יותר ממכונית ביצים...

 

הרומסטאר של חברת סקודה היא בעצם גרסה מודרנית של מה שכינינו פעם 'מכונית ביצים'. אבל מדובר עכשיו במכונית משוכללת, מתוחכמת, מהנה, בטוחה, עם מנוע קשוח ועצבני – המאפשר ביצועים מצוינים. מתאים גם למשפחות צעירות - המבקשות רכב פרקטי המאפשר העמסת ציוד

דובי זכאי

1895. שנה זאת – כך מתברר בדיעבד – הייתה שנה חשובה עבור שני חברים, וואצלב את ווצלאב. שני הצ'כים הצעירים החליטו להקים מפעל לייצור אופניים, ושמו 'לוריין וקלמנט'.
חלפו כמה שנים עד ששני החברים הבינו שהעתיד טמון באופניים, אבל על ארבעה גלגלים. בשנת 1904 כבר ייצרו שני החברים מין 'אנדרוגינוס'; לא אופניים ולא מכונית. ארבעה גלגלים ובמרכז, כעין מנוע, שהפעיל את כל הצעצוע. זו הייתה פריצת הדרך של המפעל הצ'כי הקטן, ומכאן עבדו החברים על פיתוח המוצר. כרגיל, במקרים כאלה, את ההצלחה והשם קוצר בעל ההון. בשנת 1925 רוכש את המפעל אמיל סקודה, תעשיין בתחום הרכבות, ומעתה מפעלם של שני הצעירים משנה את שמו ל'סקודה'. 
מכאן החזון כבר מתורגם לכסף. לצד ייצור משאיות כבדות ייצרה החברה גם מכוניות נוסעים. 'סקודה' הצ'כית שנחשבה לחברה אמינה בשלטונה של ברית המועצות נבלעה בתוך קונצרן המכוניות 'פולקסוואגן' בשנת 1991. מכאן ה'תמתגו' המכוניות כהכלאה בין החברה הגרמנית האיכותית והחברה הצ'כית.

'מכוניות הביצים'

עתה שוחררה לאוויר יצירה חדשה 'הרומסטאר'. תרשו לי להקדיש כמה מילים על התופעה שנקראת, 'מכוניות הביצים'. לפני שנים רבות, בראשית שנות התשעים של המאה הקודמת, נולדו מכוניות ה'אוסטין מוריס'. באחד הדגמים איחדו את קבינת הנהג עם חלק אחורי, מסחרי. המכונית/מסחרית צוידה בדלת אחורית נפתחת לשניים, כך יכלו להעמיס את המכונית מאחור בנוחות. מהר מאוד גילו משווקי הביצים את המכונית. אלה חיפשו רכב שמאפשר את הכנסת מגשי הביצים בנוחות. בזכות גודלה של המכונית ונסיעתה הרכה יחסית יכלו להוביל את הביצים בלי נזקים מיותרים. מאז שנות החמישים שישים של המאה הקודמת דבק במכונית התואר 'מכונית הביצים'.
בינתיים העולם התקדם, ה'אוסטין מוריס' המצופה בלוחות עץ חלפה מהעולם. חזרו אלינו דגמים מקוריים, כמו 'הרנו 4' ומכוניות דומות. בפטנט ייחודי, חסר מעוף המציאו את המכונית הנפרדת, קבינה ואליה מחובר ארגז, התוצאה הייתה מכוערת, לא נוחה, אך זולה ומוכרת בצרכי המס.
ה'ברלינגו' פרצה את המחסום ה'ביצים', וחזרה בגדול לגירסה של 'מכונית הביצים', אבל משוכללת יותר, חכמה יותר. הדגם המאוחד של מכונית נוסעים ומסחרית קצר הצלחה אדירה, ומהר מאוד כל החברות הלכו בעקבות ההצלחה. תוכניות מגירה נשלפו. רנו, פולקסוואגן ואחרים התגייסו להעניק תחרות נאה ל'ברלינגו' הוותיקה. השילוב האחרון והמוצלח של דגמים דומים - זו ה'רומסטאר' של חברת סקודה הצ'כית.

מרווח פנימי מפנק

איש המכירות של סקודה, בבני ברק, התנצל. הדגם שקיבלתי, לצערו, זו הגירסה הפשוטה ביותר, אבל הישיבה בפנים הסבירה לי שאם זו הגירסה הפשוטה - אז איך נראית הגירסה המפוארת? ה'רומסטאר' המתינה במגרש החניה. צבעה כחול מעודן, החזית נראתה חסונה, שני 'גרילים' בחזית. בעליון מפאר סמל סקודה בראש פס ניקל, דוגמא שמופיעה בכל רכבי החברה. הגריל התחתון נראה כאילו מתוח בו חיוך ממזרי. את צידי הפגוש מקנח זוג פנסי ערפל הנמתחים הצידה. זוג פנסים גדול מתוח מעט בכעין קריצה לרכב היפאני.
חלון קדמי שטוח, קטן יחסית, וסוגרים את התמונה - חלונות הצד של הנהג והנוסע לידו - שהם קטנים יחסית, נראים כאילו אינם שייכים להמשך הגוף. מאחור נפתחים שני חלונות ענק לטובת הנוסעים. מכאן, מהחלונות הגדולים, נגזר שמה של המכונית ה'רומסטאר' - 'חדר האורחים'. ובאמת, כמעט ואין הגזמה בתואר; חלקה האחורי של המכונית מאוד גדול יחסית, בעל מושבים נוחים, דלת רחבה שנפתחת לצד, עם מיקום משעשע של ידית הפתיחה הנמצאת בחלק העליון של הדלת. הדגם שנסעתי בו הוא כאמור דגם פשוט יחסית, נהנה מאבזור חדיש של בטיחות. המושבים האחוריים מאוד נוחים, גב הכיסא מאפשר כיוונון, יתרון שאינו קיים ברכבים דומים. מרווח הרגליים גדול. הפנסים האחוריים ממוקמים גבוה, בעמודים הפינתיים, דבר שמעניק מראה ייחודי ומקל על זיהוי הרכב מאחור. דלת גדולה נפתחת כלפי מעלה, כמשטח הטענה נוח.
עוד לפני שניגע במכלולי המנוע והגיר כמה דברים על החלל הפנימי;
הכיסאות האחוריים מתקפלים והופכים למשטח הטענה נאה של 1,550 ליטר, בעזרת שליפה קלה ביותר של המושבים מגיע שטח המטען ל-1,780 ליטר, הישג נאה לרכב קטן יחסית. שליפת המושבים והחזרתם נעשית בקלות רבה. סביבת הנהג מזכירה את איכות המוצר המשובח מבית 'פולקסוואגן. אין פלא, ה'סקודה' שייכת למשפחה המוצלחת, וכל נגיעה בלוח המחוונים המוצק מזכירה את איכות החומרים של ה'משפחה'. הפלטפורמה החדשה, פרי תכנון של פולקסוואגן גרמניה, משמשת גם את ה'פולו החדשה', את 'סיאט איבזה' וגם את ה'רמסטאר'. הרומסטאר היא מכונית הקצה, משלימה מהלך של שנתיים של שידרוג וההתמקדות ברכבי נוסעים/ מנהלים באיכות טובה וסולידית בחברת סקודה.

כמו כפפה ליד

הדגם שנסענו בו הוא דגם הבנזין, מיועד לצרוך דלק 95 אוקטן (למרות שבחברה מעדיפים את הנקי יותר, 98 אוקטן). מנוע טורי, בנפח של 1,6 ליטר בהספק 105 כ"ס ב-5,600 סל"ד. תיבת ההילוכים מאפשרת נסיעה בגירסת האוטומט. אפשרות נוספת - הילוך ספורטיבי והפעלה ידנית של ההילוכים בגירסת ה'טיפטרוניק'. (דגם נוסף קיים בגירסת דיזל מנוע טורבו דיזל עם תיבת הילוכים ידנית. שני הדגמים עונים לתקן המחמיר למניעת זיהום, יורו 4. לכל דגם שלושה רמות גימור (אף שאני מציין שנסענו בדגם הפשוט 'סטיילי' והרמה סיפקה בהחלט).
הישיבה מול ההגה מחייבת מספר כיוונים, אחד מהם כיסא הנהג, מתרומם במספר משיכות לגובה הרצוי, ההגה מתכוונן קדימה ואחורה, למעלה ולמטה. הישיבה מאוד נוחה, מושבים אורטופדיים מפנקים. לאחר הכיוונים של המושב וההגה אני והרכב מתאימים כמו כפפה ליד, מה שהוסיף להנאת הנהיגה הבטוחה. מן הרגע הראשון הרגשתי את הרכב, אפילו לא היו לי רגעי/ שניות הסתגלות, תוך רגע כבר כיכבתי עם ה'כחול המעודן', צבעו של ה'רומסטאר', עת נהגתי ב'פקקים' בשולי העיר בני ברק.
כשקצת השתחרר עומס התנועה מסביב יכולתי לפצוח בנהיגה ממש. בדקתי את משיכת המנוע בין החלפה אוטומטית לשנייה. מסתבר שמתחת למכסה המנוע מתגורר מנוע עצבני, מגיב מיד ומושך את המכונית לטורים גבוהים, ואז מועיל בטובו להעביר הילוך. במקרים האלה שומעים את הסל"ד המשתולל ברעש המנוע. בנהיגה שפויה עולים בטורים, מעלים טיפה את הרגל מדוושת המאיץ וההילוך עובר להילוך הבא ברגוע. החלפת ההילוכים תזזיתית ומעידה על עצבנות מסויימת של הגיר. נהג זריז שלוחץ על דוושת המאיץ ללא רגש, ייתקל בהחלפות תכופות של ההילוכים - הורדה לחמישי והעלאה לשישי וכו'. העלאה והורדה נקבעת לפי מידת עצבנותו, לנהג כזה, אני מציע, לעבור לשליטה ידנית, אז הגיר והוא יוכלו להמריא לטורים שמעל 5000 סל"ד "ליהנות" מרעש מיותר ונסיעה מהירה. הגיר עם שישה הילוכים. העברת ההילוכים לנהיגה ידנית מאפשרת שליטה בירידה ארוכה, בעזרת בלימת המנוע בהילוך נמוך, כמעט ללא שימוש בדוושת הבלם. שליטה  בהילוכים ידניים מאפשר הורדת הילוך ברגע של עקיפה שנדרש מומנט של כוח.

רומסטאר בדרכים

במהלך הנסיעה הסעתי את משפחתי, יחד איתנו גם ילדה בת שלוש ישובה היטב בכיסא בטיחות, (הרכב מצויד במערכת מיוחדת לעיגון מושב תינוק, במושב האחורי נמצאים שני התקנים כאלה). שלושת הנוסעים מילאו את המושב האחורי, היה להם נוח, למרות שכיסא הילדים תופס מקום רחב יותר מהמבוגר. הישיבה במושב הנהג נוחה מאוד, (אם כי בגלל חלונות הצד הקטנים יותר מהחלונות האחוריים יש תחושה של צפיפות, כאילו קטע זה של הקבינה מנותק מהחלק האחורי). בנהיגה גיליתי שהרכב זריז להפליא. אודה ולא אבוש - דבר זה הביא אותי בשלבים מסוימים בדרך להתפתות למשובת נעורים נשכחת, קצת להאיץ, אפילו לעשות את הסיבובים במהירות קצת חריגה. רכב הבנזין עמד בכבוד בכל המטלות המעט פראיות, והעניק לי תחושת נהיגה של רכב גדול שיושב טוב על הכביש. קורת הצד השמאלית, ליד החלון הקדמי, בצידו של הנהג, מעט עבה ומסתירה חלק קטן מהדרך, לכן, עד שמתרגלים לשטח המת בפניה שמאלה נזקקים ליותר תשומת לב. אגב, הבעיה של 'קורה שמנה' קיימת ברכבים חדישים רבים ונדרשת מהנהג תשומת לב נוספת. 
בכביש העולה מקיבוץ משמר העמק לעין השופט, בחנתי את יכולת הסחיבה של הרכב. הכביש צר יחסית, מתפתל בין יערות קק"ל סבוכים, הדרך עולה בשיפוע תלול יחסית ואתגרי. בסיבובים ובעליות גילתה ה'רומסטאר' את עוצמת המנוע. היא פורטת את כל כוחות הסוס שהעניק לה היצרן וטיפסה כמו גדולה במהירות רבה, למרות המנוע הקטן יחסית, למרות שהייתה עמוסה בארבעה וחצי איש. הסיבובים נעשו מהר, ללא טיפת החלקה של הזנב.     
לאחרונה גילו את הרכבים האלה, המסחריות הקטנות, צעירים, נשואים טריים עם ילדים קטנים שרכשו מכוניות  מסוג 'ברלינו' ו'קנגו'. חלק מהם גילו את נפלאות הרכבים האלה בתקופת השירות הצבאי. את הנוחיות בהובלת המשפחה, הציוד, האופניים. הכול נכנס ויש מקום לחותנת... עתה יכולה להצטרף לרשימה גם ה'רומסטאר'; יש לו כושר העמסה גדול, נוחות בהכנסת ילדים וציוד.
אה, אגב, עוד פרט שמתחבר עם הגירסה הראשונית של 'וואצלב את וואצלב' - סקודה ממשיכה לייצר אופניים... במשרדי התצוגה בבני ברק תוכלו לראות אותם נישאים בגאווה על גג ה'רומסטאר' המוצגת באולם.    

============
תעודת זהות

מנוע: בנזין טורי, ארבעה צילנדרים 1,598 סמ"ק.
הספק מירבי: 105 כ"ס ב-5,600 סל"ד.
מהירות מירבית (יצרן): 183 קמ"ש.
קוטר סיבוב: 10.5 מ'.
הנעה: קדמית.
תיבת הילוכים: אוטומט, 6 הילוכים עם אפשרות לטיפטרוניק בסטנדרט.
משקל עצמי: 1,215 ק"ג.
משקל מורשה: 515 ק"ג.
מידות: אורך: 4,205 מ'.
רוחב: 1,684 מ'.
גובה: 1,607 מ'.
קיבולת מיכל דלק: 55 ליטר
נפח תא מטען: 450-530 ליטר.
עם מושבים מקופלים/ מוסרים: 1,550 - 1,780 ליטר.

 

 

 

 
 
 
 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים