המבוטח הוא המגבלה  

 

באדיבות משרד עו"ד חיים קליר ושות' http://www.kalir.co.il

האם הייתם מאמינים כי חברת ביטוח תמכור לכם פוליסה, אשר רשום בה כי היא מבטחת אתכם, בתנאי שלא תהיו בני גילכם?
בית משפט השלום בת"א נדרש לאחרונה לדון במקרה בו המבוטח שהינו נהג צעיר, רכש פוליסה דרך סוכן ביטוח , שהכיר אותו היטב ואף צילם את תעודת הזהות שלו. יחד עם זאת, חברת הביטוח רשמה בפוליסה מגבלה של "נהג צעיר", ולאחר שהתרחשה תאונה ניערה את חוצנה ממנו.

תאור המקרה

מר אבו ג'אבר, צעיר בן פחות מ- 21, רכש מסוכן של חברת הביטוח הכשרת הישוב פוליסת ביטוח לרכבו. באחד הימים, נהג אבו ג'אבר ברכבו. במהלך הנסיעה, ביצע אבו ג'אבר פניית פרסה לא זהירה וגרם לתאונה בה ניזוק רכב אחר. אבו ג'אבר נדרש לפצות את בעל הרכב שניזוק.
אבו ג'אבר פנה להכשרת הישוב וביקש כי זו תכסה את נזקי התאונה שנגרמו לצד השלישי.
נכון שביטחת את עצמך אצלנו, אמרה הכשרת הישוב לאבו ג'אבר, אבל הביטוח אינו מכסה אותך. הכיצד, השתומם אבו ג'אבר. עבור מי אם לא עבורי רכשתי את הפוליסה?
הפוליסה, הודיעה הכשרת הישוב לאבו ג'אבר, מכסה אך ורק נהגים מגיל 21 ומעלה, ולך אבו ג'אבר טרם מלאו 21 שנה.
הלא סוכן הביטוח, התפלא אבו ג'אבר, מכיר אותי אישית. הוא היה מודע לגילי ולכך שאינני בן 21. כאשר לקח את פרטי המדויקים הוא אף לקח ממני את תעודת הזהות וצילם אותה.
את הכשרת הישוב זה לא עניין. בפוליסה כתוב, עמדה הכשרת הישוב על שלה, שהיא מכסה אך ורק נהגים מגיל 21.
אין כל קדושה במילים, מוכיח השופט אריה אטיאס, מבית משפט השלום בתל אביב, את הכשרת הישוב. צריך לברר מה היתה כוונתם האמיתית של הצדדים ולה יש לתת את התוקף.
בפוליסה עצמה קיימת סתירה, מוסיף השופט. מצד אחד נרשם במפורש שמו של אבו ג'אבר כמי שרשאי לנהוג ברכב ומצד שני צויין התנאי, שאבו ג'אבר אינו יכול לעמוד בו, בדבר גיל מינימלי של 21 שנה.
הסתירה בפוליסה, מסביר השופט, מצביעה על כך שסוכן הביטוח לא חשב לכלול תנאי המגביל את נהיגת אבו ג'אבר ברכב.
תנאי הגיל בפוליסה הוא פרי מחדל של סוכן הביטוח, קובע השופט, שגם ציין בפוליסה את שם אימו של אבו ג'אבר כמי שרשאית לנהוג ברכב הגם שאיננה בעלת רשיון נהיגה כלל. סוכן הביטוח, מדגיש השופט, הוא שלוחה של חברת הביטוח, ומעשיו ומחדליו מחייבים אותה.
ההתחקות אחר כוונתם האמיתית של הצדדים, קובע השופט, מביאה למסקנה המתבקשת לפיה לא  היה בדעת הצדדים לכלול בפוליסה תנאי המגביל את גיל הנהג.
סוף דבר, נקבע בפסק הדין, הפוליסה שרכש אבו ג'אבר לעצמו מכסה אותו, למרות היותו נהג צעיר, והכשרת היישוב חויבה לשאת במלוא הנזק.

 

 

 


 

  הירשם עכשיו לניוזלטרים של מגזין רכב ותחבורה 
        קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים