כוח הרכות

אוטובוס איווקו יורוריידר הוא כול מה שהיית מצפה מאוטובוס מודרני חדש; הוא מספק נהיגה רגועה ושקטה, מנוע גמיש וחסכן ומרחב מחייה מפנק לנהג.
'רכב ותחבורה' יצא איתו לסיבוב

כתב וצילם: דובי זכאי

 

      "מכירים את ההרגשה הזאת, את הארומה הזאת, המלווה קילוף ניילונים המצפים מושבים בתוליים ברכב חדש? איזה כיף. מסתבר שגם באוטובוס חדש יש את תחושת 'החדש'. אמנם יצרני האוטובוסים לא מפזרים ספריי של "חדש" לאורך המרכב, אבל באוטובוס המגיע מאובזר ממדינה מעבר לים מתלווה התחושה של החדש. הדימיון כבר משלים גם את הריח...
ברכב כמו אוטובוס, אין ממש צורך לפתות את הרוכש. כאן המוצר די ברור וידוע. מי שרוכש אוטובוס יודע מה הוא קנה בנקודת התשלום, בדרך התשלום, בסוף תהליך ארוך של למידה ותהייה איזה רכב נחוץ לרוכש. במערך השיקולים של העסקה נכנסים שיקולים של מחיר, אשראי, שירות ומכירת כיד שנייה - כל אלה מתיישרים ונמדדים במחשב של הרוכש. האוטובוס מוצר יקר ואמור להחזיר את מחירו, ולהוסיף רווחים.
חברות הובלת הנוסעים היו במשבר קשה, עד לפני זמן קצר. הירידה בכמות התיירים, המצב הכלכלי הקשה, בנוסף על בעיות הביטחון, הורידו את כמות הנוסעים והזקוקים לתחבורה באוטובוסים. התיירים הפסיקו להציף את הארץ, ואם כבר הגיעו, היו אלה קבוצות צליינים שממילא הצד הכלכלי שלהם אינו חזק והדרישות שלהם בהתאם. שוק הקניות והמכירות קפא, אוטובוסים הועמדו. לא היה שווה לתפעל אותם במחירים הנמוכים ושוק האוטובוסים סבל מטלטלה קשה, במקביל גם שוק המשאיות והרכבים הפרטיים.

תור האביב
אך אחרי כל חורף קשה מגיע אביב, הוא בדרך כלל צבעוני מרנין יותר מקודמיו.
גם במכירות האוטובוסים הגיע אביב. אמנם הפריחה לא הציפה את הארץ, אך פה ושם החלו לצוץ אוטובוסים חדשים, והשוק הצטייר כהולך ומתאושש. עם ההתאוששות הגיע הדרישה לאיכות. התייר, או המטייל הנוסע בכבישי הארץ, החלו מציבים דרישות של נוחות ופינוקים לחברות ההובלה, וכמובן הדרישה הקבועה - מחירים נמוכים. בין הדרישות: איכות נסיעה, נהג חביב, אוטובוס מצויד ומושקע.
נהג שכיר של חברה מסוימת - נהג שמקפיד מאוד על שמירת האוטובוס שקיבל למשמרת ולעבודה -  סיפר לי על קהל הנוסעים הישראלי. פעם אחת (יותר מדי) נסע כנהג לטיול של בית ספר. אותה פעם, על פי דבריו, הייתה ראשונה ואחרונה. עד היום עדיין לא גמר לתקן את הנזקים. הנהג, שהגיע כעולה מחבר המדינות, מקפיד להניח סמרטוט על מדרגות האוטובוס, רטן על הצעירים הוונדליסטים שעלו לרכב, על התרבות הנמוכה של הצעירים ועל החברה שבה הוא עובד, שהפסיקה את הקשר עם בתי הספר. סכום כבד נדרש לשקם את הרכב אחרי מסלול ייסורים של נסיעה עם כיתה מעופפת.
סוף-סוף שוק התיירות והצליינות מתאושש. החברות יכולות עתה לברור לעצמן את הלקוחות, וכמובן להעדיף את התיירות הנכנסת על פני בתי ספר עם תלמידים שובבים במיוחד. התאוששות מגיעה כגל המגיע מרים את כולם, כל יבואן מזדרז להצטרף ולגלוש אל המכירות עם מוצרים טובים.
האוטובוסים של דאף (היבואן: חברת 'תשתית') נמכרים היטב לחברת הבת בשותפות עם אגד וגם לשוק הרחב. חברת מ.א.ן דוחפת אוטובוסים הן לאגד והן לחברת דן, וולבו (חברת מאיר), מפעל הרכבת האוטובוסים בקיסריה, חברת בת שלהם וגם לה חברת הובלת נוסעים 'קווים' שחלק מהאוטובוסים מוציאים את דרכם לחברה, גם 'סקניה' וגם איווקו, שנציגה פלטראק מייבא שורה אורכה של רכבי הסעות בגדלים ומשקלים ובכמות נוסעים.
איווקו משלחת לשוק את המוצר החדש מבית היצרן איווקו - ה"יורוריידר" החדש שלה. אנשי פלדטראק גאים על האוטובוס החדש, ובכינוי פנימי מוספים לשמו גם את התואר ב"כוח הרכות".

מבט מבפנים
ביום סגרירי משהו הגעתי אל משרדי חברת "פלדטארק" בחולון, ליבואני משאיות ואוטובוסים איווקו בישראל. במקום כבר המתין אוטובוס בשני גווני ירוק, כהה ובהיר. צבעו הרענן בלט בגווניו הנאים על רקע היום האפור של חורף. האוטובוס עמד נינוח, ממתין לי ולשני אנשי איווקו שהצטרפו אלי.
שתי המראות בצידי האוטובוס שלוחות כמחושים קדימה ומוסיפות למראה החללי של האוטובוס. חלון קדמי ענק, מאפשר ראייה טובה החוצה והחלון לצד הנהג יורד באלכסון כלפי מטה ומאפשר עוד מראה נוסף. למראה החלון נוסף המשך בחזית הרכב, הקו התוחם מוסיף לו יופי למראה המעוצב, ואם תתבוננו היטב תגלו כאילו חיוך קטן. הפגוש הוא שריד היסטורי שלא קיים בדגמים החדשים, הפגוש משתלב כחלק מהגוף. שני פנסים מלוכסנים מתוחים משני הצדדים, וקפל נאה בחזית מזכיר חיוך ענוג לחזית האוטובוס.
הדלת נפתחת לרווחה ואפילו השמנים ירגישו רזים בשל רוחב הדלת... העלייה נוחה מאוד עם מדרגות מרופדות בשטיח שמחריש את הצעדים. כאן מתגשם חלום קטן וזדוני, שבו אני פוסע במהירות אל החלק האחורי של האוטובוס ובוחר במושב האחורית כנקודת תצפית על כל האורך של תא הנוסעים.
אבל אנחנו מתרכזים הרי בנהג, במרחב חייו מאחורי ההגה. ובכן, הישיבה נוחה ומזמינה, הנהג אינו צריך למרחק גדול כדי להפעיל את כל המערכת מסביבו. הישיבה נוחה, יש אפשרות למבט נוח, כולל מבט צמוד לאוטובוס. המראות המשקיפות החוצה ואל פנים האוטובוס מצוינות, מעניקות שטח ראות טוב.
שילדת האוטובוס מצויידרת ב"איריסבאס" בספרד, גם המרכב מיוצר בספרד ב"איריזר". אורך המרכב 11.4 מ' או 13 מ'. רוחב המרכב 2.5 מ'. מספר הנוסעים שרשאי האוטובוס להסיע, 53 + נהג + מדריך. המנוע קורסור 10, נפח של 10,308 סמ"ק הספק 380 כ"ס.

נהיגה נוחה ורגועה

יש לציין: הנסיעה באוטובוס רגועה ושלווה. אמנם כל החלונות היו סגורים, בגלל מזג האוויר הצונן, אך למען הסר ספק פתחתי את החלון, ורק רעש עמום חדר מבחוץ, אך הוא נעלם בלב תנועה סואנת. מתחוור לי עד מהרה שכשהחלונות סגורים - המנוע שקט כפודל אילם... תיבת ההילוכים תוצרת גרמניה, כוללת אינטרדר חזק שמאפשר האטה של הנסיעה כמעט ללא שימוש בבלמים. מיכל של 60 ליטר אוראה, מערכתSER  שעוזרת לשמור על ניקיון המערכת, למנוע נזק למנוע ומגדילה את מרווח הטיפולים ל-40,000 ק"מ. המנוע מצויד ב-380 כ"ס, מנוע יחסית קטן לגוף כה גדול ועמוס בנוסעים, אך המנוע מגלה גמישות בעזרת מערכת ממוחשבת שנדחסת למנוע של 10 ליטר. המנוע יכול לגלות גמישות הספקים גבוהה בסל"ד גבוה או נמוך. משמעות החיסכון במשקל המנוע, ושיפור בלימת המנוע.
לנהג יש ממלכה קטנה, אך נוחה ויעילה, על כל המתגים. כבר אמרנו – אלה קרובים ממידה שאינה מצריכה מתיחת יד אפילו. המושב נוח ורך ומאפשר מושב נדנדה, אפשרי מושב קבוע. הישיבה נוחה, משקיפה על המסביב במיקום טוב וגם המראות יעילות למדי. החלפת ההילוכים רכה ונוחה, ממש כמו החלקת רגל באמצעות כף נעלים. ההילוכים מתחלפים בקלות, כמעט בלחישה, מבלי שום נקישה או רעידה. הנסיעה חלקה, כאמור שקטה למדי, אפילו בניסיון שהלכתי לחלקו האחורי של האוטובוס למדתי שרק רעש חלש חודר לספסל האחורי, למרות שהמנוע נמצא מאוחר. לנהג וליושבים בחלקו הקדמי – התחושה היא כמו שנוסעים באוטובוס חשמלי. האוטובוס שקט למדי ומחליק בלחש על כל קמט בכביש ללא קפיצה. 
דגם של אוטובוס מפותח בימים אלה במפעל בקיסריה שיהיה נמוך יותר כדי לחדור לשוק ההסעות, וכנראה יהיה גם זול יותר מהדגם המגיע מחו"ל.

מערכות ראויות לציון
מערכת I.T.I – זו מערכת ייחודית ומשולבת של איווקו בשיתוף עם איתוראן וטרפילוג.המערכת מאפשרת קבלת נתונים ומידע נרחב בזמן "אמת" על התנהגות הכביש של האוטובוס והנהג,וכן הפקת לקחים המאפשרים לשפר משמעותית את שמירת תקינות האוטובוס, בלאי נמוך יותר, חיסכון בסולר, צמצום תאונות דרכים וכיו"ב.
מערכתSELECTIVE CATALYSE REACTOR) S.C.R. ): יעילה של טיפול בגזי הפליטה. מערכת שמצמצמת את כמות הרעלים הנפלטים מהאגזוז,כאשר ניקוי הרעלים מתבצע מחוץ לתא השריפה במנוע בשיטה של הזרקת מים ואוריאה. יחס של שליש אוריאה ושני שליש מים לצינור שלפני דוד האגזוז. על ידי כך גם מקטין את בלאי המנוע. פחות שעות מוסך, ויותר שעות נטו על הכביש.
חיסכון בדלק: על פי היצרן מושג חיסכון בדלק. המנוע צורך כ-3 ק"מ לליטר לעומת כ-2.5 ק"מ לליטר אצל המנועים הגדולים. חיסכון בעלות הסולר של כ-20 אחוז.
מערכת הטורבו V.G.T.: הקיימת ביורוריידר,הינה בעלת יכולת לשנות את לחץ וכמות האוויר שנכנס למנוע בצורה מבוקרת וממוחשבת. ניתן לדחוס כמות גדולה של אוויר נקי לתהליך השריפה.

תעודת זהות
יורודאיידר איווקו 380 כ"ס.
אורך השילדה: 8.620 מ'.
אורך המרכב: 11,4- 13מ'.
משקל כולל: 19 טון.
מנוע: IVECO CRUSOR 10. מנוע טורבו V.G.T, פיתוח מיוחד של איווקו.
הספק: 380 כ"ס ב-1,700- 2,050 סל"ד.
תיבת הילוכים: אוטומטית תוצרת גרמניה מסוגVOITH , הכוללת ריטארדר, המשולב אינטגרלית בתיבת ההילוכים.
תקן זיהום אוויר: יורו 5 עם מערכת לצמצום פליטת גזים מסוג S.C.R..
מיכל דלק: בנפח של 410 ליטר מחולק לשני צידי הרכב.
מערכת מיזוג אויר: היספקולד, המופעלת עם בקרת אקלים,והכוללת יחידה נפרדת לנהג.
מספר נוסעים:  53+נהג +מדריך.
מזגן: "היספקולד" ממוחשב עם בקרת אקלים, יחידה נפרדת לנהג.
מערכת חשמל: "מולטיפלקס" שיתרונותיה הן איתור יעיל ומהיר של תקלות, תיקונם ביעילות  בהתאם. הקטנה משמעותית בכמות ובמשקל חוטי החשמל, 45 אחוז פחות במשקל החוטים.
שירות: 24 שעות במוסכי פלדטראק ברחבי הארץ.
 

 

 

  הרשם עכשיו לקבלת עדכונים של 'רכב ותחבורה'
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך אחת לשבוע - במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

   

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים