אושר סופית: רכבי חברה יחויבו לשאת מדבקה לדיווח על עבירות תנועה

שרות רכב ותחבורה 


בכנסת החליטו לעגן בחקיקה מחייבת את 'נוהל 6' לדיווח ומעקב אחר נהיגה מסוכנת ברכבי חברה. חברי הכנסת החליטו לחייב על חברה שבה יש קצין בטיחות להפעיל מוקד טלפוני שיקלוט את הדיווח באופן ישיר, וכן להדביק מדבקה על כל רכב חברה שבה מספר טלפון מקוצר לצורך הדיווח.
בכנסת סבורים כי עד שנגיע למצב שבו למשטרה יש מספיק משאבים ושוטרים לטפל במצב בכבישים צריך לשתף את הציבור בשמירה על החוק. ח"כ עמאר הוסיף כי הכוונה היא לתת לאזרחים הזדמנות להתלונן על הנהגים המסוכנים.
נזכיר כי יו"ר איגוד קציני הבטיחות והתעבורה, דוד בוקר, טען לפני אישור החקיקה כי אופן הדיווח היום הוא לא יעיל, שכן הנהג צריך לרשום גם את מספר הרכב וגם מספר טלפון תוך כדי נסיעה, והדבר מסיח את דעתו ומסכן אותו. "יש מחקרים לפיהם נהגים המתעסקים בטלפון בזמן נהיגה מגדילים פי 4 את הסיכוי לתאונה. כדי להקל על הדיווח צריך לקבוע מספר ארצי מקוצר, שהמדבקה תהייה בנוסח אחיד ואף זוהרת כדי שתיראה גם בלילה". גם יו"ר פורום נוהגים היי טק, נועם קום, טען בוועדת הכלכלה, עוד בטרם אושרה, כי עצם החובה להדביק את המדבקה לא תוביל להפחתה של 50% בתאונות ואפילו לא להרבה פחות מכך. הוא הוסיף עוד כי לפעמים אין כלים להתמודד עם הנהגים המתפרעים ואם מעבירים חוק מחייב הוא צריך לחול על כל הנהגים ולא רק על הנהגים שמשתמשים ברכבי חברה.
בסופו של דבר נקבע שכל חברה המחויבת להעסיק קצין בטיחות תחויב לנהל מערכת לדיווח על הנוהגים ברכבי החברה. המוקד יפעל כל השבוע למעט ימי המנוחה, במשך 10 שעות לפחות בין השעות 6:00 ל-22:00, כאשר ביתר השעות יופעל מענה אוטומטי. עוד נקבע כי על רכבי החברה תודבק מדבקה ובה מספר טלפון מקוצר לדיווח, כאשר מאפייני המדבקה ובהן גודלה ומיקום הדבקתה ייקבעו בתקנות שצריך להביא שר התחבורה לאישור הוועדה תוך 4 חודשים מאישור החוק.
עוד קבעה הוועדה כי מי שיעבור על החוק צפוי לקנס בסך של עד 14,000 שקלים וכי החוק ייכנס לתוקפו חצי שנה לאחר אישורו במליאה ופרסומו ברשומות. כמו כן החליטה הוועדה כי החוק לא יחול על רכבי כוחות הביטחון וההצלה, ובכלל זה צה"ל, משטרת ישראל, שירותי הכיבוי, שירות בתי הסוהר, מגן דוד אדום ויחידות ביטחוניות נוספות בהן השב"כ והמוסד.
שמעון סודאי מארגון קציני בטיחות בתעבורה מסר שלאחרונה פורסם קובץ תיקון לפקודת התעבורה סעיף 65 ד' מערכת לדיווח ומעקב ( נוהל שש ) המחייב כל תאגיד ע"פ חוק להעסיק קצין בטיחות בתעבורה . ההמלצה של סודאי היא לקרוא בעיון את התיקון לפקודת התעבורה . יש להמתין להנחיות מנהל תחום קציני בטיחות ( החוק יכנס לתוקף בתוך חצי שנה מיום פרסמו 12/3/2012 ). המלצה נוספת היא להעביר הודעה ברורה ראשונית לכל  קציני הבטיחות  בנושא על מנת למנוע בלבול בהודעות  שיתפרסמו באמצעי התקשורת .
סודאי מפנה את תשומת הלב לכך שבשלב זה בתיקון תהיה התייחסות לגודל המדבקה ואו האותיות רק לאחר ששר התחבורה באישור ועדת הכלכלה של הכנסת בה יקבע הוראות לעניין המדבקה כאמור. לרבות גודלה, מקום הדבקתה וכן גודל האותיות והספרות שבה .
יש לשים לב כי ניתנה התייחסות לצנעת הפרט בנוגע להעברת פרטים אישים של הנהג וכן לשעות הפעילות של הפעלת מוקד הדיווח !
פרשנות לגבי סעיף קנסות על פי הוראות סעיף זה, דינו – קנס כאמור בסעיף 61(א)(1) לחוק העונשין.
 ( א)   על אף האמור בכל חוק, מקום שהוסמך בית המשפט בחוק להטיל קנס, רשאי הוא להטיל – קנס .
 (1)    אם קבוע לעבירה עונש מאסר עד ששה חדשים או קנס בלבד, או קנס שלא נקבע לו סכום – קנס עד 14,400 שקלים חדשים;

 


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים