עדיין סומו, אבל ואן

מסתבר שלא רק בישראל; משאיות איסוזו הן המשאיות הפופולאריות ביותר בעולם. אבל ב-UTI לא נחים על ערוגות ההצלחה, אלא מנסים עוד דרכים כדי להגביר את המכירות.

 

 דובי זכאי

 

 


הצבע הוא של יין או חציל? זו אחת השאלות החשובות שהעמידו בפני כמה שכנים שלי, שסבבו את המשאית/ וואן החדשה של איסוזו - סומוואן. המשאית חנתה בסמוך לביתי, ודווקא הצבע משך את תשומת לבם של השכנים. האמת חייבת להיאמר; הצבע ממש לא משנה. כול ילד יודע שבמשאית חשובה האיכות, אבל צבע היין העניק למשאית, שקיבלתי להתרשמות, בולטות שקשה להתעלם ממנה. על פי אנשי איסוזו, אנו טועים בהגדרת הרכב. זוהי לא משאית סומו, אלא איסוזו 'סומוואן'. השם רומז בהחלט על כיוון השוק החדש שאליו פוזלת חברת UTI, יבואנית איסוזו.

הצלחה מסחררת
 
נתון מדהים: מבין משאיות החלוקה הקטנות - משאיות איסוזו נמכרות כמו כל שאר המשאיות גם יחד. יש לה שוק יציב ובטוח, ובמשך שנים היא נחשבת למשאית הקלה הנמכרת ביותר בישראל. אבל מסתבר שלא רק בישראל - משאיות איסוזו הן המשאיות הנמכרות ביותר בעולם, והן נמכרות היטב ב-70 מדינות. ב-UTI לא נחים על זרי הדפנה, אלא מנסים עוד דרכים שונות ומשונות כדי להגביר את המכירות. עתה הם מציעים עסקת חבילה, שנקראת 'סומווואן'. כדאי לדעת שבשוקי הוואן בארץ שולטים לסירוגין, מרצדס ופולקסוואגן, שאליהם מצטרפים לפלח השוק גם וואנים של רנו ואיווקו. יתרונם נעוץ בעובדה שהם זריזים, קלים, עם אפשרות להטענת נפח ולהובלה בטווחים קצרים. אך יש להם מגבלה: שתי הכנפיים הפנימיות על הגלגלים האחוריים הם חלק מתא המטען, ולכן הם מפריעים בהעמסת משטחים, או קופסאות קרטון. בנוסף - הקצוות העליונים של תא המטען אינם שומרים על 90 מעלות, אלא יש להם כיפוף לצורך חיזוק ואווירודינמיות. מהנדסי איסוזו בחנו את השוק, ניסו ללמוד את הבעיות מול ההצעות שיש להם להציע, וניסו לתת תשובה לאנשי הוואנים במשאית קלה שהופכת לוואן. יצאתי לבחון את התוצאה.

יותר משאית מפרייבט

ראשית משהו על הצבע. ובכן, כבר ציינתי שהצבע של משאית ההדגמה מיוחד, ואין יכולים להתעלם ממנו. זהו צבע היין, או כפי שאחרים אומרים - צבע חציל במלוא יופיו. ואמנם בכל מקום שמסתובבת המשאית קשה לאנשים להתעלם מהצבע. הם מפנים מבט למשאית הצבועה ובאותה הזדמנות גם קוראים את הכיתוב: איסוזו סומוואן. הרעיון של אנשי איסוזו - לתת למוביל העירוני פתרון להובלה, עיסקה מסודרת ומאורגנת משאית שנמכרת כוואן. כדי להתחרות בשוק הצפוף יצרו את הרכב המיוחד, הגדול ברכבי החלוקה במשקל כולל 6,200 ק"ג. בגלל מבנה הקבינה - מושב הנהג נמצא מעל הגלגלים הקדמיים ובמצב כזה רדיוס הסיבוב בין המדרכות מגיע ל-6.9 מ', כמעט כמו בפרייבט. המנוע: פיתוח חדשני של איסוזו, מתאים לתקן יורו 5, עם מערכתEEV, מסנן חלקיקים ללא צורך במיכל אוראה. המנוע גם חסכוני בתצרוכת דלק.
 אבל כמו בהצגת כלה לחתונה, לא מראים לנו מיד את החסרונות... יש בשוק ואנים שבהם מתאפשר מעבר בין תא הנהג לארגז המטען, לעיתים זה חשוב למוביל ומקצר לו את הדרך. הוואן המקובל נראה יותר כפרייבט מפותח, ואילו האיסוזוואן נראה כמשאית קטנה וחביבה בסגול.

לא רק קוסמטיקה

מפגש ראשון עם העיצוב. ובכן, מאז שנת 1994, שנת הגעתה של האיסוזו לגבולות ארצנו, המראה היה די משעמם. משאית מרובעת, חסרת חן. בינתיים עברה ה'סומו' שינוי קוסמטי, היא ביקרה במכון יופי מזורז ותחת מהנדסים יפניים קפדניים זכתה לעוד טיפולי יופי... עתה מתייצבת מול העולם במלוא יופייה העיצובי; חזית מודרנית, פנסים גדולים, ואפשר להגיד שהיא נאה מאוד. לא בטוח שהעיצוב החדש הניח אותה בראש פסגת המכירות העולמית. הקבינה, מאוד נוחה, מדרגה אחת מעלה אתכם אל כיסא הנהג, זאת אומרת שמשטח ההעמסה נמוך יחסית. הישיבה נוחה. המשאיות מצוידות במושב-נהג פרי תכנון מקורי, בעל מנגנון מיוחד לשיכוך זעזועים. לצד מושב הנהג עוד שני מושבים לנוסעים - נוחים, פשוטים. תחושתו של הנהג בקבינה - כאילו אתה נוהג ברכב פרטי, אבל קצת יותר גבוה. יתרון הגובה מעניק לנהג אפשרות לראות רחוק יותר. המנוע שקט יחסית, זהו מנוע 3 ליטר, מייצר 150 כ"ס יפאניים חסונים, מנוע מסוג 4JJ1  - הקטן בין מנועי הסדרה, תיבת הילוכים רובוטית קטנה, ידית הילוכים קטנה שאינה מפריעה לתנועה בתוך הקבינה. תיבת ההילוכים המקורית מאפשרת גם שליטה ידנית בהילוכים, יתרון שיכול לשמש את הנהג בהאצה ובבלימה. העלייה והירידה מתא הנהג קלה, לאחר כעשרים פעם שעשיתי את הפעולה לא ראיתי קושי בעליה וירידה לקבינה.
שקלנו את היתרונות והחסרונות. מצוידים במידע יצאנו ללמוד את דרכו של נהג חלוקה ממוצע, לראות איך נסתדר בשטח עם משאית שהיא גם ואן.

קלה לתפעול בשטח

התנעת המנוע מעניקה תחושה של רעידה קלה ברכב. כשסוגרים את החלונות, עם מזגן מצוין, שומעים גרגור נעים מצד המנוע. עד כאן אין חידוש, זהו הדגם המוצלח של המשאית, מנוע העונה לתקן יורו 5, אבל זו משאית איסוזו שכמוה יש רבות. אבל כאן מגיע ההבדל - בארגז המצורף למשאית. בדרך כלל הלקוח מזמין את התצורה המועדפת עליו, או מוליך את המשאית, אחר-כבוד, אל בונה ארגזים שבחר מראש. אנשי איסוזו מוכרים לך עסקת חבילה. רכב המצויד בארגז מסודר עם משטח הטענה מתרומם הידראולית. דלת צד רחבה עם מדרגות נוחות (שלוש), מרחב הטענה למעלה מגובה אדם (2,010 מ'). אורך הארגז, מגיע ל-4,400 מ' רוחב 2,090 מ'. כושר העמסה 2870 ק"ג. קונה המשאית אינו צריך להתעסק עם בוני ארגזים, אלא מקבל משאית/וואן מושלם. הכנס את המפתח וסע.
את הנסיעה שלנו ערכנו באיזור הומה, בראשון לציון בין שלל מרחבי קניות ענקיים, משטחי העמסה וגם בנסיעה מסביב לעיר בכבישים בין עירוניים המחברים את ראשון עם שאר ערי גוש דן. תנאי החיים של הנהג בוואן נוחים למדי; הישיבה גבוהה, ההגה מתכוונן, אפשר לדייק בבחירת המיקום. הישיבה, כבר אמרנו, נוחה. סט המראות מעניק לנהג שליטה גם על הצדדים וגם לאחור. המשאית שנסעתי לא הייתה מצוידת במצלמה אחורית, אך יש מקום מסודר ומתאים להכנסת מסך ומצלמה. אפשרות הבחירה לנהג בין אוטומטית, בה המחשב אחראי להחליף את ההילוכים, לבין האפשרות הנוספת, העדיפה בעיני, שליטה ידנית בהילוכים (למרות שהיצרן קובע שצריכת הדלק הטובה מגיעה עם נהיגה בגיר רובוטי אוטומטי).  

בשורה התחתונה

קל מאוד להתנייד עם המשאית. האורך הכללי שלה 6,150 מ', קצת יותר מטנדר גדול, ההגה שלה רך ורדיוס הסיבוב (6.3 מ') מאפשר סיבוב גם ברחוב ראשוני רגיל.
הנסיעה לאזורים המסחריים של העיר וכניסה לתוך חניוני פריקה וטעינה - קלים - בגלל שהוואן אינו ארוך וקל תנועה. בכמה מקומות עצרתי, ירדתי למדרכה ועברתי לארגז.
פתיחת הדלת קלה למדי, המדרגות נוחות מאוד, ויש תאורה אוטומטית בארגז. התקרה מבודדת - מה שמאפשר גם בקיץ להיכנס לארגז לצורך פריקה.


תעודת זהות


מנוע: 4jj1 – נפח של 3 ליטר.
כ"ס: 150 כ"ס.
זיהום אוויר: עמידה בתקן יורו 5 EEV .
אורך כללי: 6,150 מ'.
שלוחה מירבית: 1,645 מ'.
אורך ארגז Sumovan: 4,400 מ'.
רוחב ארגז: 2,090 מ'.
גובה רצפת ארגז: 0.870 מ'.
גובה פנימי של הארגז: 2,010 מ'.
משקל כולל מורשה: 6,200 ק"ג.
משקל עצמי כולל ארגז: 3,330 ק"ג.
כושר העמסה: 2,870 ק"ג.
רדיוס סיבוב: 6.9 מ' בין קירות.
רדיוס סיבוב: 6.3 מ' בין מדרכות.
תוספות לארגז
דופן הידראולית: משקל 300 ק"ג.
מדרגות עליה לארגז בדלת צד.
תאורה פנימית אוטומטית.
תקרה מבודדת.

       

  הרשם עכשיו לקבלת עדכונים של 'רכב ותחבורה'
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך אחת לשבוע - במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

   
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים