תחשיב לאחזקת פיק-אפ גדול עם הנעה 4X4

שרות רכב ותחבורה 


פלח השוק של דגמי הפיק-אפ הגדולים עבר בשנים האחרונות עליות ומורדות, כשהוא מושפע הן מהטרנדים הקיימים בארה"ב, ממחירי הסולר, מאגרת הרישוי השנתית והן ממחירי התחזוקה השוטפת של הרכב. בפועל, הטנדרים הללו הם רב-תכליתיים, כשהם מאפשרים להשתמש ברכב לצרכי עבודה, הן להסעת המשפחה, לטיולי שטח או עבודות קבלניות באתרים בעלי גישה מוגבלת. בפועל המסחריות בעלות ההנעה 4X4 היו פופולריות מאוד בתחילת העשור, כשאר הטרנד השכיח היה לעבור לרכב המאפשר גם נסיעה נוחה בכביש וגם ירידה לטיולי שטח. במהלך השנים האחרונות הציבור שינה את טעמיו, וזאת בעיקר עקב ביטול הטבת המס שניתנו לרכב (קיזוז המע"מ), וכמובן עקב הנסיקה של מחירי הדלקים בכלל, ומחירי הסולר בפרט. ביטול הטבות המס (בדמות הוצאה מוכרת מהשקל הראשון והבלו המופחת) שניתנו בעבר לסולר צמצמו במידה נכרת את האטרקטיביות של רכישת הטנדרים המסחריים המונעים במנועי דיזל. המשקל העצמי הכבד ומנועי הדיזל הגדולים 'תורמים' אף הם לצריכת הדלק המוגברת, שמגדילה אף היא את החור בכיס. 
גם הרפורמה בנושא המיסוי הירוק פוגעת באטרקטיביות של הרכבים הללו, וזאת כשהרכבים הקטנים נהנים מהטבת מס, הגדולים סובלים, ואילו רכבי הדיזל הגדולים הם 'האשמים' העיקריים בזיהום האוויר, וזאת כששיטת החישוב הישראלית אינה שמה דווקא את הדגש על צריכת הדלק הנמוכה של רכבי הדיזל. התוצאה: שיטת המס המעוותת גורמת לכך שעל דגמי הפיק-אפ מוטל מס המוטל על שנוסק לשמים.
יחד עם זאת, לקבלנים המשתמשים ברכב לצרכי עבודה אין תחליף לרכבים הללו. צריכת הדלק הגבוהה, כמו גם עלויות האחזקה השוטפת האחרות, לא מרתיעים מרכישת הרכב. גם אוהבי טיולי השטח מעדיפים לעתים רכבים אלו שמחירם נמוך מהג'יפים המאובזרים והנוצצים.
ההוצאה על רכישת הטנדר המסחרי כרוכה בהוצאה גבוהה מאוד. בכדי להקל על התכנון, בחברת 'חשב מערכות מידע' ערכו עבור 'רכב ותחבורה' תחשיב לאחזקת  רכב מסחרי בעל הנעה 4X4 עם מנוע טורבו דיזל 'מכובד' בנפח 3,000 סמ"ק. התחשיב מבוסס על ההנחה שהרכב נוסע כ- 60,000 ק"מ בשנה, ומרבית הנסיעות הן מחוץ לעיר.
החזר ההון השנתי של רכב זה הוא 40,870 שקל. החזר זה נקבע בהתאם למחיר הטנדר שמגיע ל-  220,000 שקל כולל מע"מ. בחישוב כולל, ההוצאה החודשית שנדרשת לכיסוי החזר ההון היא 3,400 שקל. החזר ההון מבוסס על ההנחה שהרכב ימכר כעבור 5 שנים מיום רכישתו, ויתקבל עבורו ערך של 25% ממחיר הרכב החדש (כלומר יתקבלו כ- 55,000 שקלים בעוד 5 שנים שערכם בערך מהוון להיום הוא 43,100 שקלים).

כאן נכנסות לתמונה ההוצאות הקשורות לאגרת הרישוי וביטוח הרכב. אגרת הרישוי השנתית מגיעה בממוצע (5 שנות בעלות) ל-  2,976 שקלים, ולכך מתווסף גם סכום של 2,150 שקלים של ביטוח החובה, וביטוח מקיף יקר מאוד (מפאת הפופולריות בקרב הגנבים) בסך של 17,600 שקלים. זאת בממוצע של חמש שנות הבעלות.  עלות התיקונים והחלפים נאמדת, עפ"י נתוני 'חשב' ב 20,220 שקל לשנה, שהם כ-  1,686 שקל לחודש, או 0.34 שקלים לקילומטר (זאת בממוצע של 5 שנות הבעלות על הרכב). בהוצאה זו נכללים גם תיקוני תאונות קלות שהביטוח אינו מכסה אותן, רכישת אביזרים ראשונים והשתתפות בהוצאות מחלקת הרכב במוסד. עלות החלפת 4 צמיגים מגיעה ל- 1,480 שקלים. ההנחה היא שנדרש להחליף את הצמיגים אחת ל- 55,000 ק"מ בממוצע.  ההוצאה שנדרשת עבור החלפת הצמיגים מגיעה ל- 0.0458 שקלים לקילומטר. בפועל, מכיוון שמדובר ברכב חדש, עם צמיגים חדשים, בחמש השנים הראשונות העלות תגיע ל- 0.025 שקלים לקילומטר בלבד. ההוצאה על הדלק הפכה להיות הוצאה כבדה מאוד, והיא מגיעה במקרה זה ל- 48,440 שקלים לשנה, או 0.81 שקלים לקילומטר. חישוב זה מבוסס על צריכת דלק של 9.8 ק"מ לליטר ועלות ליטר סולר של 7.92 שקלים (סולר בניכוי 40%). ההוצאה האחרונה, 'שונות', נאמדת ב-  2,900 שקלים לשנה, או כ- 0.048 שקלים לקילומטר.
בשורה התחתונה מגיעה עלות אחזקת הרכב השנתית ל- 136,770 שקלים, שהם כ- 11,397 שקלים לחודש. מדובר, כאמור, ברכב המבצע כ- 60,000 קילומטרים בשנה. עלות כל קילומטר נוסף מגיעה ל- 1.22 שקלים לקילומטר. 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים