גדול וירוק (אבל לא מביא ביצים)
'רכב ותחבורה' ממשיך ללוות נהגים מקצועיים בעבודתם. והפעם במשאית דאף, עם איתן שני, נהג מיכלית חלב בחברת הנגב והערבה

יוסי ריבלין

 

"האוטו שלנו גדול וירוק/ האוטו שלנו נוסע רחוק/ בבוקר נוסע בערב הוא שב/ מביא הוא לתנובה ביצים וחלב..."
השיר הידוע הזה,  שנכתב לפני למעלה מ-70 שנה על ידי המשוררת פניה ברגשטיין, כאילו נכתב על המשאית אליה הצטרפנו. גם משאית זו  גדולה מאוד וירוקה מאוד, וגם היא מוציאה ומביאה חלב לאותה תנובה (אם כי בבעלות אחרת). ואולם ביצים היא כבר לא מביאה. היא מתמחה אך ורק בהובלת חלב ניגר. המשאית אליה הצטרפנו מתוחכמת עשרות מונים  מה"אוטו" שנסע בדרכי עמק יזרעאל בשנות השלושים והארבעים של המאה הקודמת. היום זו מיכלית נירוסטה מבהיקה כראי מבחוץ וגם מבפנים, סוג של תרמוס ענקי,  והיא יושבת על משאית חדישה. הנהג, לעומת זאת, הרבה לא השתנה, כנראה. גם הוא יליד העמק, בעל שפם, חלב הארץ. קוראים לו איתן שני (64).

איתן שני: אני פוגש את איתן שני בחמש בבוקר בתנובה רחובות משם הוא יוצא למערב הנגב לאסוף חלב שנחלב במהלך הלילה. יש לו כבר למעלה מארבעים שנה ניסיון, רובו בהובלת חלב. איתן נשוי, אב לשלוש בנות וסב לשבעה, תושב נס ציונה. כל בוקר הוא מתעורר בנחת בשעה שלוש לפנות בבוקר, שותה את קפה הבוקר בנחת במרפסת ביתו עם סיגריה ראשונה, אוהב להגיע בנחת למשאית להותיר לעצמו מרווח זמן לטפל בתקלה, אם במקרה נתגלעה. לנסיעה הוא הרי חייב לצאת מה שלא יהיה, והחלב הטרי חייב להגיע בזמן לתנובה. אי אפשר להגיד לפרות היום אין חליבה, היום תתאפקו.  המשאית הינה דאף 460 כ"ס מודל  2010 (רק אני נוסע עליה"). למרות שהעבודה לא נחשבת קשה, אין עליה קופצים רבים מבין הנהגים בגלל שצריך להפעיל בה ראש גדול. לא רק לנסוע הלוך ושוב. יש לחשב חישובים, לתכנן את כמות החלב הנאספת על מנת לאסוף חלב מכל הרפתות, להביט עליו, להריח אותו (כן הרחת החלב, חלק ממשימות הנהג)  ולהיות אחראי על לקיחת דגימות חלב. אחריות זה שם המשחק כמו מדובר פה בהרבה כסף ובנוזל חשוב שיגיע בסופו של דבר לפינו. פעם העבודה הייתה מורכבת הרבה יותר,  עד שהוכנסה המהפכה. למהפכה קוראים "הדוגם".

"הדוגם": המתקן ששינה את חייו של איתן שני והפך אותם לגן-עדן. מתקן שעולה לא פחות ולא יותר 80,000 יורו תבין-ותקילין. מדובר במעבדה ניידת שמחליפה את הנהג בשורה של משימות קשות ומעצבנות שהיו מנת חלקו שנים ארוכות. "הדוגם" מעין ארגז בצורת "סקריטר" בצידי המיכלית, שולט על כל עבודת הזרמת החלב ממיכל הרפת למשאית, הוא נוטל באופן עצמאי וממוחשב, דגימות לבדיקת החלב ועוצר את הליך ההזרמה ברגע שתא המכל התמלא. "פעם הייתי מטפס לראש המיכלית, נוטל את דגימות החלב בעצמי, מריח את החלב שהוא לא חמוץ יתר על המידה (כן כן אלו היו חלק מתכונותיו של נהג משאית – הרחת חלב) סוגר את ברז המיכלית לבד כשהתמלא, ואם הייתי מפספס היה נשפך חלב על כל הסביבה (ובכזה מקרה דווקא היה בכי). סיפור ספור. היום הכול ממוחשב. הדוגם כולל אפילו ג'י-פי אס קטן שיודע לבד לקבוע מאיזה רפת נאסף החלב.  אני מלך. מלך". איתן אוהב את הביטוי  "מלך". הדוגם גם ידע למצוא שאריות אנטיביוטיקה, דם, מים או חומרים זרים בחלב ולהצביע על ה"רפת האשמה" בכך בעזרת הדימות המקדימות, גם אם החלב מעורבב עם רפתות נוספות. במקרה כזה הרפת האשמה תפצה רפת אחרת שחלבה נפגע מכך. הוא בכל אופן מודה מאוד למקום עבודתו על כך שהלך למהלך של התקנת הדוגם הממוחשב במיכלית. החברה היא הנגב והערבה.
 
הנגב והערבה: חברת הובלות מן הוותיקות בישראל. במתכונותיה השונות קיימת כבר  66  שנים. משנת 2001 היא בבעלות משותפת של קבוצת "תעבורה" והקיבוצים (29 קיבוצים) מטה החברה ממוקם בצומת ראם אבל החברה פזורה בכל הארץ. מנהל אותה משה מנדלבאום. לחברה כ- 80 משאיות הרוב הן דאף (תעבורה הינה יבואנית דאף לישראל) ואולם גם יש וולוו וסקניה.  החברה מתמחה בהובלות בתפזורת, מכולות, חקלאות דלק ונחשבת למובילה בתחום הובלת חלב ניגר. 

שוק הובלת החלב הניגר: מספר חברות הובלה, מתחרות על השוק הזה הנחשב לשוק מבוקש. זו עבודה קבועה, יום-יומית, יחסית נקייה ומסודרת. בין החברות המובילות בתחום הובלת החלב יש את "כימוטל", "קואופרטיב עמק חפר" ועוד. בשנתיים האחרונות התחום  הפך לתחרותי ביותר עקב העמקת  חדירתה לשוק של חברת טרה וגידול מקביל בפעילות תנובה ושטראוס. אלו נלחמות על כל רפת. יש גם גידול לא ממש מוסבר בצריכת החלב בישראל. זו הסיבה למחסור בחמאה שידעה המדינה בעת האחרונה. בעקבות זאת הורתה מועצת החלב המפקחת על מכסות ייצור החלב בארץ להגביר התפוקה והעלתה לרפתות את מכסות הייצור.  "רפת זה עסק די משתלם, לפחות לרפתות שמנוהלות טוב ונכון. תנובה משלמת יותר משני שקלים על כל ליטר חלב – תשלום שבועי. רפת ממוצעת מניבה כעשרת אלפים ליטר חלב ביממה, כפול שני שקלים לערך זה אומר בכנסה של כ- 20,000 שקלים ביום. מגיעים לקיבוץ עין השלושה.

עין השלושה: אחד מקיבוצי עוטף עזה – איזור עבודתו של איתן. ידע ספיגת רקטות. אבל איתן  לא יותר מדיי מתרגש, למרות שסבב לא אחת באזור עם משאיתו בעת נפילות.  "מי שעבר את מה שאני עברתי כנהג מוביל 'גשרי התמסחים' ב- 73 לא נבהל מרקטה עלובה של החמאס. "תפסנו מחסה ואחר כך המשכנו להוביל את החלב. מה נעשה?" משם ממשיכים לנירים ואולם בנירים עוד לא סיימו את חליבת הלילה אז ממתינים קצת. בהמשך ניסע  לקיבוצים כיסופים ("גם שם חטפנו קסאמים" ) ולקבוץ עם הרפת הנאה ביותר נחל עוז שממש יושב על גדר המערכת אל מול עזה. איתן מיד שולף את הצינור המחבר בין המיכלית שלו למיכלית החלב של הרפת מפעיל את הדוגם והחלב זורם אל קרביי המכלית. בינתיים מדליק עוד סיגריה. הוא חש בסך הכול טוב מאוד בסביבה החקלאית. גם המקור שלו הוא ההתיישבות העובדת. הוא נולד בקיבוץ גשר, אך את צעירותו העביר בעיקר בעמק יזרעאל. שם טווה את חלומותיו.

חלומות: "אין. היו ונגמרו". הוא אומר. היו פעם חלומות להיות מיליונר. אבל גם חלום זה קיבל את שברו לפני 28 שנה בפסק זמן שלקח מההובלה לטובת הקמת רשת דוכני פירות וירקות עם שני אחיו. אחרי שזה נגמר הוא שב להוביל חלב.  "נגמרו לי החלומות", הוא חוזר ואומר.  אחרי שאני לוחץ קצת, הוא מתרצה ואומר שחלומו הוא לפרוש כבר לפנסיה  ולהיות נהג VIP של סלבריטאים.     

סלבריטאים: אז ככה. משה דיין המנוח, בכבודו בעצמו, למד בכיתה עם אמא של איתן שגם היא כמותו ילידת נהלל. היא כבר מבוגרת מאוד אבל מתפקדת היטב ומתגוררת היום בנתניה. חוץ מזה הוא קרוב משפחה של הסופר מאיר שליו ובספרו הביוגראפי של מאיר שליו (האחרון) "הדבר היה ככה" מסופר בין היתר על חבורת נערים מהעמק שהשליכה אבנים על חמור. אז איתן, נהגנו,  הוא, בכבודו ובעצמו,  היה אחד מזורקיי האבנים. את הספר הוא לא קרא (לא אוהב לקרא) אבל דיווחו לו. בתיכון הוא למד בכיתה אחת עם השדרן גבי גזית כשעוד קראו לו גבי גרינשטיין, ולאיתן קראו שניידר.   וחוץ מזה הבעלים לשעבר של הפועל רמת-גן, ירון קוריס, הוא חתנו של איתן שני.  קוריס כידוע  קצת הסתבך כלכלית סביב ניהול הקבוצה הרמת-גנית, אבל בני המשפחה התגייסו וחילצו אותו. "הוא תותח והוא יעלה מחדש על דרך המלך" מבטיח איתן, החותן.   

סוף היום: היום עבודה של איתן שהחל בחמש בבוק -  וכלל היום שני סבבים של איסוף חלב מסתיים ממש כמו בשיר של פניה - בערב הוא שב. הביא הוא לתנובה אך ורק חלב.


       

  הרשם עכשיו לקבלת עדכונים של 'רכב ותחבורה'
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך אחת לשבוע - במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

   

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים