותית בעלויות התפעול והניהול של ציי הרכב. הפיתרון, המבוסס על העברת כל הנתונים מהרכב בזמן אמת באמצעות תקשורת סלולארית, מאפשר ללקוח לשלוט, לבקר ולנהל את הפרמטרים הקשורים לנהג (בקרה על אופן השימוש ברכב ואופן הנהיגה) ופרמטרים הקשורים למצב הרכב ותקינותו .(car diagnostics)
יתרונה של המערכת היא ביכולתה הייחודית והמתקדמת בסינון הנתונים החשובים והרלוונטיים עבור הלקוח מתוך שלל הנתונים המתקבלים מהרכב. בנוסף, באמצעות פיתוח כלים ניהולים ייחודיים, המערכת מספקת ללקוח כלים המאפשרים לו קיצוץ בעלויות, ייעול תהליכי עבודה והחזר השקעה מהיר.

כיצד פועלת המערכת

המערכת של טרפילוג מורכבת מיחידת קצה (המותקנת בכלי הרכב) ומערכת מידע מקוונת לניהול, שליטה ובקרה, הפועלת באמצעות תקשורת אינטרנט קבועה בין שרתי החברה לבין מחשבי הלקוח. המערכת מאפשרת קבלת נתונים מכל מקום ובכל שעה - בשל היותה מקוונת אינה דורשת התקנה מקומית אצל הלקוח.
בנוסף, המערכת מאפשרת באמצעות התקנת מערכת אחת לקבל את כל השירותים בתחום ניהול צי הרכב. מדובר בראש ובראשונה בשליטה ובקרה על צי הרכב בזמן אמת. המערכת, באמצעות  GPSומודם סלולרי, מאפשרת בקרה רציפה אחר מיקומם של כלי הרכב בזמן אמת. בקרה זו מאפשרת שיפור השירות ללקוחות החברה, חסכון בזמן (עם הספק עבודה גבוה יותר), וכן ניהול משימות וייעול תהליכי עבודה.
בנוסף לכך, המערכת מאפשרת בקרת נהיגה מלאה. המערכת, הכוללת ביחידת הקצה גם מד תאוצה, בוחנת מצבי סיכון באופן רציף וקבוע ומתריעה על נהיגה אגרסיבית הבאה לידי ביטוי באירועים קיצוניים כגון: מהירות מופרזת, פניות חדות, בלימות אגרסיביות, האצות חזקות, החלפות נתיב, אי שמירת מרחק ועוד. המערכת מתעדת את האירועים הללו לכל נהג בבסיס נתונים מפורט, ומפיקה דוחות שונים מתוך הנתונים הן ברמת הנהג והן ברמת הארגון. מערכת בקרת הנהיגה מאפשרת לארגון לשפר את תרבות הנהיגה שבו, לחסוך בעלויות אחזקה (צריכת דלק, חלפים וטיפולים) ולקדם את המאבק למניעת תאונות דרכים וזיהום אוויר.
רכיב נוסף של המערכת מאפשר דיאגנוסטיקה מכאנית מרחוק. מדובר בפיתוח ייחודי של טרפילוג הכולל חיבור ישיר למערכות התקשורת הממוחשבת ברכב  . (CanBUS / OBD)חיבור זה מאפשר ניטור נתוניו המכאניים של הרכב בזמן אמת. כמו גם ביצוע תהליך דיאגנוסטיקה מרחוק למכלולי הרכב ולאופן השימוש של הנהג ברכב. כל חריגה של פרמטרים נרשמת ומדווחת בזמן אמת למחשב או למכשיר סלולארי וכל זאת בהתאם לדרישות המשתמש. יש לציין שתהליך זה מאפשר את המשך הפעילות הסדירה של כלי הרכב וחוסך את הצורך בהשבתתו בכדי לבצע דיאגנוסטיקה תקופתית במוסך. לאחר איתור תקלה, תהליך הדיאגנוסטיקה מאפשר את קיצור תהליכי העבודה במוסך על ידי הערכות מראש לתקלה.
בדרך זו המערכת מספקת פתרון למניעת תקלות, הנובעות כתוצאה מהזנחה או מחוסר תשומת לב של נהגים. תקלות כגון חום מנוע גבוה ומחסור בשמן עשויות לגרום נזק חמור ולעיתים בלתי הפיך למנוע. המערכת מתחברת ל-  OBDואוספת את הנתונים המבוקרים על ידי מחשב הרכב המקורי. באמצעות תוכנה ייחודית מפוענחים הנתונים למידע שימושי המשודר בזמן אמת לצורך צפייה של מנהלי צי הרכב. טכנולוגיה זו מאפשרת דיווח בזמן אמת על תקלות או אירועים מכאניים חריגים, לדוגמא: מחסור בשמן, סל"ד גבוה באופן חריג, חום מנוע גבוה, כמות הדלק במיכל, בעיות בלמים ותקלות חשמל. כמו כן ניתן להתקין בקרה על כל הנורות והשעונים בלוח המחוונים.
נתונים נוספים מאפשרים להפיק מידע על צורת הנהיגה בפועל. מידע זה מופק מעיבוד הנתונים הבאים: עוצמת הלחיצה על דוושת ההאצה - איתור נהגים בזבזני דלק וזיהוי דפוס נהיגה מסוכנת.
מד סיבובי מנוע לדקה בשילוב פעילות דוושת ההאצה, הבלמים והמצמד מלמד על איכות הנהיגה, מאתר דפוסי נהיגה בזבזניים ומאמץ יתר למנוע. משקל הרכב ומשאו מאפשר לדעת בכל רגע נתון את המשקל המועמס, ביצוע פריקה / העמסה ודיווח מידי על משקל עודף. כמו כן ניתן לקבל נתונים
על המצאות הרכב בתנועה / עמידה, מעקב אחר משך השהייה אצל לקוחות, משך זמן הפריקה או ההעמסה, בקרה רציפה אחר הטמפרטורה במרכב הקירור של המשאית ועוד.
נתוני טכוגרף - מעקב אחר מהירות הנסיעה וקבלת דיווח בזמן אמת על נהיגה במהירות מופרזת.
עוצמת הלחיצה על הבלם ומצב רפידות הבלם - עוצמת הלחיצה ותדירות השימוש בבלם מעיד על סגנון נהיגה בזבזני/מסוכן. מידע זה מאפשר לקבוע את הצורך בהחלפת רפידות הבלמים.
מערכת ה RCD-משמשת גם לניטור אירועי חירום בטיחותיים ולהצלת חיים. באמצעות התוכנה קיימת אפשרות לזיהוי של מצבי מצוקה, דוגמת התהפכות כלי הרכב, תאונה ו/או הפעלת כרית האוויר. בעת זיהוי של מצב חירום המערכת מדווחת באופן מידי. תוכן ההודעה יכלול תיאור של מצב החירום (תאונה, התהפכות, פתיחת כרית אוויר) בציון מיקומו המדויק של כלי הרכב ופרטי הנהג. בנוסף לחייגן האוטומטי מותקן ברכב לחצן מצוקה הניתן להפעלה ידנית על ידי הנהג. החייגן האוטומטי / לחצן המצוקה, מקצרים את פרק זמן הגעת רכבי ההצלה בכ-  20%. דקות קריטיות אלו עשויות להציל חיי אדם.

הניסוי הצה"לי הגדול

מחקר, תכנון ופיתוח של מערכת היי-טק שכזאת דורשת זמן רב ומשאבים. השאלה הגדולה בסופו של דבר האם המערכת יעילה, ותוך כמה זמן ההשקעה בה מחזירה את עצמה.
במהלך החודשים האחרונים נערך ניסוי שדה רחב היקף באשר לפעולת המערכת, וזאת עם צי של  500כלי רכב צבאיים המשמשים את חילות היבשה והאוויר. כידוע, מרבית הנהגים בשירות הצבא אינם מקדישים מאמצים רבים לנהיגה חסכנית בדלק. במקרים רבים הנהיגה מגיעה גם לרף של 'בזבזנות' לשמה, הווה אומר האצות מיותרות ועצירות תכופות, נסיעה מהירה תוך בחינת מגבלות הרכב וכדומה. מנגד, למנהלי ציי הרכב לא הייתה עד עתה כמעט שליטה על הנעשה, והם נאלצו לקבל חשבונות הדלק כמעט כגזירה משמיים. הניסוי הגדול נערך במהלך 18 חודשים. מדובר בניסוי גדול שנועד לבחון את הקשר שבין התנהגות הנהגים לבין צריכת דלק. בתווך, הניסוי נועד לבחון את
יעילות המערכת של טרפילוג בחיסכון בהוצאות הכולל, והאם היא ישימה לרכב המשמש בתנאים קשים בכלל ולרכב המשמש לצרכים צבאיים בפרט.
הניסוי החל עם התקנת 'הקופסאות השחורות' ב- 500 הרכבים הצה"ליים. המידע שנצבר בהן כולל הוא, כאמור, רב ומגוון. אחד הרכיבים העיקריים של המערכת נועד לבחון את ההתנהגות האנושית. מדובר ביחידה הכוללת מד תאוצות אורכיות ורוחביות באמצעותו נמדדים כוחות ה g-(תאוצה בכיוונים השונים) הפועלים על כלי הרכב בזמן נסיעה. מד תאוצות זה מתחבר למערכת ה-  RCDובאמצעות תוכנת "עוזר הנהג האלקטרוני" פרי פיתוחה של טרפילוג, מבקרת המערכת כל תמרון המבוצע על ידי הנהג. התוכנה מחשבת מצבי סיכון ומדווחת בזמן אמת, על נהיגה אגרסיבית הבאה לידי ביטוי באירועי קיצון כגון: מהירות מופרזת, פניות חדות, בלימות קשות, האצות חזקות, אי שמירת מרחק ועוד. תוכנת "עוזר הנהג האלקטרוני" משלבת נתוני מיקום  (GPS)כך שביכולתה לאתר את מיקומו של כלי הרכב ולדווח על נהיגה במהירות מופרזת בהתאם לסוג הדרך שבה הוא נוסע, לדוגמא: מהירות מעל 50 קמ"ש בדרך עירונית.
קצין הרכב הוא זה שמגדיר מהי החריגה שדורשת התראה מיידית, כגון נסיעה במהירות שמעל  100 קמ"ש. במקרה שכזה, המידע מועבר בזמן אמת לקצין הרכב (ב-  SMSאו בדואר האלקטרוני), והוא יכול להשתמש במידע זה לבונוסים לנהגים השומרים על החוק, או לחלופין להרתעת נהגים סוררים. הנהג מצידו יקבל את הדיווח מיידית. ברכב מותקן זמזמם התראה שמופעל במידה והנהג חורג מההגדרות שנקבעו ע"י קצין הרכב. במקביל לדיווח תספק המערכת חיווי קולי המעדכן את הנהג כי הוא ו/או ברכב קיימת חריגה
מהגדרות הבעלים. אפשרות אחרת היא שהדיווח ימסר לנהג ע"י קצין הרכב, בעת שמעובדים נתוני
הנסיעה ומופק הדו"ח המקוון לקצין הרכב. הדו"ח הזה מוזן אוטומטית בשרתי טרפילוג, וקצין הרכב יכול לדלות את הנתונים המעובדים בכל רגע ומכל מקום בעולם, באמצעות רשת האינטרנט (ע"י הקשת שם משתמש וססמא ייחודיים). החוכמה של המערכת היא, כאמור, התוכנה שמתנתחת את כל הנתונים ומסיקה מסקנות לגבי התנהגות הנהג.
כמובן שהנהג הצה"לי השכיח אינו שש שיאספו עליו מידע מרשיע שכזה, מידע שמאפשר לכולם לדעת על כמה נהיגתו מסוכנת ו/או בזבזנית בדלק. התוצאה בפועל הייתה שכמה נהגים (מרביתם חיילים בחובה) ניסו לתלוש את המערכת, את הנתיכים החשמליים ואת החיווט של המערכת. כמו כן נעשו נסיונות לפגוע בקופסת הבקרה. הניסיונות הללו נחשפו במהירות, והחיילים המעורבים הועמדו לדין. יחד עם זאת, מרבית הנהגים לא ניסו לחבל בקופסאות השחורות ו/או בפעולתן.
כבר בבדיקה ראשונה נמצא שעצם הימצאותה של קופסת הבקרה ברכב כבר גרמה לשינוי סגנון הנהיגה, כשאר רובם החלו לנהוג בצורה מתונה יותר. נהיגה שכזאת, ללא ההאצות ועצירות תכופות באה לידי ביטוי בחיסכון ממוצע עצום של 14% בצריכת הדלק. לכך מתווסף עוד החיסכון הנובע מהיעדר בלאי מואץ של מערכת הבלימה וכן ירידה נוספת בהיקף התאונות. בצבא, אגב, החליטו שלא ללכת בשיטת המקל והגזר. הכוונה היא להטיב דווקא עם הנהגים המצטיינים ע"י פרסים, כסנקציות כנגד הנהגים 'הבעייתיים' מוטלים רק במקרים חריגים.
בנקודה זו מגיעים לשורה התחתונה. ע"פ הממוצע הצבאי, הרכב הצבאי צורך יותר מ-  4,000 ליטר דלק בשנה, כך שהחיסכון של הרכב הבודד הוא כ- 560 ליטר דלק. בצי רכב גדול החיסכון בא לידי ביטוי במיליוני שקלים בשנה. התוצאות המעודדות של הניסוי כבר הביאו להחלטה על הרחבתו במידה משמעותית, כאשר במהלך החודשים הקרובים תותקן הקופסא השחורה בעוד אלפי רכבים של הצבא.

הצלחה בציי משאיות תובלה

בטרפילוג מדווחים על הצלחה גם בחברות המחזיקות ציי משאיות. המערכת של החברה הותקנה בצי המשאיות של יפאורה תבורי, שמונה למעלה ממאה משאיות המשמשות בעיקר למשימות חלוקה של ארגזי משקאות. מהניסוי שנערך בחברה התברר שהושג חיסכון ממוצע משמעותי מאוד בצריכת הדלק, ובמהלך החודשים האחרונים ,מאז הותקנו קופסאות הבקרה, הושג חיסכון ממוצע של 12%בהוצאות הדלק. מדובר בהוצאה כללית על הסולר שמגיעה ל- 2.5 מיליון שקל בשנה, כך שהחיסכון
הוא כ- 300 אלף שקל בשנה. ההחלטה העקרונית היא להעניק תמריצי עידוד מיוחדים לנהגים החסכניים. הערכה היא שהנהגים הבזבזניים ילמדו ויפיקו מסקנות מהדוחות המופקים והנמסרים להם ע"י קצין הרכב, וכן מאימוני הנהיגה המקצועיים. בדרך זו, של למידה משגיאות, המטרה שלהם תשתנה והם יהיו מעונינים לקבל משוב חיובי יותר.

 

 

 
 
 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים