קליקAדיל הפתעות בתחרות משאית, וואן ואוטובוס השנה
רוצה לקנות משאית או מסחרית חדשה ולחסוך אלפי שקלים?
מלא פרטיך וקבל את
ההצעות המשתלמות ביותר!

משאיות

מסחריות
 

 
 


  יוסי בר לב, האנובר


 איווקו: 'משאית השנה 2013'

גולת הכותרת של תערוכת כלי הרכב המסחריים בהאנובר הייתה ללא ספק הכתרת הזוכים בתחרות 'אוטובוס השנה 2013' , 'וואן השנה 2013' ו- 'משאית השנה 2013'. התקנון הנוקשה של התחרות מאפשר העמדה לבחירה רק משאיות שהושקו בתקופה של 12 החודשים האחרונים שקדמו לפתיחת התערוכה. אות ה- ITOY award  מוענק על סמך קריטריונים של חדשנות, יעילות, נוחות, בטיחות, צריכת דלק וידידותיות לסביבה.
הרבה מאוד תקוות וחששות מלווים מידי שנה את יצרני המשאיות והמסחריות האירופאים, כשכולם מעונינים לזכות בתואר הנכסף, שמוסיף להם הרבה כבוד, מוניטין ומכירות...   בכדי להפיג במעט את המתח הוחלט להודיע על הזוכים בתחרות כבר ביום פתיחת התערוכה, בטקס מיוחד שבו השתתפו מרבית ראשי הענף שהגיעו מכל קצוות תבל. למעלה מ- 1000 אנשים השתתפו בטקס ההכתרה המרשים, וזאת בנוכחות בכירי ענף הרכב בגרמניה, ובראשם נשיא ארגון תעשיית הרכב הגרמנית ושר התחבורה הגרמני.
לצוות השופטים בתחרות הייתה השנה משימה קשה במיוחד בקביעת הזוכים, וזאת בשל התחרות הצמודה והרצון של יצרני הרכב להבליט את חידושיהם. יש לציין כי הפעם נקבע צוות שופטים נפרד בכל קטגוריה וקטגוריה, כשהדגש היה על הרקע המקצועי, הניסיון והוותק של השופטים, כל אחד בתחומו הוא.
צוות השופטים הורכב מ- 25 עיתונאי רכב אירופאים בכירים, מ- 25 מדינות באירופה, החל מרוסיה במזרח ועד לאירלנד במערב. שופטים הגיעו גם ממדינות סקנדינביה שבצפון ועד מדינות דרום היבשת.
דגם הסטרליס החדש של איווקו המכונה ' 'STRALIS Hi-Way  זכה בבכורה וזאת הודות ליעילות המשופרת של המשאית. חבר השופטים האירופאי קבע כי יעילות זו מושגת במספר פרמטרים ובהם צריכת דלק נמוכה, בטיחות משופרת, יכולת משובחת של מערכת העברת הכוח, נוחות טובה וטביעת אצבע פחמנית קטנה בפעילות התובלה. בסך בכל מושגת 'עלות בעלות כוללת נמוכה' Total Cost of Ownership (TCO), כך שבעלי חברת התובלה נהנים מעלויות נמוכות ומאפשרות להתרות בצורה טובה יותר בשוק התחרותי שבו הם פועלים.
בסטראליס החדשה מותקנת מערכת ניהול צי משאיות אינטגרטיבית, וכן מותקנת מערכת אימון אישי לנהג בכדי להפיק נהיגה כלכלית ככל האפשר. בכירי איווקו דיווחי כי במבחן היעילות התפעולית הסטראליס השיג יתרון של 4% בעלות הכוללת בהשוואה למתחריו, וזאת על פני מבחן דרך שאורכו כ- 130,000 ק"מ, ואשר ערך כארבע שנים (!).


הטרנזיט החדש של פורד: וואן השנה 2013

הרבה מאבקים מתחת לפני השטח היו השנה בטרם בחירת וואן השנה. יצרני הוואנים הצרפתיים והגרמנים הבליטו את דגמיהם, ביצעו 'שינויי קצה' מוחצנים ואף יצרו מצג כאילו הזכייה מונחת כבר בכיסם. את חבר השופטים האירופאי המאבקים הללו לא הרשימו, והבחירה נפלה על הטרנזיט החדש של פורד שזכה בתואר ' International Van of the Year 2013 award'.

הזכיה בתואר הייתה חד משמעית. צוות השופטים של 'וואן השנה' , שמנה 24 שופטים אירופאים' העניק לטרנזיט כ- 117 נקודות, וזאת מתוך 133 הנקודות האפשריות. למקום השני הגיעה הדציה דוקר (Dacia Dokker) ולמקום השליש והמכובד הסיטאן מבית מרצדס.
הטרנזיט זכה בעיקר הודות להיותו וואן רב-תחומי. הוא בראש ובראשונה כלי יעיל להובלת מטען, אך כשהוא משלב גם נוחות וביצועים הלקוחים מפלח השוק של כלי הרכב הפרטיים. הטרנזיט החדש מציע ורסטיליות רבה. הרכב מוצע במגוון שת תצורות ומרכבים, כך שכל לקוח יכול לבחור את האופציה המתאימה ביותר לצרכיו הייחודיים. חבר השופטים ציין שהגמישות הזאת, ביחד עם ריבוי המרכבים האופציונליים, הם אלה שתרמו בצורה הבולטת ביותר לזכייה בתואר הנכסף. השופטים הוסיפו כי למרות שמדובר בוואן מסחרי, הרי שתא הנוסעים הוא נוח ומרווח ומזכיר באפייניו את הרכב הפרטי.
מערכת העברת הכוח, והמנוע בפרט, תוכננו מחדש על מנת לספק את המענה האופטימלי במונחים של יעילות תפעולית המשולבת עם צריכת דלק נמוכה. מדובר בזכיה הרביעית של הטרנזיט בתחרות וואן השנה, וזאת ב-22 השנים האחרונות.
מנוע הדיזל החדש של הטרנזיט מדגם Duratorq TDCi diesel ובנפח של 2.2 ליטר מאופיין בצריכת דלק נמוכה במיוחד, עם פליטת זיהום אוויר של CO2 בשיעור של 174 גרם/ק"מ.
יתרון נוסף של הטמון השיפורים ההנדסיים הוא הפחתת עלויות התחזוקה השוטפות. הטרנזיט החדש נדרש לבצע טיפול תקופתי רק אחת לשנתיים או 50,000 ק"מ, המוקדם מבינהם.
הטרנזיט החדש מצוייד במערכת ה- Ford SYNC וכן במערכת שמירה על נתיב הנסיעה. כמו כן קיימת אופציה לרכוש את הרכב עם מערכת ה-   STOP-START המכבה את המנוע בכל עת שהרכב עומד ברמזור, בפקק תנועה, או לשם העלאת נוסעים. בפורד לא חסכו באלמנטים הקשורים לבטיחות הפסיבית והאקטיבית של הרכב, כולל התקנת מערכות אלקטרוניות המיועדות לשיפור הבלימה ויציבות הרכב.
לשם חיסכון בעלויות הייצור, הטרנזיט נבנה על גבי פלטפורמה אחידה, פלטפורמה המשמשת את כל הקומבינציות המגוונות של הוואן.

 


הסיטארו של מרצדס: אוטובוס השנה 2013

דגם ה- Citaro  החדש של חברת מרצדס זכה לחשיפה רבתי בתערוכת כלי הרכב המסחריים, וזאת בעקבות הזכיה של הדגם באות ה- ‘Bus of the Year 2013’  . צוות השופטים האירופאי (שכלל 19 עיתונאי רכב המסקרים את פעילות ענף האוטובוסים באירופה) הוא זה שהעניק לדגם את האות, וזאת כשהוא מצויד במנוע יורו-6 חדשני ונקי.
צוות השופטים ציין בעת הענקת האות את הקונספט התכנוני, העיצוב, וכן את מידת השימושיות והיעילות הגבוהות של האוטובוס. השופטים ציינו כי מדובר באוטובוס הרמוני ומאוזן המתאים היטב לקהל יעד מגוון של נוסעים, וזאת מבלי להתפשר על מבנה ואיכות הרכב. חשוב לציין כי הסיטארו גבר בהתמודדות על מתחרים רבים, כשמרביתם נסמכו על ההנעה ההיברידית.
בכדי לעמוד בדרישות התקינה העתידיות, הדגם החדש של הסיטארו מצוייד בממיר קטליטי סלקטיבי, SCR, במערכת למיחזור גזי הפליטה, בממיר קטליטי לחימצון (oxidation catalytic converter ) ובלוכד חלקיקים. נציין כבר כעת כי לוכד החלקיקים שופר, וכי נדרשת פעולת תחזוקה שלו אחת לשנתיים או 120,000 ק"מ.
השילוב של כל האלמנטים הללו יחדיו בלולאה סגורה הוא זה שמאפשר לעמוד בתקני יורו- 6. במרצדס מציינים כי מדובר בדגם הראשון של האוטובוסים באירופה המיוצר בייצור סדרתי ואשר עומד בדרישות התקינה הללו. בחלק מהמדינות מוקנים לאוטובוסים הללו הטבות מס בשל עמידתם בדרישות תקינה שיהפכו לחובה רק בעוד יותר משנה.
מרצדס מציעה כיום כשני מנועים חדשים מסדרת ה- BlueEfficiency Power engine , הראשון בנפח 7.7 ליטר, ואחיו הבכור בנפח 10.7 ליטר.
על אף שלא מדובר באוטובוסים היבירידים, מרצדס פיתחה מערכת שבה האלטרנטור טוען בחשמל קבלים בעלי שכבה כפולה(double-layer capacitors), ואנרגיה זו משמשת לאחר מכן בסיוע להאצת האוטובוס. היתרון הוא שאין השקעה במערכת היברידית יקרה ומסורבלת. החיסרון טמון בקיבולת החשמל המצומצמת של המערכת. בשורה התחתונה: הסיטארו החדש מאפשר לחסוך בין 3% ל- 5% מצריכת הדלק, הווה אומר כ- 1,000 ליטר סולר בשנה.
הסיטארו החדש מספק לנוסעים נסיעה נוחה במיוחד. צוות השופטים ציין את התכנון הארגונומי המשובח, את התכנון הטוב של דלתות הכניסה והיציאה, ואת תאורת הלד המשולבת בתא הנוסעים ובהארת ממבואות של דלתות האוטובוס. תאורת הלד משולבת גם באורות החניה, הבלימה והאיתות של האוטובוס, כשהם מאופיינים באורך חיים גדול במיוחד ובצריכת אנרגיה נמוכה. סביבת הנהג עברה אף היא שינויים והתאמות, כשהנהג זוכה לתא נוח ומרווח, והמידע החיוני הקשור לתפעול האוטובוס זורם אליו כל העת.
הסיטארו זכה לניקוד גבוה ביותר בתחום הבטיחות. בעת תכנון הרכב יושמו אלמנטים להגנה על הנהג בשעת תאונה, וכן על עמידה בתקני ה- ECE R 66/01 העתידיים המחייבים מרווח גדול יותר למצב שבו האוטובוס יתהפך. התקנים הללו צפויים להיכנס לתוקף רק בשנת 2017, אולם הם כבר יושמו בדגם הנוכחי. במרצדס כמובן שלא חסכו באלמנטים הקשורים לבטיחות האקטיבית של האוטובוס, וזאת תוך שימוש במערכת המתקדמות ביותר שיסייעו לנהג להסיע בבטחה את עשרות נוסעי האוטובוס בדרך ליעדם.


 קליקAדיל
סרוק את הקוד!

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים