היפה והחיה

מתכנני טנדרים של מיצובישי לקחו את L-200   (שבארץ כונה מגנום), הפכו אותו למעוגל ורך, ויחד עם זאת הוסיפו לו עוד כוחות סוס. התוצאה: מיצובישי האנטר L200 – דגם דקאר, רכב חייתי בגוף יפה מעודן.
בוחן הרכב של 'רכב ותחבורה' נסע איתו לאילתכתב וצילם: דובי זכאי

חלפו כמה שנים טובות מאז נעלם מחיינו המגנום בעל הנחיר הקדמי. הטנדר ההוא שכבש לו מקום של כבוד בתרבות המינוע הישראלי בזמנו, כטנדר ששימש מפלט מע"מ (שרבים זכו בו, שלא בצדק). ה'מגנום' יפה-הנחיר (על שם נחיר האוויר שהיה על מכסה המנוע) הביא את תרבות הטנדר הגברי - גם לאלה שלא ממש היו זקוקים להוביל חומרי בנין או ציוד אחר, בארגז הצמוד לתא הנוסעים הכפול...
כך נוצרה שכבה שלמה של משתמשים, שאין להם קשר כמעט עם החלק האחורי הפתוח, הארגז. רובם הסתפקו בקבינה המסודרת, בהנעה (וגם ההנאה) וביכולות הארבע-על-ארבע. המהדרין הוסיפו כיסוי לארגז, אך עדיין לרוב-רובם שימש המגנום כרכב משפחה, ורבות הנשים שנהגו בו והרגישו 'גבריות' למדי. עד כדי כך היה הטנדר רב המינוע פופולארי - שלארץ הקודש הגיעה נציגות דחופה מיפאן הרחוקה, מולדת ה'מגנום', (אף שהטנדר יוצר בתאילנד), לראות מה השיגעון שתקף את הישראלים לטנדרים... 

אתה תותח

ה'מגנום' באמת היה תותח (כפי שהמפרסמים נהגו לכנות אותו בפרסומת). צורתו החסונה וצבעיו היפים משכו את העין ואת הקונים שהעדיפו את המעוצב על פני טנדרים אחרים שהיו נראים כמו שטנדר ראוי שיראה - פשוט ונטול עיצוב. למרות שהיו לו חסרונות, כמו רדיוס סיבוב עלוב למדי, מנוע חלש יחסית וצריכת סולר מרובה, רבים קנו אותו כקישוט נאה ודיפנו את תחתיו ואת חלקו הקדמי והאחורי במערכת מיגונים פרי תוצרת ישראל.
לימים כאב לאוצר המדינה שהיהודים נהנים מפרייבט במסווה מסחרי  - ומיד קוצצה ההטבה של החזר המע"מ. המכירות, כצפוי, ירדו פלאים. הלקוחות שזקוקים לטנדר למרות הכל חיפשו רכבים זולים ופשוטים. האיסוזו השתלט על השוק המדולדל, בעוד מספר המגנומים על הכביש הלך ופחת. משלחת המומחים מיפאן חזרה לארץ כדי להבין את התופעה ההפוכה... הפעם צירפו למשלחת גם אנתרופולוג כדי להעמיק ולהבין את מורכבותו של הלקוח העברי.
בחוגי מיצובישי עשו שינויים במנוע וגם מעט בצורה, החלפת שמות וכו' מבצעי מכירות מפתים ועדיין לא התקרבו למכירות. רבים חשבו שאין טעם להחזיק רכב גדול וצרכן של סולר - ועברו למאזדה, פרטית וקלה.

המיסוי ואנחנו

המכות לא הפסיקו לנחות על שוק הטנדרים. תוכנית ה'מסוי הירוק' צצה. המדינה החזירה את המסוי על רכבי הדיזל ל-90 אחוז, המחיר קפץ, וכלי הרכב שמשקלם עד 3.5 טון התייקרו מאוד. השוק דשדש ורבים שזקוקים לרכב לעבודה פנו אל רכבים שמשקלם גבוה יותר, כדי לזכות בהקלות מס, או שירדו ברמת הגודל,  ועברו לרכבים קלים דוגמת 'פיאט פיורינו', שמצויד במנוע בנזין חלש יחסית, אך חסכוני בצריכה ובמיסוי נמוך. המשבר הכלכלי, מחיר הסולר הגואים - כל אלה תקעו מכשלות בגלגלי הטנדרונים, הרכבים שהיו כה פופולאריים הפכו לזוללי תקציב ובעידן של חסכון רבים פנו לאלטרנטיבות.
אבל המצב הכלכלי לא השפיע על מתכנני הטנדרים. אלה המשיכו לפתח ולשכלל.
למרות הירידה במכירות (בישראל) הרי שבכל העולם הרכבים האלה מיועדים למי שצריך אותם. האמת - גם בישראל התגלתה השכבה האמיתית של צרכני הטנדרים; בעלי חוות, בעלי עסקים, קבלנים קטנים ועוד - אלה זקוקים באמת ובתמים להובלה מפעם לפעם.
ה'מגנום' נשאר כפלקט לקניות מוטרפות, היורש שלו, ה'האנטר', זכה לעיצוב חדש ויפה, לנוחות למשתמש, בעיקר ליושבים מאחור ולמנוע עוצמתי וקלילות בתנועה ובסיבובים. גם יצרנים האחרים התעוררו והתחרו על פלח הטנדרים, וכל אחד שיגר למגרש רכבים עוצמתיים, חסכוניים, מעוצבים להפליא ונוחים למשתמש.


עדינות ונוחיות

מתכנני טנדרים של מיצובישי לקחו את L-200   (שבארץ כונה מגנום), והפכו בו למצוא את נקודות התורפה בדגם המוצלח; את המראה החייתי הפכו למשהו יותר מעודן, הוסיפו לעיצוב קווים רכים, מעוגלים. עתה הרכב לא מאיים, מה עוד שהוסיפו לו שלדת סולם שמאפשרת נוחות בנסיעה ורכות גם בשטח. רדיוס הסיבוב שופר וחידוש אחרון: הוסיפו לו עוד סוסי כוח -  הגדילו את  כ"ס של המנוע מ-136 ל-178 כ"ס ב-4000 סל"ד. התוצאה: כלאו בתוך גוף מעודן ומעוגל מנוע חייתי שמוסתר היטב תחת מכסה המנוע ומגלה את עוצמתו רק שצריך.
וכך עם כוחות-העל החדשים נסענו דרומה, לאילת.
הפעם אנו מצוידים בארבעה "בוחנים", אמנם לא מקצועיים, אבל בהחלט יכולים לדווח על מצב הישבן בנסיעה הרחוקה וגם על מצב מחלת הים המתעוררות לעיתים למי שיושב במושב האחורי... ביקשתי משני ה'קוטרים' הסדרתיים שבחבורה לשבת מאחור. אלה נהמו בחוסר שביעות רצון, אבל קיבלו עליהם את דין הבוחן. אני התהדרתי בישיבה נוחה מאוד במושב הנהג. מושב הנהג מפנק יחסית. אמנם מדובר בכיסא די פשוט, אבל נוח ומאפשר נהיגה נוחה לטווח ארוך (נהגתי את הדרך הלוך וחזור לשם בהר הנגב לאורך גבול מצריים מסלול קשה לנהיגה, חזרה דרך כביש הערבה ודרך השלום לאורך גבול ירדן) נהיגה של שעות וממש אפילו לא התעייפתי (למעט עצירות רענון). הישיבה נוחה וההגה מותאם בכיוון קליל לנוחיות של הנהג. ההגה ממש מזמין מגע, עטוף בעור מעודן, נוח קל לאחיזה וסיבובו קל, מעניק ביצועי סיבוב שלא היו בדגם הקודם. הציוד הושלך מאחור, לארגז הבלתי נגמר, (אמנם הארגז קוצץ בס"מ בודדים בגלל תוספת המקום לנוסעים בתא הנוסעים).

נסיעת המבחן

זו לא הפעם ראשונה שאני נוהג  במיצובישי 'האנטר', (את המבחנים הקודמים תוכלו לקרוא באתר רכב ותחבורה www.rechev.net). על ההתרשמות שלי פעם מהנהיגה ומהרכב אפשר לסכם בשתי מילים: טובה מאוד. הדגם הראשון הגיע לארץ עם שתי רמות מנועים; הראשון היה 136 כ"ס, (והוא היה ממש לא חלש), הדגם החדש, הדאקאר הגיע עם מנוע משופר שמפיק בקלילות 178 כ"ס. הדאקאר הפתיע ברכות הנסיעה, גם בשטח הוא גילה יכולות מפתיעות. יצאנו עם ההאנטר עם המנוע החדש לנסיעה הארוכה. כל אחד מהנוסעים התבקש להעביר דיווח, בזמן אמת על נוחות הנסיעה.
כאמור הנהג קיבל את שלו: סביבת נהג נוחה למדי, הישיבה כמו שאני אוהב, ישיבה גבוהה המאפשרת נסיעה נוחה. ה'האנטר' זינק למשימה בקלות יחסית. משקל ארבעת המבוגרים כנוצה, המזוודות דילגו בחדווה מאחור, בארגז. בזמן אמת קיבלתי דיווחים מהנוסעים שהכול נוח – הישיבה, קיפול הרגליים, אורך המושב - הכל תאם את דרישות הנדסת האנוש שלהם. אפילו החלונות מאפשרים לראות את החוץ מגובה הכתף - וזה מאוד נוח. גם הרעש נשאר בחוץ ואפשר לציין שכוחות הדיזל לא הרעישו במיוחד, ניתן לשמע רדיו בנחת ולנהל שיחה נעימה מבלי צעקות להתגבר על רעשי המנועים. כאמור, השלדה הגמישה ספגה חלק גדול מהזעזועים, וקיבלה באהבה את הטלטול והשאירה אותו בבולמי הזעזועים.
צרפנו לנסיעת המבחן מיצובישי האנטר בן שנתיים, עם גיר רגיל ויכולות מנוע ישנות 136 כ"ס. בדרך לאילת נסענו שני הרכבים, בזה אחר זה, ולא היה צורך במנוע חזק יותר. בנקודה מסוימת הגענו אל השטח, אל מעלה "החפור" היטב (רכבי השטח גרמו לו להיות קשה מאוד), מה שנקרא: מעלה אילת. זהו מעלה קשה (יחסית) דרך שדודה עם בורות וחלקי כביש, שרק מפריעים לרכבים קשוחים. שני הרכבים עמדו בתחילת המעלה הקשה, בעוד שהרכב עם המנוע החזק משלב בהילוך קדמי והנעה קדמית בדרגה הגבוהה (מבלי לשלב בהילוך כוח). ההאנטר עם המנוע החזק עלה בקלות יחסית את המעלה, הרכב השני נאלץ לחזור לאחור, ולשלב הילוך כוח, LOW) ), ואז הוא יכול היה לטפס את המעלה כראוי. נראה שכוחו של המנוע החדש הוכיח את היכולת, בעזרת לחיצה על דוושת המאיץ, נסיעה איטית ההאנטר דאקאר, טרף את המעלה בזלזול. מתחת למכסה נמצא המנוע החדש שמפיק 178 כ"ס ב-4000 סל"ד. חלקו התחתון ממוגן היטב, למרות שלא ניכרה בעיה של קפלי קרקע או סלע שפגעו בחלק התחתון. מגיעים לדיונה גדולה, באזור שחרות. באותם חלקים שמותרים לרכב שטח - שטחי החול מהווים מלכודת לרכבי שטח כבדים. לצורך הניסוי עצרתי בלב הדיונה, תחילת הנסיעה היא הבעייתית בחול. ההאנטר שלנו גמא את החול כאילו הוא שותה מים - ללא מאמץ ובקלילות. בדרך-כלל רוב הטנדרים מגמגמים מפחד שרואים חול וזקוקים לנסיעה מהירה יחסית כדי לשרוד את החולות.
מצנן הביניים עבר לחלקו הקדמי של הרכב, כך שהמאמץ מאפשר לרכב קירור מהיר, צריך זהירות מרבית של יפגע מצנן הביניים בגלל מקומו החשוף יחסית.

בשורה התחתונה

סיכום: האנטר דאקאר התחיל את הנסיעה עם ארבעה נוסעים וציוד בקלות יחסית. כל הנסיעה הארוכה לאילת דרך כביש 10, כביש צר משובש לאורך הגבול המערבי, אינו מפנק בדרך כלל, אך האנטר היה שלוח רסן במהירות קפיצות קלות בלבד, ואת העליות בלע בקלות ממש מבלי לאבד מהירות. צריך להיזהר בשטח מענף שיחדור חלילה למצנן. הנהיגה קלה, לא מעייפת. כן, גם הנוסעים שלי - שנהנו, פטפטו וצחקו כל הדרך - היו באותה הדעה.   

תעודת זהות

מנוע: 2,477 במ"ק
סוג: טורבו דיזל אינטרקולר מסילה משותפת.
מידות: אורך, רוחב , גובה: 5 מ'- 1.75 מ'- 1.75 מ'
העברת כח, תיבת הילוכים אוטומטית: 4 הילוכים.
מיתלים: קדמיים נפרדים, עצם עצה וקפיצים ספירליים.
אחוריים: סרן קשיח קפיצי עלים מעל הסרן.
משקל עצמי: 1770 ק"ג.
משקל כולל: 2.800 ק"ג. 
צריכת דלק: מחוץ לעיר 12.5 ק"מ לליטר.
עירוני: 8.5 ק"מ לליטר.
בטיחות: מערכת למניעת נעילת ארבעת הגלגלים: ABS/EBO .
פנס בלימה שלישי על דלת הארגז.
חלון אחורי חשמלי כסטנדרט.
רדיוס סיבוב: 5.9 מ'
מרווח הטיפולים: נתון חשוב כל 20,000 ק"מ      
מחיר (נכון לדצמבר): 236:000 שקל.
 


 

 

  הירשם עכשיו לניוזלטרים של מגזין רכב ותחבורה 
        קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
 

 
 

דואר אלקטרוני

שם

   

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים