האח הגדול: איסוזו 10 טון ו-12 טון

 

האח הגדול

איסוזו 10 טון ו-12 טון – הם האחים הגדולים של אחד הילדים הכי מוצלחים בשכונה: האיסוזו סומו הקל – המככב בראש רשימת הסגמנט בכבישי ישראל. האם "האח הגדול" יצליח גם הוא לפלס את דרכו בשוק רווי ותחרותי? 'רכב ותחבורה' בחן את הרכש החדש


 דובי זכאי

ככה זה כשיש אח גדול; האח הקטן מקבל ביטחון, מסתובב ברחוב, חזהו נפוח, ואפילו הבריון של השכונה לא מפחיד אותו... אבל במקרה שלנו המצב הוא הפוך. האח הקטן, משום-מה, הגיע לשכונה לפני האח הגדול, וכמו אח קטן וממזרי, הוא מתגייס לעזרת האח הגדול.
משאית 'איסוזו' במשקלים הקלים, עד 7.5 טון, כבר מוכרת בארץ, מסתובבת בכבישים כבר 14 שנה, החזית על הפנסים נפוחה מגאווה, בעיקר בשל מכירות מצוינות. פתאום הגיעו לשכונה עוד שני אחים, בוגרים, גדולים וחזקים: שתי משאיות - האחת 10 טון והשנייה 12 טון. בריונים, כבר אמרנו, אבל עולים חדשים, עדיין לא מכירים את השכונה, לא מדברים את השפה. אבל הממזר הקטן שמכיר היטב את שוק ההובלה בארץ, האח הקטן, התנדב מיד לעזור לבוגרים. בזכות האיכות שהוא הפגין הוא פותח בפניהם דלתות שהם לבד לא היו מצליחים.
מסביר האח הקטן: "אתם מכירים את האמינות שלי היא לא פחותה משלהם"...

היסטוריה מוצלחת בישראל

איסוזו מחזיקה כיום בישראל בפלח שוק של 57 אחוז(!) מהמשאיות הקטנות. זהו שוק גדול למדי אפילו בקנה מידה ישראלי. בחברה מאוד גאים על מערכת השיווק של UTI , חברה משותפת של UMI ישראל וחברת 'תשתית' יבואנית משאיות 'דאף'. מפעל-האם ביפאן החליט להגדיל את נפח השוק בישראל, ולפיכך הוחלט שאנו בישראל נידמה לאירופאים, ולכן איסוזו נכנסה עם מוצר חדש להתחרות בשווקים בארץ, משאיות חלוקה בינוניות. ביפאן, כרגיל, לא מיהרו. חשבו עד הסוף, חיכו בסבלנות עד שתצא מפס הייצור משאית משנת דגם חדש, ואמנם חצי שנה אחרי שהמשאית הופיעה ביפאן, הגיעו לפה שתי סנוניות (כבדות) שהוצגו בפני העיתונאים. שתי הדוגמיות התרוצצו בארץ, הוגשו למבחן קונים בכל מקום. השיטה של UTI - להגיש את המשאית ללקוח, להביא אותה עד לפתח דלתו. סוכן מכירות נבון שנושא מאחוריו מוצר טוב - לא משאיר לו ברירה.
בתום התבססות של 14 שנה בשוק הישראלי, כמעט רוב הזמן בראש המכירות, חוזרת אלינו 'איסוזו' עם שתי משאיות חדשות, 10 טון ו-12 טון. לאחר שביססו את מעמדן ככלי רכב אמינים שיש אחריהם גב של חברה טובה, חשבו מנהלי החברה בארץ שיהיה קל יותר להציע את המשאיות של 10 ו-12 טון.
דרך החדרתה של איסוזו לשוק יכולה להילמד בתוכנית הלימודים של שיווק ומכירות. הלוגו המוצלח של לוחם הסומו שמציץ אליך מכל משאית, עומד בעמידת מוצא הרומזת ללקוח שאין ספק שתוכל להעמיס על כתפיו כמה משקל שתרצה. הלוגו המיוחד והפרסום הניכר על המשאיות סחף רבים שלמדו להכיר את המשאית הקלה. חברת UTI  בתבונה רבה הבטיחה צ'ופר ללקוח שינצל את משטח הפרסום על ארגז המשאית כשלט פרסומת ענק. שיקול נכון שאפשר להכיר דרך שלטי הפרסומת את המשאית. אגב, הרבה ישראלים למדו על תחרות הסומו במסורת היפאנית דרך המשאית הקטנה של איסוזו. קליטת המשאיות הקלות הייתה מצויינת. ההוכחה: מתוך 5,500 משאיות שנמכרו בישראל 4,600 עדין ממשיכות לנוע בכבישים. ללקוח המסר היה חשוב; מסתבר שלמשאית יש לה חיים ארוכים גם בשוק של יד שנייה ושלישית. אפשר לבנות על מכירה שלה, שכן מחירי השוק של משאיות יד שנייה היו גבוהים יחסית. עם בשורה כזו נכנסו עם משאיות איסוזו הכבדות יותר לשוק.

 
עיצוב: דמיון גנטי

את המשאית קיבלתי לנסיעת מבחן בבוקר קיצי מעורפל. שלטי המבחן שתלויים בחזיתה העידו שהמשאית חדשה-'דנדשה'... ואמנם מכסת המשאיות שהגיעו לארץ קטנה, והן מגיעות לארץ הקודש טיפין-טיפין, על-פי קצב ההזמנות, שמן-הסתם ילך וייגבר.
כניסתה לשוק הישראלי הייתה מהירה ויעילה. המשאית הוצגה לפני עיתונאים ובעלי עניין בטקס גדול בגני התערוכה בתל-אביב, ומיד הועמדו לרשות הכתבים והרוכשים הפוטנציאליים כמה משאיות לנסיעת התרשמות. כך בבוקר קיצי, כאמור, עמדתי ליד המשאית כשאני מוכן לערוך הכרות מקרוב עם 'האח הגדול'.
עיצוב החזית משדר כוח. משני צדי החזית מתוחים פנסים כלפי מעלה, העיצוב אינו שונה מהאחות הקטנה, כאילו שהיפאנים רומזים לנו שכדאי לנו להציץ לקרביים ולא ללכת שבי אחר עיצוב חיצוני. בצד ימין של החזית מצוין המשקל של המשאית, 10 או 12 טון. הלוגו של 'איסוזו' מככב בחזית המשאית, מתחתיו נפערים מלבנים שמיועדים לקלוט את האוויר, לצנן את המנוע. הפגוש חסון נמתח למטה מצויד בשני פנסי ערפל. תא נהג נוח לטיפוס, משאיר מראה סולידי פשוט ונקי בעיצובו. הישיבה גבוהה ונוחה, הגה מתכוונן וידית ההילוכים ממוקמת בנקודה נוחה לנהג. המראות משופרות ומעניקות מראה נוח לאחור, חשוב מאוד לנהג החלוקה. בנוסף מצוידת כל משאית במסך ניווט חדיש שהופך עם שילוב של הילוך אחורי למראה מצולם של מה שקורה מאחורי הרכב.
המושבים ליד הנהג פחות נוחים לנוסעים, אך לעומת הדגמים הראשונים של 'איסוזו' יש שיפור גדול. לנסיעת המבחן העמידה חברת UTI  את המשאית הבכירה מבין הצי שהולך ומתפתח, את משאית ה-12 טון.  

מפרט טכני משודרג

עלות התפעול נמוכה, זה לפחות מה שמסביר היצרן. ובאמת, כשבוחנים את הנתונים מסתבר שמערכת בקרת הפליטה לא נעזרת ב'אדבלו', התוסף שמיועד למנוע זיהום, ומוכנס למשאיות רבות. המערכת DPD, פרי פיתוח שלוש שנים של חברת 'איסוזו', המערכת בנויה על פיזור חלקיקי סולר באמצעות מסנן קרמי שמפחית ואוסף את גזי הפליטה, פעולת המסנן מחייבת מערכת הזרקה מתוחכמת שמעלה את טמפרטורות המסנן. לכן המערכת פועלת ללא צורך בשימוש ב'אוריאה', התוסף ל'אדבלו'.
למרות שהחוק אינו מחייב מגביל מהירות, הוכנס למשאית הסומו 12 טון מגביל מהירות, כדי לאפשר חיסכון מרבי בדלק. כסטנדרט מוסיפים במשאית מתלה פנאומטי, בעל ארבע כריות אוויר שמשפר את הנוחות של הנסיעה לנהג, מונעת ממנו עייפות כתוצאה מהפחתת הטלטולים. עוד משהו שמקל על טלטול הנהג: מושב הידראולי, משופר, מתוצרת ISRI .
למשאית משודך מנוע חזק, למנועים הרגלים נוספו שני צילינדרים, סה"כ שישה (6HK1-TCN), מנוע חזק ויעיל בנפח של 7.8 ליטר, ההספק המרבי, 240 כ"ס ב-2400 סל"ד. המנוע עומד בתקן של יורו 4, הזרקה ישירה מסילה משותפת, רשת של מערכת בקרה אלקטרונית מלאה. מדגש טורבו, בעל גיאומטריה משתנה, עם צינון ביניים של אוויר יניקה, מערכת של מיחזור גזי הפליטה, ) EGR ), ומסנן חלקיקים בעל מערכת של ניקוי עצמי. היצרן מעיד על עצמו שהפיתוח נעשה על ידי מהנדסי 'איסוזו' כדי למנוע ככול האפשר זיהום אוויר. זה פיתוח מאוד מתקדם לחברה, כדי לאפשר לה להיכנס לאירופה עם משאיות 'איסוזו', נדרשו תקנים חדשים למנועי החברה.
תיבת ההילוכים למשאית ה-12 טון, ידנית, אין בינתיים גרסה אוטומטית. התיבה (MLD-6W ), בעלת שישה הילוכים קדמיים מסוכרנים והילוך אחורי, מצמד מסוג דיסק יבש. במהלך הנסיעה החלפת ההילוכים מהירה ללא צורך במאמץ. מיקום ידית ההילוכים במיקום מצוין, וכך אין התעייפות של היד, למרות שזו משאית חלוקה. אני מניח שאנשי 'איסוזו' כבר עמלים על גרסה אוטומטית כדי להקל על חייו של הנהג בג'ונגל העירוני.

 

השתלבות מצוינת בכביש

המשאית שנסעתי בה לא הייתה עמוסה לעייפה. ראוי לציין שהותקן עליה ארגז אלומיניום. המנוע נוהם וזומם, מופעל ועובד בשקט יחסי, למעט בעת מאמץ, הורדת הילוך וטורים גבוהים. הקבינה יחסית מנוטרלת מרעש, מזגן חסון מקפיא את החלל. חובבי הקור ישמחו להרגיש שנפלה להם פיסה של קוטב בקיץ הישראלי. כדי לשמוע את רעשי השטח ערכתי את נסיעת המבחן עם חלונות פתוחים. רעש המנוע ליווה אותי בדרכי, אם כי לא היה חזק. כדי להגיע למקומות צפופים במיוחד נסעתי בכביש המעצבן של שד' משה דיין; מהכביש המהיר לאשדוד פונים מערבה אל חוף הים בראשון לציון. זהו כביש עמוס מאוד, בפרט בכניסות לאזורים המסחריים, כר פעולה מצוין למשאית 'איסוזו' מכל הדגמים. כך יכול הייתי להשתחל אל מקומות בהם  מגיעות משאיות לפריקה וטעינה. כמה מבעלי המפעלים תהו איזה משאית עם סחורה מגיעה, הם הרי לא הזמינו... חברה גדולה לשילוח מזון קיבלה הדגמה של רוורס נאה אל משטח ההטענה. המצלמה האחורית, אגב, הראתה במסך שבקבינה את פניהם הנדהמות של העובדים. בתנועה צפופה בין שלושה נתיבי נסיעה לא הייתה בעיה למשאית להסתדר עם כמות הרכבים הגדולה. גם לערוך סיבוב בין שני צידי הכביש לא היווה בעיה, שכן גיליתי רדיוס סיבוב מצוין, 7.5 מ' בין קירות.
הנסיעה קלה יחסית. המצמד אינו קשה מדי, החלפת ההילוכים קלילה, המנוע גמיש ולכן אין צורך ממש לדייק בשילוב. דווקא בטורים הנכונים אפשר למשוך קצת, אמרנו: 'מנוע גמיש'. יציאה לכביש המהיר לאשדוד כדי לראות את המשאית בנסיעה ארוכה, ולא רק להתמודד עם התנועה הרצחנית בעיר. הנסיעה השלווה הביאה אותי עד לפאתי אשקלון עם מוסיקה נינוחה בתא הנהג. כמו שציינתי מערכת הקירור מצוינת ואני נאלצתי להשתמש ברמה הנמוכה ביותר של המזגן.
בסיום יום נסיעה ערכתי את מבחן העלייה והירידה מהקבינה. 30 פעם של פעולה אירובית -  עליה וירידה - שכנעו אותי שהדרך לקבינה קלה כמו המשאית.

בשורה התחתונה

סיכום: במשקלים אלה של משאיות יש "טורפים" רבים. איסוזו בדרכה החסכונית תילחם על מקומה בשוק. בינתיים האח הקטן, הממשיך לככב בסולם המכירות, ייעשה, מן-הסתם, חלק מהעבודה. ימים יגידו אם גם הדגמים הגדולים יתפסו נתח שוק דומה.

תעודת זהות

מנוע: 7.8 ליטר.
מס' צילינדרים: שישה.
הספק מרבי: 240 כ"ס ב-2400 סל"ד.
אורך כולל מרבי: 7,234 מ'.
משקל כללי מותר: 12,000 ק"ג.
משקל כולל מורכב כולל גרור: 15,500 ק"ג.
מדגש טורבו: מתקדם בעל גיאומטריה משתנה.
תיבת הילוכים: ידני 6+1.
בלם מנוע: מופעל על ידי לחץ אוויר בבקרה ממוחשבת.
מיכל דלק: 140 ליטר.

 

 

 
 
 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים