מצלמות תנועה? להעלות את רף המהירות!

עו"ד שירי שפר*


במהלך החודש האחרון הציבה משטרת ישראל מצלמות מהירות בצמתים רבים. המצלמות החדשניות עובדות על פי הנוסחה הפשוטה, הנלמדת כבר בבית ספר יסודי: מהירות כפול זמן שווה דרך. המצלמות החדשות מודדות את משך הזמן שלוקח לרכב לעבור את המרחק שנמצא בין 2 פסי דריכה שמוצבים על הכביש.
רכב שעבר את המהירות המותרת יצולם, התמונה תפוענח תוך ימים בודדים והדוח ישלח אל מי שרשום במשרד הרישוי כבעל הרכב. נכון להיום כבר הותקנו  44 מצלמות וזהו השלב הראשון של הפרויקט. על פי הפרסומים, המצלמות מאוד מדוייקות, מה שיאפשר אכיפה ממהירות העולה אך במקצת על המהירות החוקית המותרת. אם עד היום, נהגים שנהגו 10-15 קמ"ש מעל המותר לא קיבלו דוחות על עבירת מהירות, הרי שכיום, המצלמות יכולות להנפיק דוח גם למי שחרג אפילו 5 קמ"ש.
עדיין לא ברור מהי מדיניות המשטרה, ובאיזו מהירות יחלו לאכוף את החריגה מהמהירות המותרת, אבל אין ספק שמצלמות אלו יכולות לגרום לשינוי בהרגלי הנהיגה של ציבור הנהגים הנורמטיבים, אשר עד כה הרשו לעצמם לחרוג קלות מן המהירות המותרת.
המצלמות הדיגיטליות יכולות להכיל בזכרונן אלפי תמונות (להבדיל מהמצלמות שהיו קיימות עד כה – אשר בכל אחת מהן הותקן סרט המוגבל למאות בודדות של תמונות), ולכן כמות דוחות המהירות צפויה לגדול עשרות מונים ולהגיע לכמות דוחות של כמיליון וחצי דוחות בשנה.
מכיוון שבצד מרבית עבירות המהירות קיים "ניקוד", ומכיוון שהניקוד שמצטבר ונרשם במחשבי משרד הרישוי ומביא להטלת סנקציות על הנהגים, לרבות שלילות לתקופות ארוכות, אין ספק כי ריבוי דוחות המהירות יביא לריבוי פניות לבתי המשפט. הנהגים אשר יבקשו לערער על הדוח ולהפחית את הנקודות יציפו את בתי המשפט.
מחד, על פי המדיניות המוצהרת, משטרת ישראל שמה לה לדגש להילחם – ובצדק רב -  בעבירות החמורות והמסוכנות, נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, נהיגה ללא רישיון נהיגה, עקיפות מסוכנות ובריונות בדרכים, מאידך, כיוון מצלמות המהירות כך שיצולמו נהגים שחורגים במקצת מן המהירות המותרת, יגרום להצפת בתי המשפט ולהסטת הדגש לעבירות מינוריות, שהקשר בינן לבין מניעת תאונות דרכים וטיפול בעברייני התנועה מוטל בספק.
מוצע דווקא כי המחוקק ישקול שינוי החוק והעלאת רף המהירות המותרת בכבישים רבים בארץ – וזאת לנוכח שינויים ביכולות הטכניות של הרכבים בחלוף השנים, באבזור הבטיחות ובאיכות הכבישים.
---------------------
*כותבת המאמר היא סנגורית שמתמחה בדיני תעבורה, קצינה לשעבר במשטרת ישראל, שכיהנה בתפקיד ראש לשכת תביעות תעבורה מרחב לכיש 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים