מופע טרום בכורה
לקראת תערוכות המשאיות IAA שתתקיים בהאנובר, גרמניה בספטמבר, הציגה חברת מאן את חידושיה. החברה הזמינה עיתונאי רכב מכל רחבי אירופה (ודרום אפריקה) ואף 2 נציגים ישראליים. אחד מהם היה שליח 'רכב ותחבורה'.

דובי זכאי, מינכן, גרמניה

 

האוטובוס מתוצרת מאן, ליחש ברחובות מינכן. כה שקט ונוח היה מהלכו, שממש אפשר היה להניח את הראש על המשענת ולשקוע בשינה קלה ורכה... מחוץ לאוטובוס הכה בכול עוז חום הקיץ, שבו הגרמנים אינם מורגלים. אבל האוטובוס המפואר, עם רצפת הפרקט, היה מצויד במזגן שקט ויעיל. באחד הרחובות הראשיים פנה האוטובוס למגרש חניה קטן, רחש קל עלה מבלמי האוויר, הדלת נפתחה ללא קול. ירדנו אל מבנה גדול, עם חלונות זכוכית ענקיים. בעוד שטיח רך הבליע את הצעדים, נפרדנו "ממיטת השינה" המתניידת, ויחד עם קבוצה של עיתונאים מכל העולם פסענו אל המבנה. החוֹם במינכן, מסתבר, קצת יותר נוח, מהחום ספוג הלחות בארץ. כאן רק חם, בלי התוספת הרטובה של הלחות המעיקה. למרות החום הכבד אנשי מאן, סולידיים, לבושים ללא רבב, חנוטים בחליפות ועניבות.

התכנסות באולמות התצוגה

באולם הגדול והממוזג, עם קפה טוב, קצת סמול-טוקס, וכולם מתכנסים באולם הפורם הענק. המקום חדש לחלוטין, נמצא בסמוך למפעל מאן, אחד המפעלים של הקונצרן, בלב מינכן.
חברת מאן, מסתבר, השקיעה לא מעט בשני אולמות ענקיים, כמקום תצוגה. המקום נחשב לחלון הראווה של העשייה המפוארת של החברה. אולם אחד מיועד למשאיות, והפורם השני מיועד לתצוגה של אוטובוסים. כאמור, אנשי מאן לא מבזבזים את זמנם ואת זמן העיתונאים הרבים שהוזמנו לאירוע (כידוע, אצל הגרמנים הסדר ולוחות הזמנים הוא הדבר החשוב ביותר). וכך, האירוע המרכזי של מסיבת העיתונאים עם הנהלת החברה התקיימה בדיוק בזמן. אור השמש נעשה רך, ולמרות השעה המאוחרת, תשע בערב, עדיין לא החלה השקיעה.
רגע לפני שניכנס לאולם ההרצאות, כמה מילים על אולם התצוגה המיוחד, הלובי הענק בפורום המשאיות של מאן;
המהנדס דיזל, שעל שמו נקרא מנוע הדיזל, פיתח את המנוע בחברת מאן לפני למעלה ממאה שנה. גאוות המפעל על המנוע הראשון, שמוצג כאן בלובי. המבנה המשונה, שאינו מזכיר כלל מנוע מודרני, ניצב בגאווה בקצה האולם. המנוע מורכב מגלגל תנופה ענק, המתנשא לגובה של שלושה מ' חלק. למרות כל גודלו הפיק המנוע בקושי 18 כ"ס. בהמשך תצוגה של שתי משאיות עתיקות, שיושבות על גלגלי עץ וגומי דחוס. אחריהן ניצבות המשאיות הראשונות שיוצרו בחברה. מכאן התערוכה רק עולה בשנים ובשנות הייצור, עד לתצוגה יפה של הדגמים החדישים של סדרות ה-GM  וה-TGS. בשולי האולם הענק חנות מזכרות של החברה, ומוצגים בה דגמי משאיות ואוטובוס, מעילים ועוד.

מאן עם פולקסווגן בברזיל

פאנל מכובד של מנהלי החברה, ובראשם ד"ר ג'ורג' פכטר, יו"ר קבוצת מאן. חברת מאן שולטת על כמה חברות ענקיות, אחת מהן, פלח מהעוגה הגדולה, יצרנית המשאיות והאוטובוסים. לא מזמן ערכה הקבוצה רכישת השתלטות על מפעל המשאיות של "פולקסוואגן" בברזיל. מפס הייצור בברזיל הרחוקה עוזבות משאיות שמתהדרות בסמל פולקסוואגן. המפעל מוכר את תוצרתו בעיקר לברזיל ולעוד מדינות בדרום אמריקה. בינתיים ימשיכו בקו הייצור תחת המותג 'פולקסוואגן', אבל לאט-לאט טכנולוגיות של מאן יזלגו למשאיות המיוצרות בברזיל. בעתיד, כך מסבירים בחברה, קו הייצור של ה-TGS יועבר לברזיל, ומשאיות של פולקסוואגן יצוידו גם במנועי מאן. בברזיל, מסתבר, מוטל מס קניה על משאיות בגובה של 30 אחוז, מה שמייקר את המחיר של המשאית בשוק המקומי. אם המשאית מיוצאת לחו"ל - אין חל עליה מס - כך שהשוק של מדינות דרום אמריקה פתוח להחדרת משאיות פולקסוואגן.
משאיות פולקסוואגן שמיוצרות בברזיל, ומיועדות בעיקר לשוק המקומי, מצוידות בינתיים במנוע קמינס. דווקא מנוע חרישי יחסית, גיר של zf . שתי משאיות הגיעו לעיתונאים לנסיעת המבחן, באחת מהן נסעתי. הצורה החיצונית של המשאית מעט מסורבלת, אין לה את העיצוב הנקי של משאיות מאן, המנוע חזק ויעיל, אך הגיר של ZF, גיר מיושן שכבר גמר את חייו ונראה מיושן לעומת הגירים החדשים, די קשה להפעיל ולהעביר הילוכים, זהו גיר של שמונה הילוכים שלכל אחד יש פיצול, גבוה ונמוך (סה"כ 16 הילוכים + הילוך אחורי). המנוע החזק של קמינס מביא את המשאית למהירות שיוט מצוינת ושקטה יחסית. הישיבה נוחה, אם כי מערכת בולמי הזעזועים מעט מיושנת. אני מניח שהשלב הבא של אנשי מאן יהיה להיכנס לקרביים של המשאית ולהפוך אותה למשאית מודרנית. בכל אופן, היה מעניין לפגוש משאית שאצלנו נחשבת למיושנת. כאמור, משאיות אלה נועדו לשיווק בדרום אמריקה. בתערוכת IAA תוכלו למצוא משאיות של שנושאות את סמל פולקסוואגן מהמפעל של מאן בברזיל, VW Delivery, 5-9 עם 150 כ"ס. VW Worker בין 8-31 טון בין 288 – 310 כ"ס. 

הענף אופטימי

פאנל ההנהלה הסביר לנו את חזון החברה לשנים הבאות (ולמחרת יכולנו לטעום נהיגה בחלק מהמשאיות). אז ככה – יש סיבה לאופטימיות; המגמה הכללית בעולם ואירופה, התאוששות. המכירות גדלו ב-28 אחוז, יש זינוק בביקוש לאחר שנתיים של ההאטה. למשל, הבנק הגרמני רכש 600 אוטובוסים, עוד 4000 אוטובוסים מיוצרים לבתי ספר בדרום אמריקה, מדברים גם על פיתוחים צבאיים ברכבים, 6x6   ו- 8X8 מיוחדים (לצערנו לא הייתה לנו אפשרות לנהוג בהם).  לחגיגת המכירות מתווסף יום הולדת עגול לחברת הרכבת והאוטובוסים 'ניאופלאן', שחוגגת 75 שנות עבודה. תזכורת: לפני כמה שנים קנתה חברת מאן את חברת נאיופלאן. אבל הדגש של כל אירופה, ומסתבר שכל היבשת כבר "נגועה" בתהליך, הוא החיסכון בדלק. מהירות הרכב תרד ותוגבל ל-85 קמ"ש, על ידי זאת ישיגו חיסכון מצטבר. החלקים הבולטים מגוף המשאית, כמו מגן שמש חיצוני, שתי החצוצרות שניצבות על הגג של צופר-האוויר, שהפריעו לזרימת האוויר, הורדו והוכנסו לתוך תא הנהג, לחלל מוגן שאינו מפריע לזרימת האוויר. פיתוח הקבינות למבנה אווירודינאמי וסיכום החיסכון מביא לכמה אחוזים בקצה השנה, שזה מתבטא כמובן בכסף. בצג המחשב הקטן יכול הנהג לראות את לחץ האוויר בצמיגים, אם חסר - יקבל הנהג איתות להיכנס ולמלא. גם לבחירת הצמיגים יש חשיבות בחיסכון באנרגיה, והוצגו צורות שונות של צמיג לשימושים שונים ועדיף להישאר עם הצמיגים שמכתיבה החברה, שכן אלה עברו בדיקה ושיקול של חיסכון.

הלהיט: משאית היברידית

המשאית ההיברידית הייתה הכוכבת של משאיות נסיעות המבחן. העיתונאים נדחקו כדי 'לעשות סיבוב על העתיד', ובעיקר להתפעל מהשקט. החיסכון שמשיגה המשאית ההיברידית: בין עשרה לחמישה-עשר אחוז, במכוניות הפרטיות החיסכון גדול יותר ובאוטובוסים של חברת מאן מגיע החיסכון ל-30 אחוז. חברת מאן מתגאה שכבר בשנת 1983 התחילו לפתח את הרעיון. המשאית ההיברידית מולבשת עלL2000 , משאית קלה שמיועדת לנסיעת חלוקה עירונית. בתערוכת IAA בשנת 2008 הוצגה משאית כזו TGL 12.220  שמגיעה לחיסכון של 15 אחוז.  הפתרון ההיברידי מצטייר כחוליה מחברת בין מנוע הסולר לבין רכב חשמלי מלא. החוליה הזו תעלם, מן הסתם, שעה שיגיעו למיצוי יכולת של רכב חשמלי מלא. לפני כשנתיים הוצג אוטובוס עירוני היברידי, שמגיע לחיסכון של 30 אחוז בצריכת הדלק. כיום כבר משתמשים בו בכמה ערים בגרמניה בשימוש מלא לשמחת התושבים, לחיסכון בדלק ולמניעת זיהום.
לטעמי, המשאית ההיברידית היא שלב ביניים מסורבל, מתאים לנישה של משאיות עירוניות של פינוי אשפה, חלוקת סחורה - כדי לא להכביד על מרכזי הערים בזיהום. נסיעת ההתרשמות הייתה במשאית חלוקה קטנה, 12 טון כולל, מנוע שמספק 220 כ"ס הפכה להיברידית שקטה, ובאמת הנהיגה היא רגילה לחלוטין ברגע שהמנוע החשמלי עובד - שקט מוחלט משתרר, בהחלט פתרון נאה לעיר. המשאית נאבקת על מקומה במכירות למשאיות חלוקה עירוניות. אם יהיה תמריץ בהורדות מס והחזר הוצאות מצד הממשלות יש סיכוי שמשאית כזו תשתלם. באוטובוסים רבים כבר יש את מנועי  EEV שהם גירסת ביניים בין יורו 5 ליורו 6 ופתרון מתקדם של יצרני המשאיות שהשיגו את התקן.
על פי מומחי ההנהלה של מאן, שוק הובלה באירופה יעלה במשך השנים, עדיין לא מאמינים בשינוי דרסטי של משק האנרגיה, לכן בינתיים הדגש הוא על חיסכון בכל התחומים, שיעניק חיסכון בדלק של בין 5- 10 אחוז. אמנם לא הרבה, אבל מצטבר לסכום נאה בקצה השנה. ואם נתייחס רגע לעתיד הלא רחוק; במסכי ההדמיה רואים את משאית הקונצפט שנראית כחללית, וחותכת את האוויר במקדם גרר מצוין. אם לא יהיה פתרון למנועי הדיזל, זו כנראה תהייה התשובה לחיסכון, יותר מ-35 אחוז חיסכון.     
חברת מאן נכנסה לתחום של הליסינג התפעולי, וכיום מחזיקה כ-51 אחוז משוק הליסינג למשאיות בגרמניה. זהו עוד תחום שיתפתח לטובת אלה שאין להם כסף לרכוש משאית וזקוקים לפריסה הוגנת של תשלום חודשי.

בטיחות בראש

עוד תחום חשוב ומודגש: הבטיחות. מערכת ההאטה, הכוללת בתוכה את כל האפשרויות לאפשרות אחת, אגזוז ברקס, ג'ייקובס והאינטרדר - תערכו ביניהם מיקס ותגיעו למערכת הבלימה החדשה. למעשה מערכת זו מפוקחת מחשב, נותנת תשובה מלאה לנהג עם שישה מצבי בלימה, כמעט ללא שימוש בבלם, הבלימה של נהג טוב נעשית רק בעזרת המנוע. מערכת החדשה EVB שכאילו הופכת את פעולת המנוע, מחדירה למנוע אוויר ובכך מאטה את פעולות הבוכנה בצילנדר. אחרי דרגה שלוש במאט נכנסת לפעולה מערכת ה-EVB  ואחריו כבלימה סופית נכנסת המערכת של ה'איטרדר'.
בקרת יציבות מתווספת לכל המשאיות 4x2. אמנם המערכת מעלה את מחיר המשאית במאות יורו בלבד, מחיר נמוך לתוספת הביטחון. עוד פיתוח חדש שחוסך בחשמל - החובה לנסוע ביום עם אורות חייבה את היצרנים לחשוב על נורות שיחזיקו זמן רב יותר, וגם יחסכו בחשמל. לטובת ההצהרה על חיסכון פותחו נורות מיוחדות שמחליפות את נורות ה-LED . הנורה חסכונית מאוד בצריכת החשמל ומעניקה אור נדיב וחזק. לכן אפשר לערוך שינוי בגנרטור, (אלטרנטור) שיספק פחות חשמל ויהיה קל יותר במשקל. המנורות נותנות אור חזק, מספיק כדי לנסוע באורות גם ביום. המחשבה להקל על משקל המשאית הביאה את המתכננים לבטל את החיוט הארוך. לכל אורך המשאית יש צמות של חוטים שמוסיפים למשקל. הפיתוח עוד לא הוטמע במשאיות, אבל הוא בשלבי פיתוח אחרונים. במקום הצמות העבות של החוטים תהייה מערכת אל חוטית. ביטול החוטים יקטין את משקל המשאית ויקטין את צריכת הדלק.

התרחבות בינלאומית

השינוי והקניה של מפעל פולקסוואגן בברזיל חשף עוד פן של מאן; 25 אחוז ממפעל המשאיות בסין נרכש על ידי מאן. במפעל זה מייצרים כ-25,000 משאיות בחודש, לא בהכרח שכולם מתוצרת מאן, אך בעתיד יוכנסו שינויים במערך הייצור. רכישה זו תביא גם את שוק המשאיות בסין להתקדמות בתקן האירופאי למניעת זיהום. גם השוק בהודו קורץ לחברת מאן ויש לה כבר יתדות בריאים בשוק המתפתח.
המנועים החדשים, D-20, מנועים מוצלחים ועומדים בתקן למעלה מיורו 5. המנועים המיוצרים לאוטובוסים מסוג EGR אינם זקוקים לתוספת אוראה. המערכת הפנימית מנקה את חלקיקי הפיח. (המנועים החדשים של המשאיות הכבדות זקוקים לתוספת אוראה). כל החידושים הוצגו כיריית פתיחה לפני עיתונאים מכל אירופה, דרום אפריקה ואסיה, לקראת תערוכת המשאיותIAA  שתתקיים בהאנובר, בגרמניה בספטמבר שנה זו.

מסלולי התנסות

שני סוגי מסלולים עמדו לרשות העיתונאים; מסלול אחד - בתוך מתחם סגור, שבו אפשר היה לדהור על משאיות שיוצגו בתערוכה. למנוסים בין העיתונאים אפשרו לצאת לשני מסלולים סביב מינכן; מסלול ארוך - של כשעתיים נהיגה בכמה סוגי כבישים, אוטוסטרדות, נתיבים עירוניים ומסלול בין עירוני בכבישים צרים. מסלול אחד - בתוך מסלול סגור ובו הוצג גם המשאית ההיברידית, משאית שמיועד לעבודת שטח קשה כדי לבחון את הכוח ואת הבלימה, וגם שתי משאיות שהגיעו היישר מברזיל מבית היוצר של פולקסוואגן. באחת הנסיעות בחרתי את ה--TGL 12.220  משאית חלוקה סולידית עמוסה, ואיתה נסעתי סביב מינכן ונכנסתי לפרברים למסלול מתוכנן שהכווינו אותנו אנשי מאן. עיקר הנסיעה הייתה כדי לבדוק את המאט החדש, זוכרים? שבו כלואים כל מרכבי ההאטה במשאית. הנהיגה הייתה נוחה מאוד במשך כשעתיים לא הרגשתי הפרעה, הנהיגה הייתה חלקה כמעט ולא השתמשתי בבלמים כי המאט מאפשר האטה כמעט עד שלב העצירה. הישיבה נוחה והמראות החדשות מאפשרות מבט נוח לאחור.     
המשאיות הבאות היו כבדות יותר, מכלית, משאית מחצבה, משאית ענק להובלת עצים ועוד.

 

       

  הרשם עכשיו לקבלת עדכונים של 'רכב ותחבורה'
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך אחת לשבוע - במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

   
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים