בכוח החשמל
דובי זכאי 

 

האמת, איסוזו היו ראשונים. הם דיווחו שמשאית חשמלית אמורה להגיע לארץ, היברידית שכל כולה כוונה לצמצם את צריכת הדלק ולמנוע זיהום. אבל בינתיים אנו לא רואים את הקפיצה הגדולה בביקוש למשאית. ובאמת איסוזו באמצעות יוניברסל משאיות ישראל (UTI ׂ), יבואנים השיקו את הדגם המיוחד הפוקד את הארץ וחולף כלא היה. המשאית לצער כולם לא נשארת פה אלא ממשיכה לחו"ל. בנוסף היא מצויידת בהגה ימני וכל כולה אומרת: שלום, באתי להראות וכבר אני איננה פה 
המערכת ההיברידית של איסוזו כוללת שרשרת הנעה מקבילה עבור המנוע החשמלי. זה נכנס לפעולה בעת התנעת המשאית ובהאצה. מחשבי המנוע ותיבת ההילוכים מווסתים את העברת המומנט בין שני המנועים כדי לצמצם את צריכת הדלק ואת פליטת גזי החממה.
בנוסף, אוגרת המערכת החשמלית אנרגיה הנוצרת בעת האטת המשאית, בנסיעה עירונית. בעת עצירה, מבוצעת הדממה אוטומטית של מנוע הדיזל, המותנע מחדש בלחיצה על דוושת התאוצה.
המשאית, עם מנוע איסוזו שלושה ליטרים ובמשקל כולל של 6.5 טון, עושה שימוש בשלדת האיסוזו סומו. תיבת ההילוכים של איסוזו היא תיבה רובוטית מטיפוס ניסטרוניק, מבוקרת מחשב. התיבה מאפשרת את השימוש הגמיש בהנעה ההיברידית של המשאית. המשאיות עומדת בתקן זיהום אוויר EEV טכנולוגיה שאינה משתמשת במיכל אוריאה ועומדת בתקן יורו 5.
את המשאית בחנו במגרש של הדרייב אין ליד גני התערוכה בתל אביב, אמנם ההגה ימיני אבל זה ממש לא הפריע לכמה עיתונאים לנהוג ברכב. ובכן, כמעט ואין הבדל בין הנהיגה על רכב זה לרכב איסוזו רגיל, למעט בעת עצירה. המנוע כבה ומתתעורר לחיים ברגע שלוחצים על דוושת המאיץ,  בנוסף לשעונים הרגילים ישלה שעון נוסף המצביע על מצב טעינת סוללות, השעון מראה על טעינה בנסיעה עד 3000 סל"ד, על טעינה בעת בלימה ומצב שאין טעינה. לאחר האטה רואים את השעון כיצד הו התמלא באנרגיה. לאחר נסיעה בת הבלימה המנוע מדמם את עצמו בתנאי שהילוך קדמי משולב, דוושת הבלם דרוכה וטמפרטורה של המנוע מעל 60 מעלות. שחרור דוושת הבלם מניה את המנוע.
בינתיים לקנות משאית כזו בארץ זה לא כלכלי, המחיר גבוה וההפרש לא מקוזז בדלק, אם יגיעו למצב של תיגמול המדינה לרוכשים רכב היברידי אני מניח שהשיקול לייבא את המשאית יחזור לדיון. 

  

       

  הרשם עכשיו לקבלת עדכונים של 'רכב ותחבורה'
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך אחת לשבוע - במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

   

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים