מלחמת החלפים

 

מדובר במלחמת חורמה שמאחוריה מסתתר כסף גדול, מיליארדים. האם יבואני הרכב עדיין פועלים בניגוד להנחיית הממונה על ההגבלים העסקיים ומחייבים שימוש בחלפים מקוריים? האם צודקים השמאים שטוענים כי חברות הביטוח מייבאות בעצמן חלקים חליפיים? האם צודקת הטענה שבשוק שורר תוהו ובוהו בנושא חלקי החילוף, וכי משרד התחבורה לא מצליח לפקח על יבוא החלקים? האם בפועל נכנסים לארץ חלקי חילוף ללא בדיקות תקניות, וכל אחד מביא את מה שבא לו? תחקיר 'רכב ותחבורה'.


מאת עזי בירמן

הציבור לא מבחין בה. לא שומע את רעמי התותחים. הוא לא יודע שמלחמת חורמה מתנהלת כאן, קרוב אליו, סמוך לביתו. יום, יום. הוא לא יודע שמדובר בכסף גדול, ענק, שבדרך כלל זהו כסף שיוצא מכיסו ומניע את מלחמת החלפים.
לפי נתוני רשות המיסים הרי שבשנה שעברה, שנת 2010, היה ערך היבוא של חלפים מיליארד וחצי (1.5 מיליארד) שקלים והמדינה גבתה מתוכו מס בגובה של 352 מיליון שקלים. יש להניח שהציבור שילם עליהם פי שניים, שלושה וארבעה ממחירם המוצהר והמדינה גבתה עליהם מס ערך מוסף ומסים נוספים.
לפחות המדינה מרוויחה כאן בגדול.

סיפר לי א' יבואן חלפים, שמבקש להישאר בעילום שמו:
כשהגיעה לארץ המכונית מדגם יונדאי I 25 הוא שלח עובד שלו למוסך מורשה של החברה לקנות צלחת בלם אחורי, אמרו לו: "המחיר "120 שקלים", העובד לא קנה. חודש אחר כך הגיע שלוחו של א' למוסך מורשה וקנה את הצלחת במחיר של 636 שקלים (549 + מע"מ). את הצלחת הוא שלח ליצרן בלמים ידוע בגרמניה שיש לו איתו קשרי מסחר וביקש הצעת מחיר לצלחת כזאת לפי התקן המחייב באירופה. התשובה מגרמניה לא איחרה לבוא, "47 שקלים" (כן. ארבעים ושבעה שקלים). "את הצלחת הזאת אני אמכור ב-70 עד 80 שקלים למוסכניק והא ימכור אותה ללקוח בערך ב-200 שקלים. כשהחלקים החליפיים שלנו נכנסים לשוק גם היבואן יוריד את מחיר עד אולי ל-300 שקל", מוסיף א'.


מהו חלק חליפי? חלק מקורי שמיוצר באופן בלעדי עבור לקוח, נאמר עבור מרצדס –  מוגדר OEM. OEM בעברית = יצרן ציוד מקורי, כלומר, חברת מרצדס משתמשת ברכיב של חברה אחרת (יצרן בלמים) כדי להרכיב אותה ברכב המשווק תחת שמה. מוצר אחר שמייצר אותו מפעל בלמים מוגדר OES זהו אותו מוצר כמו הקודם שנשלח ערום אל יצרן הרכב שאורז אותו באריזות הנושאות את הלוגו שלו ואחר כך, זה מה שמוסכי השרות מוכרים ללקוחות כחלפים מקוריים.
בואו נאמר שלמרצדס יש 30 דגמי רכבים ולאופל יש 20 דגמים. מרצדס מזמינה מהמפעל הגרמני מערכות בלמים עבור 5 מהדגמים שלה ואופל מזמינה 3 מערכות בלמים לדגמים שלה (את השאר הן מזמינות מיצרנים אחרים שעברו את המכרז). המפעל שיש לו מכונות, ידע ועובדים קבועים לא יכול להסתפק רק בזה, ולכן הוא מייצר (על דעת עצמו) מערכות בלמים לכל דגמי היצרנים ומוכר אותם תחת שמו לשוק המכונה "After market", לשוק החופשי . א' היבואן שלנו, קונה מהיצרן הגרמני, שיש לו חוזה בלעדיות איתו, את המוצרים תחת שמו של היצרן הגרמני או לעיתים הוא אורז אותם תחת שמו המסחרי המוכר בישראל.
כבר למדנו שיצרנים רבים ומכובדים בעולם המערבי הפסיקו לייצר חלק מהמוצרים שלהם או אפילו את כולם והעבירו את הייצור לארצות המזרח הרחוק כי שם העבודה והמיסוי זולים יותר. היצרנים בהודו או בסין או בטייוואן למדו את העבודה, התפתחו, הקימו מערכי מו"פ, גייסו מהנדסים מוכשרים, בנו מתקני יצור מודרניים ואוטומאטיים והחלו לייצא אף את החלפים שלהם לכל העולם במחירים תחרותיים מאוד.

 

גדעון רייס, מנכ"ל משותף בחברת "ביתן ספרק" הוא גם חבר הנהלה בחטיבת יבואני החלפים בלשכת המסחר. גדעון עצמו עוסק בענף קרוב ל-40 שנה ולדבריו הוא מכיר אותו לפני ולפנים מבחינה השחקנים בענף, הרגולציה, התחרות, השוק העולמי של החלפים והפוליטיקה הפנימית בענף.
"החטיבה, בלשכת המסחר, מונה כ-80 יבואנים רובם ככולם מהגדולים בענף, פועלת מתוך הבנה שלמרות התחרות הטבעית בין החברים יש לא מעט נושאים שהטיפול המרוכז יפיק תועלת לכולם. למשל, בעיקר בבעיות של רגולציה ולהוות משקל נגד מול יבואני הרכב שלטענתנו הם מאוד דורסניים בענף וניסיון למצוא שיתוף פעולה מול גורמים אחרים, כגון: איגוד המוסכים, חברות ביטוח וחברות ליסינג כדי לקדם את הענף ואת איכות העבודה מול הצרכן הסופי".
גדעון טוען שיבואני החלפים מהווים גורם ממתן של מחירי החלפים:
"ההשפעה של מחירי החלפים על תחזוקת הרכב ובטיחותו נראה לי שהיא ברורה היא משפיעה על מחירי הביטוח, מחירי התיקון, ועל גנבות הרכב ומעל לכל כאשר יש מחירים שפויים אנשים לא דוחים תיקונים  ולכך יש השפעה ישירה על הבטיחות של כלל הציבור והשפעה משמעותית, שאינה נראית לעין הגלויה, על איכות הסביבה".

מדבריך עולה שיש לכם טענות, כנגד מי הן מופנות?
"הטענה שלנו היא שמשרד התחבורה נתון כל הזמן ללחצים של יבואני הרכב כפי שראינו התנהלות ארוכת שנים לשימור היבוא הבלעדי של רכב בטענות כאלה ואחרות והמאבקים שאנחנו מנהלים לאפשר יבוא חופשי תוך פיקוח על בטיחות כפי שמקובל, ולהימנע מיצירת תקנים ייחודיים למדינת ישראל כאשר ידוע שאלה תקנים שגובשו ביוזמת איגוד יבואני הרכב".
עוד הוא מוסיף: "לפני כמה פנינו שנים לממונה על ההגבלים העסקיים לגבי הפרקטיקה שנוהגים יבואני הרכב שמביאה לפסילת האחריות לרכב אם לא משתמשים בחלפים מקוריים ואם לא מתקנים במוסכי היבואן.
כמובן שהממונה פסק שצריך להפסיק את הפרקטיקה הזאת ופסק שאין לחייב שימוש בחלפים מקוריים, אין לחייב תיקון רק במוסכי היבואן ויש לאפשר פתיחה של מוסך מורשה של היבואן לכל אחד, יש לאפשר מתן ספרות טכנית לכל אחד ולאסור מחיר מוכתב מראש לשעת תיקון ועוד... ועוד".

אבל בפועל זה לא קיים?
"לצערי, זה לא קיים ואם מישהו יגיש תביעה ייצוגית יש לו סיכוי רב לזכות.
בפועל היבואנים עושים מה שהם רוצים הם משתלטים על מחשבי המוסך, חודרים ובודקים מה היקף הרכישות שלו, מונעים ממנו הנחה במחיר החלפים אם המוסך לא עמד במכסה שהוסכם עליה מראש ועוד כל מיני  מערכות"."אנחנו השוטר של המחירים", אומר בסיפוק גדעון רייס, אך לא כולם מסכימים איתו.
לדוגמא גיורא ס' בעל המוסך שאצלו אני מתקן את הרכב שלי הראה לי פילטר שמן מיובא מסין שמזה זמן מנסים למכור לו אותו והוא מסרב. "ההבדל במחיר הוא רק 5 שקלים בינו לבין מוצר של א.ל. הישראלי, אבל, לא זאת הבעיה. הבעיה היא האיכות". יום אחד גיורא התרצה וקנה מהמפיץ פילטר אחד, ניסר אותו לשניים וגם את הישראלי והראה לכולם את ההבדלים. המעטפת של הסיני עשויה מתכת דקה וחלקה הפנימי חלוד לעומת הפילטר הישראלי שהפנים שלו מצופה בציפוי הגנה עוד הפילטר הסיני עם מעט צלעות בהשוואה לישראלי ולכן הוא ייסתם במהירות והשמן יעבור דרכו ללא סינון. "מאז שהראיתי לו את הסחורה שלו המפיץ לא חזר יותר" אומר גיורא.


עזרא שוהם יו"ר איגוד שמאי הביטוח בישראל אומר בתשובה לשאלתי: "אני חושב שבשוק שורר תוהו ובוהו בנושא חלקי החילוף. משרד התחבורה לא מצליח לפקח על יבוא החלקים ולמעשה הוא מותקף על ידי יבואני החלפים. בפועל נכנסים לארץ חלקי חילוף ללא בדיקות תקניות שלנו בישראל, כלומר, כל אחד מביא את מה שבא לו".
"ביולי 2007 משרד התחבורה הוציא חוזר שמספרו 0707 ובחוזר הזה התבקשו יבואני החלקים החליפיים לערוך בדיקה מדגמית לחלקים שמגיעים, כלומר, אם הביאו מכולה עם כנפיים למכוניות יוציאו באופן אקראי כמה כנפיים ויבדקו אותן. יבואני החלקים התנגדו והגישו בג"צ נגד משרד התחבורה. יבואני החלפים אינם מוכנים שהסחורה שלהם תיבדק בישראל. אלא. להסתמך על תו התקן של היצרן בחוץ לארץ".

ומה קורה עם החלקים של יבואני הרכב גם הם נכללים בקטגוריה הזאת?
"עם יבואני הרכב אין לנו בעיה כזו מפני שהם מביאים חלפים מקוריים".

איפה זה עומד?
"השוק אינו מפוקח, אין מי שיפקח והשוק במצב של תוהו ובוהו".

מה אתם שואפים שיקרה?
"אנחנו שואפים שיביאו יבוא מקביל, תואם מקורי, שאלה חלקים באיכות הגבוהה ביותר".
 
נגיד מכסה מנוע, מה אכפת לך מי ייצר אותו וממה? העיקר שיהיה זול ויתאים בגודל ובצבע למכונית?
"למכסה המנוע, כמו להרבה חלקים אחרים, יש משמעות בטיחותית ממדרגה ראשונה. היצרנים משקיעים כסף רב, עשרות או מאות מיליוני דולרים בבדיקות של קריסה והתנהגות בזמן תאונה. אם נדבר על מכסה המנוע שהוזכר במידה והוא עשוי מחומר לא איכותי הסכנה הראשונה והפשוטה ביותר שמכסה יתפרק תוך כדי נסיעה וזה מקרה שקרה, יש גם סרט שפרסמה חברה אמריקנית גדולה ומובילה שבו המכסה החילופי התפרק, עף אל השמשה הקדמית ריסק אותה ופצע את הנהג שלא לומר שגם הסתיר לו את הדרך בנס זה לא נגמר במוות. מקרים כאלה באים לידי ביטוי בתנאי קיצון כמו: מהירות גבוהה, בלימת חירום או סיבוב חד וכדומה. הדבר החשוב יותר הוא בתאונה מול הולך רגל אם המכסה עשוי פח דק מדי הולך הרגל נפגע בצורה חמורה יותר ואם המכסה חזק מדי הוא יעיף את הולך הרגל למרחק רב והסוף מי יישורנו. למכסה יש את הגמישות שלו, החוזק שלו ומבנה שתוכנן בהקפדה תוך כדי ניסויים רבים ולא בטוח שמי שרק מעתיק מבחינת המידות יודע להגיע לאותה איכות".
"ולמשל פגוש – המקורי הוא קל וגמיש ותוכנן שיגן על הולך הרגל. פגשנו פגוש חלופי, בישראל, שהיה עשוי מחומר נוקשה והוא נגזר לשניים ופעל כמו סכין חיתוך".

אתם לא נגד חלקים חליפיים?
"ממש לא אנחנו בעד חלקים טובים ואיכותיים ושיעשו עליהם פיקוח".

פיקוח, כולנו יודעים, משמעו ביורוקרטיה, האטת תהליכים, תשלומים מיותרים, עוד פקידים, עוד תקנות, וייקור החלפים ולזה יבואני החלפים מתנגדים. גדעון רייס מראה לי פגוש של מזדה הוא מכופף אותו בקלות לכל עבר ושואל אותי, "זה חלק בטיחותי? בכל העולם הוא לא נחשב בטיחותי ואין לגביו שום תקנים. מה שהם רוצים זה רק לעצור אותנו ולשמר את השוק לעצמם".

 

יהודה יגן, יו"ר ענף הרכב באיגוד השמאים מוסיף – "אני לא מבין מה מניע יבואן להביא חלפים באיכויות גרועות כאשר ממילא יש לו מרווח רווח אדיר? מדוע לא מביאים חלפים באיכויות סבירות על מנת שתהיה תחרות אמיתית מול יבואני החלפים המקוריים.
משרד התחבורה הקים ועדה מקצועית ובה מיטב המומחים בארץ על מנת ליזום תקן של איכות ליבוא חלקים חליפיים אשר איכותם לא תיפול מאיכות החלקים המקוריים. לפני שנה עוד ישבה הוועדה  והוציאה את 0707 שקובע את ההבדל בין חלק מקורי לבין חלק תחליפי באיכויות ובמשקל. לאחר שהועדה סיימה את עבודתה בהסכמת כל הצדדים החליטו יבואני החלקים החליפיים לערער על החלטות הוועדה במשרד התחבורה שאימץ את ההחלטות.
הם איימו בעתירה לבית המשפט העליון ולאחר מו"מ עם משרד התחבורה, שלא צלח, פנו לעתירה נוספת שהוגשה לעליון ומספר ימים טרם הישיבה משכו את העתירה ובעקבות כך מתנהל מו"מ בימים אלה בין משרד התחבורה לבין יבואני החלקים החליפיים לקביעת תקן אשר יחייב את היבואנים. האבסורד הוא שאנחנו הולכים לקנות חולצה בקניון שעולה 10 שקלים ועל הצווארון ניתן ללמוד ממה עשויה החולצה, מאיזה חומר, מי היצרן, מי היבואן, מהן הוראות כביסה וכולי ואילו אצלנו חלק שמחירו פי כמה וכמה אין עליו שום סימון פיזי מי ייצר אותו ומה תכונותיו להוציא חלקים שהוגדרו בטיחותיים כמו בלמים, מערכות הגה, מערכות ריסון שמשה קדמית ועוד".
איגוד השמאים אינו חוסך שבטו גם מחברות הביטוח שלטענתם, "הן מייבאות בעצמן (במסגרת המלחמה בריכוזיות כדאי לשים לב גם לתופעה זו) חלקים חליפיים והן מתעלמות ממה שאנחנו, כשמאי רכב, קובעים בדו"ח שלנו. הן, חברות הביטוח, מורות למוסך ההסדר להשתמש בחלפים שהן מספקות לו. הבעיה, שעליהן אין פיקוח. חברות הביטוח הוחרגו ממסגרת הממונה על ההגבלים העסקיים ולמעשה הן כפופות רק לרגולאטור, המפקח על הביטוח".

 

ידידנו א' מספר על עצמו (בקמצנות רבה, נראה שהשיח הציבורי הפתוח לא מתאים לו בבחינת, "אין הברכה שורה אלא בסמוי מן העין"): "אני מייצג באופן בלעדי יצרן בלמים מגרמניה שהוא הגדול ביותר באירופה והוא מייצר עבור חברות רבות. אני מבטיח לך ולציבור, לפחות על סמך הפרסומים שלהם, שהבלם המקורי והבלם לשוק ה"אפטר מרקט" מתוצרתם יהיו דומים  במרכיבים רבים ושווים לפחות במרחקי העצירה ובאורך החיים של הבלם. ההבדל היחיד הוא שאני מוכר בחצי מחיר ואולי אף פחות מהמחיר של בלמים המקורי OES (או אי אס)".
א' מתמרמר על כך שיש יבואנים הרוצים לעשות מחטף וכסף קל ומביאים תוצרת זולה ולא איכותית. זה מוציא שם רע לענף ומחבל בו. מוסכים אחדים שדיברתי איתם לא רוצים כלל להשתמש בחלקים חליפיים משתי סיבות האחת הם חוששים כי במקרה של תאונה הם יצטרכו לתת את הדין וחשוב לא פחות הם קונים את החלק במחיר מסוים ומוסיפים עליו ככה  וככה אחוזי רווח. על החלק המקורי הם משקיעים את אותה כמות של עבודה אבל הרווח גדול פי כמה מונים.

================
בכתבה זו נאמרו דברים קשים כנגד איגוד יבואני הרכב, כמו למשל: דורסניים, מפעילי לחץ על משרד התחבורה, חודרים למחשבי המוסכים. מפחידי הקהל ועוד... ביקשתי את תגובתם באמצעות יקי אנוך נשיא האיגוד והוא סרב. לדבריו זהו משחק מכור "מכפישים אותנו ומלעיטים אותך (הכוונה לכותב מאמר זה - ע"ב) בדברים שאינם נכונים וזה הרושם שיתקבל בציבור וכל מה שיאמר יביא נזק שלא יוכל להתקן", יקי אנוך הפנה אותי למשרד התחבורה. פניתי. בכתב. אך עד לרגע זה עדיין לא קיבלתי את תגובתו כשאקבל נפרסם אותה. גם אם יהיה בגיליון הבא, לעומת זאת התחייבתי שאפרסם את תגובתו של יקי במלואה והרי היא לפניכם:
עוזי שלום,
בהמשך לפנייתך אלי מהיום, אני מציע לך לפנות למשרד התחבורה ותראה כי הטענות שהעבירו לך הן פרובוקציה ואין בהם שום אמת . ולראייה:

לגבי סעיף 1 במכתבך:
יבוא חלקי חילוף לישראל הינו יבוא חופשי עפ"י צו הפיקוח על מצרכים ושירותים (ייצור מוצרי תעבורה וסחר בהם)  התשמ"ג 1983.
‏כמו כן, בתאריך 11.7.2010 הופצה על ידי משרד התחבורה  הוראת נוהל לייבוא חלקי מרכב תחליפים שהוכנה על ידי יבואני החלקים התחליפים, קיבלה אישור (מחטף) על ידי ועדת הכלכלה של הכנסת ופורסמה על ידי משרד התחבורה.
ליבואני הרכב ו/או לאיגוד המוסכים ו/או לאיגוד השמאים, שהם אנשי המקצוע בעניין, לא ניתנה אפשרות להביע דעה בנושא ולא שותפו בוועדה הטכנית שכתבה את הנוהל.
כך שאם יש להם בעיה לייבא חלפים עליהם להלין על עצמם.
לגבי סעיפים 2 ו-3 במכתבך:
 הטענות אינן נכונות.
נחתם צו מוסכם על פי סעיף 50 לחוק ההגבלים בין יבואני הרכב לממונה על ההגבלים בהסכמה מלאה הקובע:
פרק ג' סעיף 6: "לא יקבע יבואן רכב תנאים לתוקפה או לתחולתה של אחריות לרכב, אשר משמעם הישיר או העקיף חיוב בעל הרכב לקבל שירות לרכב ממוסך שירות או לעשות שימוש במוצר תעבורה מסוים. לא יתנה יבואן רכב את תוקף האחריות לרכב או חלקה בשימוש במוצר תעבורה מקורי או בקבלת שירות לרכב ממוסך או עוסק מסוים, או בביצוע התקנות ברכב אצל מוסך או עוסק מסוים, זולת אלה...".
לגבי סעיף 4 במכתבך: איסור העברת מידע
פרק ד' סעיף 7: "לא יבקש יבואן רכב ולא יגרום למוסך השירות למסור לו מידע שעניינו אחד מאלה:
א. כמות מוצרי תעבורה בה עשה מוסך שירות שימוש בפרק זמן נתון.
ב. פרט כלשהו שעניינו מוצר תעבורה אותו רכש מוסך שירות ממקור שאינו יבואן הרכב למעט כאשר המידע נדרש לצורך בירור תביעות כנגד יבואן רכב, בקשר לאחריות לרכב.
יבואני הרכב פועלים על פי החוק והתקנות כלשונם, והכול בכדי לשרת את ציבור הלקוחות ביעילות ובמסירות.
בכבוד רב,
יקי אנוך
נשיא

======================
כיצד עושים בדיקת חלקים חליפיים?
יהודה יגן*
--------------
*שמאי רכב, ראש ענף שמאי רכב באיגוד השמאים
 

הצרכן ו/או המוסך ו/או השמאי יכולים להגיש תלונה למשרד התחבורה בנושא של חלק שאינו מתאים ואינו ממלא את התפקיד הייעודי שתוכנן לו, לדוגמה, החלק המדובר פגוש אחורי חליפי התרסק במקום להתכופף (להיות גמיש. ע"ב) ובכך הוא מסכן את הולכי הרגל. הבדיקה תיעשה על חשבונו של המתלונן ועלותה לפחות 9,800 שקלים ועוד מע"מ.
במקרה והתלונה תימצא מוצדקת יקבל המתלונן את כספו למעט עלות החלפים.
כלומר, לבדיקה צריך להביא את החלק "הפגום" וגם חלק מקורי זהה ועוד כאמור תשלום של 9,800 שקלים למכון התקנים ו/או הטכניון עבור הבדיקה ועל כל אלה יש להוסיף מע"מ כחוק. לעומתנו, היבואן או ספק החלקים החליפיים אינו עובר תהליך זהה בהכנסת המכלול לארץ.
איגוד שמאי ביטוח, ואנוכי כראש ענף הרכב, דורשים ממשרד התחבורה לחייב בדיקה פיזית של המכלולים ועדכון הצרכן והמשתמשים על איכויות המוצר, הספק וכדומה. אנו בדעה כי הרכבת חלק תחליפי אינו מחזיר את הרכב לקדמותו. לשמאי יש שיקול דעת בגודל הפיצוי ללקוח בנושא ירידת הערך לרכבו. בעקבות החלטה זאת אנו מאוימים בתביעה מטעם איגוד יבואני החלקים החליפיים בגין הוצאת לשון הרע.

============================================

 

מי יצא טוב מהכתבה בשלב הזה? גדעון רייס מפרגן לרונן לוי, יו"ר איגוד המוסכים שאת דבר האיגוד טרם קיבלנו. לדבריו, רונן מוביל מאבק שהמחיר לחלק יהיה מחירו נטו, כפי שקנה אותו המוסך מהחנות/מהמפיץ, והמוסך יהיה זה שמתקן ונותן שירותים ולא סוחר חלפים".

לדעתי, במלחמה השקטה והנסתרת מעיני הציבור עוד לא נאמרה המילה האחרונה ועוד נשוב לנושא הזה גם בגיליונות הבאים.


גדעון אינו חוסך בדוגמאות הוא מביא לשולחן 3 פריטים פס מתכת (קישוט לג'טה של פולקסווגן) טסה (ליונדאי) וחלק קטן מפלסטיק (חלק מידית של פורד פוקוס) ושואל אותי למחירם.
עניתי בהרמת כתפיים מה לי ולמחירי חלפים? ניסיתי לנחש והייתי רחוק מהאמת כרחוק מזרח ממערב.
ובכן, ויש תמונות:
חלק קישוט לג'טה של פולקסווגן:  מקורי – 2000 ש' / חליפי – 80 ש'
חלק פלסטיק לידית של פורד פוקוס: מקורי – 260 ש' / חליפי – 7 ש' בטייוואן
טסה ליונדאי: מקורי – 560 ש' לפריט / חליפי (ללא לוגו) – סט של 4 – 80 ש'.


 

 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים