האם הנהג המבוטח רשאי להסתמך על סוכן הביטוח? 

באדיבות משרד עו"ד חיים קליר ושות'


בבואו לדרוש את תגמולי הביטוח, המבוטח נדהם לשמוע כי הפוליסה לא מכסה אותו. מדוע? מפני שהפוליסה שנמכרה לו מכסה רק נהגים בני 30 ומעלה והוא רק בן 28. השופט יהושע רטנר, מבית המשפט השלום בחיפה, בוחן את השאלה אם חברת ביטוח רשאית למכור פוליסה שאין לה משמעות לגבי המבוטח.

תיאור המקרה

מר ח'אלדי היה מעורב בתאונת דרכים קשה. רכב הרנו קנגו שלו ניזוק טוטאלית והורד מהכביש.
ח'אלדי פנה לחב' הביטוח הכשרה שבה רכבו היה מבוטח, וביקש לממש את פוליסת ביטוח המקיף שרכש מבעוד מועד אצל הסוכן שלה. למה אתה מטריח אותנו, נזפו נציגי הכשרה בח'אלדי, תסתכל היטב בפוליסה שלך. כתוב שם שהיא מכסה רק נהגים מעל גיל 30 ואתה בן 28 בלבד.
איך ייתכן שרשמתם דבר שכזה בפוליסה, תמה ח'אלדי, רק אשתי ואני נהגנו ברכב ואנחנו שנינו בני פחות משלושים, האם ייתכן שהסוכן שלכם מכר לנו פוליסה שלא שווה דבר?
תפנה אל הסוכן, השיבו נציגי הכשרה את פניו של ח'אלדי ריקם.
אולם ח'אלדי לא הצליח לאתר את הסוכן. הכשרה המשיכה לעמוד בסירובה לכסות את נזקי התאונה. ח'אלדי נאלץ לפנות לעזרת בית משפט השלום בחיפה.
במשפט שהתקיים בפני השופט יהושע רטנר, העיד ח'אלדי כי הוא סמך על הסוכן שיפעל להוצאת פוליסה שתתאים לו. הוא לא היה מודע להגבלת הגיל שנקבעה בפוליסה. הוא שילם פרמיה גבוהה יחסית ולא יתכן שיישאר ללא כיסוי ביטוחי. השופט רטנר לא התקשה להאמין לח'אלדי. "אני מקבל את טענת ח'אלדי, שהוא ביקש לעשות ביטוח שיכסה את הנהיגה שלו ושל אשתו. אכן לא סביר שיבקש פוליסה שמכסה גיל המבוגר מגילם".
אבל עדותו של ח'אלדי היא עדות של בעל דין, טענו נציגי הכשרה, ברור שהוא יעיד לטובתו עצמו. ח'אלדי לא הביא כל תמיכה לעדותו. הוא יכול היה להביא את  הסוכן. הוא אפילו לא טרח להזמין אותו. כנראה ידע כי הסוכן יעיד נגדו.
אי זימון סוכן הביטוח להעיד במשפט, השיב השופט  לנציגי הכשרה, פועל דווקא לרעתכם. הרי הסוכן הוא שליח שלכם. הוא טיפל בפוליסה. פרטיו מצויים  בידיכם. באפשרותכם היה לזמנו לעדות.
וכאן לימד השופט את נציגי הכשרה מושכל ראשון בביטוח: "המבוטח רשאי להסתמך על סוכן הביטוח. לשם כך קיימים סוכני ביטוח. על סוכן הביטוח לפעול באופן מקצועי ולדאוג לכיסוי מתאים למבוטח".
במקרה זה, קובע השופט, המבוטח סמך על הסוכן שיוציא לו ביטוח המתאים לגילו. בפועל הוצאה פוליסה שאינה מתאימה. בסופו של דיון, השופט חייב לפיכך את הכשרה לשלם לח'אלדי את תגמולי ביטוח בשל התאונה.
במשרד עו"ד קליר תוהים כיצד לאור פסק דין זה, מה ערך יש להצהרת הכשרה באתר שלה כי היא חברה מקצועית העובדת יחד עם סוכניה למציאת פתרונות מותאמים ללקוחותיה? הרי היא לא מסוגלת אפילו להתאים למבוטח שלה פוליסה כל כך פשוטה כמו פוליסת ביטוח מקיף לרכב.


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים