מאחורי האף הארוך
חברת 'תשתית', מי שמוכרת כנציגת דאף, משווקת עתה בישראל את המשאית האמריקנית, בעלת האף הארוך, קנוורט T660.  מדובר במשאית חזקה במיוחד, נוחה לתפעול ולטיפול, שלא הצליחה אצלנו עד כה לכבוש לבבות. האם השינוי בפתח?

דובי זכאי
 

 


אך טבעי היה שחברת 'תשתית ציוד ובינוי' יקבלו עליהם גם את הייצוג בארץ של חברת 'קנוורט' יצרנית המשאיות האמריקאית. קנוורט, היא אחת החברות בחברת האחזקות האמריקאית הגדולה 'פאקאר'. חברת האחזקות, פאקאר אוחזת גם במרבית מניות היצרנית האירופאית "דאף". ומה הקשר הישראלי? ובכן, חברת 'תשתית' היא כידוע יבואנית משאיות 'דאף' ופועל יוצא של ההקשרים הללו – 'תשתית' התבקשה לייצב ולמצב בארץ גם את קנוורט האמריקאית.
קצת היסטוריה;  לפני כמה שנים רכשה חברת האחזקות 'פאקאר', את יצרנית המשאיות ההולנדית 'דאף'. באותם הימים נקלעה  'דאף' למשבר כספי לא פשוט, ורוב מניות החברה, שהיו באחזקת ממשלת הולנד, הוצאו למכירה. לצערם ולעלבונם של ההולנדים - החברה נמכרה לאמריקאיים. הקנייה הניבה, כאמור, קשרי משפחה בין 'דאף' ההולנדית ביבשת אירופה וה'אחות' שלה באמריקה הצפונית חברת 'קנוורט'. השיקול של האמריקאיים בתנאי הרכישה היה פשוט; 'דאף' נחשבת כיצרנית אירופאית מתקדמת ומתוחכמת, צועדת בקדמת פיתוח המשאיות באירופה. 'קנוורט', אחת הגדולות ביצרני המשאיות בארה"ב, מייצרת משאיות פשוטות יחסית, מורכבות ממנועים ומכלולים שמייצרים יצרנים אחרים. כך שהקידמה האירופאית, הסיקו אנשי פאקאר, יכולה לתרום ליצרן האמריקאי ותאפשר חדירה של משאיות אמריקאיות לשוק האירופאי ולהפך. החוזק והפשטות של האמריקאיות ושילוב ידע וטכנולוגיה של האירופאיות יכול לעזור לקידום המוצרים. השילוב בין שתי החברות מאפשרות לייצר משאיות שמתאימות לשווקים שונים. בפועל כיום יש העברת מידע, שיתוף פעולה בתחומי המנועים והמכלולים, אך כל מפעל מייצר משאיות ומתחרה על השווקים. בשורה התחתונה, כאמור, החברה המייצגת את "דאף" בארץ היא חברת 'תשתיות ציוד ובינוי', ולכן כפי שאמרנו בפתיחת הדברים, טבעי הדבר שהיא תייצג בארץ גם את משאיות "קנוורט".

 
ישראל זה לא אמריקה

בארה"ב, משאיות קנוורט נראות בכל דרך. המשאיות ענקיות, בולטות באפן הארוך המפאר את חזיתן, שלל של ניקלים מפאר את סביבות הקבינה. בארה"ב המשאיות נהוגות בידי נהגים מקצועיים, ולכן רוב המשאיות מצויידות במבנה של קבינה גדולה עם חדר שינה מפואר שמאפשר לנהג שהייה ארוכה. חדר שינה, ספון עור, ובו נמצא ציוד ביתי מגוון המאפשר חיים נוחים: תנור, מקרר, מחשב, שולחן, מיטה רחבה ומערכת כפתורי שליטה על מערכות המשאית היישר מחדר השינה. חדרי השינה הללו מיועדים לנהגים המשייטים בכבישי ארה"ב, מחוף אל חוף, שמגיעים הביתה אחרי למעלה משבועיים בדרכים.
הנהג הישראלי, לשון המעטה, לא התלהב מהמשאית האמריקאית. היבואן הקודם של קנוורט, 'החברה להובלת דלק', השתמש במשאיות לצרכיו, להובלת דלק. המכירות היו מועטות יחסית. למרות שמשאית זו נועדה לעבודה קשה, הנהג הישראלי לא הסתדר עם האף הענק, רדיוס סיבוב היה מוגבל, ואין להן את העדינות והאלגנטיות של המשאית האירופאית. הנהג הישראלי, מסתבר, העדיף את התחכום והעדינות של המשאיות האירופאיות. יחד עם זה יתרונן של המשאיות האמריקאיות שהן פשוטות. אם נתקלים בבעיה כלשהי -  התיקון פשוט וקל. גישה נוחה למנוע,  בגלל חוסר הסיבוך הביקורים של המשאיות במוסך מעטים וקצרים. המשאיות היו ונשארו סוסי עבודה חסונים בכל תנאי.
רגע לפני שהביאה את המשאיות לארץ השקיעה חברת 'תשתית' במחקר ופיתוח, והציבה ליצרן סטנדרטים חדשים, פיתוח מיוחד שהתאים פרטים מסוימים לשוק הישראלי. ועוד: כדי לחדור לשוק, החלו חברות הבת של 'תעבורה' להשתמש במשאיות קנוורט. כמה מהן מובילות חומרי מחצבה, תוך עבודה קשה, ושלושת המפעילים שלהן מרוצים מאוד בגלל הכוח שלהן ויכולת העבודה כמעט ללא עצירה.


חיית עבודה

 
האף הענק הסתיר לי את הנעשה בתא הנהג האפלולי. גריל קדמי מצופה מתכת מבהיקה התנשא מעלי. הגריל מחולק לשניים; בקצה העליון תלוי הסמל האדום, שמזכיר במראהו תו מוכר שמציין את איכות מוצר. בקצה העליון של הסמל עיגול, ובו שתי האותיות KW  - סמל היצרן קנוורט. גם חיצונית אלה משאיות מפוארות שמציגות שלל חלקים מבהיקים. טנק דלק מבהיק בברק מתכתי. יציאה עליונה של האגזוז כלואה בתוך צינור ניקל מבהיק. מול הג'נטים הנוצצים אפשר להסתרק. המדרגות המעלות לרכב עשויות מתכת מבהיקה. ועוד צעצועים שעושים את המשאית כמוזיאון של מבהיק שנוסע בכבישים.
ה-T660 הוא בהחלט חיית עבודה. בתוך האף הגדול נחבא מנוע תוצרת קמינס, דגם ISX-450 , שיתרונו העיקרי - נוחיות הטיפול במנוע על ידי הרמת מכסה המנוע ואז כל חלקי המנוע, סביבתו ומיכלוליו מוגשים בהישג יד. קל מאוד לגשת ולטפל. מנועי קמינס ידועים באמינות ובכוח שלהם, והקמינס מתחבר כמעט לכל המשאיות האמריקאיות. כאן קיים שילוב מוצלח של המנוע והגיר. תיבת הילוכים מתקדמת, בעלת 18 הילוכים קדמיים, (אוטושיפט), תיבה אוטומטיבית רובטית, מתוצרת 'פולר'. פולר נחשב כיצרן הגירים המוביל בארה"ב, תיבות ההילוכים של 'פולר' מותקנות במשאיות אמריקאיות רבות. זוהי תיבה הילוכים חכמה, כדי להתחיל את הנסיעה נדרש לשחרר מצמד, ומכאן ההילוכים עוברים בצורה אוטומטית ללא שימוש בדוושת המצמד. במידה והנהג עוצר, שוב יש צורך ללחוץ על המצמד. לתיבת ההילוכים יש מעברי כוח P.T.O של חברת צ'לסי שמופעל מלוח השעונים. אין קושי בלחיצה על המצמד, זה עניין שדורש הרגל. דוושת המצמד מזכירה רכות של חמאה מהמקרר, ואחרי מספר דקות מתרגלים ללחיצה להתחלה ולעצירה. המשאית מצוידת בג'יקובס ברקס, (מקביל לריטארד) רק יותר חזק ובעל עוצמת בלימה גם בטורים נמוכים ובמהירות נמוכה. אפשר להגיע לבלימה כמעט מוחלטת בעזרת הג'יקובס, הורדת ההילוכים נעשית אוטומטית במהירות והדבר חוסך שימוש בבלמים. תיבת ההילוכים הזו שונה מהדגמים האירופאים ולכן נהג שינהג על רכב זה יצטרך להתרגל לשינוי. תיבת ההילוכים עושה את העבודה, אבל יש אפשרות של שליטה ידנית בהילוכים בעזרת כפתור קטן על ידית ההילוכים.
ה-T660 יוצרת מערכת אווירודינאמית - החל בפגוש וכלה במסתור שבירת הרוח המותקן על הגג. האף השלוח מאפשר הזרמת אוויר ליחידות הקירור, בכך מגביר את היעילות בהזרמת אוויר ישיר ומקטין את מערבולות האוויר מסביב לרכב. מחברי הרדיאטור (מצנן) ממוקמים על השילדה דבר שמקטין את הרעידות ומאריך את חיי מערכת הקירור. הקבינה משלבת מבנה אלומיניום תעופתי קל עם שילוב של יחידות פיברגלס. השלדה בנויה מפלדה מחושלת ומחוררת לפי הזמנה. המכלולים המחוברים לשלדה מוסרים בקלות בעזרת ארבעה ברגים. המראות מחוברות לשילדה ולא לדלת, גם מצב שמקטין את הרעידות, במקרה של פגיעה לא נקרע חלק מהדלת.

 


קבינה –כמו תא טייס

כמו ברוב משאיות קנוורט יש חלון מיוחד בצד הנוסע כדי שהנהג יוכל לראות את ה'צד המת' שאינו יכול להראות במראה. העברת ההילוכים חלקה ומהירה יותר מאשר בגירים אוטושייפט אירופאי. אין את השהייה שיש בגיר רובוטי אירופאי, כאן ההילוכים עוברים מהר יותר. הקבינה מזכירה תא טייס, לכל מכלול במשאית יש שעון שמפקח, האמריקאיים עדין לא מוותרים על הפנל דמוי עץ אגוז שעליהם מותקנים השעונים. אגב, היתרון הגדול הוא שבעזרת הרמת מכסה המנוע אפשר להגיע אל החלק האחורי של השעונים, מבלי שצריך לפרק פנל קדמי במשאית אירופאית. כמה שעונים מדווחים לנהג על מד התנגדות האוויר שממוקם על מסנן האוויר. שני מדי לחץ אוויר בכריות. טכוגרף יומי, ועוד. שתי שורות השעונים מוסיפים לחן של הקבינה שהופכת את התא הקטן לתא טייס דחוס, ברכבים אירופאים המדידות והבדיקות נעשות בעזרת המחשב על מסך קטן והתנועה בין הבדיקות נעשית בעזרת ידית אחת קטנה. האירופאים דחסו למחשב הרכב ולמסך תצוגה קטן את כל השעונים. קשה להוריד את האמריקאיים מהסממנים של נהגי המשאיות, קבינה מפוארת, חלקי מתכת בוהקים ושעונים רבים בתא הנהג.

יתרונות בולטים
     
שני סרנים אחוריים לסוס, (ראש הגורר), בנוסף לחישוקים מאלומיניום מוברק יש מתלה קפיצי כולל של בולם זעזועים. הקבינה "צפה" על כריות אוויר נשלטות מתא הנהג, כריות האוויר מעניקות רכות לנסיעה. נעילת סרנים אורכית ורוחבית מאפשרת למעשה שליטה מלאה על נעילות הסרנים כדי להיחלץ ממצב בעייתי, שקיעה במחצבה, בבוץ, או בשלג. משקל עצמי של הסוס, כ-9 טון משקל, ומשקל מורשה לסוג זה של עגלת תפזורת 54,000 טון. הקנוורט נראית חסונה ובזמן הנהיגה מרגישים את הכוח הרב של המנוע והגיר. הפעלת ה'ג'יקובס ברקס' משחררת רעשים חיצוניים לנהג יש יחסית שקט בקבינה, מערכת מיזוג האוויר מצוינת, יעילה ולעיתים ...קרה מדי.
מנועי 'קמינס' מצוידים במערכת ניקוי עצמי, אין צורך במיכלי 'אוראה', אחת לכמה זמן עורך המנוע בכוחות עצמו בהפעלה אוטומטית סילוק של הגזים המצטברים, מערכת הסינון מופעלת אוטומטית, ויש ציון באחד השעונים שהתהליך מתבצע. הביצוע לא משפיע על העבודה, במידה ויש תקלה מחויב הנהג לעצור כדי לתת למנוע את האפשרות לנקות את עצמו. תהליך כזה נדיר ביותר.
מערכת חשמלית מאפשרת שחרור הצלחת מהנגרר, שחרור חשמלי מבלי שצריך לצאת מתא הנהג לעשות זאת ידני, ועד כמה שידוע לי - זה ראש גורר יחיד שמאפשר פעולה כזו.


========================
תעודת זהות

מנוע: קמינס דגם  ISX-450נפח 15 סמ"ק.
הספק: 450 כ"ס
תיבת הילוכים: ממסרת אוטושיפט (אוטומטית רובטית), תוצרת פולר 18 הילוכים קדמיים.
מצמד: מצמד קרמי, 15.5" תוצרת פולר
מעביר כוח: P.T.O, תוצרת צ'לסי, הפעלה מלוח המחוונים
משקל עצמי: 8,300 ק"ג (עם מיכל דלק מלא)
משקל כולל: עד 54,000 ק"ג נתמך עם שלישיית סרנים.
פרזול: צלחת מקורית מתותרת ג'וסט כולל מערכת ניתוק אוויר מתא הנהג.
מערכות בלימה: מערכת ABS הכוללת מערכת מניעת סחרור גלגל.
תא נהג: תא שינה 'איירוקאב'
מיכל דלק: אלומניום בעל קיבולת 450 ליטר
רוחק סרנים: 550 ס"מ.


       

  הרשם עכשיו לקבלת עדכונים של 'רכב ותחבורה'
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך אחת לשבוע - במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

   
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים