ידע הוא כוח
שרות רכב ותחבורה 

 


שיחה עם נדב ליבס, מהנדס החברה, UMI על שיתוף הפעולה המעניין בין UMI  למרכז ההדרכה של Bosch

"הטריגר לשיתוף הפעולה של לדיקו עם UMI החל בהנחיית היצרנים לשיפוץ מכללים שונים של Bosch, כגון משאבות הזרקה, במהלך  תקופת אחריות הרכב ואחריה", מספר נדב ליבס, מהנדס החברה ב-UMI. "כך ששיתוף הפעולה לא התחיל דווקא בהדרכה, אלא בצד המקצועי. בתקופה ההיא נוצרה הכימיה בינינו וגילינו שיש להם מחלקת הדרכה. גם העובדה שמרכז ההדרכה של Bosch מקושר ישירות למחלקות הפיתוח,  והמידע שברשותו מדויק ועדכני תרמה לכך. בתקופה זו התחלנו לקיים בלדיקו הדרכות "עומק" בנושא משאבות ההזרקה של איסוזו ושל אופל עבור רשת המוסכים שלנו וזאת בנוסף  לחומר שהם קיבלו ממחלקת ההדרכה שלנו בנושא".
ממשיך נדב: "בשלב מאוחר יותר הרגשנו כי נוצר ברשת ביקוש לטכנאי דיאגנוזה. בניגוד למצב בעבר בו טכנאי דיאגנוזה היה מקצוע נפרד, כיום רכיבים רבים ברכב משולבים ביניהם כחלק ממכלול אחד, או מדברים אחד עם השני ברשת תקשורת ולא ניתן לנתק את תהליך הדיאגנוזה מהשלבים האחרים הקשורים בתיקון הרכב. לאור זאת, נדרש הטכנאי לידע בתהליך הדיאגנוזה החשמלי בנוסף לידע הקשור בצד המכאני של תיקון המערכת או המכלול.
על הטכנאי להיות בעל הבנת אנגלית טכנית, להיות מסוגל לקרוא את ספרות היצרן, לבצע דיאגנוזה באמצעות הציוד הדיאגנוסטי של היצרן וכמובן להחליף או לתקן את הרכיב או החלק המתאים".
"ברשת נוצר מצב בו היו הרבה טכנאים וותיקים העוסקים בעבודות שונות במוסך והיו בעלי יכולת לקרוא את ספרות היצרן הטכנית והינם בנוסף גם בעלי הבנה בסיסית בחשמל ללא בקיאות בנושא הדיאגנוזה. כוונתנו הייתה לבחור מתוך אותם עובדים את אלו המתאימים, בעלי רקע באנגלית ובחשמל, ולקחת אותם צעד אחד קדימה ולהכשיר אותם כטכנאי דיאגנוסטיקה. בסיום התהליך יוכלו אותם עובדים לעסוק גם בדיאגנוזה ולבצע בעצם את התיקון בשלמותו ובאיכות הנדרשת".
בהשכלתו נדב הוא מהנדס אווירונאוטיקה ובעל תואר שני במינהל עסקים אשר  החל את עבודתו ב-UMI מאז הקמתה וכיום מופקד על מחלקות התמיכה הטכנית ואחריות היצרן. בתחום אחריותו כלולים הידע המקצועי, ההדרכות והציוד של המוסכים, קביעת אופן התקנת האביזרים אשר מותקנים לרכבים בארץ וטיפול מול היצרנים בנושאים הקשורים באחריות היצרן."

יש לכם מערכת הדרכה פנימית בחברה. מדוע פניתם ללדיקו?

"אנחנו כמובן מעבירים בעצמנו הדרכות לרשת בכל מה שקשור לדגמים חדשים ומערכות חדשות, בנוהל המקובל: אנחנו עוברים הכשרה אצל היצרן בחו"ל ולאחר מכן מתרגמים את החומר ומעבירים את ההדרכה לטכנאי הרשת בארץ.
במקרה הזה, מצאנו לנכון לבצע את ההדרכה יחד עם לדיקו, ופיתחנו יחד עם מחלקת ההדרכה שלהם, בהובלתו של המדריך הראשי ארז מוספי, קורס דיאגנוזה ייעודי ומקיף ל-UMI, המבוסס על המערכות העדכניות הקיימות ברכבי GM, על הספרות הטכנית המקורית של היצרן לרבות השימוש בציוד ומכשירי הבדיקה עליהם מנחה היצרן בשילוב עם מכשירי האבחון של Bosch. במהלך התוכנית אנחנו גם מלמדים אותם כיצד עושים שימוש נכון בספרות היצרן המקוונת ובכך ממקסמים את האינפורמציה שניתן להפיק ממנה בדרך הנוחה והמהירה ביותר."

אני מבין מזה שהקורס אינו מתמקד במערכות של Bosch.

נדב: "הקורס עוסק בכל המערכות הנמצאות ברכבים ש-UMI משווקת. נכון שהיום חלק גדול מהמכללים והמערכות הם מתוצרת Bosch, אבל הקורס עוסק ברכיבים של כל היצרנים. כמובן שברכיבים ובמערכות של Bosch הידע התיאורטי והמקצועי שאנו מקבלים הוא אפילו מעבר למה שנותנים לנו היצרנים, בזכות הידע הנרחב של ארז.
"במקור אנו לא יעדנו לקורס זה את האנשים ברמה המקצועית הגבוהה ביותר, אלא להיפך, אנשים שאותם אנו שואפים ל"שדרג", בכדי להגדיל את סה"כ כמות האנשים במוסכים שיודעים לבצע דיאגנוזה. בפועל, עם חלוף הזמן יצא שמה של השתלמות זו "למרחוק" ובמחזורים המאוחרים יותר ביקשו להשתתף בה גם המנהלים הטכניים והטכנאים הבכירים במוסכים כמו גם חלק ממנהלי המוסכים עצמם.
"חשוב  לזכור כי בהיבט המוסכים ההשתתפות בקורס שכזה איננה דבר פשוט. מדובר בקורס בן 15-16 מפגשים, שכל מפגש נמשך יום שלם, מהבוקר עד הערב. הקורס הוא בהיקף של כ-120 שעות, שזה אפילו יותר מההיקף של קורס אקדמאי באוניברסיטה. זה לא קל הן מבחינת המוסך הנדרש לוותר על עובד ליום אחד מדי שבוע, וזה גם לא פשוט מבחינת התלמידים, כי מדובר בשמונה שעות לימוד נטו.
"הטכנאים שהשתתפו בקורס עברו הליך מיון מוקדם ונדרשו לעמוד ברף התחלתי מסוים מבחינת הידע המקצועי ומידת הבנת  האנגלית הטכנית וזאת בכדי לוודא שהם יהיו מסוגלים לעמוד בדרישות הקורס ולהגיע בסיומו לרמה הדרושה.  
"היו לנו עד היום ארבעה מחזורים כאלה, בהם הוכשרו כ-60 טכנאים וכעת אנחנו מתכננים בשיתוף עם ארז מוספי קורס המשך מתקדם".

האם הקורס הזה היה קורס חובה למוסכים?

"בהחלט לא. למעשה בחלק גדול מהמקרים הדרישה הגיעה בכלל מהמוסכים עצמם. חשוב לזכור שמבחינת המוסכים זה סיפור יקר, הן מבחינת אבדן ימי עבודה במוסך והן מבחינת העלות – הקורס הינו בתשלום, כאשר UMI משתתפת ונושאת במחצית מעלותו והמוסך בחצי השני.
אני הייתי בטוח כי לאור אורכו של הקורס תהייה נשירה מסוימת של  חלק מהטכנאים מהקורס, אבל בפועל, כל מי שהתחיל אותם גם סיים אותם.  יתר על כן, אנחנו גם רואים שמי שעבר את הקורס ממשיך לעבוד ברשת. הם ממשיכים לפנות אלינו וגם אל ארז בשאלות מקצועיות."

האם הנהלת UMI מעודדת את הקורס?

נדב: "בוודאי. קודם כל, החברה משתתפת במימון הקורס, וזו הוצאה לא קטנה. מעבר לכך, מגיעה ההנהלה החברה הבכירה ברמת היו"ר מר דוד עיני, המנכ"ל  מר אבי ארוך, וכמובן  סמנכ"ל חטיבת השירות והחלפים מר משה אילן (קוטלן), יחד עם מנכ"ל לדיקו איציק גולדמן ומנהל מח' הרכב מר אריה טרנר לבקר במהלך הקורס. הם עוקבים אחרי המשובים, משוחחים עם המשתתפים בקורס ונוכחים בשיחת הסיכום."  

האם אתם משתתפים בקורסים אחרים של לדיקו?

"יש כאלה שעושים את זה באופן פרטי לא דרך UMI. ישנו גם מקרה מעניין בו חיפשנו להגדיל את כמות כוח האדם במחלקה ולבסוף קלטנו עובד שהיה מחוץ לרשת UMI, ואשר עבר השתלמויות רבות בלדיקו  שמחתי לקלוט איש מקצוע בעל תעודת מומחה של Bosch ה"מצויד" בידע מקצועי ועדכני." 

 

       

  הרשם עכשיו לקבלת עדכונים של 'רכב ותחבורה'
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך אחת לשבוע - במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

   
 
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים