יפאנית מתחזה לאירופאית

 

 


רבים רוכשים את משאית איסוזו 10 טון מסיבה פראקטית: היא בנויה לקצהו העליון של גבול המשקל שמותר להעמסה, בלי חובה להחזיק קצין רכב. עוד סיבות טובות להעדפה: נוחות, פונקציונאליות, תחכום ומחיר סביר


 דובי זכאי

יוסי, איש ההדרכה של 'איסוזו', הגיע עם המשאית החדשה. שעה שקידמתי אותו בברכה, יוסי עדיין היה עסוק בכיוון ה-GPS, כשאצבעותיו לוחצות על המקשים הקטנים, תוך שהוא מנסה להשתלט על קולה הנעים של קריינית שקולה בוקע ממכשיר הפלא, כשזו חוזרת על המנטרה:  "לחזור לכיכר ולפנות שמאלה"...
התיישבתי לידו, והבטתי במסך הקטן, בעוד הקריינית מתעקשת לשלוח אותנו שוב אל אותה כיכר. יוסי עמל בסדרת כיוונים ובניסיונות להשתקת קולה. תוך כדי ניסיון הרים אלי את המבט בייאוש, ואמר: "אני מצטער, רק קיבלנו את המשאית, אני עדיין לא בקיא בכל רזי ה-GPS , קודם אדריך אותך על המשאית, ואחר כך ננסה יחד להתגבר על פלאי ה-"GPS.

תחכום טכנולוגי

על נהג משאית שנכנס לקבינה של משאית חדשה ללמוד כיום דברים רבים, עוד לפני שהוא שולח את ידו אל מתג ההתנעה. המשאיות של היום משוכללות, מצוידות היטב ומעל הכול - מתוחכמות. מי מנהגים שמפגר בהבנת המערכות המשוכללות - נשאר לדאבונו הרחק מאחור. ראוי לציין שקצב הכנסת השינויים הוא מהיר מאוד, טכנולוגיה מפותחת ועתידנית שמכשיר ה-GPS הוא רק 'פסיק קטן' בשלבי הלימוד. כל יצרן נעזר יותר ויותר בטכנולוגיות האלה, שממלאות את תא הנהג. בד-בבד גם המוסכים של היום עברו שינוי גדול. די להתבונן במכשירי העזר והמסכים עם הגראפיים העולים ויורדים בכל מוסך, ולהבין שהמכונאי של היום נדרש לידע ולהבנה במכשירים רבים, לדעת לתפעל אותם,  וליצור קשר רציף עם היצרן בחו"ל. מערכות המידע כל כך נגישות, עד שבלחיצה אחת המכונאי מקבל את כל הנתונים על הרכב, כולל ההיסטוריה של הבעלים. גם הנהג לפני ההתנעה מקבל דרישת שלום דרך מסך המחשב שלו - משמן המנוע, ממיכל האוראה, מהבלמים וגם תזכורת למועד המפגש המרגש הבא עם המוסך לטיפול שוטף. השינויים נכנסים לחיינו במנות קטנות, עד שאתה מביט לאחור ומגלה איזה התקדמות ענקית עברו כלי הרכב.


 בלי חובת קצין בטיחות

אחת הסיבות האפשריות לקניית משאית איסוזו סומו 10 טון, איננה בגלל המנוע, או איכות המוצר, או נוחות לנהג, אלא רבים מהקונים רוכשים את הרכב בגלל מספר מסוים מאוד וחשוב: 9,950.  לא, זהו לא קוד, אלא קצהו העליון של גבול המשקל שמותר להעמסה, בלי חובה להחזיק קצין רכב... כך הרוכשים את משאיות איסוזו במשקל זה אינם חייבים באחזקת קצין רכב, דבר שחוסך עלויות, חוסך כאב ראש לבעלים (ולא בטוח שזה ממש עושה טוב למשק התחבורה והבטיחות). אבל המשאית במשקל של פחות מ-10 טון לא ניצלה מהגזרה הנוספת - הפעלת טכוגרף. החוק קובע הפעלת טכוגרף ממשאיות שמשקלן מעל 8 טון. כך ניצלו אחיותיה הצעירות במשקלים של 6.2 ו-7.5 טון מהצורך למלא טכוגרף. כמובן שכל התקנות המדוקדקות לא מצביעות על איכות המשאית.

דגש על נוחות

התחושה הראשונה, המפנקת בעליה לקבינה - היא תחושת הכיסא. הישיבה עליו מעניקה לנהג את ההרגשה שהוא ישוב במשאית אירופאית רבת משקל, וראוי לומר שהמושב הנתון במשאית איסוזו מקורי, בעל מנגנון ייחודי לשיכוך זעזועים, וכמובן ניתן לכיוון באמצעות משקל הנהג. אחרי שבדקתי את נוחות המושב ירדתי לראות איך נראית חזית המשאית. משאיות איסוזו שומרות על צורתן השמרנית. אמנם, פה ושם יש שינויים, אך התייחסות בחברת המשאיות היפאני היא פחות לחיצוניות ויותר לתוכן לביצועים. המשאית שהגיעה לכאן לפני עשר שנים כבר תופסת נתח שוק רחב, נחשבת כמשאית אמינה וגם במכירות לשוק יד שנייה היא משאית מבוקשת. מעט תקלות, פשטות וכמובן אוטומטית (יש גם ידנית) ועוד גורם חשוב: המחיר סביר.
בדגם הנוכחי יש כבר דגש על נוחות, מערכות אלקטרוניות מתקדמות. תיבת ההילוכים של הדגם הידני פותחה על יד איסוזו בהתאמה למנועי הדיזל. בדגם הידני יש שישה הילוכים קדמיים (ואחד אחורי) בעלי תכונות מכאניות טובות. המערכת הייחודית היא פרי פיתוח של חברת איסוזו, NeesTronic זוהי תיבת הילוכים שמותאמת למנועים של הגירסאות 6.2, 7.5 ו- 10 טון. מערכת אלקטרונית עם שילוב של מצמד הידראולי. כאן אולי הנקודה החשובה שלמשאית של איסוזו אין את ההשהיה הארוכה שיש לגירים רובוטיים, והמערכת מדמה את העברת ההילוכים הדי חלקה לתיבת הילוכים אוטומטית. להזכיר: המערכת הרובוטית מדמה את החלפת ההילוכים של הנהג, רק שהוא אינו צריך ללחוץ על המצמד, המחשב עושה עבורו את העבודה. היצרן מתגאה על תצרוכת דלק משופרת, יעילות רבה יותר של בלם הפליטה, עלויות תפעול נמוכות, והעיקר בגאווה - היעדר ויברציות בתחילת הנסיעה ובעת החלפת ההילוכים, שמעניקות לנהג נוחות נסיעה. האמת, לא נבדקה העברה אוטומטית בין הילוך ראשון לשני, בדרך כלל זו נקודת התורפה בגיר הרובוטי, וכדי להתגבר עליה נולדה במקביל האפשרות להפעלה ידנית. גם במשאית איסוזו יש אפשרות להפעלה ידנית של הגיר והחלפת ההילוכים בין ראשון לשני מהירה יחסית.

פינוקים ושלל צ'ופרים

עיצוב הקבינה נשאר נקי ופשוט, פונקציונאלי. הישיבה, כאמור, נוחה למדי. מושב נוח בולם ומרכך את הזעזועים בדרך. למרות הבליטה של ידית ההילוכים עדיין נשמר מעבר מספיק לנהג לעבור מצד אחד של הקבינה לצד השני. מושבי הנוסעים קיבלו זווית פתוחה מעט למשענות, וכך נעשו חייו של הנוסע גם יותר נוחים. נדרש מהנהג להתגבר על מדרגה אחת העולה לתא הנהג. והירידה? במשך הזמן נעשית בסגנון האלגנטי של גלישה מהמושב אל המדרכה. במשך הזמן מפתחים טכניקה ייחודית בסגנון חופשי... ואם אנחנו כבר בקבינה – ראוי לציין שהישיבה גבוהה ונוחה, המראות מצוינות, ואם אתם מוטרדים בקשר לנסיעה לאחור – הרי שכל משאית מצוידת במצלמה מאחור שמקרינה את התמונה על מסך 7" ומעניקה תמונה טובה של השטח מאחור בזכות התאמת התמונה ליום וללילה.
מערכתGPS  מתקדמת עם מסך של 7" אינטגרלי ברכב, אותו גי.פי.אס שלמדתי את צפונותיו רק אחרי שנהגתי כמאה קילומטר, שמלווה אותי קולה המסתורי של הקריינית, שמזכיר לי שהפעם אני נוסע בכיוון ההפוך. הפוך למה? המצלמה מאחור משתלבת רק בשילוב הילוך אחורי. מערכת שמע טובה  ומערכת דיבורית 'בלוטוס' שמאפשרת לכל מכשיר נייד להתחבר למערכת הקול של הרכב. כל החידושים האלה מגיעים כבר עם הרכב כך שאין צורך בקידוחים והעברת חוטים בתוך הרכב, שהם כבר 'בילד אין' ברכב, מערכתBCS  בקרת תא נהג שמאפשרת ניהול שוטף של הנסיעה בעזרת צג מיוחד בלוח המחוונים. נכון, במשאיות אירופאית קיימים השיפורים אלה, רובם בתשלום נוסף. משאיות איסוזו היו "עניות" בתחום הצ'יפורים והפעם הקונה מקבל זאת יחד עם הקנייה ללא תוספת מחיר.
במסגרת השיפורים והחידושים ברכבים והתקדמות הטכנולוגית, נולדו גם קיצורי שמות רבים, כך נולדו צעירים נמרצים שמדקלמים את הקיצורים, לרגע אתה מסתחרר מהשמות ומגלה שהצעיר הנמרץ מולך יודע היטב את השמות וגם יודע להסביר מה הם ראשי התיבות. למשל, ASR - זו מערכת זו אחראית על מצב החלקה של הרכב, המערכת מותקנת באיסוזו, החיישן נכנס לפעולה ומנטרל את דוושת התאוצה. רוב הסיכויים שהנהג אפילו לא ידע שהוא נכנס למצב מסוכן, אין נורת חיווי למערכת והיא מופעלת אוטומטית. כמו ברוב המשאיות המודרניות גם כאן יש את הכפתור שמונע החלקה לאחור בתחילת נסיעה. הפעלה שלו מעניקה לנהג שניות ספורות של השהייה, נגמר הצורך להחזיק את בלם היד כדי להתחיל את הנסיעה עם זינוק כראוי. לדעתי ברכב עם תיבת הילוכים רובוטית נראה לי שאין צורך בכפתור זה, אבל זה כלול במחיר, אז למה לא.

מבחן הנהיגה בשטח

הרכב שנסעתי בו לא היה בעומס המרבי. הנסיעה בו הייתה נוחה ביותר, מול משאיות איסוזו שנסעתי בהם בפעמים קודמות. (אמנם אין בו את הקלילות של המשאית הקלה ה-6.2 טון, במשאית הזו הרגשתי שאני נוסע ברכב קטן פרטי – ד.ז.). המשאית 10 טון כבדה וחסר לה את השובבות של הקלות, אבל אל תשכחו שהמשאית הזו כבר מהווה משקל כבד יותר, ונכנסה לקטגוריה אחרת, יותר ארוכה וכמובן יותר חזקה. נסעתי בה לאורך כביש 6 ויצאתי לנסיעה בדיקה באזור בקעה אל גרביה, כפר ערבי שנמצא סמוך לכביש 6. שם נהג משאית נדרש לתמרון קשה כדי להשתחל בין המכוניות הרבות וחוסר התחשבות בכללי החניה. לאורך הנסיעה על כביש 6 היה תענוג. סגרתי חלונות, הפעלתי מזגן בעוצמה נמוכה והתמכרתי לשידור הרדיו. הרעש נשאר בחוץ והנהיגה נעימה. בין הכבישים הצרים והמשובשים היה קל יחסית. הנסיעה לאחור לבדיקת הטענה אחורי הייתה מצוינת, בזכות המערכת של המצלמה מאחור שמאוד מקלה על הנהג. במקום שבו מסתובבים אנשים רבים, מכוניות נדחפות לכל חור יש חשיבות עצומה למצלמה, שאגב מבחינה בין אור לחושך. מערכת המראות מצוינת, והשליטה על הדרך גם קדימה ואחורה טובה מאוד.

מערכת לניקוי עצמי

חשוב להדגיש מנוע הדיזל שפותח על ידי החברה עונה לתקן יורו 5 מבלי צורך בשימוש באוראה. המנועים עומדים בתקנים, מסנן חלקיקים (DPDׂ) בעל מערכת ניקוי עצמית. נקודה חשובה נוספת ברכב -  זו המערכת לניקוי עצמי. הניקוי מתבצע תוך כדי נסיעה. במידה ויש תקלה (וזה נדיר), נדלק אור חיווי בלוח השעונים שמזהיר את הנהג שיש לעצור בשולי הדרך, הבטוחים, לערוך את הניקוי בעזרת הפעלת כפתור. כפתור שנמצא על הפאנל הקדמי ומאפשר את הניקוי. התהליך לוקח כ-20 דקות מבלי להפעיל את התהליך המשאית אינה יכולה לנסוע. המדריך, יוסי, הסביר שזו תקלה נדירה שכמעט ולא מתרחשת, בדרך כלל הניקוי נעשה תוך כדי נסיעה, הנהג אינו מרגיש בה.               
 --------------------------------------
   
תעודת זהות

מנוע: 4HK1
נפח: 5.2 ליטר.
הספק מירבי: 205 כ"ס ב-2,600 סל"ד.
בקרת פליטה: לוכד חלקיקים ומסלק, DPD מערכת EGR  .
מדגש טורבו: מתקדם בעל גיאומטריה משתנה VGS.
תיבת הילוכים: MZW. NeesTronic 6+1. .
מתלים: קפיצי עלים, מוט מייצב.
הפעלת בלם מנוע: לחץ אוויר באמצעות בקרה ממוחשבת.
מיכל דלק: 140 ליטר.
רדיו סיבוב: משתנה בהתאם לאורך המשאית, לרוחב של 4,060 מ' בין קירות 7.4 מ'. בין מדרכות 6.5 מ'.
מרווח גחון: 20,4 ס"מ.
משקל כולל מותר: 9,950 ק"ג.
משקל כולל מורכב, כולל גורר: 13,450 ק"ג.

 

 

  הרשם עכשיו לקבלת עדכונים של 'רכב ותחבורה'
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך אחת לשבוע - במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

   

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים