חגיגה של שקט

 

"אי של שקט" – כך אפשר להגדיר את האוטובוסים החדשים של מאן, דגם 18.360, שהחלו משווקים בישראל. הנהיגה באוטובוס כל-כך נוחה ורכה, ממש כמו בפרייבט, זאת, מן-הסתם, הסיבה שאפילו נרשם חשד קל לשעמום אצל בוחן הרכב שלנו...

דובי זכאי

החגיגה של חברת מ.א.ן הגרמנית בעיצומה. לא בכל יום חברה מציגה 250 שנה של עשייה, חלק גדול מהשנים בתחום הרכב. החברה הגרמנית עשתה היסטוריה שהעמידה בשנת 1892 זמן וידע למהנדס צעיר, רודולף דיזל, פיתח את המנוע שנקרא על שמו דיזל. החברה שהייתה מומחית בבניית מכונות דפוס, (עד היום מייצר הקונצרן מכונות רוטציה לדפוס) ומנועי קיטור, קיבלה כעבור שש שנים את מנוע הדיזל. לאחר מאבקים משפטים - גם ניכסה לעצמה את ההמצאה. אגב, גורלו של המהנדס דיזל לוט בערפל, יש אומרים שנפל מספינה וחייו אבדו. גרמניה כולה שותפה לחג הגדול של יצרנית המשאיות; דגלים, שלטים ואירועים – כל אלה ציינו את חגיגות היומולדת 250 של חברת האם בגרמניה.

גורם עניין חדש

בדרך כלל גיליונות 'רכב ותחבורה' סיקרו מעט מאוד את שוק האוטובוסים. הסיבה פשוטה: רוב האוטובוסים נקנו על ידי אגד ודן. שתי ענקיות התחבורה היו נעולות על דגמים מסוימים, וכך לא היה צורך לשכנע את המשוכנעים. פתיחת שוק התחבורה הציבורית לחברות ופרטיים, הביאה לעלייה בקניית אוטובוסים. אחרי תקופה ארוכה של שפל במכירות יש התאוששות וחידושי ציי הרכב. גם התיירות שממלאה את הארץ בצליינים הביאו לעלייה במכירת אוטובוסים, ולכן מפעם לפעם נפקח את עיני קוראינו בסיקור אחד מדגמי האוטובוסים.


מקדימים את זמנם

סדרת המשאיות והאוטובוסים של מ.א.ן מקדימים את זמנם. נקודה. בתקופה שבה מנועים מפלסים דרך אל תקן יורו 4 (שמחייב את המשאיות והאוטובוסים), הרי שרוב המשאיות והאוטובוסים כבר עונים לתקן יורו 5. מנועים מסוימים שהוצגו בתערוכות כבר דילגו גם על תקן יורו 5, שועטים בסל"ד גבוה אל תקן שמתקרב ליורו 6 (כתבה על נסיעות המבחן על המשאיות המתקדמות באחד הגיליונות הקרובים).
הבשורה החשמלית מתחילה לטפטף גם לגרמניה, יצרני המשאיות והאוטובוסים בוחנים היטב את האוטובוסים החשמליים. מחירי הדלק הירודים כנראה ישאירו את הרכבים החשמליים בגדר חלום המתהווה לאט-לאט. אמנם חברת מ.א.ן חלוצה בתחום הרכב המונע בעזרת מימן - כמה אוטובוסים מתוצרתה סובבים בנמל התעופה במינכן ובעוד מקומות בגרמניה - אבל עדיין האוטובוסים לא עמדו במבחן פס הייצור. בינתיים מתקדם הפיתוח של אוטובוס היברידי. אוטובוס זה כנראה יתפוס תאוצה בגרמניה ומחוץ לה. 

שני דגמים

שני דגמים מגיעים לארץ מאותו יצרן שילדות ספרדי, 'איריזר'. שני הדגמים: דולפין - הדגם המפואר יותר, ניו סנטושרי - שהוא דגם מתקדם, אך נופל ברמת הפאר מה'דולפין'. כדרכנו הצנועה אנו בחרנו בדגם השני (יותר נכון - זה מה שיבואנית מ.א.ן בארץ העמידה לנסיעת המבחן...).
אוטובוס המבחן הגיע מצוחצח וממורק, ונהגו הקבוע העיד בפני שזה מצבו הקבוע. על מדרגות הכניסה מונח שטיח לניקוי רגליים, שחלילה לא נטפס עם לכלוך קל בנעלים...
ירדנו לאחור להרים את מכסה המנוע, וגילנו מנוע שעליו אפשר לפרוס את ארוחת הצהרים מרוב ניקיון... חברת 'יריזאר', חברה ספרדית נחשבת לאחת מיצרניות האוטובוסים הגדולות באירופה. החברה מקבלת מחברות מ.א.ן וולבו, איווקו ועוד שילדה, עליה מותקן המנוע והמכלולים, מרכיבה את האוטובוס. הלקוח יכול לבחור אוטובוס מתוצרת 'יריזאר' עם מנוע מ.א.ן, אוטובוס מ.אן מתוצרת ישראלית, ויש הפרש במחיר האוטובוסים - האירופאים יקרים יותר.


אי של שקט

הישיבה ליד ההגה קצת לחוצה לבעלי רגליים ארוכות, לכן נדרשים מעט כיוונים, או לחילופין פשוט לקצוץ את הרגליים... אבל אני, בעל מידות ממוצעות, נדחקתי בקלות למקום הנהג, ועוד היה לי מרווח אוויר. נהגים בדרך כלל מצטיינים בכרס חביבה, הנהג שלנו ייאלץ לגזור על עצמו דיאטה, להפסיק לזלול עד שיגיע למרווח נכון בין הכרס למקום הישיבה... לוח השעונים וכל פנל הפיקוד נקי ומסודר. העלייה לנוסעים ולנהג מתונה, עם מרווח מדרגות נכון. פנים האוטובוס משדר סולידיות, צבע אחיד של המושבים. העיקר: בתוך הרכב אין שומעים כלום מבחוץ, לא מכוניות אחרות, לא את המנוע, לא רחש צמיגים. כך חלל האוטובוס הופך לאי של שקט.
המנוע עונה לתקן יורו 4, בעל מסילה משותפת, שישה צילנדרים בטור. המנוע מספק 360 כ"ס ב-1500 סל"ד, מנוע גמיש, לחשושי, שכמעט ולא שומעים אותו, אפילו שיושבים במושב האחורי ומאזינים באוזן כרויה.
האוטובוס יכול לשאת 53 נוסעים, בתוספת נהג ומדריך. האוטובוס מצויד בגיר ZF , אוטומטי בעל שישה הילוכים קידמיים. יפה עשו יצרני הגיר בפיתוח גיר רגוע - הנוסעים והנהג אינם חשים כמעט בהחלפת ההילוכים, שכן ההחלפה חרישית ואינה מורגשת. השילוב בהילוך פשוט וקל, ולומר את האמת - הנהגים הוותיקים מגיעים לשיעמום רב בנסיעה... הרכב מצויד ב'קורז קונטרול', הנהג יכול להשתמש בו בעיקר בדרכים בין עירוניות הפנויות מרכב. מערכת הבלימה תורמת לרכות הנסיעה, משולב אינטגרלית מאיט, ריטרדר בשילוב EVB, המעניק ויסות בלימה לכל גלגל. שתי מערכות עוזרות לרכב לשפר את התנהגות והבטיחות בתנאי גשם ורטיבות, מערכת למניעת נעילת גלגלים ABS , ומערכת למניעת סבסוב וסחרור הגלגלים המניעים ASR.
כדי להעניק נסיעה מושלמת המתלים מצוידים בכריות אוויר לכל גלגל שתי כריות אוויר, אחורי מצויד בארבע כריות אוויר, ואפשרות להעלות ולהוריד את המרכב. אחד המרכבים החשובים בדגם זה הוא שאין צורך במיכל אוריאה ) AdBlue), על פי נתוני היצרן מושג חיסכון תפעולי של 5 אחוז. המערכת סגורה ואין צורך בתחזוקה שוטפת, וללא צורך בהחלפת מסננים. חברת מאן הגיעה לחיסכון במשקל של 250 – 150 ק"ג.

נוחיות – עד שיעמום...

הנהיגה באוטובוס נוחה מאוד, עד שאפילו יש חשד לשיעמום שנרשם אצל הנהג בזמן הנהיגה... הנסיעה רכה לנהג, יש שליטה על שני צידי הדרך, בדרך כלל כדאי להוסיף מצלמה לנסיעה לאחור, להקל על הנהג. הנהיגה – כבר אמרתי, ואוסיף ואגיד - ממש קלי-קלות, למרות גודלו - השליטה באוטובוס ממש קלילה, רדיוס סיבוב מצוין. גם התנועה של הנוסעים באוטובוס נוחה, יש לכל האורך נקודות אחיזה, והם יכולים לנוע בחופשיות, בעמידה. לישיבה -  המושבים מאוד נוחים. את המסלול עשינו לאורך כביש מהיר (לאשדוד). מחפשים ביקורת? אז אין: יש לציין שהנהיגה מצוינת ומאוד נוחה, כפי שציינתי גם משעמם. בתוך העיר, (אשדוד) התנועה קלה הגישה של האוטובוס למדרכה מצויינת והראות נוחה מאוד. נסיעה בתוך הרחובות הצרים של ראשון לציון וחולון קלה הרבה יותר מאשר במשאית. התנהגות האוטובוס כמו של פרייבט, רק יותר גדול. בגלל כריות האוויר וקלות הנהיגה -  יש תחושה שאתה נוהג ברכב קטן וקל. הישיבה הדחוקה במעט דווקא נוחה לי שכן אני נוהג לשבת עם משענת כמעט ישרה וכיסא קרוב יחסית להגה. בזמן הנסיעה נבדקת הבלימה בעזרת הריטארדר, ונהג נבון יכול לתכנן את הנסיעה עם מינימום  לחיצה על דוושת הבלם.
המנוע חסון, אפילו חסון מדי לרכב כזה, אבל מקל מאוד על הנהג בעליות, שכן כמעט ואין הפסד מהירות בגלל הכוח הרב המצטבר.
בשורה התחתונה אני חייב התייחסות אישית: אני, שרגיל לבחון משאיות – מעדיף את האקשן שבנהיגת משאית גדולה, מנהיגה באוטובוס, הדומה יותר לפרייבט.

תעודת זהות

מנוע: מ.א.ן D2066 יורו 4 מסילה משותפת.
צילנדרים: 6 בטור.
נפח מנוע" 10518 סמ"ק.
הספק מירבי: 360 כ"ס ב-1500 סל"ד.
תדלוק: סולר רגיל ללא צורך שימוש ב- AdBlue.
בלמים: מערכת ממחושבת.
מאיט: ריטארדר אינטגרלי, בשילוב מערכת EVB . מערכת האטה אוטומטית.
הילוכים: אוטומטי ZF ASTRONIC.
אורך: 12 מ'.
רוחב: 2,55 מ'.
טיפולים שוטפים: כל 80,000 ק"מ או כל שנה.
יבואן: החברה המאוחדת למזרח הקרוב בישראל בע"מ, ראשון לציון.

    
  

 

 
 
 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים