עוברים לקטנות


כשמחירי הדלק זוחלים לכיוון ה-8 שקלים לליטר – קהל קוני הרכב מתחיל להצביע בכיסו; נתוני איגוד יבואני הרכב מלמדים כי הביקוש, ובעקבותיו המכירות, של מכוניות קטנות גדל בתקופה שבין ינואר לאפריל השנה, פי שלושה מאשר בתקופה המקבילה בשנה שעברה. הקטנות מנצחות בגדול.

 
עזי בירמן
 

 


מי אינו זוכר את פניה היפות של הנערה, מהפרסומת של רשות המים,  המביטה אלינו במבט רציני ומיוגע כאשר עור פניה הצח והבוהק מתחיל לפתע  להיסדק כחרס הנשבר, וקריינות מזרה אימים מפמפמת את מוחנו: "ישראל מתייבשת... ישראל מתייבשת... חסוך במים". במקביל, נקטה הרשות צעדים חריפים והעלתה את מחירי המים לגבהים אדירים ויחד עם ההשקעה עתירת ממון בפרסום הביאה להישג, לא מבוטל, ירידה של אחוזים אחדים בצריכת המים, בעיקר אצל משקי הבית. השאר, בתעשייה, במלונאות ובחקלאות לא השתנה במאומה מפני שבסקטורים אלה יש ביקוש מוצק, ולכן שינויים יכולים להיות שוליים בלבד.
לא כך הדבר בענף הרכב. לפחות בסקטור אחד, במכוניות המיני, חל מהפך.
נתוני איגוד יבואני הרכב מלמדים כי הביקוש, ובעקבותיו המכירות, של מכוניות קטנות גדל בתקופה שבין ינואר לבין אפריל השנה, פי שלושה מאשר בתקופה המקבילה בשנה שעברה. לא אחוזים בודדים וללא פרסום קולני ומפחיד –  גדל. כן, פי שלושה, קרוב ל-300 אחוזים!
בריאיון שנערך עם "השמאי של המדינה", יצחק לוי, הוא אמר בפירוש: "אכן, יש התרחקות מרכבים זוללי דלק", הכוונה, לרכבים גדולים עם מנוע מעל 2,500 סמ"ק. אבל, הוסיף כי ללא כל ספק כשמחירי הדלק זוחלים לכיוון ה-8 שקלים לליטר זה ישפיע ויחלחל מהר מאוד למטה.

השינוי החל עם האלטו


אליחי אל-יגון, מנכ"ל חברת הליסינג "ליס-4-יו" אומר וקובע חד-משמעי: "הציבור הישראלי חייב את השינוי לחברת 'מכשירי תנועה', יבואני סוזוקי וקרייזלר, ובמיוחד לשלמה מאיר סמנכ"ל בחברה, שלפני שנה וחצי קיבל החלטה, בניגוד לכל התחזיות ולכל המגמות בשוק באותה העת, להביא מחדש את הסוזוקי אלטו הידנית. מכונית זעירה עם מנוע של ליטר אחד וארבעה מקומות ישיבה שתהיה המכונית הזולה ביותר הארץ". בסופו של דבר, יש להניח כי ההחלטה התקבלה לאחר דיונים שקיימה הנהלת החברה ובראשם הבעלים, צבי נטע.
האם מכוניות קטנות כאלה ישמרו על הערך שלהן? שאלתי את אליחי.
"בודאי, למה לא? הכול כמובן יחסית. הן מכוניות טובות, משוכללות ונותנות תמורה אדירה לכסף. מה כבר אפשר להפסיד במכונית שעולה 60,000 שקל?"
 בחלון הראווה הגדול של סוזוקי ברחוב המסגר 26 ניצבות שתי הפנינים החדשות של החברה. משמאל לכניסה - הסוזוקי אלטו, ומימינה - הסזוקוי ספלאש, ורק אחר-כך כשתיכנס פנימה לאולם התצוגה תראה את שאר המכוניות שאתה כבר מכיר - את הסוויפט המחודשת הויטרות והמשפחתית סוזוקי sx4.
הפנינה הראשונה שהובאה לישראל – סוזוקי אלטו –  אורכה 3.5 מטרים, מנוע 3 בוכנות 996 סמ"ק עם 68 כוחות סוס, גיר ידני או אוטומאטי, שוקלת 885 ק"ג וצריכת דלק ממוצעת של 22.7 ק"מ לליטר (לפי נתוני מעבדה) מחירה לצרכן – 60.0000 שקלים (ידנית). הסוזוקי אלטו היא "כיכר תחריר" של ענף הרכב בישראל.
הפנינה האחרת – סוזוקי ספלאש –  אורכה 3.71 מטרים, מנוע  4 בוכנות 1,242 ס"מק עם 93.8 כוחות סוס, גיר אוטומאטי, שוקלת 1.040 ק"ג וצריכת הדלק הממוצעת שלה  17.5 ק"מ לליטר (לפי בדיקת מעבדה) המחיר 92,000 שקלים.

 

למה הן פופולאריות?

חשבון פשוט. בהנחה שמכונית חונה ברחוב צריכה לפחות 60 ס"מ יותר מאשר אורכה הרי שבקילומטר אחד של חניית רחוב אפשר להחנות: 182.5 מכוניות יונדאי  - 130 cw, או 180 טויוטה קורולה, או 178 רנו פלואנס, או 222.5 מכוניות סוזוקי אלטו.
יקי אנוך, נשיא איגוד יבואני הרכב, מזכיר למי ששכח כי לפני שלושים שנה  מכוניות קטנות היו סגמנט חשוב מאוד בישראל ותפסו נתח שוק של כ-30 אחוזים.
הדומיננטיות ביניהן היו: פיאט אונו, פורד פיאסטה, פיז'ו 206, אופל קורסה, סובארו ג'סטי, דייהטסו קורה וכמובן סוזוקי אלטו מכוניות אלו מוגדרות באירופה סגמנט A. סגמנט B ו-C נחשבות כבר מכוניות משפחתיות. ההעדפה של מכוניות קטנות נבעה מסיבות כמו: צניעות, יכולות כלכליות והפרשי מס בין מכוניות קטנות לבין מכוניות גדולות. המס היה הגורם המקשה על רכישה ואחזקה של מכוניות מהמקטע המוגדר משפחתי.
אחר כך נולדה הרגולציה למניעת הפליית מס שנבעה בגלל לחצם של האמריקנים ששפכו ועדיין שופכים כסף רב על המדינה הקטנה המזרח תיכונית – ישראל. לעומת זאת הם לא נהנו מהדדיות סחר כי בישראל לא קנו מכוניות אמריקניות גדולות, יקרות, כבדות וזוללות דלק.
הלחץ האמריקני עזר ובאמת בשנות ה-80 המאוחרות ובתחילת שנות ה-90 החל תהליך השוואת מס שאינו קשור לנפח מנוע ונוצר תמריץ לעבור למכוניות גדולות ומרווחות בשל הבדלי מס קטנים ומי יוכל לעמוד בפני הפיתוי? מי יוותר על "שופוני אנש. איזה גודל יש לי?"
כך החלה פריצה מחדש של מכוניות אמריקניות גדולות, מאובזרות היטב ומנקרות עיניים שמכירתן דעכה ונעלמה איפה שהוא בשנות ה-50.
בעקבות זאת התחיל להתפתח מאוד, בעשור האחרון, נושא הליסינג והוא ביטל למעשה את מגזר המעמדות של רכב בארגונים.
הליסינג טשטש את העניין מפני שעבר לתקציב ולזקיפה. כלומר, שווי הזקיפה שאתה כמשתמש החלטת מה אתה רוצה ואז סולם הגדרות הרכב שהיה מקובל באירופה, למשל, קיבל בישראל מדרג חדש של קבוצות זקיפה והוא התחלק ככה:
קבוצה מספר 1 – מכוניות מיני.
קבוצה מספר 2 – משפחתיות.
קבוצה מספר 3 – מנהלים.
קבוצה מספר 4 – מנהלים מפוארות.
קבוצה מספר 2 – משפחתיות, היוותה רוב גדול, יותר מ-60 אחוזים של המכוניות שנשכרו.
יבואן שלא נכנס לקבוצה מספר 2 יצא מהמשחק ובפועל כמעט ולא הפגין נוכחות בשוק.
הליסינג הגיע לנפח של 60 ולפעמים 70 אחוזים מכלל השוק. כאשר באירופה הוא עומד על 20 אחוזים ובארה"ב על 30 אחוזים.
בישראל, רוב העובדים הלכו על  רכב מקבוצה 2 כלומר, משפחתית 1600 סמ"ק וגיר אוטומאטי.


רפורמת קנס-פרס

לפני שנה וחצי החלה בישראל הרפורמה הירוקה ואז החלה תנועה קלה של חזרה למכוניות מיני שמחירן בסביבות 90.000 שקל. הרפורמה הוזילה אותן עד לרמה של מ-60.000 שקלים (סוזוקי אלטו ידני) עד 75.000 שקלים (כנ"ל אוטומאטי) ואז, למי שקנה מכונית באופן פרטי נוצר תמריץ לקנות רכב חדש,זול וחסכוני.
בקבוצה 2 עמד המחיר על 110-120 אלף שקלים ולא חלה בו ירידה וכך נוצר פער בין שתי הקבוצות של 35-45 אלף שקלים כי בקבוצה זו לא רק שלא ירד המחיר הוא אפילו עלה ב-5.000 שקלים.
הייתה זו הברקה של המכס הישראלי שהנהיג את שיטת "קנס-פרס". עד לרפורמה הירוקה היה נהוג מס אחיד על מכוניות – 83 אחוזים. בא המכס והציע שמכוניות  נקיות, שאינן מזהמות יקבלו הטבה (פרס) של עד 15.000 שקלים ממחירן הנקוב וכך נוצר מצב שהמכוניות הגדולות והמזהמות מסבסדות את המכוניות הקטנות והחסכוניות ואילו עוגת המס נשארת כשהייתה ולא נפגעת. אכן, הברקה.
דן גפני, מנהל מותג סוזוקי, אומר שזה ברור שכשמחירי הדלק עולים היצרנים מבינים שכדאי להם להתאים את עצמם לרוח הזמן ולייצר מכוניות חסכוניות ונקיות יחסית. גורמים נוספים שמתווים חלק מתהליך ההתנהלות היומיומית שלנו כבני אדם הם אלה שמכתיבים את תנאי השוק ובהם: תצרוכת דלק, מניעת זיהום אוויר, נוחיות בחניה. זהו כל הסוד.
"אתה לפעמים מסתובב בתל-אביב חצי שעה כדי למצוא חניה ושורף דלק ואת העצבים וגם זה משפיע".
דן גפני אדם לבבי, חייכן וגדל גוף מגיע מדי יום מביתו בחיפה למסגר 26 בתל-אביב. בדרך כלל הוא נוסע ברכבת. פעם אחת הוא מספר שלקח את הסוזוקי אלטו הידנית לנסיעת ניסיון הביתה ונדהם מכושרה, מהתנהגות הכביש שלה ובמיוחד מהקלילות שבה טיפסה את העליות לשכונת דניה שעל הכרמל.
"הבעיה הייתה שלא צפינו את הביקוש לאלטו משום שעד שהבאנו אותה היה זה סגמנט שתפס מקום נמוך ולא שיערנו את גודל הביקוש ולכן תקופת ההמתנה בתחילת דרכנו לקחה 3-4 חודשים וזה בא לידי ביטוי במספר המסירות של 2010  אם אני מסתכל על התקופה מינואר עד סוף אפריל  ההבדל בין השנה לשנה שעברה נראה כך: ב-2010 מסרנו 817 מכוניות ואילו השנה, באותה תקופת זמן, מסרנו מעל 2100.
מתחילת מכירת דגמי האלטו, ידני ואוטומטי, מסרנו מאמצע שנת 2009 – מעל 6314 רכבים. זה נתון משמעותי".
ומה באשר לספלאש?
"הספלש  מיוצרת בהונגריה עם מנוע גדול יותר וגימור יוקרתי נמכרת בסביבות 92,000 שקלים והיא תופסת כבר תנופה. מתחילת השנה נמכרו 938 מכוניות ב-2011  ולהשוואה באותה תקופה 2010 באותה תקופה ינואר – אפריל נמסרו 485  ואילו השנה באותה תקופה אנחנו עם 708 מכונית שנמכרו".

תחרות בין הקטנות

בסך הכול בתקופה של ינואר – אפריל השנה נמכרו קרוב ל-6,000 מכוניות מיני והמובילות הן: סוזוקי אלטו, יונדאי i10, שברולט ספארק (ידנית בלבד), פיזו' 107, פיאט פנדה ובימים אלה נכנסת לשוק קיה פיקנטו שעל הנייר יש לה נתונים טובים מאוד ומפתים במחיר של 62,000 שקלים. בקבוצת המכוניות הבאה מסגמנט זה (1) הסופר מיני עם מנועים של 1250 – 1300 סמ"ק יש תחרות בין מספר רב יותר של יצרנים ושוב הציבור מרוויח.
אליחי, האם תנועת ישראל מצטמקת מגיעה גם אל שוקי הליסינג?
"בציי הרכב בחברות הליסינג הביקוש לסגמנט זה עדיין נמוך למרות שלפי שיטת שווי השימוש הלינארי שהיא כבר בת שנה וקצת אז הרכב הקטן חוסך הרבה כסף לעובד למרות זאת עדיין אין ביקוש גדול. במכוניות יד שנייה עדיין לא הרגשנו ירידה יש כבר דיבורים, אבל, בפועל עדיין לא חשתי בשינוי".
גם אליחי אל-יגון שיהיה קשה לעצור את התהליך מפני שהרכב הקטן, החסכוני והזול של ימינו נותן תמורה מצוינת לכסף המושקע בו ועתידו נראה מבטיח.
בכל אופן נפרץ הסכר ואנשים רבים ממגזרים שונים שוקלים עתה לעבור לכרב קטן , זול וחסכוני וזהו אכן שינוי מרענן וחיובי.

 

 

       

  הרשם עכשיו לקבלת עדכונים של 'רכב ותחבורה'
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך אחת לשבוע - במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

   
 
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים