החמרה בהתנהגות התלמידים בהסעות
מאמץ להרחיב את הפיקוח על הענף באמצעות מצלמות המותקנות באוטובוסים

 

ענף התחבורה הציבורית בישראל ניזון בחלקו מהסעות התלמידים לבתי הספר וממנו, וזאת כאשר מדי יום נוסעים כ- 280,000 ילדים בהסעות תלמידים, לבית הספר וחזרה. באזורים הכפריים (קיבוצים, מושבים ויישובים קהילתיים)  90% מהתלמידים נוסעים בהסעות. בטיחות בהסעות תלמידים מורכבת ממספר גורמים: העלייה להסעה, הנסיעה עצמה, ירידה מההסעה והחזרה הביתה לאחר ירידה מההסעה. 

ממחקר שערכה עמותת "אור ירוק" עולה כי בשנת 2009 חלה החמרה בהתנהגות התלמידים בהסעות לעומת 2006-2007. המחקר בא לבחון את יעילות מצלמות הבקרה שהוצבו בהסעות תלמידים תוך כדי השוואה למחקר קודם שנערך בשנים 2006-2007, והאם חל שינוי בהתנהגות הנהגים בהסעות ובהתנהגות התלמידים לאחר התקנת המצלמות. מחקר זה מבוסס על תצפיות באוטובוסים להסעות תלמידים במועצה אזורית לב השרון.

 17.5% מהנסיעות שנצפו במחקר לא היו בטיחותיות. הסיבות לנסיעות לא בטיחותיות הן: תלמידים רבים עמדו תוך כדי הנסיעה, תלמידים לא חגרו חגורות בטיחות, הנהג התעסק בטלפון הנייד בזמן הנסיעה, הורדת תלמידים באמצע הכביש, נסיעה במהירות גבוהה וביצוע סיבובים חדים. יש לציין כי בתצפית באוטובוס של חברת הסעות פרטית (ללא מצלמות) דווח על המצב המסוכן ביותר בו הנהג נסע במהירות גבוהה, ביצע סיבובים חדים ועצירות פתע, לא עצר בתחנות מוגדרות ולפעמים עצר באמצע הכביש.  

החמרה בהתנהגות התלמידים – במחקר נמצאו אחוזים גבוהים של התנהגות בלתי נאותה: ב-66% מהתצפיות התלמידים רבו, ב-29% מהתצפיות התלמידים הרעישו מאוד, ב-27% מהתצפיות התלמידים הסתובבו באוטובוס תוך כדי הנסיעה וב- 26% מההסעות התלמידים הפריעו לנהג בזמן הנסיעה. התקנת המצלמות באוטובוסים לא השפיעה על התנהגות זו. 

עלייה במספר התלמידים שחצו באופן לא בטוח - במחקר הנוכחי ב-65% מהתצפיות התלמידים חצו את הכביש לפני רכב ההסעה לעומת 45%  בשנים 2006-2007, זאת בניגוד להנחיות משרד החינוך בנושא חציית כביש, המורות להמתין רחוק משפת הכביש עד שהאוטובוס עוזב את התחנה, ואז לחצות על פי הכללים. 

ירידה בשימוש בחגורות בטיחות - בעוד שבשנים 2006-2007 נמצא שימוש חלקי בחגורת בטיחות בקרב תלמידי על-יסודי, בשנת 2009 נמצא שהתלמידים כמעט ולא חוגרים כלל. במרבית ההסעות שבהם מוסעים תלמידים הלומדים בבתי ספר יסודיים, התלמידים חגרו חגורות בטיחות (90-94%). 

חלק מהאוטובוסים לא היו תקינים- במחקר הנוכחי, שניים מהאוטובוסים הפרטיים היו בני יותר מ-10 שנים, בניגוד להנחיות. באוטובוסים של המועצות האזוריות, שנת ייצור של כל האוטובוסים הייתה פחות מ-14 שנה, לפי הדרישות.

התנהגות הנהגים - באוטובוסים השייכים למועצות האזוריות, נמצא שיפור בנהיגת הנהגים בשנת 2009 לעומת השנים 2006-2007, אך רוב ההבדלים לא היו מובהקים. במחקר הנוכחי דווחו פחות מקרים של אי ציות לחוקי תעבורה בהשוואה לשנים 2006-2007.

בפיקוח ובקרה על הסעות התלמידים מעורבים גופים שונים וביניהם משרד החינוך, משטרת ישראל, המועצות האזוריות ועוד. אחד האמצעים הקיימים כיום ומהווים חלק ממערך הפיקוח אלו הן מצלמות המותקנות באוטובוסי ההסעות. נכון לחודש ספטמבר 2009 יש כ- 200 אוטובוסים שמותקנות בהם מצלמות במטרה לעקוב אחר נהיגתם של נהגי ההסעות ולעקוב אחר התנהגות התלמידים בהסעות.

שמואל אבואב, מנכ"ל אור ירוק: "הצבת המצלמות באוטובוסים תשיג את מטרתה רק אם ייעשה שימוש פעיל בסרטי הוידאו, כדי לשפר את התנהגות התלמידים בהסעות. יש להנהיג ביקורת קבועה על התנהגותם באמצעות בחינה של הסרטים. תלמידים שהתנהגותם בנסיעות בעייתית ומסוכנת, ייקראו להסברים ויטופלו בהתאם לכללי הענישה המקובלים בבית הספר. ישנם מספר אמצעים שיכולים לתרום לשיפור המצב, כגון מקומות קבועים בהסעה, ביקורי פתע של מנהלים, משטרה, מורים ובמקרים חוזרים, אף השעיה מההסעה".

בנוגע להתנהגות הנהגים, הוסיף אבואב כי יש לעשות שימוש בכך שהמצלמות מאפשרות פיקוח על הנהגים בזמן אמת, הן לעניין אופן הנהיגה והן לעניין קיום ההמלצות וההנחיות הבטיחותיות של משרד החינוך ומשרד התחבורה. נהגי ההסעות אינם יכולים לפקח על המתרחש, בשל הריכוז הנדרש מהם בנהיגה עצמה.  פתרון לבעיה זו בדמות מלווה באוטובוס נראה הכרחי.  להערכת החוקרים , צעדי מעקב וענישה המקובלים על ביה"ס מחד והרשות המקומית מאידך, יביאו לשפר משמעותי בבטיחות ההסעות. 

  

       

  הרשם עכשיו לקבלת עדכונים של 'רכב ותחבורה'
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך אחת לשבוע - במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

   

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים